Kolmar_group
12.03.09,15:36
Prosím o radu. Zamestnávateľ dal 18 zamestnancom výpoveď pre nadbytočnosť a niektorých chce riešiť skrátenou pracovnou dobou na pár mesiacov, aby nemusel nahlásiť hromadné prepúšťanie. Mne chce ponúknuť prácu na polovicu pracovnej doby (4 hod.). Môžete mi poradiť, čo je pre mňa výhodnejšie? Súhlasiť či nesúhlasiť. Ak nebudem súhlasiť môžem dostať výpoveď bez odstupného a ostatných náležitostí (zamestnávateľ mi ponúkol prácu - odmietla som)? Alebo mám prijať prac. dobu na 4 hod., lenže je veľká pravdepodobnosť, že to bude len na 3-4 mesiace a potom bude nasledovať výpoveď. Ak prijmem pracovný úväzok na 4 hod., môže mi dať potom zamestnávateľ výpoveď pre nadbytočnosť, alebo bez udania dôvodu? Z čoho sa mi potom vypočíta odstupné (či vôbec budem mať na nejaké nárok), prípadne podpora? Ďakujem.
mzdarka renca
12.03.09,19:31
Prosím o radu. Zamestnávateľ dal 18 zamestnancom výpoveď pre nadbytočnosť a niektorých chce riešiť skrátenou pracovnou dobou na pár mesiacov, aby nemusel nahlásiť hromadné prepúšťanie. Mne chce ponúknuť prácu na polovicu pracovnej doby (4 hod.). Môžete mi poradiť, čo je pre mňa výhodnejšie? Súhlasiť či nesúhlasiť.je to len na tvojom rozhodnutí, či ti tento spôsob PP vyhovuje Ak nebudem súhlasiť môžem dostať výpoveď bez odstupného a ostatných náležitostí (zamestnávateľ mi ponúkol prácu - odmietla som)? Alebo mám prijať prac. dobu na 4 hod., lenže je veľká pravdepodobnosť, že to bude len na 3-4 mesiace a potom bude nasledovať výpoveď. Ak prijmem pracovný úväzok na 4 hod., môže mi dať potom zamestnávateľ výpoveď pre nadbytočnosť, alebo bez udania dôvodu? Z čoho sa mi potom vypočíta odstupné priemerný zárobok za predchádzajúci kvartál x 4h (skrátený úväzok) x 21,74 x 2 alebo 3 (podľa odprac. rokov u zamestnávateľa(či vôbec budem mať na nejaké nárok), prípadne podpora na podporu v nezamestnanosti máš nárok, ak v posledných 4. rokoch si odpracovala minimálne 3 roky ? Ďakujem.ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/

odpoveď v texte
§ 49
Pracovný pomer na kratší pracovný čas


(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.

(8) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.