petra-33
12.03.09,15:10
Ahojte poraďaci,
rada by som nechala od vás poradiť...Zamestnanec u nás vo firme pracoval na pracovnú zmluvu prvé štyri mesiace...mal podpísané vyhlásenie čiže si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 32.832,-Sk. V apríli bol pracovný pomer ukončený pretože odišiel do starobného dôchodku a zároveň mi oznámil, že na predčasnom dôchodku bol od roku 2007. Z toho vyplýva, že nemal nárok na NČZD...Ako mám postupovať? Mám mu urobiť ročné zúčtovanie dane aby som mala istotu, že tú daň zaplatil...alebo nech si podá daňové priznanie a nedoplatok doplati?
ďakujem
veronikasad
12.03.09,14:17
Ahojte poraďaci,
rada by som nechala od vás poradiť...Zamestnanec u nás vo firme pracoval na pracovnú zmluvu prvé štyri mesiace...mal podpísané vyhlásenie čiže si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 32.832,-Sk. V apríli bol pracovný pomer ukončený pretože odišiel do starobného dôchodku a zároveň mi oznámil, že na predčasnom dôchodku bol od roku 2007. Z toho vyplýva, že nemal nárok na NČZD...Ako mám postupovať? Mám mu urobiť ročné zúčtovanie dane aby som mala istotu, že tú daň zaplatil...alebo nech si podá daňové priznanie a nedoplatok doplati?
ďakujem
Nemôžeš mu urobiť RZD, ak si chce uplatniť § 46. Ak jeho príjem nepresiahol 1/2 nezd.časti základu dane uplatnením § 46 pri podaní DP typu A mu DU celú zrazenú daň vráti.
Ako zamestnávatel mu vydáte potvrdenie o príjme. Pri daňovej kontrole budete mať penále za neodvedenú daň´, lebo na NČZD nemal v roku 2008 nárok,
Zoltán Kovács
12.03.09,14:18
Ahojte poraďaci,
rada by som nechala od vás poradiť...Zamestnanec u nás vo firme pracoval na pracovnú zmluvu prvé štyri mesiace...mal podpísané vyhlásenie čiže si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 32.832,-Sk. V apríli bol pracovný pomer ukončený pretože odišiel do starobného dôchodku a zároveň mi oznámil, že na predčasnom dôchodku bol od roku 2007. Z toho vyplýva, že nemal nárok na NČZD...Ako mám postupovať? Mám mu urobiť ročné zúčtovanie dane aby som mala istotu, že tú daň zaplatil...alebo nech si podá daňové priznanie a nedoplatok doplati?
ďakujem

O RZD mal požiadať do 15.2. Takže je len na tebe ktorú možnosť si zvolíš. Totiž ak urobíš RZD bude mať nedoplatok. Nemáš z čoho zraziť, v tom prípade aj tak musíš celé postúpiť na DÚ.
petra-33
13.03.09,07:05
Jeho príjem presiahol 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane, takže mu vychádza nedoplatok. Ďakujem za radu.