suzukisv
12.03.09,13:42
Zdravim, chcela by som zistit jednu vec:

robim uctovnictvo priatelovi a chcem mu vystavit fakturu za spracovanie uctovnictva, aku najvacsiu sumu mozem vystavit na fakture aby mi to neovplyvnovalo dan z prijmu?
Zoltán Kovács
12.03.09,12:45
Zdravim, chcela by som zistit jednu vec:

robim uctovnictvo priatelovi a chcem mu vystavit fakturu za spracovanie uctovnictva, aku najvacsiu sumu mozem vystavit na fakture aby mi to neovplyvnovalo dan z prijmu?

Nemáš žiadne iné príjmy? Si szčo, alebo v zamestnaní?
Lianka
12.03.09,12:51
Zdravim, chcela by som zistit jednu vec:

robim uctovnictvo priatelovi a chcem mu vystavit fakturu za spracovanie uctovnictva, aku najvacsiu sumu mozem vystavit na fakture aby mi to neovplyvnovalo dan z prijmu?

Celkom nerozumiem otazke... Zo zadania mi vyplyva, ze podnikas ako SZCO. Prijem z poskytnutych sluzieb je pre teba POZD. Pre urcenie prijmu nie je podstatna suma vystavenej faktury, ale skutocna platba (prijem), realizovana v roku 2008. Zaroven mas aj nejake vydavky. Bud uplatnujes vydavky pausalne alebo skutocne...

Ako pise Zoli, zalezi aj na tom, v akej vyske mas ine prijmy. Predpokladam, ze nie si poberatelom dochodku - mas teda narok na uplatnenie celej odpocitatelnej polozky 98 496 Sk za rok. Ak mas aj preukazatelne zaplatene sporenie, ktore splna podmienky na uplatnenie nezdanitelneho minima, mozes si zaklad dane znizit o dalsich max. 12 tis. Sk.
suzukisv
12.03.09,12:51
som zamestnaná
Lianka
12.03.09,12:57
Nemas zivnost? Tak aku fakturu chces ako nepodnikatel vystavovat?
veronikasad
12.03.09,12:58
som zamestnaná
pokial nemáš živnosť na účtovníctvo, akú fa chceš vystavovať ?
Lianka
12.03.09,13:01
Ak si mu spracovavala ucto a nemas zivnost, optimalne pre obe strany bolo uzatvorit dohodu o vykonani prace. Spätne to uz ale neurobis - zamestnanca/dohodara je potrebne prihlasit este pred nastupom do zamestnania do SP (aj zamestnavatela, ak doteraz nebol) + danove povinnosti. Mozete to urobit teraz - bude to pre neho VOZD roku 2009 a pre teba prijem v roku 2009, resp. doporucujem dalsi raz si to premysliet dopredu.
suzukisv
12.03.09,13:08
asi som sa zle vyjadrila lebo to neviem ani pomenovat. Ja mu davam dokopy uctovnictvo ale nie som uctarka, on je zodpovedny za uctovnictvo. Moze mi vystavit doklad o tom ze bolo poskytnuta sluzba z mojej strany?
veronikasad
12.03.09,13:11
asi som sa zle vyjadrila lebo to neviem ani pomenovat. Ja mu davam dokopy uctovnictvo ale nie som uctarka, on je zodpovedny za uctovnictvo. Moze mi vystavit doklad o tom ze bolo poskytnuta sluzba z mojej strany?
Dobre si sa vyjadrila, my vieme o čo ti ide. Účtovníctvo je volná živnosť a ak chceš do toho motať nejakú príkaznú zmluvu a vyhnúť sa plateniu dane, to sa spätne nerobí ...