ariadna
13.03.09,07:04
Zdravím všetkých poraďákov, chcem sa opýtať,mám nového živnostníka,ktorý chce urobiť daňové paušálnymi výdavkami, má tam dve faktúry z Čiech, keď to chcem dať do príjmov,mám to prepočítať kurzom na slovenskú korunu,kedy boli peniaze vyplatené?ďakujem A.:)
slovex
13.03.09,07:59
áno, použiť kurz NBS zo dňa úhrady faktúry
Fidlo
13.03.09,08:07
Neviem, či tomu správne rozumiem, ale keď si chce uplatniť paušálne výdavky v DP, tak mu netreba prepočítavať žiadne prijaté Fa z Čiech, pretože ho skutočné výdavky nezaujímajú, potrebuje zdokladovať iba všetky príjmy a odvody do SP a ZP. Výdavky predsa uplatňuje paušálne z príjmov.
Ejo
13.03.09,08:10
Fidlo tu sa jedná o príjmy, nie výdavky.
Fany
13.03.09,08:20
A ak si na takéto príjmy zriadi v CZ účet, je ako slovenský podnikateľ povinný niekam to tu (okrem DÚ) hlásiť? Účtuje sa takýto účet rovnako ako slovenský v EUR (samozrejme sa všetko prepočítava ECB, to chápem). Ale sú s týmto spojené nejaké špeciálne evidencie alebo nahlasovania, napr. v NBS? S devízami na tomto účte podnikateľ neobchoduje, používa ich iba na svoju podnikateľskú činnosť.
ariadna
14.03.09,11:15
veľmi pekne ďakujem, myslela som si to, ale za opýtanie nič nedám pekný víkend A.