kabul
12.03.09,13:48
Ahojte,
poradte mi prosím pri výbere LCD monitora urceného hlavne na graficke programy. Aky by ste mi odporučili. Na trhu je strasna zaplava monitorov od 70 Eur vyššie a celkovo je to dost neprehladne.
Hladal som recenzie a porovnavacie testy ale narazil som len na neaktualne članky.
Rozpočet mam dosť obmedzeny tak do 200Eur.
Chobot
12.03.09,13:25
Ahojte,
poradte mi prosím pri výbere LCD monitora urceného hlavne na graficke programy. Aky by ste mi odporučili. Na trhu je strasna zaplava monitorov od 70 Eur vyššie a celkovo je to dost neprehladne.
Hladal som recenzie a porovnavacie testy ale narazil som len na neaktualne članky.
Rozpočet mam dosť obmedzeny tak do 200Eur.

Pokiaľ nehľadáš špičkový profesionálny monitor alebo nechceš robiť recenziu a porovnanie nejakých 50-100 modelov, tak postupuj takto:

1. urči si, či chceš klasický alebo širokouhlý
2. urči si uhlopriečku (17, 19, 20, 21, 22, alebo väčší)
3. aký chceš vstup - postačí ti analógový (D-sub) alebo požaduješ digitálny (DVI-D)?
4. máš nejaké špeciálne požaidavky? (napr. možnosť upevnenia na stenu, výškovo nastaviteľný, pivot,..)
5. preferuješ nejakú konkrétnu značku? Ak áno, pozri si monitory tejto značky, ak nie, tak pozeraj známejšie značky (ktoré si už niekde videl alebo ich poznáš).
6. nájdi si na internete nejaký shop, ktorý ponúka veľké množstvo monitorov (prípadne aj viac) a vyber si podľa hore zvolených kritérií také, ktoré sa ti aj dizajnovo páčia.
7. obehaj niekoľko kamenných obchodov, kde by tie monitory mohli mať, aby si si ich pozrel naživo.
8. ak si si už vybral konkrétnu značku, model a typ, tak si vyhľadaj na internete, po čom sa predáva. Nájdi si vhodného predajcu, kde bude monitor lacný, ale kde predajca dáva nejaké záruky (nie len zákonnú) - resp. zisti si, či má referencie. A u neho si monitor objednaj.

Napriek všetkým týmto krokom sa chyba konkrétneho kusu nedá vylúčiť ani u renomovaných značiek (pokiaľ to nie je profesionálny monitor, kde výrobca ručí za bezchybovosť - napr. 0 zlých pixelov; ale tie sú v cenovej kategórii nad tvoj limit). Takže ak natrafíš na výrobok "vyrobený v pondelok", tak potrebuješ seriózneho predajcu, ktorý ti reklamáciu vybaví k spokojnosti.

Konkrétny model, značku, typ ti nevieme poradiť, lebo ak ti poradí 50 ľudí, tak sa možno nájdu len 2 aelbo 3, čo ti poradia ten istý model. Každému sa bude páčiť a vyhovovať iný.
kabul
12.03.09,13:51
dik za navod, ale mna skor zaujimaju konkretne odporučania na monitor,
ktorý sa osvedcil pri práci hlavne s grafikou.
mecky
12.03.09,18:39
no najprv by si si mal ujasnit aspon uhlopriecku a rozlisenie, ked tvrdis ze je to na pracu s grafikou tak by si mal mat nejaky odhad na to co potrebujes...
urcite vsak ber model s DVI
dam ti nejake tipi na 22" kedze som sam vyberal nedavno pre seba
LG Flatron W2261V-PF

SAMSUNG 2243BW
mpca
13.03.09,07:28
Ja by som povedal ešte toľko že aké grafické programy :) Ak CAD aplikácie tak tam nie je nevyhnuté mať najpresnejšie farebné podanie ale čo najmenší pixel. Pri fotografiách a grafických návrhoch zase by mala byť stálosť farieb a taktiež presnosť.

Pozrite si taký ViewSonic VA2413wm
kabul
13.03.09,10:03
co hovorite na samsung T220 na jednom pc fore ho ospevuju ze nic lepsie sa neda kupit, a podla niektorych vraj je hoden aj 3x viac ako je jeho cena

v testoch vyzdvihuju farebne podanie obrazu...
mpca
13.03.09,12:07
kabul
13.03.09,14:51
Nenajde sa tu niekto kto nakupuje cez polske Eshopy, ktoré to zasielaju aj na slovensku adresu? Teraz sa to vraj celkom oplati
Dajte tip
dik
ultrazvuk
14.03.09,05:42
Ja by som povedal ešte toľko že aké grafické programy :) Ak CAD aplikácie tak tam nie je nevyhnuté mať najpresnejšie farebné podanie ale čo najmenší pixel. Pri fotografiách a grafických návrhoch zase by mala byť stálosť farieb a taktiež presnosť.

Pozrite si taký ViewSonic VA2413wm

veľký súhlas s mpca o filozofii výberu ;-)
VLG
15.03.09,10:44
Mám Samsung 2032 asi rok, som s ním zatiaľ spokojný aj čo sa týka grafiky a práce s CAD... Lepší ako HP ktorý mám v práci. Ale je to subjektívny názor, niekto môže mať úplne opačný.
kabul
28.04.09,12:09
Čau tak nakoniec som sa rozhodol pre HP Pavilion w2216
čo vy na to?
Fero11
28.04.09,12:22
Ten uz samozrejme nieje Full HD, ale ak ma clovek spekulovat a citat kopec recenzii na taky, ci onaky monitor, tak asi nekupi nikdy, pretoze bude cakat na zlacnenie a ak to zlacni tak budu nove lepsie, mozno aj ine technologie atd.....
Takze kupit rozhodne treba 200€ zas nieje takovej mailand :)
mpca
28.04.09,12:43
Full HD sa pohybuju v cene 350€ a vyssie... sekol som sa mno :---:o
A suhlasim s tebou Fero11 ak by človek špekulovať nad monitorom príliš dlho "neoplatí" sa to :D