Danuska10
12.03.09,16:22
Zapájam sa naspäť do debaty, lebo tam kde som dala pôvodne otázku sa ubrala debata iným smerom ako som chcela a nikto mi už neodpovedá k veci. V účtovaní dotácie mám jasno. Ale:
Mam pred sebou Poradcu c.6/2009, kde sa pise. Uvadza sa, ze vyska vlastnych prijmov manzela/manzelky nevychadza zo zakladu dane. Ale zavisi od vysky prijmov. Dotacia je vo vztahu ku zakladu dane neutralna, ale je to prijem. Tak ako teda pri vypocte nezdanitelnej casti. V Poradcovi sa este pise, ze do vlastnych prijmov sa zahrnaju vsetky prijmy aj tie, ktore su podla Zakona o DP od dane oslobodene.

ide o toto:
čerpaná dotácia: 49.000,-Sk...PNZD
použitá: 37.000,-Sk POZD

ale na zistenie vlastných príjmov (na uplatnenie Nezd.ČZD u manžela)mi podľa PORADCU č.6 vychádza, že ako príjem zahrniem celú dotáciu - čiastku 49.000,-Sk. Aj keď ma to neteší. VIE NIEKTO ZAREAGOVAŤ??? Musím to do zajtra mať urobené.Ďakujem
Katarina
12.03.09,18:19
Do vlastných príjmov vstupuje dotácia v plnej výške t.j. 49 000,-.
Danuska10
13.03.09,08:43
Ďakujem, ďakujem že Katarina a jamis zareagovala.
zita007
16.03.09,08:38
Proísím o radu:

Má nárok manžel na NČ na manželku, ak manželka v roku 2008 nemala žiadné vlastné príjmy (poberala len rodičovský pr.)? V Septembri dostala od ÚP príspevok vo výške 103900,- na začatie SZČ. V roku 2008 prečerpala cca 50%. Príjem z podnikania nemala žiaden - vykazala stratu.
mzdarka renca
16.03.09,08:40
Proísím o radu:

Má nárok manžel na NČ na manželku, ak manželka v roku 2008 nemala žiadné vlastné príjmy (poberala len rodičovský pr.)? V Septembri dostala od ÚP príspevok vo výške 103900,- na začatie SZČ. V roku 2008 prečerpala cca 50%. Príjem z podnikania nemala žiaden - vykazala stratu.

nie nemá, nakoľko dotácia z úradu práce sa ráta celá
Anja111
16.03.09,08:46
Proísím o radu:

Má nárok manžel na NČ na manželku, ak manželka v roku 2008 nemala žiadné vlastné príjmy (poberala len rodičovský pr.)? V Septembri dostala od ÚP príspevok vo výške 103900,- na začatie SZČ. V roku 2008 prečerpala cca 50%. Príjem z podnikania nemala žiaden - vykazala stratu.
Ak robila účtovníctvo a jej príjem bol nižší ako NČ, tak má nárok na rozdiel NČ a jej príjmu, minus zaplatené odvody...
barborenka
16.03.09,09:51
nie nemá, nakoľko dotácia z úradu práce sa ráta celá
Tiež som riešila tento problém,teraz som sa ubezpečila, že to mám dobre.Ale potrebujem poradiť, kam mám zapísať dávky v hmotnej núdzi do daňového priznania typ A? Riešim totiž jednu dohodárku, ktorá celý rok poberala túto dávku a 3 mesiace si privyrobila na základe Dohody o vyk.práce, z čoho sa jej odviedla zrážková daň.
V konečnom dôsledku po odrátaní NČ by sa jej táto daň mala vrátiť po podaní DP.Ale kam zapísať tie dávky v hmotnej núdzi?
mzdarka renca
16.03.09,09:55
Tiež som riešila tento problém,teraz som sa ubezpečila, že to mám dobre.Ale potrebujem poradiť, kam mám zapísať dávky v hmotnej núdzi do daňového priznania typ A? Riešim totiž jednu dohodárku, ktorá celý rok poberala túto dávku a 3 mesiace si privyrobila na základe Dohody o vyk.práce, z čoho sa jej odviedla zrážková daň.
V konečnom dôsledku po odrátaní NČ by sa jej táto daň mala vrátiť po podaní DP.Ale kam zapísať tie dávky v hmotnej núdzi?

dávky v hmotnej núdzi do DP nedávaš. je to príjem oslobodený od dane.
zita007
16.03.09,12:33
ďakujem renci
barborenka
18.03.09,09:52
Ďakujem aj ja.