Stard
12.03.09,15:19
Ahojte poradaci, som tu nova a troska mi trvalo, kym som sa tu zorientovala ;)

Poslednu dobu stale premyslam o tehotenstve a uz vela veci som si zistila ohladne materskej (viem ako si ju zvysiť, viem kolko bude trvať ci uz ked budem vydata alebo slobodna, atd. ...), ale nakolko som prespekulovana a patram po najvhodnejsej moznosti z dovodu mojej nepriaznivej situacie, potrebujem zistit ci je vyhodnejsie ostat slobodna alebo vydata mamicka!

Viem ze slobodna mamicka moze poziadat o dlhsiu matersku (cize 37tyzdnov), ale dilema: moze o dlhsiu matersku poziadat aj slobodna (nevydata) mamicka ktora zije v jednej domacnosti s otcom dietata??? alebo to plati len pre osamele mamicky??

(Stale pocuvam z kazdej strany, ze je velmi vyhodne sa nevydavat - co sa tyka socialnych davok, ale mne to nejak nepride vyhodne (aspon co som doposial zistila). Mozno naozaj len v tom, ze si moze predlzit matersku na 9 mesiacov.)

Dakujem
veronikasad
12.03.09,14:23
Nie slobodná - ale osamelá matka má nárok na materské po dobu 37 týždňov.
Takže moja odpoveď znie - nemôže požiadať o dlhšiu materskú
Chobot
12.03.09,14:41
Ahojte poradaci, som tu nova a troska mi trvalo, kym som sa tu zorientovala ;)

Poslednu dobu stale premyslam o tehotenstve a uz vela veci som si zistila ohladne materskej (viem ako si ju zvysiť, viem kolko bude trvať ci uz ked budem vydata alebo slobodna, atd. ...), ale nakolko som prespekulovana a patram po najvhodnejsej moznosti z dovodu mojej nepriaznivej situacie, potrebujem zistit ci je vyhodnejsie ostat slobodna alebo vydata mamicka!

Viem ze slobodna mamicka moze poziadat o dlhsiu matersku (cize 37tyzdnov), ale dilema: moze o dlhsiu matersku poziadat aj slobodna (nevydata) mamicka ktora zije v jednej domacnosti s otcom dietata??? alebo to plati len pre osamele mamicky??

(Stale pocuvam z kazdej strany, ze je velmi vyhodne sa nevydavat - co sa tyka socialnych davok, ale mne to nejak nepride vyhodne (aspon co som doposial zistila). Mozno naozaj len v tom, ze si moze predlzit matersku na 9 mesiacov.)

Dakujem

Pozri aj sem:

http://www.porada.sk/t105946-materska-a-dovolenka.html
Stard
13.03.09,06:30
no konecne v tom mam jasno :))) Dakujeeeem...

ale preco si vychvaluju slobodne mamicky zijuce s partnerom ze sa maju lepsie ako vydate - nerozumiem, kedze socialne davky dostava take iste ako aj vydata...
Stard
13.03.09,08:56
Tak a mam znova chaoz :confused:

teraz ohladne NP a DNP (viem kolko je max. VZ, vie ze sa plati DNP 4,4% z VZ, viem ze materska je 55% z DVZ)

Moj pripad:

od 1.1.2005 - 31.1.2008 (zamestnaná)
od 1.2.2008 - 8.2.2008 (zamestnaná)
od 9.2.2008 - 24.3.2008 (nezamestnaná)
od 25.3.2008 - 31.03.2009 (zamestnaná, výpoveď dohodou, + 2-mesacna vypovedna, bola som PN 16.2.-25.02.2009)

DNP som si este neplatila.

Urcite si planujem zvysit matersku na maximum a platit si DNP ale neviem co v pripade keby ze sa rozhodnem ist na matersku este tento rok (koncom r. 2009) a druhy pripad, keby ze sa rozhodnem ist na matersku v r. 2010.

V r. 2009 by bolo rozhodujucim obdobim pre vypocet materskej r. 2008 (cize od 25.3.2008 do 31.12.2008 - 282 dní)

V r. 2010 by bolo rozhodujucim obdobim r. 2009 (menej ako 270 dní)

Kolko by som si mala platit DNP a kedy zacat s platenim DNP v pripade pre rok 2009 a ako by to bolo pre rok 2010 ???



Asi chcem toho viacej, ale ak by sa nasiel niekto ochotny, kto by mi pomohol s vypoctom, tak by som bola velmi vdacna.


Dakujem este raz.
Evička S
28.07.09,07:08
Prajem pekny den poradaci, mam takyto problem a v SP my nikto nechce dat jasnu odpoved.
Som slobodna matka, 10.8 .mi konci materska a chcela by som poziadat o jej predlzenie na 37 tt, lenze neviem ci mam na to narok. S bratom vlastnime dvojgeneracny dom kde zijeme a mame tam nahlaseny trvaly pobyt, lenze na tento dom maju dozivotne pravo uzivania aj nasi rodicia, cize tam s nami ziju a tiez tam maju nahlaseny trvaly pobyt. Ja mam 30 rokov o dcerku sa staram sama a aj vsetky naklady spojene s byvanim (mame to rozratane) si hradim sama. Samozrejme aj vsetky ostatne naklady.
Vedeli by ste mi prosim poradit ci mam narok na dlhsiu matersku, podla toho zakona 48 asi nie.
Dakujem za odpoved.
veronikasad
28.07.09,07:14
Prajem pekny den poradaci, mam takyto problem a v SP my nikto nechce dat jasnu odpoved.
Som slobodna matka, 10.8 .mi konci materska a chcela by som poziadat o jej predlzenie na 37 tt, lenze neviem ci mam na to narok. S bratom vlastnime dvojgeneracny dom kde zijeme a mame tam nahlaseny trvaly pobyt, lenze na tento dom maju dozivotne pravo uzivania aj nasi rodicia, cize tam s nami ziju a tiez tam maju nahlaseny trvaly pobyt. Ja mam 30 rokov o dcerku sa staram sama a aj vsetky naklady spojene s byvanim (mame to rozratane) si hradim sama. Samozrejme aj vsetky ostatne naklady.
Vedeli by ste mi prosim poradit ci mam narok na dlhsiu matersku, podla toho zakona 48 asi nie.
Dakujem za odpoved.
Pozri § 48 odst. 3 Zákona o soc. poistení. Podmienkou je, že nežiješ s otcom dieťaťa - že si naozaj osamelá. Majetkové pomery sa berú do úvahy pri sociálnych dávkach /dávka v hmotnej núdzi/.
Informuj sa v SP o spôsobe preukázania osamelosti - myslím, že sa preukazuje čestným vyhlásením.

§ 48
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
brčko
28.07.09,07:21
Prajem pekny den poradaci, mam takyto problem a v SP my nikto nechce dat jasnu odpoved.
Som slobodna matka, 10.8 .mi konci materska a chcela by som poziadat o jej predlzenie na 37 tt, lenze neviem ci mam na to narok. S bratom vlastnime dvojgeneracny dom kde zijeme a mame tam nahlaseny trvaly pobyt, lenze na tento dom maju dozivotne pravo uzivania aj nasi rodicia, cize tam s nami ziju a tiez tam maju nahlaseny trvaly pobyt. Ja mam 30 rokov o dcerku sa staram sama a aj vsetky naklady spojene s byvanim (mame to rozratane) si hradim sama. Samozrejme aj vsetky ostatne naklady.
Vedeli by ste mi prosim poradit ci mam narok na dlhsiu matersku, podla toho zakona 48 asi nie.
Dakujem za odpoved.

No vieš, definícia Osamelej matky chýba v zákone o sociálnom poistení. Existuje len definícia osamelej zamestnankyne podla Zákonník práce § 40 ods.1 +2 citujem:

(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.
(2) Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelýmuž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

či použijú túto definíciu? A čo znamená žiť sám, ked vlastne žije minimálne s dieťaťom, ťažko povedať. Niekde sa spomína to zdielanie nákladov na starostlivosť o dieťa, no už som počula iné vysvetlovanie. Skôr sa mi zdá, že jednotlivé pobočky SP v tom nemajú jednotné usmernenia, ak nejaké vôbec existujú.
No ak by si žila s rodičmi, tak si nemyslím, že si "podla definície zo ZP" osamelá.
No netvrdím, že pre účely zákona o soc.poistení. A teda nikto to zatial nekontroluje.
willma
28.07.09,09:29
aj keď žije s rodičmi je vlastne osamelá matka - je bez partnera a otca dieťaťa. Ja som bola na dlhšej materskej aj so synom aj s dcérou
IvetaH
23.11.09,16:14
A prosím vás, keď je osamelá matka na materskej môže otec dieťaťa poberať daňový bonus?
Také divné.
veronikasad
23.11.09,16:18
A prosím vás, keď je osamelá matka na materskej môže otec dieťaťa poberať daňový bonus?
Také divné.
Pozri § 33 odst. 1 Zákona o dani z príjmu

§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Je osamelá, alebo žije s otcom dieťaťa ?
Na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá ...



IvetaH
23.11.09,17:21
Veronika, no čo ti poviem, najskôr bola osamelá, ale už nie je. Adresy nemajú rovnaké, ale sú spolu. Nechce prísť ani o materskú ani o daňový bonus. Tento mesiac jej skončila materská.
Ďakujem za ochotu.
veronikasad
24.11.09,08:29
Veronika, no čo ti poviem, najskôr bola osamelá, ale už nie je. Adresy nemajú rovnaké, ale sú spolu. Nechce prísť ani o materskú ani o daňový bonus. Tento mesiac jej skončila materská.
Ďakujem za ochotu.
Ak sa pýtaš ako mzdárka, dodám k tomu len toľko, že zamestnanec svojim podpisom vo výhlásení potvrdzuje, že s dieťaťom žije v spoločnej domácnosti. (pre istotu ho na túto skutočnosť upozorni). Riešiť osamelosť pracovníčky a z toho vyplývajúce dôsledky nie je povinnosťou zamestnávateľa.
130rs
08.01.10,11:35
este ma napada taky pripad, ze matka je osamela a pocas poberania predlzenej materskej sa tento stav zmeni, t. j. matka sa vyda, ako sa to potom riesi? co s uz vyplatenou materskou na zakl. prehlasenia o osamelosti? moze poberat matersku az do konca 37 eho tyzdna?
ivka70
08.01.10,11:37
este ma napada taky pripad, ze matka je osamela a pocas poberania predlzenej materskej sa tento stav zmeni, t. j. matka sa vyda, ako sa to potom riesi? co s uz vyplatenou materskou na zakl. prehlasenia o osamelosti? moze poberat matersku az do konca 37 eho tyzdna?

Akonahle prestane byt osamela, tak straca narok na predlzenu matersku.

Jedna z povinnosti príjemcu materskej dávky je do 8 dní oznámiť príslušnej pobočke zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu.
130rs
08.01.10,12:06
1. ivka, dakujem za odpoved, mam to chapat tak, ze ak sa matka vyda napr. v 35 tom tyzdni poberania materskej, ma pravo dovtedy poberat matersku (ak bola osamela) a odo dna vydaja uz teda nie?
2. v konecnom dosledku by stale mohla byt osamela (t. j. zit v domacnosti sama ) aj po vydaji (alebo to zakon chape inac?)
brčko
08.01.10,12:14
1. ivka, dakujem za odpoved, mam to chapat tak, ze ak sa matka vyda napr. v 35 tom tyzdni poberania materskej, ma pravo dovtedy poberat matersku (ak bola osamela) a odo dna vydaja uz teda nie? áno
2. v konecnom dosledku by stale mohla byt osamela (t. j. zit v domacnosti sama ) aj po vydaji (alebo to zakon chape inac?)

myslíš, že preto sa vydala, aby bola nadalej osamelá, tak toto by som jej napr. ja neuznala, lebo už tam určite bude spoločné hospodárenie aj s peniazmi (aj ked sa v zákonoch nič také nespomína). V definícii osamelosti podla zákonníka práce (zákon o soc. poistení žiadnu definíciu nemá) sa hovorí o osamelosti u slobodných, rozvedených alebo ovdovelých a pri osamelých osobách z iných vážnych príčin.

To je môj názor.;)
ivka70
08.01.10,12:18
1. ivka, dakujem za odpoved, mam to chapat tak, ze ak sa matka vyda napr. v 35 tom tyzdni poberania materskej, ma pravo dovtedy poberat matersku (ak bola osamela) a odo dna vydaja uz teda nie?
2. v konecnom dosledku by stale mohla byt osamela (t. j. zit v domacnosti sama ) aj po vydaji (alebo to zakon chape inac?)


Termín osamelá matka (otec) je presne definovaný § 40 Zákonníka práce.

Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený, rozvedený muž, slobodná, ovdovená, rozvedená žena.
Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

Vazny dovod napr. moze byt, ze si sice vydata, ale tvoj muz sa stratil v dzungli a stale ho hladaju, teda nebol este vyhlaseny za mrtveho, len je nezvestny :).
130rs
28.01.10,10:24
Hm, este ma napada, co vravite na danovy bonus, samozrejme ze ak matka pobera predlzenu matersku, otec si ho nesmie uplatnit. Ale co ak si ho otec uplatni len prvych 28 tyzdnov, matka da potom cestne prehlasenie o osamelosti a poziada o predlzenu matersku, otec si prestane uplatnovat danovy bonus. Co na to hovori zakon? Alebo ake su Vase nazory? Dakujem
ivka70
28.01.10,10:41
Hm, este ma napada, co vravite na danovy bonus, samozrejme ze ak matka pobera predlzenu matersku, otec si ho nesmie uplatnit. Ale co ak si ho otec uplatni len prvych 28 tyzdnov, matka da potom cestne prehlasenie o osamelosti a poziada o predlzenu matersku, otec si prestane uplatnovat danovy bonus. Co na to hovori zakon? Alebo ake su Vase nazory? Dakujem

Moj nazor je, ze vymyslas, az to pekne nie je :).
Skus tuto otazku polozit socialnej poistovni.
130rs
28.01.10,10:45
hihi, dakujem aj za takuto odpoved, mna to len napadlo v suvislosti s touto temou, vieme ze zakony su derave a spolupraca socialnej poistovne a danoveho uradu tiez, tak preco nevyuzit nieco, co nam vlastne zakon nezakazuje? dakujem
Katy a R
28.01.10,10:51
Hm, este ma napada, co vravite na danovy bonus, samozrejme ze ak matka pobera predlzenu matersku, otec si ho nesmie uplatnit. Ale co ak si ho otec uplatni len prvych 28 tyzdnov, matka da potom cestne prehlasenie o osamelosti a poziada o predlzenu matersku, otec si prestane uplatnovat danovy bonus. Co na to hovori zakon? Alebo ake su Vase nazory? Dakujem

... hádam naozaj nechceš odpoveď na toto :confused::D:eek:
Je to tvoje čestné prehlásenie....
.. čo na to hovorí ZP máš už spomenuté a tiež vyššie je spomenuté, že Z o SP nedefineje
130rs
28.01.10,14:05
tak to sme sa asi nepochopili, mal som na mysli, ze co ak je matka na materskej, pobera matersku, otec si uplatnuje danovy bonus, zatial je vsetko v poriadku, pred koncom materskej otec opusti matku a dieta, matka sa stane osamelou a na zaklade toho poziada o predlzenu matersku (matka predsa dava CP o osamelosti az ku koncu normalnej materskej, t. z. ze dava ho v case aktualnom, kedy uz moze byt osamela) a na zaklade toho vsetkeho si otec prestane uplatnovat danovy bonus za mesiace, pocas ktorych matka pobera predlzenu matersku, tak to by ma fakt zaujimalo ako by sa toto riesilo v praxi, nevravim ze to chcem vyuzit, len ma to cisto zaujima, dakujem
Katy a R
28.01.10,14:24
tak to sme sa asi nepochopili, mal som na mysli, ze co ak je matka na materskej, pobera matersku, otec si uplatnuje danovy bonus, zatial je vsetko v poriadku, pred koncom materskej otec opusti matku a dieta, matka sa stane osamelou a na zaklade toho poziada o predlzenu matersku (matka predsa dava CP o osamelosti az ku koncu normalnej materskej, t. z. ze dava ho v case aktualnom, kedy uz moze byt osamela) a na zaklade toho vsetkeho si otec prestane uplatnovat danovy bonus za mesiace, pocas ktorych matka pobera predlzenu matersku, tak to by ma fakt zaujimalo ako by sa toto riesilo v praxi, nevravim ze to chcem vyuzit, len ma to cisto zaujima, dakujem
.. tak opravujem .. je to čestné prehlásenie matky dieťaťa (nie tvoje)
130rs
29.01.10,08:21
samozrejme že je to ČP matky, ide o to, že pokiaľ žijú v spoločnej domácnosti, matka poberá materskú, otec si uplatňuje daňový bonus, to predsa nie je nezákonné. Ak otec po pol roku opustí matku a dieťa, odsťahuje sa a prestane sa starať o matku a dieťa, prestane si automaticky uplatňovať daňový bonus, nakoľko naňho stráca nárok. Matka si od toho času požiada o predĺženú materskú, na tú má predsa nárok ako osamelá.
veronikasad
29.01.10,08:32
samozrejme že je to ČP matky, ide o to, že pokiaľ žijú v spoločnej domácnosti, matka poberá materskú, otec si uplatňuje daňový bonus, to predsa nie je nezákonné. Ak otec po pol roku opustí matku a dieťa, odsťahuje sa a prestane sa starať o matku a dieťa, prestane si automaticky uplatňovať daňový bonus, nakoľko naňho stráca nárok. Matka si od toho času požiada o predĺženú materskú, na tú má predsa nárok ako osamelá.
Ak ti to na SP "spapkaju aj s navijakom" máš pravdu ...

Dúfam, že po 35. týždni bude z neho zase vzorný otecko a začne si uplatňovať aj daňový bonus.