martinala
01.07.05,07:30
Chcela by som zamestnať mamu - dôchodkyňu na dohodu o vykonaní práce. Do akej výšky jej môžem dať odmenu, aby neprišla o dôchodok ? /okrem neho nemá iný druh príjmu/

Z odmeny budem platiť ja ako zamestnávateľ 0,8% na UP, kedy má ona povinnosť prihlásiť sa do ZP ?

ďakujem
martina
bea
01.07.05,06:03
Chcela by som zamestnať mamu - dôchodkyňu na dohodu o vykonaní práce. Do akej výšky jej môžem dať odmenu, aby neprišla o dôchodok ? /okrem neho nemá iný druh príjmu/

Z odmeny budem platiť ja ako zamestnávateľ 0,8% na UP, kedy má ona povinnosť prihlásiť sa do ZP ?
martinaDôchodca nepríde o dôchodok pri žiadnom príjme, môže zarobiť milióny.
Z odmeny platíš, tak ako píšeš, 0,8 % ÚP.
Do ZP bude musieť podať ročné zúčtovanie poistného v marci 2006 len vtedy, ak jej príjem z dohôd za celý rok 2005 prekročí sumu cca 80000 Sk.
Pepa
01.07.05,06:05
Pozor na dohodu o vykonaní práce, pozri prísl. ust. ZP, aby to nebolo napadnuteľné.
Príjem dôchodcu nemá vplyv na dôchodok. Môže pracovať neobmedzene. Z odmeny budeš platiť 0.8% na úrazové poistenie /pozor má byť zmena - tuším od septembra sa má platiť aj do GF/, podľa mňa budeš mať povinnosť odviesť aj preddavky na daň, ZP
odvedie ak jej príjem za r. 2005 presiahne "nejakých 80 tis.".
kaška
01.07.05,09:25
Zamestnanca, ktorý je zamestnaný na dohodu o vykonaní práce, je potrebné najneskôr pred začatím výkonu činnosti prihlásiť do Sociálnej poisťovne.
Odmena, ktorú dostane za vykonávanie práce sa započíta len do vymeriavacieho základu pre úrazové poistenie.
martinala
02.07.05,03:57
Všetkým veľmi pekne ďakujem a prajem príjemný víkend.
martina