silver
12.03.09,14:54
Môžete mi, prosím, niekto poradiť a správne ma zorientovať ak sa mýlim?

Dve slovenské PO, registrované pre DPH v SR spolu obchodujú na území tretieho štátu - nákup a predaj tovaru aj služieb, aj tovar aj služby majú miesto plnenia tretí štát, na územie Európskej únie sa nedostanú
Fakturácia týchto dodaní bude so slovenskou DPH alebo nie?
silver
12.03.09,16:28
prosím, nenájde sa nikto kto by mi pomohol? aspoň stručne....áno nie, odobrite zamietnite
chýbajú nejaké základné informácie? aké? napíšem
všetko sa deje na území tretieho štátu, obidve zúčastnené slovenské PO tam nemajú prevádzakareň, služby sú viazané na dané miesto, tovar nikdy nevstúpi do colného režimu EÚ

som toho názoru že fakturácia by mala byť bez DPH, na druhej strane bez samozdanenia
čo som opomenula?
silver
12.03.09,20:19
tak to je v kýbli...
nikto mi neporadí? :)
m.hladka
12.03.09,20:44
silver
12.03.09,21:12
ďakujem ďakujem ďakujem veľmi si to cením
prepáč, vyhľadávač poznám, jednoznačnú opoveď nenachádzam
už dlhšiu dobu
skúsme prosím ešte raz presne k tomuto prípadu
m.hladka
13.03.09,09:36
Na lište máš zákony, pozri so zákon o DPH:

§ 47
Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb

§ 48
Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru
silver
13.03.09,11:45
veľmi ďakujem, ale nejde o žiadny vývoz ani dovoz
azla
13.03.09,11:52
Môžete mi, prosím, niekto poradiť a správne ma zorientovať ak sa mýlim?

Dve slovenské PO, registrované pre DPH v SR spolu obchodujú na území tretieho štátu - nákup a predaj tovaru aj služieb, aj tovar aj služby majú miesto plnenia tretí štát, na územie Európskej únie sa nedostanú
Fakturácia týchto dodaní bude so slovenskou DPH alebo nie?

Pri službách je veľmi dôležité si správne nadefinovať službu, a potom správne určiť miesto dodania služby.

Pri službách je dôležité nie kde sa vykonávajú fyzicky, ale kde je miesto dodania podľa zákona.:)
silver
13.03.09,12:56
azla, ber to tak, že čo som si zadefinovať mohla som si zadefinovala, a myslím že správne, zákon poznám
tovar s ktorým sa obchoduje má pôvod v treťom štáte, tam sa kúpi a tam sa aj predá
u služieb ide o inžinierske práce spojené bezprostredne s priemyselnou nehnuteľnosťou v treťom štáte
to čo ma zneisťuje je, že obidve zúčastnené strany sú slovenské PO registrované pre DPH na území SR

pozri, daňový poradca mi tvrdí že správne je to aj bez dane aj s daňou ale nepodpíše sa mi pod to :) asi treba zmeniť poradcu :)

ja chcem faktúrovať bez DPH a žiadam to aj od partnera
ide o rádovo veľké sumy a dlhotrvajúci obchod
preto hľadám akú- takú istotu, nejaké odobrenie, pohľad z inej strany, možno niečo prehliadam alebo podceňujem

snáď to nie je nezrozumiteľné, pripadám si fakt ako debil :)
azla
13.03.09,13:50
azla, ber to tak, že čo som si zadefinovať mohla som si zadefinovala, a myslím že správne, zákon poznám
tovar s ktorým sa obchoduje má pôvod v treťom štáte, tam sa kúpi a tam sa aj predá
u služieb ide o inžinierske práce spojené bezprostredne s priemyselnou nehnuteľnosťou v treťom štáte
to čo ma zneisťuje je, že obidve zúčastnené strany sú slovenské PO registrované pre DPH na území SR

pozri, daňový poradca mi tvrdí že správne je to aj bez dane aj s daňou ale nepodpíše sa mi pod to :) asi treba zmeniť poradcu :)

ja chcem faktúrovať bez DPH a žiadam to aj od partnera
ide o rádovo veľké sumy a dlhotrvajúci obchod
preto hľadám akú- takú istotu, nejaké odobrenie, pohľad z inej strany, možno niečo prehliadam alebo podceňujem

snáď to nie je nezrozumiteľné, pripadám si fakt ako debil :)

Nepochybujem, že to nemôžeš mať správne zadefinované.:)

Len mohol by byť rozdiel (ak som nevedela o aké služby ide), lebo si písala o mieste plnenia a dá sa pod tým predstaviť miesto kde sa služby fyzicky vykonajú aj miesto dodania.... neviem:rolleyes:

Ak poskytuješ inžinierske práce spojené bezprostredne s priemyselnou nehnuteľnosťou v treťom štáte, mám za to, že sú to služby zadefinované v § 15, odst.2 . - Miesto dodania je tretí štát.
Daná služba potom nie je predmetom dane v tuzemsku.

Či Vám vyplývajú nejaké povinnosti z obchodovania v tretej krajine, to si musíte zistiť podľa ich obdobných zákonov.
silver
13.03.09,14:47
veľakrát ďakujem, aj za radu aj za pozornosť vôbec :)

miestom dodania je tretí štát - akurát nie sú dodávané osobe ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa ... obidvaja sú SR!
toto ma zavádza a zneisťuje
m.hladka
13.03.09,18:04
Podľa toho, čo som si teraz prečítala mi vychádza, že faktúra sa vystavuje pre slovenskú firmu, so sídlom na Slovensku, ale práce a tovar - dodanie služieb a tovaru boli uskutočnené v treťom štáte? A ten tovar, ktorý sa nakúpi v tom treťom štáte, kto si to účtuje a ako? A vlastne ako prebieha celý obchodný proces?
silver
14.03.09,08:46
ok, tak upresním, rozdelím to na dve veci, aj keď myslím podstata je rovnaká:
1.
tovar ako dodanie - je poľnohospodárska plodina, predáva mi ju moldavský partner na území Moldavska, na základe kontraktu - mám DF bez moldavskej DPH, na mojej strane bez samozdanenia
predám ho tam na mieste /bez presunu do colných skladov, bez dovozu do EÚ/ slovenskému partnerovi registrovanému pre DPH v SR /čo s ním urobí on zrejme nie je pre mňa podstatné, myslím/ - - predávam bez slovenskej DPH? - ja myslím že áno
- vo výkaze DPH si to dám ako dodanie s oslobodením od dane podľa § 48? /len doplním že ide o tony, nie na osobnú spotrebu :) a na území SR určite podlieha DPH/ - ja myslím že áno

2.
služby sú prijaté plnenie - inžinierske a programátorské práce priamo viazané na priemyselnú nehnuteľnosť na Kube - nedajú sa urobiť v SR, ani predpripraviť - majiteľom kontraku s kubánskym partnerom som ja a v konečnom dôsledku predávam celý komplex /svoje práce + nakúpené služby/ bez DPH ako export
spomínané inžinierske služby objednávam pod slovenským IČ DPH od partnera so slovenským IČ DPH - ten sadne do lietadla a ide ich pre mňa na Kubu urobiť a vyfaktúruje ich mne
- faktúruje mi so slovenskou DPH?! - som toho názoru že by mal faktúrovať bez DPH
- podlieha toto prijaté plnenie u mňa samozdaneniu? - môj názor je že nie a celý obchod sa vo výkaze DPH neobjavuje, ostáva len v evidencii


takže na záver - niečo si myslím, niečo možno viem :) a veľmi by mi pomohol Váš názor - naozaj stačí stručne, veľmi ďakujem dopredu :)
m.hladka
14.03.09,09:32
Takže je to už jasnejšie.
1. Je to bez DPH, ale keďže to fakturuješ Sk, tak to je
podľa mňa tiež bez dane, ale neviem či sa to nejedná o
trojstranný obchod?
2. Služba bola urobená mimo SR, tak by to malo byť bez DPH,
ale je tu zase faktura.
Na DU existuje služba pre verejnosť a tam by ti poskytli správne informácie.
silver
14.03.09,09:48
osobne chápem trojstranný obchod ako akciu v rámci EU keď všetci zúčastnení sú z členských štátov a miesta dodania a plnenia tiež

inak, veľmi si cením Tvoju pozornosť, stále mám pocit že mi niečo uniká a niečo som nedomyslela - pri nesprávnom úsudku a interpretácii sa pri vysokých obratoch môžem úspešne dopracovať k likvidačným penále
nechce sa mi totižto veriť že by zákon o DPH na niečo také nemyslel a nejako to neupravil - zrejme si požiadam o stanovisko DR
m.hladka
14.03.09,11:48
Mala som podobný príklad, ale princíp je ten istý. Išlo o dopravné služby mimo SR, konkrétne prepreva tovaru z CZ do DE a späť, tiež faktúra pre slovensku firmu. Rozhodla som sa radšej fakturovať sumu s DPH, ale nebola to veľká suma, ale nebola som si istá.
Takže som ti nepomohla. Radšej si to over na DR.
silver
14.03.09,12:14
keby bolo miesto dodania a plnenia v EÚ tak by to bolo jednoznačnejšie

ajtak veľmi ďakujem, že si chvíľu premýšľala so mnou :)

snáď sa ešte niekto pridá