maturantka
30.06.05,22:09
Chcem sa spýtať hlavne tých skúsenejších, ktorí majú za sebou aj nejakú tú kontrolu z DÚ:

- externe účtujem živnostníka, štvrťročného platiteľa DPH, za môžem na jeden VPD sčítať sumu napr. výdavkov za PH za Q, na iný zase nákup kancelárskych potrieb za štvrťrok a podobne, alebo to musím robiť za kratšie časové obdobie? Veľmi by mi to pomohlo, lebo účtovníctvo robím len jemu a ručne, neplánujem viesť ÚČT vo veľkom, tak by mi to zracionalizovalo prácu. Ak ste to tak niekto robili, mal DÚ výhrady??

- treba na takéto účtovné doklady pridávať slovo "zberný"?

- ako to rozumne riešite s faktúrami za telekomunikačné služby - myslím uplatňovanie DPH, vraj je tam nejaká komplikácia ohľadne dátumov?

Ďakujem...
ondrejvla
30.06.05,20:37
Chcem sa spýtať hlavne tých skúsenejších, ktorí majú za sebou aj nejakú tú kontrolu z DÚ:

- externe účtujem živnostníka, štvrťročného platiteľa DPH, za môžem na jeden VPD sčítať sumu napr. výdavkov za PH za Q, na iný zase nákup kancelárskych potrieb za štvrťrok a podobne, alebo to musím robiť za kratšie časové obdobie? Veľmi by mi to pomohlo, lebo účtovníctvo robím len jemu a ručne, neplánujem viesť ÚČT vo veľkom, tak by mi to zracionalizovalo prácu. Ak ste to tak niekto robili, mal DÚ výhrady??

- treba na takéto účtovné doklady pridávať slovo "zberný"?

- ako to rozumne riešite s faktúrami za telekomunikačné služby - myslím uplatňovanie DPH, vraj je tam nejaká komplikácia ohľadne dátumov?

Ďakujem...Aj keď je štvrťročný platiteľ DPH odporúčam vypisovať pokl.doklady, a neriešila by som to žiadnym zberným!
Telekomunikácie podľa zákona o DPH - opakované zdaniteľné plnenie, tzn.že fa budeš mať vystavenú napr.8.7.2005, ale týka sa zdaniteľného plnenia za 06/2005, musíš ju zaradiť do 6 mesiaca, alebo dňom dodania služby.
Keď máš PC, prečo sa bojíš vypisovať VPD! v tlačivách som pridala VPD aj PPD pre JÚ aj pre PÚ, na jednej strane A4 máš 3 x tlačivo, už len dopíšeš dátumy, sumy, slovom a zaúčtuješ! A prečo to chceš robiť ručne? Tak si vyrob v exceli tabuľku podľa denníka a ak toho nemá veľa, tak to môžeš robiť aj takýmto spôsobom, no ale ja by som rozhodne radšej soft. A musíš predsa mať aj knihy - majetku, došlých a odoslaných faktúr, prípadne skladovú evidenciu...
Muška
30.06.05,20:41
Ja robím sumár za jeden mesiac hotovostných výdavkov - ktoré sa týkajú toho istého, napr. kancelárske potreby spolu za mesiac, PHM spolu za mesiac, materiál...., poštovné....., atď . Priložím tabuľku, kde sú stlpce: Por. č. základ pre DPH, DPH, spolu.
Ostatné /ako napr. BU, faktúry/ účtujem každú položku samostatne.
Hotovostné výdavky v JÚ sa môžu sumarizovať do jedného VPD mesačne, ak sa týkajú rovnakého zamerania.
ondrejvla
30.06.05,20:44
Ja robím sumár za jeden mesiac hotovostných výdavkov - ktoré sa týkajú toho istého, napr. kancelárske potreby spolu za mesiac, PHM spolu za mesiac, materiál...., poštovné....., atď . Priložím tabuľku, kde sú stlpce: Por. č. základ pre DPH, DPH, spolu.
Ostatné /ako napr. BU, faktúry/ účtujem každú položku samostatne.
Hotovostné výdavky v JÚ sa môžu sumarizovať do jedného VPD, ak sa týkajú rovnakého zamerania.
Muška a v pokladničnej knihe to máš potom ako? Veď tam to rozhodne nezodpovedá zákonu o účtovníctve - nie je to deň účtovného prípadu.
Muška
30.06.05,20:49
Vlastička, ak budem mať čas /odchádzam na dovolenku/ , tak to niekde vyhrabem, kde som to čítala. Dátum dávam ten, ktorý je na poslednom registračnom bloku. Mám dopravcu, ktorý má do mesiaca aj 500 blokov len PHM - je platiteľ DPH - JÚ . Myslím, že namiesto 15 šanonov za rok by mal 30 šanonov, keby som mu robila na každý blok VPD. Kontrolu mal 3 krát, naposledy minulý rok a ešte žiadny kontrolor sa nad tým ani nepozastavil.
ondrejvla
30.06.05,20:54
Vlastička, ak budem mať čas /odchádzam na dovolenku/ , tak to niekde vyhrabem, kde som to čítala. Dátum dávam ten, ktorý je na poslednom registračnom bloku. Mám dopravcu, ktorý má do mesiaca aj 500 blokov len PHM - je platiteľ DPH - JÚ . Myslím, že namiesto 15 šanonov za rok by mal 30 šanonov, keby som mu robila na každý blok VPD. Kontrolu mal 3 krát, naposledy minulý rok a ešte žiadny kontrolor sa nad tým ani nepozastavil.
Muška, ja mám tiež prepravcu, má 28 kamíónov, takže PHM blokov-no niekedy nám už šibe z vypisovania. Asi som fakt stará škola, ale ja píšem, a píšem a píšem...
Možno si pridávam robotu, ale ja by som nemala odvahu to riešiť týmto spôsobom. Ale sľubujem ti, že keď už budem vedieť, že mám týždeň pred smrťou, tak to urobím aj ja! No potom mi už každý môže! A nech nadávajú, tak ich budem chodiť dláviť!
evina
30.06.05,20:56
Muška a v pokladničnej knihe to máš potom ako? Veď tam to rozhodne nezodpovedá zákonu o účtovníctve - nie je to deň účtovného prípadu.SZČO môže vykonávať úhrady napr. aj zo svojich peňazí, resp. vybratých záloh a zúčtuje ich do pokladne v posledný deň mesiaca.
Deň účtovného prípadu - v tom prípade prijatie alebo výdaj peňazí - zodpovedá zákonu o účtovníctve, lebo je to ten deň kedy zúčtoval peniaze napr. 30 príslušného mesiaca.

Pre kontrolórov je to dobre rozpísať, tak ako píše Muška, lebo sa im to nechce spočítavať, ak nemusia spočítavať nemajú vôbec žiadne výhrady .
ondrejvla
30.06.05,21:06
Žeby som to skúsila pri SZČO aj ja?
evina
30.06.05,21:07
Žeby som to skúsila pri SZČO aj ja?
Určite tým nič nepokazíš :)
Paula
30.06.05,21:12
Vlasti, robím tak od nepamäti aj v s.r.o. Kontrolóri si pekne fajkajú ZD aj DPH na súpiske aj v denníku a sú spokojní, ako sa im dobre fajká.....:D Naviac, ušetrený papier, toner,šanóny, priestor v kanclíku.....
maturantka
01.07.05,06:30
Ďakujem mockrát. Pohľadám tie tlačivá pokl. dokladov a porozmýšľam nad tou tabuľkou v exceli. Výdavky rovnakého charakteru budem sumarizovať za mesiac - aby to nebolo prehnané. Pekný deň všetkým, ktorí mi venovali čas.
Luna
01.07.05,15:02
Ja robím tiež sumár,raz za mesiac.Som po kontrolach aj DPH aj DP všetko bolo OK.
pyton
01.07.05,15:27
Však je to v súlade s Postupmi účtovania...
ondrejvla
01.07.05,15:30
Zajtra si opäť prejdem celé postupy, možno aj ja objavím Ameriku!
adam
01.07.05,16:10
Bloky rovnakého charakteru spíšete v ex.tabulke, sčítate a výslednú sumu
zaúčtujete pod jednou položkou, vypíšete 1VPD ? Doklady nalepíte na 1 papier, alebo každý zvlášť ?
Paula
01.07.05,17:05
adam, nalepiť možeš toľko, koľko sa zmestí. Tabuľku nemusíš vypisovať v počítači, stačí spraviť na papieri "T" a do stĺpcov napísať z každého dokladu ZD a DPH. Je na tebe, akú "tabuľku" si urobíš.:)
adam
01.07.05,17:12
adam, nalepiť možeš toľko, koľko sa zmestí. Tabuľku nemusíš vypisovať v počítači, stačí spraviť na papieri "T" a do stĺpcov napísať z každého dokladu ZD a DPH. Je na tebe, akú "tabuľku" si urobíš.:)
Takto ozaj ušetríme papier i ruku.....Od budúceho mesiaca robim ako Vy....:D
Tento štvrťrok som práve dokončila......-(
juko
01.07.05,18:34
Ja dlhé roky sumarizujem drobný výdaj po mesiacoch a zatiaľ to nikomu nevadilo. Je pravda, že k zospinkovaným blokom robím aj sumár kedy ktorý blok za koľko a za čo a ten k tomu iba priložím.
ALDA
02.07.05,10:34
Vlasti, Tvoje postoje k tejto téme Ti bohužiaľ nemôžem napísať tu, čo ma napadá..:D Ale vieš, ak človek robí mravenčiu robotu, ešte to naznamená, že je stará dobrá a poctivá škola. Já mám 56 rokov, čiže do tej starej školy patrím, ale teraz aspom môžem používať aj svoj rozum a nie iba príkazy, ako sa to musí urobiť aj keď skoro "vždy" to bolo nelogické a .../to sa ani nedá napísať/!:D. Takže nemusíš objavovať Ameriku, ale čo sa dá zjednodušiť, čím
nemusíš porušovať ani legislatívu. A vieš dobre, že aj legislatíva nenaväzuje
na seba tak, ako by mala, takže sa môžeme pri kontrólach aj obhajovať.
Za tie roky som zažila nemálo daňových kontról a môžem Ti povedať, že to
skutočne platí.



Ahoj Hela
accad
02.07.05,14:16
Aj na takomto príklade osobne oceňujem prínos tejto stránky. Veľakrát človek dlhé roky robí veci určitým spôsobom (možno aj pracne), s vedomím, že to robí čo najpoctivejšie. Až praktické skúsenosti iných mu ukážu cestu, že veci sa dajú robiť aj ináč. Práve to odovzdávanie svojich skúseností navzájom, bez rozdielu veku a dĺžky praxe, je zmyslom tejto stránky. Už je len potom na každom, aby si z toho vybral to, čo považuje za správne a dokáže ho v jeho práci posunúť ďalej k spokojnosti svojej a svojich klientov.
maturantka
03.07.05,09:18
Viac hláv, viac rozumu...
kukučka
03.07.05,22:27
možno niekomu pomôže táto tabuľka na sčítanie daňového základu bločkov a kontrolu DPH
remenova
04.07.05,05:54
Ja mám tiež jednu celkom dobru tabulku, zošit1 je ked si to tak chcem aj vytlačiť a zošit2 mam na take bloky, ktore si vypisem rucne na papier a tu to len zratam, to ked ich mam menej. Tam mi aj farebne vyskočí chyba súčtu.
maturantka
06.07.05,16:32
Ďakujem, využijem. Robila som to len ručne.