Gabika83
13.03.09,07:37
Dobrý deň,
ako prebieha kandidácia na starostu? Kedy je potrebné podať papiere na kandidovanie? Čo potrebujem splniť ako nezávislý kandidát? Keby som sa rozhodla pre zastupovanie politickej strany, čo preto potrebujem spraviť? čo je podľa Vás lepšie?
Ak máte niekto možnosť, resp. systém ako pri tom postupovať, budem rada ak mi odpíšete.
ďakujem
wagner
14.03.09,17:38
V prvom rade musíš počkať, pokiaľ predseda NR SR vyhlási termín volieb a termíny. Presné podmienky stanovuje zákon o voľbách do samosprávy. AKo nezávislá potrebuješ určitý počet podpisov od občanov. Počet podpisov záleží od počtu obyvateľov a stanovuje to zákon. A okrem toho musíš byť prihlásená na trvalý pobyt v obci, v ktorej ideš kandidovať. Pokiaľ ideš za stranu, tak strana doručí kandidátku a potrebné náležitosti v stanovenom termíne obci, v ktorej kandiduješ. Tam nemusíš mať žiadne podpisy. Normálne sú voľby v roku 2010 ( aj keď na internetovej stránke nemenovanej obce majú uvedený rok 2011):D:D:D Starosta si asi chce predĺžiť volebné obdobie.:D:D Tiež musíš spĺňať vek, ale to tiež určuje ten zákon. Vyhľadaj si ho, potom budeš múdrejšia.
wagner
14.03.09,18:10
Minimálny počet podpisov voličov podporujúcich kandidatúru nezávislých kandidátov pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva a voľby starostu obce (primátora)



Počet obyvateľov Počet podpisov
voličov obcena petícii

do 50 10
51 - 100 20
101 - 500 40
501 - 2 000 100
2 001 - 20 000 200
20 001 - 100 000 400
nad 100 000 600



« (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_zobcl1.asp#000)

Pozri si zákon č. 346/1990 Zb. v znení zmien a doplnkov(bolo ich dosť, tak si pozri úplné znenie na justice.gov.sk) A okrem toho sa dá kandidovať ako nezávislý aj do krajskej samosprávy, len tam potrebuješ viac podpisov.
jozefbenjamin
02.05.09,08:40
Zdravim.Viete mi poradiť!
Mal by som záujem vediet o presnom postupe a podmienkach ktoré musi splňať uchadzač , ako kandidovať , ako nezavisli kandidát , na starostu obce ,čo k tomu potrebujem . Treba požiadať poslať v prípade podať si žiadosť na obec ? je nato niejake tlačivo ?
gabriela2579
11.05.09,07:54
odporúčam nasledovnú stránku:

http://www.civil.gov.sk/p08/p08-09-04-01.shtm

je tam aj zákon, vo "vzoroch tlačív" je uvedený vzor kandidátnej listiny nezávislého kandidáta
jozefbenjamin
12.05.09,06:56
odporúčam nasledovnú stránku:

http://www.civil.gov.sk/p08/p08-09-04-01.shtm

je tam aj zákon, vo "vzoroch tlačív" je uvedený vzor kandidátnej listiny nezávislého kandidáta
Dik pozrel som sa na ten odkaz , je tam tlačivo aj pre nezávisleho kandidáta na starostu , ale predpokladám že bolí stanovené pre rok 2006 .Mám obavu stoho či sa pre rok 2009 nevydaju nové tlačiva . Čo mislíte
gabriela2579
12.05.09,11:58
Dik pozrel som sa na ten odkaz , je tam tlačivo aj pre nezávisleho kandidáta na starostu , ale predpokladám že bolí stanovené pre rok 2006 .Mám obavu stoho či sa pre rok 2009 nevydaju nové tlačiva . Čo mislíte

Obavu nemajte, ak ste pevne rozhodnutí kadidovať na starostu obce, počkajte si na tlačivo, predpokladám, že na jar budúceho roku bude vonku.
Tlačivo je spravené na základe náležitostí, ktoré určuje zákon, ak sa bude meniť zákon, bude sa meniť aj tlačivo. Odporúčam Vám sledovať stránku www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk) , sekcia VOĽBY.

A zatiaľ môžete zisťovať, kto Vám ju na budúci rok podpíše.
Gabika83
11.06.09,11:44
Voľby do orgánov samosprávy obcí budú v roku 2010 - okolo augusta, septembra, že?
wagner
11.06.09,15:57
Myslím si, že až v novembri, alebo v decembri. Zákon hovorí, že rozdiel medzi minulými voľbami a súčasnými by mal byť dva týždne. Minulé boli ak sa nemýlim 2.12. Podľa mňa by mali byť v rozmedzí 20.11 až 11.12. 2010.
Kristina Julia
03.11.09,09:14
Dik pozrel som sa na ten odkaz , je tam tlačivo aj pre nezávisleho kandidáta na starostu , ale predpokladám že bolí stanovené pre rok 2006 .Mám obavu stoho či sa pre rok 2009 nevydaju nové tlačiva . Čo mislíte

Na tvojom mieste by som sa v prvom rade zdokonalila v pravopise, ak sa staneš starostom, aby si nerobil hanbu svojej obci.
allek
03.06.10,10:37
Je platné tlačivo pre pre nezávisleho kandidáta na starostu z roku 2006, ktoré je na stránke ....civil.gov.sk/archiv/p08/p08-09-04-01.shtm ? , alebo bude nové.

Ďalej by som sa chcel spýtať, dokedy je potrebné zaslať horeuvedené tlačivo aj s podpismi ku kandidátke.

Ďakujem
wagner
03.06.10,13:03
Je platné tlačivo pre pre nezávisleho kandidáta na starostu z roku 2006, ktoré je na stránke ....civil.gov.sk/archiv/p08/p08-09-04-01.shtm ? , alebo bude nové.

Ďalej by som sa chcel spýtať, dokedy je potrebné zaslať horeuvedené tlačivo aj s podpismi ku kandidátke.

Ďakujem


Voľby sú síce vyhlásené, ale neviem o tom, že by to už vyšlo v Zbierke. Keď to vyjde v Zbierke, tak tam budeš mať napísané čo, kto a dokedy má robiť. S tým tlačivom by som počkala, máš času dosť. Voľby budú 27.11., odovzdávanie kandidátnych listín bude niekedy koncom augusta, začiatkom septembra. Môj odhad z predošlých rokov. Sleduj Zbierku a podľa toho sa riaď. Daj si na email posielať notifikáciu zo zbierky a vždy budeš vedieť, aké zákony boli publikované. Je to zadarmo. Aj mne to chodí na email.
pepsikova
03.06.10,13:37
http://www.minv.sk/?volby-oso2010


..tu sú všetky potrebné informácie..
wagner
03.06.10,13:43
http://www.minv.sk/?volby-oso2010


..tu sú všetky potrebné informácie..

Veronika ideš aj Ty kandidovať?
hudko
11.06.10,10:55
Pekný deň všetkým,
mám jednu podotázku k tejto téme. Kandidátna listina nezávislého kandidáta na starostu sa podáva v dvoch vyhotoveniach. Je nutné aj petíciu predkladať v dvoch origináloch, alebo stačí k jednej kandidátnej listine originál a k jednej kópia petície. Pri voľbách do VÚC je v zákone určené, že petícia sa predkladá len k prvému rovnopisu kandidátnej listiny, ale pre voľby do miestnej samosprávy o rtom ani zmienka. Ďakujem za odpoveď
wagner
13.06.10,13:49
Pekný deň všetkým,
mám jednu podotázku k tejto téme. Kandidátna listina nezávislého kandidáta na starostu sa podáva v dvoch vyhotoveniach. Je nutné aj petíciu predkladať v dvoch origináloch, alebo stačí k jednej kandidátnej listine originál a k jednej kópia petície. Pri voľbách do VÚC je v zákone určené, že petícia sa predkladá len k prvému rovnopisu kandidátnej listiny, ale pre voľby do miestnej samosprávy o rtom ani zmienka. Ďakujem za odpoveď

Petícia sa podáva v jednom vyhotovení - originál. Kópiu si môžeš spraviť a nechať pre seba, ak by bol problém s počtom potrebných podpisov, aby si to mal k dispozícii.
Gabika83
21.06.10,12:50
A keď chce ísť kandidát kandidovať za starostu v rámci nejakej politickej strany ako sa postupuje?
wagner
21.06.10,17:57
A keď chce ísť kandidát kandidovať za starostu v rámci nejakej politickej strany ako sa postupuje?

Návrh podáva politická strana - teda ňou určený zástupca. Nie je potrebná petícia. Viď zákon č. 346/1990 Zb.

§ 16
Kandidátne listiny
(1) Kandidátne listiny pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva podávajú politické strany, a to osobitne za každý volebný obvod, a nezávislí kandidáti.
(2) Kandidátne listiny sa doručia v dvoch rovnopisoch zapisovateľovi miestnej volebnej komisie najneskôr do 55 dní pred dňom volieb. Politické strany doručia kandidátne listiny prostredníctvom splnomocnenca.



(3) Kandidátna listina obsahuje
a) názov politickej strany,
b) meno a priezvisko, akademický titul, vek, povolanie a trvalý pobyt kandidátov a ich poradie na kandidátnej listine vyjadrené arabským číslom,
c) meno a priezvisko splnomocnenca politickej strany a jeho náhradníka s uvedením adresy; kandidát nemôže byť splnomocnencom ani náhradníkom,
d) meno, priezvisko, funkciu a podpis osoby oprávnenej konať v mene politickej strany.
(4) Kandidátna listina nezávislého kandidáta obsahuje meno a priezvisko, akademický titul, vek, povolanie, trvalý pobyt a podpis kandidáta.
(5) Politická strana môže na kandidátnej listine uviesť najviac toľko kandidátov, koľko má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených poslancov obecného (mestského) zastupiteľstva.
(6) Ak podáva politická strana kandidátnu listinu v jednom volebnom obvode samostatne, nemôže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva podať kandidátnu listinu v rámci koalície; ak podáva kandidátnu listinu v rámci koalície, môže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva podať kandidátnu listinu len v rámci tej istej koalície.
(7) Kandidát pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva môže kandidovať iba v jednom volebnom obvode.
(8) Ku kandidátnej listine musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a nedal súhlas na to, aby bol uvedený na inej kandidátnej listine, a že mu nie sú známe prekážky voliteľnosti.
(9) Súčasťou kandidátnej listiny nezávislého kandidáta je petícia4a) podpísaná voličmi podporujúcimi jeho kandidatúru. Potrebný počet podpisov podľa veľkosti obce je uvedený v prílohe k tomuto zákonu. V petícii sa pri každom podpise uvedie meno a priezvisko voliča, dátum narodenia voliča a trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Počet obyvateľov obce zverejní obec spôsobom v mieste obvyklým najneskôr 85 dní pred dňom volieb.
(10) Kandidát na poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje.
(11) Na funkciu poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva môže kandidovať aj kandidát na starostu obce (primátora).
§ 17
duranlb
23.06.10,16:58
Dobry vecer,
chcem sa informovať, pri kandidatúre na starostu obce a zároveň aj na poslanca obecného zastupiteľstva ako nezávislý kandidát sú potrebné dve petície pre každý post zvlášť, alebo stačí iba jedna v ktorej to je uvedené.
ďakujem za info
wagner
23.06.10,19:55
Dobry vecer,
chcem sa informovať, pri kandidatúre na starostu obce a zároveň aj na poslanca obecného zastupiteľstva ako nezávislý kandidát sú potrebné dve petície pre každý post zvlášť, alebo stačí iba jedna v ktorej to je uvedené.
ďakujem za info

Podľa mojich skúseností treba dve petície - na každý post zvlášť. Tak to aj kandidáti v minulých voľbách predkladali.
duranlb
24.06.10,06:38
ak som v case volieb este na materskej dovolenke uvadzam to do kandidatnej listiny do kolonky povolanie, alebo sa tam uvadza zamestnavatel u ktoreho som evidovana. dakujem
wagner
24.06.10,17:44
ak som v case volieb este na materskej dovolenke uvadzam to do kandidatnej listiny do kolonky povolanie, alebo sa tam uvadza zamestnavatel u ktoreho som evidovana. dakujem

Čo tam uvedieš je Tvoja vec, voliči sa nad tým až tak nezamýšľajú. Niekto uvádza to, čo vyštudoval, aj keď momentálne nepracuje alebo pracuje v inej sfére.
m_p
09.07.10,05:28
ako je to v pripade ak niekoho nominuje strana vie jeho nominaciu aj zrusit nakolko som sa k tejto otazke dopracoval nedoverou voci strane. smerovat cestou nezavisleho nie je riesenie :)
m_p
09.07.10,06:01
uz som to nasiel pojednava otom druha veta menovaneho paragrafu:
§ 19
Vzdanie sa a odvolanie kandidatúry

(1) Kandidát sa môže do 3 dní pred začatím volieb písomne vzdať svojej kandidatúry. Do tohto času môže kandidatúru písomne odvolať aj politická strana alebo koalícia politických strán, ktorá ho kandidovala.
GAP
19.07.10,18:50
Teda ak chcem kandidovať na starostu obce a sučastne aj na poslanca tak musim mať dve petície? Mozu to byt tí istí občania?Kedy mozem zacať zbierať podpisy? V zákone sa to nepíše. Píše sa iba o kampani kedy sa ma zacat a kedy končiť.
wagner
20.07.10,06:54
Teda ak chcem kandidovať na starostu obce a sučastne aj na poslanca tak musim mať dve petície? Mozu to byt tí istí občania?Kedy mozem zacať zbierať podpisy? V zákone sa to nepíše. Píše sa iba o kampani kedy sa ma zacat a kedy končiť.

Podpisy môžeš začať zbierať aj hneď. Neviem síce aká veľká je Vaša obec a teda koľko ich potrebuješ, ale podľa mňa Ti stačí, keď s tým začneš dva týždne pre tým, ako máš odovzdať petíciu. Za týždeň musíš mať dostatočný počet podpisov. U nás sa to robí tri dni pred tým, ako idú odovzdať kandidátky. A stíhajú to v pohode( dvesto podpisov). Na obidvoch petíciách môžu byť tí istí občania.
GAP
20.07.10,14:58
Ďakujem za odpoveď. Naša obec je dosť mala, mame 570 občanov teda musim vyzbierať najmenej 100 podpisov. Je to tak? Mysli sa tym ze kolko je občanov a nie voličov? Pytala som sa preto že ako skoro mozem zacat so zbieranim podpisov, pretože nas chce kandidovať viac, niektorí su v strane ale niektorí su nezavislí, a teda neviem či tí istí občania čo sa podpíšu inemu tak či sa mozu podpísať aj mne.
wagner
20.07.10,15:34
Ďakujem za odpoveď. Naša obec je dosť mala, mame 570 občanov teda musim vyzbierať najmenej 100 podpisov. Je to tak? Mysli sa tym ze kolko je občanov a nie voličov? Pytala som sa preto že ako skoro mozem zacat so zbieranim podpisov, pretože nas chce kandidovať viac, niektorí su v strane ale niektorí su nezavislí, a teda neviem či tí istí občania čo sa podpíšu inemu tak či sa mozu podpísať aj mne.

Občania sa môžu podpísať každému z kandidátov. Podpisy na petícii sú iba na to, že občan vyslovuje súhlas s tvojou kandidatúrou, ale nie že Ťa aj bude musieť voliť. Počet podpisov stanovuje zákon:

Počet obyvateľov Počet podpisov
voličov - občanov na petícii

do 50 10
51 - 100 20
101 - 500 40
501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html) - 2 000 100
2 001 - 20 000 200
20 001 - 100 000 400
nad 100 000 600
GAP
28.07.10,13:12
Občania sa môžu podpísať každému z kandidátov. Podpisy na petícii sú iba na to, že občan vyslovuje súhlas s tvojou kandidatúrou, ale nie že Ťa aj bude musieť voliť. Počet podpisov stanovuje zákon:

Počet obyvateľov Počet podpisov
voličov - občanov na petícii

do 50 10
51 - 100 20
101 - 500 40
501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html) - 2 000 100
2 001 - 20 000 200
20 001 - 100 000 400
nad 100 000 600

Teda som to dobre napísala ,že keď je viac ako 501 obyvateľov, tak potrebujem najmenej 100 podpisov.
A mohli by ste vyjadriť Vaše názory na tom, že čo je lepšie a teda výhodnejšie, keď sa kandiduje za stranu alebo za nezávisleho? Ako zaposobiť na občanov, aby som bola úspešná? Pomáha volebná kampaň? Alebo je to len zbytočnosť, pretože pri tak malo obyvateľov- voličov kde každý pozná každého sa to neoplatí?
Ďakujem.
Teším sa na Vaše názory.
allek
31.08.10,12:01
Potrebujem poradiť.
Ako nezávislý kandidát na starostu, kde sa mám na petícií podpísať ? Dole na petičnom hárku je uvedený §4 ods.4 zákona č.85/1990 Zb.
Ďalej, musím použiť vzor petície aj na ostatné strany petície, alebo stačí pokračovať v očíslovaní mien a podpisov a pokračovať.

Ďakujem.
GAP
02.09.10,05:57
Potrebujem poradiť.
Ako nezávislý kandidát na starostu, kde sa mám na petícií podpísať ? Dole na petičnom hárku je uvedený §4 ods.4 zákona č.85/1990 Zb.
Ďalej, musím použiť vzor petície aj na ostatné strany petície, alebo stačí pokračovať v očíslovaní mien a podpisov a pokračovať.

Ďakujem.
Aj ja som o tom rozmyslala a myslim si, že každá ďalšia strana petície by mala byť ako tá prvá, tak je potom jasne o čom tá petícia je, a asi tym nič nepokazím. A čo sa týka podpisu nez. kandidáta, tak asi nieje potrebný.
Ak má niekto s tým skúsenosti tak napíšte. Už sa nám to kráti...
Underground
06.09.10,17:49
Ak si niekto stiahol potrebne tlaciva z minv.sk tak vie, že na petičnom hárku dole je potrebné napísať svoje MENO, PRIEZVISKO, ÚPLNÚ ADRESU TRVALÉHO POBYTU A PODPIS NEZÁVISLÉHO KANDIDÁTA. A nezabudnúť petičné hárky treba priebežne číslovať!!!!
..toľko je zrejmé zo vzorov tlačív

Moja otázka znie: Podľa zákona 242/1998 Z.z. § 4 ods. 5
5) Ak petíciu podporil väčší počet osôb, musia osoby podávajúce petíciu uviesť pod jej textom počet priložených podpisových hárkov. Podpisové hárky sa musia priebežne číslovať.".
Na vzoroch tlačív nikde nefiguruje odkaz alebo miesto, kde by som mohol napísať tento údaj. Je naozaj potrebné ho mať na petičnom hárku?? A je asi logické, že na každý jeden hárok napíšem to isté číslo(teda počet priložených hárkov). Ďalej, môžem mať tento údaj napísaný perom na petičnom hárku a na ľubovoľnom mieste??

Ostávam s pozdravom, ďakujem.
GAP
06.09.10,20:19
Ak si niekto stiahol potrebne tlaciva z minv.sk tak vie, že na petičnom hárku dole je potrebné napísať svoje MENO, PRIEZVISKO, ÚPLNÚ ADRESU TRVALÉHO POBYTU A PODPIS NEZÁVISLÉHO KANDIDÁTA. A nezabudnúť petičné hárky treba priebežne číslovať!!!!
..toľko je zrejmé zo vzorov tlačív

Moja otázka znie: Podľa zákona 242/1998 Z.z. § 4 ods. 5
5) Ak petíciu podporil väčší počet osôb, musia osoby podávajúce petíciu uviesť pod jej textom počet priložených podpisových hárkov. Podpisové hárky sa musia priebežne číslovať.".
Na vzoroch tlačív nikde nefiguruje odkaz alebo miesto, kde by som mohol napísať tento údaj. Je naozaj potrebné ho mať na petičnom hárku?? A je asi logické, že na každý jeden hárok napíšem to isté číslo(teda počet priložených hárkov). Ďalej, môžem mať tento údaj napísaný perom na petičnom hárku a na ľubovoľnom mieste??

Ostávam s pozdravom, ďakujem.


Konečne aj další názor. Len skoda ze taktiez neviem odpovedať na vase otazky. Ale pomohli ste mi aspon s tym podpisom kandidáta. Taktiez by ma zaujimalo ci sa tam moze dopisovat perom.
Pripoji sa este niekto? Je to surne. Uz chcem zbierat hlasy...
egreška
11.09.10,17:14
...mám záujem o kandidovanie na post starostu obce...všetko som si už preštudovala, len nikde som sa nedočíta na tému zozbieraných podpisov na petícií a preto by som sa chcela opýtať...či podpisy tých istých občanov môžu byť na viacerých petičných hárkoch - myslím tým u viacerých kandidátov na starostu...nakoľko podľa môjho názoru dávajú len súhlas k takzvanému súboju medzi kandidátmi...za odpoveď ďakujem
Underground
11.09.10,20:09
Samozrejme, jeden a ten istý obyvateľ tej istej obce(mestskej časti, mesta) môže podpísať petíciu pre viacerých kandidátov.
GAP
12.09.10,13:11
Vcera som sa dozvedela, ze petícia musí byť podpisana 2krat, ale nesmie to byt okopirovane ale obidva originaly. Teda aspon v nasej dedine to tak vyzaduju, ze im to bolo povedane na skolení. Ja neviem ale v zakone o peticnom prave ani v zakone o volbach o tom nieje ani zmienka, akurat ze treba dvojmo podat kandidatsku listinu. A taktiez vraj ak by som chcela kandidovat aj na starostu a sucasne na poslankynu tak mozem si upravit peticiu tak aby som sucasne zbierala podpisy na obe funkcie. Ako je to u vas? Mozem si svojvolne upravovat vzor ktory vydal MINV ? Preco nevydali aj vzor ak chce niekto kandidovat aj na starostu aj na poslanca?
egreška
12.09.10,19:55
...chcem poradiť...či existuje nejaká neštátna ištitúcia, ktorá má povolenie (možnosť) kotroly komunálných volieb od začiatku až do úplného konca?...ďakujem za radu
iriska
13.09.10,17:05
ahojte, môj známy má takúto situáciu - vie, že jeho meno, údaje a podpis figurujú na petičnom hárku kandidáta, ale on to nepodpisoval. kde a aký podnet môže podať.
ďakujem
molla
13.09.10,20:23
Dobry den,
chcel by som sa vas opytat, ze ked chcem kandidovat za primatora ako nezavisly kandidat ci mi staci dat peticiu podpisat obcanom len jeden krat original? Ak ano, potom ci k druhej kandidatnej listine staci prilozit kopiu tejto peticie? Dufam, ze kazda obec alebo mesto samostatne neurcuje tieto podmienky, ale je to stanovene zakonom. Dakujem za Vasu odpoved!
GAP
14.09.10,16:01
Dobry den,
chcel by som sa vas opytat, ze ked chcem kandidovat za primatora ako nezavisly kandidat ci mi staci dat peticiu podpisat obcanom len jeden krat original? Ak ano, potom ci k druhej kandidatnej listine staci prilozit kopiu tejto peticie? Dufam, ze kazda obec alebo mesto samostatne neurcuje tieto podmienky, ale je to stanovene zakonom. Dakujem za Vasu odpoved!

Ja síce chcem kandidovať v obci, a bola som informovaná ze potrebujem mať obidva originaly, ze mam davat podpisovať dvojmo. Vraj ked boli teraz na skoleni tak im to povedali. Mne osobne sa to nezda, aby sa petícia podpisovala na dvakrat.
Ak ma este niekto nejake poznatky tak napiste.
HEBA
15.09.10,07:46
Ja síce chcem kandidovať v obci, a bola som informovaná ze potrebujem mať obidva originaly, ze mam davat podpisovať dvojmo. Vraj ked boli teraz na skoleni tak im to povedali. Mne osobne sa to nezda, aby sa petícia podpisovala na dvakrat.
Ak ma este niekto nejake poznatky tak napiste.
§ 16
Kandidátne listiny

(1) Kandidátne listiny pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva podávajú politické strany, a to osobitne za každý volebný obvod, a nezávislí kandidáti.
(2) Kandidátne listiny sa doručia v dvoch rovnopisoch zapisovateľovi miestnej volebnej komisie najneskôr do 55 dní pred dňom volieb. Politické strany doručia kandidátne listiny prostredníctvom splnomocnenca.

(3) Kandidátna listina obsahuje

a) názov politickej strany,
b) meno a priezvisko, akademický titul, vek, povolanie a trvalý pobyt kandidátov a ich poradie na kandidátnej listine vyjadrené arabským číslom,
c) meno a priezvisko splnomocnenca politickej strany a jeho náhradníka s uvedením adresy; kandidát nemôže byť splnomocnencom ani náhradníkom,
d) meno, priezvisko, funkciu a podpis osoby oprávnenej konať v mene politickej strany.

(4) Kandidátna listina nezávislého kandidáta obsahuje meno a priezvisko, akademický titul, vek, povolanie, trvalý pobyt a podpis kandidáta.
(5) Politická strana môže na kandidátnej listine uviesť najviac toľko kandidátov, koľko má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených poslancov obecného (mestského) zastupiteľstva.

(6) Ak podáva politická strana kandidátnu listinu v jednom volebnom obvode samostatne, nemôže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva podať kandidátnu listinu v rámci koalície; ak podáva kandidátnu listinu v rámci koalície, môže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva podať kandidátnu listinu len v rámci tej istej koalície.

(7) Kandidát pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva môže kandidovať iba v jednom volebnom obvode.
(8) Ku kandidátnej listine musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a nedal súhlas na to, aby bol uvedený na inej kandidátnej listine, a že mu nie sú známe prekážky voliteľnosti.

(9) Súčasťou kandidátnej listiny nezávislého kandidáta je petícia 4a) podpísaná voličmi podporujúcimi jeho kandidatúru. Potrebný počet podpisov podľa veľkosti obce je uvedený v prílohe k tomuto zákonu. V petícii sa pri každom podpise uvedie meno a priezvisko voliča, dátum narodenia voliča a trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Počet obyvateľov obce zverejní obec spôsobom v mieste obvyklým najneskôr 85 dní pred dňom volieb.
(10) Kandidát na poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje.

(11) Na funkciu poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva môže kandidovať aj kandidát na starostu obce (primátora). ------------------------------------------------------------------
4a) Zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení zákona č. 242/1998 Z.z.

Počet obyvateľov Počet podpisov
voličov obce na petícii

do 50 10
51 - 100 20
101 - 500 40
501 - 2 000 100
2 001 - 20 000 200
20 001 - 100 000 400
nad 100 000 600
HEBA
15.09.10,07:57
Tu si nájdeš vzory kandidátnych listín
http://www.minv.sk/?oso10-vzory
Pozdravuje Elena
GAP
15.09.10,09:06
HEBA dakujem za odpoved. Len stale neviem ako je to s tou peticiou. Zakon o volbach som su uz vela krat precitala, a pise sa tam iba o tom, ze kandidatske listiny treba podavat 2krat. Ale o peticii a vyhlaseni tam nepisu, aj ked viem ze sucastou kand. listín je peticia a vyhlasenie, ale preco tam nespomenuli ze tiez 2krat? A taktiez v zakone o peticnom prave sa nikde nespomina ze peticia sa podpisuje dvojmo. Neviem, ale keby som sa mala riadit podla zakonov tak z toho som pochopila tak, ze peticiu netreba 2-krat, alebo si to zle vysvetlujem.
Taktiez nerozumien, ze preco v zakone o volbach neuzakonili aj taku skutocnost, ze ak chcem kandidovat na starostu a sucasne aj na poslanca, tak ze si mozem bud upravit peticiu na obidve pozicie, alebo mohlo MINV dat vzor na tieto dve sucasne pozicie. Vzoj nevydali, tak ako mam vediet ,ci si mozem upravovat vzory??? A ako to je z nezav. kandidatom, ak vyzbieram podpisy podla zakona a zrazu si aj vybavim aby ma podporovala nejaka strana, ale nebola by som clenom v tej strane? Je treba potom tie podpisy, alebo uz staci len podpora zo strany? A je mozne aby ma strana odmietla, ze ma nechce podporovat bez udania dovodu? Moze strana podporovat viacej nezavis.kandidatov na poziciu starostu v tej istej obci?
HEBA
15.09.10,09:42
Petíciu treba 2-krát a musia byť originály, tzn, že každý, kto ťa podporí v kandidatúre sa musí 2-krát podpísať na tvoju kandidátnu listinu. Okrem toho každý kto ťa podporí si musí sám napísať svoje údaje na túto listinu.
Vzory na obidve kandidátne listiny sú vydané, najdeš si to na nasledovnej webovej adrese http://www.minv.sk/?oso10-vzory1, vzory upravovať nemôžeš. Buď kandiduješ ako nezávislý kandidát alebo ako kandidát niektorej politickej strany. Nemusíš byť členom strany, nie je to podmienkou.
Výhoda ak kandiduješ cez politickú stranú je:
1. Politická strana môže navrhovať kandidátov súčasne aj na starostu aj na poslancov.
2. dokonca môže delegovať do volebnej komisie jedného člena a jedného náhradníka.
Ty ako nezávislý kandidát na to nemáš právo.
V zmysle platného zákona, ak by si kandidoval aj ako nezávislý aj cez politickú stranu volebná komisa by nemohla uznať ani jednu tvoju kandidátnu listinu.
Politická strana môže navrhnúť len jedného kandidáta na starostu a toľko poslancov, koľko sa môže voliť v obci.
Zatiaľ toľko, skús si nájsť tie vzory lebo mne sa to nepodarilo prilepiť
Pekný deň
Elena
GAP
15.09.10,11:01
Petíciu treba 2-krát a musia byť originály, tzn, že každý, kto ťa podporí v kandidatúre sa musí 2-krát podpísať na tvoju kandidátnu listinu. -Myslíš tym petíciu, nie kand.listinu.Okrem toho každý kto ťa podporí si musí sám napísať svoje údaje na túto listinu.- Ak je starší človek, ktory toho nevladze vela napisať (a su takí)?
Vzory na obidve kandidátne listiny sú vydané, najdeš si to na nasledovnej webovej adrese http://www.minv.sk/?oso10-vzory1, vzory upravovať nemôžeš. -Tie vzory mám z MINV, ale mne povedala zapisovatelka kand. listin, ta co bola na skoleni, ze si ich mozem upravit aby som mala peticiu ktora bude aj na starostu aj na poslanca na jednom papieri aby som vlastne nedavala podpisovat 4krat. A kedze nemozem upravovat, to zanamena ked na vzore niesu riadky, tak ich tam ani nemozem dokreslit? Starsim obcanom sa lepsie podpisuje ak maju riadky. Alebo vzory maju rozlozrnie starny - okraje na 2,5 cm , teda ani to nemozem upravit aby som mala len 1cm , aby mi toho vyslo viac na stranu. Buď kandiduješ ako nezávislý kandidát alebo ako kandidát niektorej politickej strany. Nemusíš byť členom strany, nie je to podmienkou.
Výhoda ak kandiduješ cez politickú stranú je:
1. Politická strana môže navrhovať kandidátov súčasne aj na starostu aj na poslancov.
2. dokonca môže delegovať do volebnej komisie jedného člena a jedného náhradníka.
Ty ako nezávislý kandidát na to nemáš právo.
V zmysle platného zákona, ak by si kandidoval aj ako nezávislý aj cez politickú stranu volebná komisa by nemohla uznať ani jednu tvoju kandidátnu listinu.
Politická strana môže navrhnúť len jedného kandidáta na starostu a toľko poslancov, koľko sa môže voliť v obci.
Zatiaľ toľko, skús si nájsť tie vzory lebo mne sa to nepodarilo prilepiť
Pekný deň
Elena

Dakujem ze pises, nemam sa na koho obratit, terajsia starostka mi toho vela nechce pomoct. Preto si aj myslim ci ma nezavadzaju s tym , aby som urobila nejaku chybu, myslim tym upravy listin a nakoniec mi ich neuznaju.
A preco sa nikde nepise o peticii ktora ma byt podpisana 2krat original?
HEBA
15.09.10,14:22
Na webovej stránke MV medzi inými je uvedená aj nasledovná informácia:

"Pre voľby poslancov obecného (mestského, miestneho) zastupiteľstva podáva kandidátnu listinu osobitne za každý volebný obvod politická strana, politické hnutie a koalícia (ďalej len „politická strana“) a nezávislý kandidát.

Politická strana prostredníctvom svojho splnomocnenca a nezávislý kandidát osobne doručia kandidátnu listinu v dvoch rovnopisoch zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie najneskôr 55 dní predo dňom volieb, t.j. najneskôr 3. októbra 2010.

Pre voľby starostu obce (primátora mesta, starostu mestskej časti) podáva kandidátnu listinu politická strana a nezávislý kandidát.

Politická strana prostredníctvom svojho splnomocnenca a nezávislý kandidát osobne doručia kandidátnu listinu v dvoch rovnopisoch zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie najneskôr 55 dní predo dňom volieb, t.j. najneskôr 3. októbra 2010.
Keď kandidátnu listinu treba predložiť v dvoch rovnopisoch tak logicky aj petíciu treba predložiť v dvoch rovnopisoch. Petícia je nevyhnutnou súčasťou kandidátnej listiny nezávislého kandidáta. Bez petície kandidátna listina je neplatná.
wagner
15.09.10,15:36
Dakujem ze pises, nemam sa na koho obratit, terajsia starostka mi toho vela nechce pomoct. Preto si aj myslim ci ma nezavadzaju s tym , aby som urobila nejaku chybu, myslim tym upravy listin a nakoniec mi ich neuznaju.
A preco sa nikde nepise o peticii ktora ma byt podpisana 2krat original?

Keď sa v zákone píše v dvoch rovnopisoch, tak sa tým jednoznačne určujú dva originály, keby mohla byť kópia, tak zákon uvedie originál a jednu kópiu. Podstatné je správne si vyložiť zákon. Pokiaľ nevieš, tak sa radšej opýtaj, aby si niečo nepokazila. Prajem veľa šťastia.
avoke
15.09.10,20:12
Koho sa mám spýtať, či musí byť petícia podaná v dvoch origináloch????Kto mi správne vyloží zákon?..Kde nájdem adresu a niekoho z ústrednej volebnej komisie???
wagner
15.09.10,20:21
Koho sa mám spýtať, či musí byť petícia podaná v dvoch origináloch????Kto mi správne vyloží zákon?..Kde nájdem adresu a niekoho z ústrednej volebnej komisie???

Zákon má právo vykladať ten, kto ho má v kompetencii. V tomto prípade ministerstvo vnútra. Ale to by si už asi nestihla - majú na to 30 dní. Keď sa v zákone píše, že v dvoch rovnopisoch, tak to preložené do ľudskej reči znamená dva originály. Ústredná volebná komisia patrí pod min.vnútra. Zatiaľ je ale zriadená iba pre referendum, pre komunálne voľby ešte nie je zriadená.
avoke
15.09.10,20:52
nemôže byť kópia petície overená notárom? Ako je to s vlastnoručným vyplnením údajov?...to naozaj nikde nepíšu.Starší ľudia 4X vypĺňať tlačivo...to je ale dobrá diskriminácia nezávislých kandidátov. Zostáva mi len si nájsť stranu, ktorá ma nominuje a bude to úplne v suchu! Žiadne otravovanie ľudí, ktorí chcú niečo zmeniť 4 podpismi...
iriska
16.09.10,05:33
v dvoch rovnopisoch sa predkladá kandidátna listina a k jednej z nich sa prikladá petícia s podpismi.
ivana184
16.09.10,07:47
Petíciu treba 2-krát a musia byť originály, tzn, že každý, kto ťa podporí v kandidatúre sa musí 2-krát podpísať na tvoju kandidátnu listinu. Okrem toho každý kto ťa podporí si musí sám napísať svoje údaje na túto listinu.
Vzory na obidve kandidátne listiny sú vydané, najdeš si to na nasledovnej webovej adrese http://www.minv.sk/?oso10-vzory1, vzory upravovať nemôžeš. Buď kandiduješ ako nezávislý kandidát alebo ako kandidát niektorej politickej strany. Nemusíš byť členom strany, nie je to podmienkou.
Výhoda ak kandiduješ cez politickú stranú je:
1. Politická strana môže navrhovať kandidátov súčasne aj na starostu aj na poslancov.
2. dokonca môže delegovať do volebnej komisie jedného člena a jedného náhradníka.
Ty ako nezávislý kandidát na to nemáš právo.
V zmysle platného zákona, ak by si kandidoval aj ako nezávislý aj cez politickú stranu volebná komisa by nemohla uznať ani jednu tvoju kandidátnu listinu.
Politická strana môže navrhnúť len jedného kandidáta na starostu a toľko poslancov, koľko sa môže voliť v obci.
Zatiaľ toľko, skús si nájsť tie vzory lebo mne sa to nepodarilo prilepiť
Pekný deň
Elena

Ak chcem kandidovať s podporou strany a nebyť členom v strane, ako treba postupovať?

Ďakujem
pepsikova
16.09.10,08:27
Ak chcem kandidovať s podporou strany a nebyť členom v strane, ako treba postupovať?

Ďakujem...
..najjednoduchšie je zájsť za vedúcim klubu politickej strany v meste, alebo obci a požiadať, nech ťa zaradí na kandidátku, prípadne nech ťa nominuje za kandidáta na starostu..nie je podmienka, že musíš zároveň vstúpiť do strany...
...ale máš najvyšší čas, lebo politické strany len do určitého dátumu zbierajú kandidátky...(20.9 v PD)
wagner
16.09.10,09:14
...
..najjednoduchšie je zájsť za vedúcim klubu politickej strany v meste, alebo obci a požiadať, nech ťa zaradí na kandidátku, prípadne nech ťa nominuje za kandidáta na starostu..nie je podmienka, že musíš zároveň vstúpiť do strany...
...ale máš najvyšší čas, lebo politické strany len do určitého dátumu zbierajú kandidátky...(20.9 v PD)

Ale dôležité je, či sám predseda nebude kandidovať. AK áno, treba hľadať takú stranu, ktorá nemá v obci organizáciu a ísť za okresným predsedom a toho požiadať o kandidatúru.
stefania71
17.09.10,13:53
Dobrý deň. Prečítala som viacero príspevkov ohľadne kandidátnych listín a petícií.
V minulých voľbách /v r.2006/ som robila zapisovateľku okrskovej volebnej komisie a absolvovala som k tomu aj školenie, kde nám bolo potvrdené, že
kandidátne listiny sa podávajú: 2 x
petícia s podpismi sa prikladá: 1 x.
Kandidátne listiny sa podávajú dvakrát preto, lebo jedno vyhotovenie ide na obvodný úrad, a druhé vyhotovenie spolu s petičnými hárkami sa necháva na obci /v meste/.
V našej obci sme preto nevyžadovali ofotené kópie petícií, a ani zákon to nikde neprikazuje.
V pondelok /20.09./ idem na školenie k tohtoročným voľbám v novembri, keby nastala nejaká zmena dám vedieť.
GAP
17.09.10,17:42
Dobrý deň. Prečítala som viacero príspevkov ohľadne kandidátnych listín a petícií.
V minulých voľbách /v r.2006/ som robila zapisovateľku okrskovej volebnej komisie a absolvovala som k tomu aj školenie, kde nám bolo potvrdené, že
kandidátne listiny sa podávajú: 2 x
petícia s podpismi sa prikladá: 1 x.
Kandidátne listiny sa podávajú dvakrát preto, lebo jedno vyhotovenie ide na obvodný úrad, a druhé vyhotovenie spolu s petičnými hárkami sa necháva na obci /v meste/.
V našej obci sme preto nevyžadovali ofotené kópie petícií, a ani zákon to nikde neprikazuje.
V pondelok /20.09./ idem na školenie k tohtoročným voľbám v novembri, keby nastala nejaká zmena dám vedieť.
No super, myslela som si že z tými dvojitými petíciami nieje nieco v poriadku, a hlavne v zákone sa nikde o tom nepíše, aj keď píšu o kand. listinách - 2X a že súčasťou sú petícia a vyhlásenie, tak mohli k tomu tiež doložiť že 2X , a to ma ani tak nezaráža, ale my sa máme tiež riadiť zákonom o petičnom práve a tam vôbec nepíše o petíciach podpísaných dvojmo. To sa tam nedalo nejako uzákoniť? Neviem, buď zákonom nerozumiem alebo si ich vysvetľujem len po svojom, a preto som rada ze ste tu vy poraďáci, a delite sa so skúsenosťami a názormy.
stefania 71 budem rada, ak napišeš čo bolo na školeni. Pretože u nás z našej a vedľajšej dediny zapisovateľky boli na školeni a oni tiež tvrdia, že treba petíciu 2X , a tak sa zamýšľam, či vôbec tí, čo školia vedia o čom rozprávajú, alebo tiež ich niekto školil, ktorý možno tiež nevie o čom rozpráva. Najlepšie na tom je , že ak som sa pítala zapisovateľky na petíciu a na zákony a paragrafy a na podobne veci súvisiace s voľbami, tak polovičku z toho nevedela vôbec vysvetliť, že o tom ich neškolili. Tak som jej povedala, že ak vie na aké školenie ide, a bola už na takých školeniach 2X, tak by sa mala spýtať dotyčného školiaceho na určité veci. Mala byť pripravená. Veď na to tam idem, aby som niečo vedela....či? Ak budeš na školeni, tak zisti, ako je to s petíciami, ak chcem kandidovať súčasne na starostu a na poslanca, či sa môžu vzory, ktoré vám aj dajú upravovať, aby na jednej petícii mohlo byť písané aj o"voľby za starostu aj voľby za poslanca". Mne povedali že áno, čo sa mi nevidí...
stefania71
20.09.10,12:21
Dnes som ako zapisovateľka absolvovala školenie k voľbám, kde nám potvrdili , že kandidátne listiny sa podávajú 2 krát, a k jednej sa priloží petícia, takže petícia nemusí byť dvakrát ako sa uvádza v niektorých príspevkoch, a ani zákon to nevyžaduje.
Ďalej nám oznámili, že na základe uznesenia Ústavného súdu SR vyplýva, že nezávislý kandidát, ktorý kandiduje na funkciu poslanca aj starostu obce môže podať spoločnú petíciu, /nemusí mať zvlášť petíciu na poslanca a zvlášť na starostu/, len má upraviť v hlavičke petície ... na funkciu starostu obce a na funkciu poslanca obecného zastupiteľstva.
V prípade, že obec od Vás vyžadovala aj niečo iné obráťte sa na na príslušný Obvodný úrad, odbor všeobecnej vnútornej správy.
Dúfam, že som pomohla.
helenka11
20.09.10,13:07
Ešte dopĺňam: Ku kandidátnej listine sa pripája aj vyhlásenie kandidáta tiež 2x
-A to vyhlásenie nezávislého kandidáta,že súhlasí so svojou
kandidatúrou na poslanca ....
- Alebo vyhlásenie kandidáta, ktorého kandiduje politická strana,

Tieto vyhlásenia sú povinnou súčasťou Kandidátnej listiny
GAP
21.09.10,17:54
Dnes som ako zapisovateľka absolvovala školenie k voľbám, kde nám potvrdili , že kandidátne listiny sa podávajú 2 krát, a k jednej sa priloží petícia, takže petícia nemusí byť dvakrát ako sa uvádza v niektorých príspevkoch, a ani zákon to nevyžaduje.
Ďalej nám oznámili, že na základe uznesenia Ústavného súdu SR vyplýva, že nezávislý kandidát, ktorý kandiduje na funkciu poslanca aj starostu obce môže podať spoločnú petíciu, /nemusí mať zvlášť petíciu na poslanca a zvlášť na starostu/, len má upraviť v hlavičke petície ... na funkciu starostu obce a na funkciu poslanca obecného zastupiteľstva.
V prípade, že obec od Vás vyžadovala aj niečo iné obráťte sa na na príslušný Obvodný úrad, odbor všeobecnej vnútornej správy.
Dúfam, že som pomohla.
Aj ja som dnes bola na obvodnom úrade, a všetko je tak ako si napísala v príspevku.
Reve
27.09.10,08:56
prosím, kde je to uvedené.... potrebovala by som to citovať v informáciách o voľbách, ktoré chceme dať na stránku a do obecných tabúľ. Veľmi pekne Ďakujem
reve
GAP
27.09.10,13:38
prosím, kde je to uvedené.... potrebovala by som to citovať v informáciách o voľbách, ktoré chceme dať na stránku a do obecných tabúľ. Veľmi pekne Ďakujem
reve
Nepochopila som celkom Vašmu príspevku, ak máte na mysli že KDE JE UVEDENÉ všetko o voľbách a kandidátskych listinách, tak je na v zákone o voľbách a v zákone o petičnom práve.
wagner
28.09.10,09:57
prosím, kde je to uvedené.... potrebovala by som to citovať v informáciách o voľbách, ktoré chceme dať na stránku a do obecných tabúľ. Veľmi pekne Ďakujem
reve

Usudzujem, že robíš na Obecnom úrade. A u Vás to nikto nevie, kde sa dajú tieto informácie získať?:confused: To je smutné hodnotenie zamestnancov obce :eek: Keby si si prečítala všetky príspevky, tak by si v tejto téme našla tento odkaz http://www.minv.sk/?volby-oso2010 .Tam nájdeš všetko potrebné.
wagner
28.09.10,10:07
Chcela by som upozorniť tých, čo kandidujú ako nezávislí na správne vyplnenie Vyhlásenia nezávislého kandidáta a to najmä prvého riadku. Je tam napísané meno, priezvisko a nad tým malá 2. Keď si pozriete na tlačivo, dole je pod 2 - ďalšie údaje podľa kandidátnej listiny nezávislého kandidáta. Teda preložené do slovenského jazyka, za menom a priezviskom treba napísať vek, povolanie a adresu trvalého pobytu tak, ako to je uvedené na kandidátnej listine.
KarolNagy
28.09.10,18:52
Usudzujem, že robíš na Obecnom úrade. A u Vás to nikto nevie, kde sa dajú tieto informácie získať?:confused: To je smutné hodnotenie zamestnancov obce :eek: Keby si si prečítala všetky príspevky, tak by si v tejto téme našla tento odkaz - tu bol odkaz na stránku Ministerstva vnútra, ktorý mi PORADA.sk ako začiatočníkovi zakázala - ale aj tak tam nie je nič zaujímavé - pozn. KN.Tam nájdeš všetko potrebné.

wagner, neviem od kedy túto tému sleduješ, ale rada, ktorú dávaš je o ničom! Ak si sem len teraz vpadol, tak prepáč. Ja som sa sem dostal z Googla, keď hľadám na celom webe pod kľúčovými slovami petícia dvojmo, petičné hárky dvojmo, petícia dvakrát a pod.

Tu to otvorila GAP a kým jej neodpovedala Stefania 71, všetci viac - menej tápali, alebo len citovali zákon. Obdivujem v tomto trpezlivosť GAP. Napokon Stefania informovala o stanovisku, ktoré získala na nejakom školení. Napokon to isté povedali aj GAP na nemenovanom obvodnom úrade.

Dovoľujem si to komentovať v závere už len tým, že v tejto veci, aj vo viacerých iných je zákon nejasný.
KA2
29.09.10,08:01
Vážení, ak máte pochybnosti o počte originálov petičných hárkov s podpismi, odporúčam sa informovať nie na miestnom obecnom úrade, ale na obvodnej volebnej komisii. U nás máme z obvodu oznámenie, že petičné hárky sa odovzdávajú v jednom vyhotovení, ale kandidátne listiny a vyhlásenie NEKA musia sa odovzdať dvojmo.
ebonit
29.09.10,11:48
Chcela by som upozorniť tých, čo kandidujú ako nezávislí na správne vyplnenie Vyhlásenia nezávislého kandidáta a to najmä prvého riadku. Je tam napísané meno, priezvisko a nad tým malá 2. Keď si pozriete na tlačivo, dole je pod 2 - ďalšie údaje podľa kandidátnej listiny nezávislého kandidáta. Teda preložené do slovenského jazyka, za menom a priezviskom treba napísať vek, povolanie a adresu trvalého pobytu tak, ako to je uvedené na kandidátnej listine.

Ahoj Wagner....chcem sa opytat, ci jednotlive udaje maju byt oddelene ciarkami, alebo bodkociarkou, alebo ako? Dalej, napr. k veku mam uviest aj udaj ze VEK - mam to tam napisat, alebo staci napisat len cislo bez akychkolvek dalsich zbytocnych slov...? A je tato informacia overena? Pretoze niekto tam pod tebou reagoval, ze ta informacvia, co si uviedol/la, ze je zbytocna..preto sa pytam... :)

Dakujem za odpoved
GAP
29.09.10,12:54
Ahoj Wagner....chcem sa opytat, ci jednotlive udaje maju byt oddelene ciarkami, alebo bodkociarkou, alebo ako? Dalej, napr. k veku mam uviest aj udaj ze VEK - mam to tam napisat, alebo staci napisat len cislo bez akychkolvek dalsich zbytocnych slov...? A je tato informacia overena? Pretoze niekto tam pod tebou reagoval, ze ta informacvia, co si uviedol/la, ze je zbytocna..preto sa pytam... :)

Dakujem za odpoved


Na vyhlasení netreba písať napr. VEK 33, ale iba 33 a ma to byť všetko oddelené čiarkou. A ak je niekto Samostatne zárobkovo činná osoba-SZČO, tak je lepšie ak napíše živnostník. Aspoň tak mi to povedali na obvodnom úrade vo Svidníku.
KarolNagy
29.09.10,19:10
...mám záujem o kandidovanie na post starostu obce...všetko som si už preštudovala, len nikde som sa nedočíta na tému zozbieraných podpisov na petícií a preto by som sa chcela opýtať...či podpisy tých istých občanov môžu byť na viacerých petičných hárkoch - myslím tým u viacerých kandidátov na starostu...nakoľko podľa môjho názoru dávajú len súhlas k takzvanému súboju medzi kandidátmi...za odpoveď ďakujem


Samozrejme, jeden a ten istý obyvateľ tej istej obce(mestskej časti, mesta) môže podpísať petíciu pre viacerých kandidátov.

Bolo by to ešte samozrejmejšie, keby aj v zákone o komunálnych voľbách bolo uvedené namiesto "petícia podpísaná voličmi podporujúcimi jeho kandidatúru" "petícia podpísaná voličmi súhlasiacimi s jeho kandidatúrou", podobne ako je to v zákone o politických stranách.

Alebo, keby tie veci, ktoré školí Ministerstvo vnútra pracovníkov obvodných úradov boli niekde publikované
wagner
30.09.10,19:54
wagner, neviem od kedy túto tému sleduješ, ale rada, ktorú dávaš je o ničom! Ak si sem len teraz vpadol, tak prepáč. Ja som sa sem dostal z Googla, keď hľadám na celom webe pod kľúčovými slovami petícia dvojmo, petičné hárky dvojmo, petícia dvakrát a pod.

Tu to otvorila GAP a kým jej neodpovedala Stefania 71, všetci viac - menej tápali, alebo len citovali zákon. Obdivujem v tomto trpezlivosť GAP. Napokon Stefania informovala o stanovisku, ktoré získala na nejakom školení. Napokon to isté povedali aj GAP na nemenovanom obvodnom úrade.

Dovoľujem si to komentovať v závere už len tým, že v tejto veci, aj vo viacerých iných je zákon nejasný.

Vôbec som sem len tak nevpadla, na rozdiel od teba som tu už štyri roky a Ty iba od Členom od: 28-09-10, a tváriš sa, že si zjedol všetku múdrosť sveta. Ak Ti je zákon nejasný, tak sa ho nauč čítať, alebo si ho daj vysvetliť tvorcovi zákona. Si tu dva dni aj s cestou tak sa chovaj slušne. Najprv si prečítaj etiketu porady a potom rýpaj.
KarolNagy
01.10.10,08:47
... Ak Ti je zákon nejasný, tak sa ho nauč čítať, alebo si ho daj vysvetliť tvorcovi zákona...

Je to možné? Ty si ešte asi stále nepochopila o čo tu ide.

GAP sa pýtala 12-09-10, 16:11 či sa majú petičné hárky prikladať v dvoch origináloch.

Reagovalo viac ľudí, ale v podstate neodpovedali, alebo odpovedali nesprávne, ako napr. Ty (15-09-10, 18:36 a 15-09-10, 23:21)

Až 20-09-10, 15:21 Stefania71 nejednoznačnosť zákona uviedla vierohodným spôsobom na pravú mieru.

Na to sa Reve skromne opýtala:


prosím, kde je to uvedené.... potrebovala by som to citovať v informáciách o voľbách, ktoré chceme dať na stránku a do obecných tabúľ. Veľmi pekne Ďakujem
reve

Ty si však na ňu zaútočila:


Usudzujem, že robíš na Obecnom úrade. A u Vás to nikto nevie, kde sa dajú tieto informácie získať?:confused: To je smutné hodnotenie zamestnancov obce :eek:Keby si si prečítala všetky príspevky, tak by si v tejto téme našla tento odkaz ...

Pritom žabou na prameni všetkých týchto dohadovačiek je stará štruktúra, ktorá zohrieva stoličky na Ministerstve vnútra, porušuje volebné zákony a porušenia zákonov iných pomáha ututlávať - vedúca Odboru volieb a referenda Lívia Škultétyová. Teraz sa napríklad pokúša ututlávať, ako porušil zákon o spôsobe vykonania referenda minister Lipšic, ako stovky okrskových komisií zmarili možnosť zúčastniť sa hlasovania občanom, hoci som ju už pri parlamentných voľbách žiadal, aby usmernili všetky okrsky, že voliť sa dá aj na potvrdenie od polície, že si občan vybavuje nový občiansky, ako aj to, že okrskové komisie sú POVINNÉ dopísať občana, ktorý sa preukáže s patričným trvalým pobytom v občianskom preukaze. To náhodou je aj úplne jasne v zákone, ale sústavne to porušujú, najmä v stredne veľkých obciach a menších mestách, kde niekedy občanovi svojvoľne zmenia trvalý pobyt, niekto z komisie o tom vie, alebo si vykonzultuje telefonicky a v rozpore so zákonom potom posielajú občana do iného okrsku. Škultétyová, spolu s predsedníčkou štatistického úradu, spolu s ministrom vnútra, bývalou predsedníčkou Ústrednej komisie pre referendum M. Kapelovou (KDH) a podpredsedom R. Madejom (Smer-SD) KLAMÚ, že počas referenda neboli žiadne podnety na porušenie zákona!

V prípade petícií dvojmo Odbor volieb a referenda počas mnohých rokov NEDOKÁŽE napísať usmernenie, namiesto toho zrejme rôzni ľudia školia pracovníkov obvodných úradov podľa seba, tí to zase školia zapisovateľov miestnych a mestských komisií, prípadne to aj skreslia. :-(
TOMBAR
03.10.10,17:37
Dobrý deň, je táto informácia zaručená? Zákon 346/1990 ani petičný zákon to neupravuje, rodičia podpísali petičný dvom kandidujúcim na starostu, nechceli by spôsobiť problém.Logický je tento postup, len na jednom inf. letáku som prečítala iné, čo považujem za nezmysel, predsa ide len o podporu možnosti kandidovať a nie o voľbu.Niekto stým má skúsenosť aj zi školení zástupcov volebných komisií? ďakujem za skorú odpoveď.
TOMBAR
03.10.10,17:45
Pardon, zabudla som pridať citát :confused:
TOMBAR
03.10.10,17:52
Samozrejme, jeden a ten istý obyvateľ tej istej obce(mestskej časti, mesta) môže podpísať petíciu pre viacerých kandidátov.
Zabudla som pridať citát,som nová, trochu dopletená:confused:
GAP
04.10.10,19:19
Kandidátky sú podané.....
A každý z nás kandidátov si myslí, že vyhrá voľby starostu....
O chvíľu prichádzajú dni, keď treba rozmýšľať nad volebnou kampaňou....
Aký máte názor na volebnú kampaň? Stretla som sa s názormi, že vôbec ju netreba robiť, že to nemá zmysel, ale aj s nazorom že treba mať kampaň.
Čo vy na to????
allek
05.10.10,01:10
Pozdravujem

Ja asi počkám na kroky mojich protivníkov. Momentálne robím náčrt volebného letáku a plagátu.Rozmýšľal som tiež, že si ešte dám urobiť potalč na guličkové perá, len si musím počkať na číslo, aké budem mať na volebnom lístku. Možnosti reklamy sú bez hraníc iba peniaze potrebuješ neúrekom. :rolleyes:
GAP
05.10.10,06:17
Ja som tiez rozmyslala nad perami, ale u nas su ludia takí ze aj keby som im dala cokolvek tak s tym nebudu spokojní. Par volebných období uz bolo a aj ked kandidati dali ci uz kalendare, pera robili pohostenia, gulase a stale to ludia iba komentovali v tom horsom podaní.
GAP
09.10.10,17:28
VOLEBNÁ KAMPAŇ!!!
Je možné aby sa už dnes konala volebná kampaň? Nieje to náhodou v rozpore so zákonom o voľbách? Podľa mňa sa volebná kampaň má začať 17 dní pred voľbami a končiť 48 hod. pred voľbami.:cool:
avoke
11.10.10,08:19
Čo sa vlastne pojmom " volebná kampaň" myslí?....Keď stretanie s voličmi, potom napr. p. Vtáčnik volebnú kampaň najmenej rok....čím sa definuje "volebná kampaň"?
GAP
11.10.10,10:06
Aj ja sa zamyslam nad pojmom "volebná kampaň". Podľa zákona

§ 30 Volebná kampaň
(1) Volebná kampaň (ďalej len „kampaň“) je činnosť politickej strany, nezávislého kandidáta, prípadne ďalších subjektov, zameraná na podporu alebo slúžiaca na prospech kandidujúcej politickej strany alebo nezávislého kandidáta, vrátane inzercie alebo reklamy prostredníctvom rozhlasového a televízneho vysielania podľa odseku 4, hromadných informačných prostriedkov,5a) plagátov alebo iných nosičov informácií.
(2) Kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb. Vedenie kampane mimo určeného času je zakázané.

Ale ak je situacia, ked kandidát na starostu robí uz dva mesiace volebnú kampaň, a sám to aj tak vyhlasuje a pozíva ľudí na svoju kampaň, robí im pohostenia-guľaše, pitie a pod. (zameriava sa na našu menšinu občanov) a samozrejme v kuse omieľa, že aký sú ostatní čo kandidujú nespôsobilý na tento post, a vlastne pomerne každý deň v miestnom pohostinstve sa to opakuje.
Tak sa zamýšľam, nieje to už volebná kampaň???
KarolNagy
22.10.10,06:41
Dobrý deň, je táto informácia zaručená? Zákon 346/1990 ani petičný zákon to neupravuje, rodičia podpísali petičný dvom kandidujúcim na starostu, nechceli by spôsobiť problém.Logický je tento postup, len na jednom inf. letáku som prečítala iné, čo považujem za nezmysel, predsa ide len o podporu možnosti kandidovať a nie o voľbu.Niekto stým má skúsenosť aj zi školení zástupcov volebných komisií? ďakujem za skorú odpoveď.

V brožúrke, ktorú distribuovalo Ministerstvo vnútra SR, a ktorej je pravdepodobne aj neuvedeným autorom (možno aj v spolupráci so ŠÚSR) najmä pre predsedov a podpredsedov volebných komisií pod názvom "Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010" sa na konci predposledného odstavca na str. 20 píše:

"Každý volič sa môže podpísať na neobmedzený počet petičných listín."
egreška
31.10.10,10:29
Dobrý deň...mňa by zaujímalo, ako postupovať v prípade, ak by som bola zvolená za starostu obce, keď som zamestnaná...musím dať výpoveď v zamestnaní?...alebo zamestnávateľ je ma povinný uvolniť do tejto funkcie bez rozviazania prac. pomeru?
Anna123
31.10.10,11:39
Zamestnávateľ ťa je povinný uvolniť na výkon verejnej funkcie. Tvoj pracovný pomer sa nezruší a po skončení funkcie tvoj pracovný pomer trvá ďalej.
avoke
13.11.10,06:56
Poraďáci! Poraďte mi prosím, nech nemusím hľadať zákony,musí starosta -súčasný poskytnúť zoznam voličov obce pre kandidáta na starostu?...teda, chcela by som mať len pre seba zoznam voličov, ale keďže nepracujem na OÚ, som vlastne teraz ich strašná nepriateľka - lebo som protikandidátka, neviem, či som v práve, ak by som si šla zoznam vypýtať!ďakujem za odpoveď!
KarolNagy
13.11.10,14:08
Zoznam voličov obsahuje aj rodné číslo. Aj preto nie je považovaný za zverejniteľnú listinu. Práve pre tento zoznam je vo volebnom zákone záväzok mlčanlivosti pre členov volebných komisií. Do roku 1998 boli tieto zoznamy VEREJNÉ. V rámci novej TOTALITY a ANONYMIZÁCIE, požiadavky moci, aby sa občania nespájali a nezaujímali o veci verejné sú tieto zoznamy neverejné. Veľmi ma to mrzí, štve ma to, ale je to tak.

V roku 1998 boli voličské zoznamy ostatný raz zverejnené. Ale pre referendum, ktoré sa konalo v ten istý deň ako parlamentné voľby. Niektoré obce sa tie zoznamy ešte ODVÁŽILI zverejniť, keďže poslanci vtedy nestihli zmeniť zákon o referende, ten zákon zoznamy zverejniť prikazoval, zákon o voľbách ich zverejniť nedovoľoval. Podarilo sa mi vtedy získať podpisy väčšiny poslancov mesta Banská Bystrica pod výzvu primátorovi a viceprimátorovi, aby zverejnili zoznamy osôb oprávnených hlasovať v referende. Žiaľ, nepodarilo sa to. Bolo to len labuťou piesňou v tejto veci.

Navrhujem dvojakú stratégiu:

1. Požiadať o zoznam utajovaných skutočností. Každá obec ho musí mať. Určite v tom zozname voličské zoznamy mať nebudú. Podľa zákona o práve na informácie, všetko, čo nie je tajné, je verejné.

2. Požiadať o začiernenie stĺpca, kde sú rodné čísla a takto skopírovať.

Nahliadnuť do zoznamu má právo každý volič, ale to tá úradnička iste len zalistuje v zozname a ukáže Ti tú stranu, kde si Ty... Keby Ťa predsa len nechala samú alebo dovolila fotiť, máš malú šancu.

Inak, môžeme urobiť petíciu za zverejňovanie zoznamu voličov, bez rodných čísel, bez presných dátumov narodenia, len s rokmi narodenia.
pepsikova
13.11.10,16:41
Poraďáci! Poraďte mi prosím, nech nemusím hľadať zákony,musí starosta -súčasný poskytnúť zoznam voličov obce pre kandidáta na starostu?...teda, chcela by som mať len pre seba zoznam voličov, ale keďže nepracujem na OÚ, som vlastne teraz ich strašná nepriateľka - lebo som protikandidátka, neviem, či som v práve, ak by som si šla zoznam vypýtať!ďakujem za odpoveď!
....

..mňa by zaujímalo, čo chceš s tým zoznamom robiť...ako protikandidát musíš vedieť, koľko je v tvojej obci voličov,teda potenciálnych platných hlasov...z papiera to nemôžeš ovplyvniť, ľudia sa sami rozhodnú, koho budú voliť..dôležitý je program, ktorý pre nich pripravíš, nie papier s menami...

(a nemyslím, že by si bola nepriateľka, skôr by si ťa mali predchádzať, možno budeš ich nová šéfka)
KarolNagy
13.11.10,19:15
....

..mňa by zaujímalo, čo chceš s tým zoznamom robiť...

Čo si tým chcela povedať? Že načo by jej bol ten zoznam? A mňa by zase zaujímalo, odkiaľ to má presne vedieť, koľko je tých voličov? Teraz bolo nedávno referendum, tak to by mohlo byť dosť presne. Ale nemuselo. Stovky voličov s amôže prihlásiť aj v piatok pred voľbami. A prečo by kandidát aj iní občania nemohli poznať aspoň počet voličov? Ale prečo nie aj ich mená a adresy? Napríklad im môže poslať na meno nejaké materiály. Pošta mu povie len počet poštových schránok a pseudoschránok, čiže miest na doručenie, keďže mnohí na dedinách schránky nemajú, ale pošta tiež nemôže zverejniť zoznam obyvateľov, aj keby ho mala. Obec je povinná zverejniť pred podávaním kandidátnych listín počet obyvateľov. Niektoré obce si to zľahčia a uviedli počet k 31. 12. 2009, niektoré dokonca len k r. 2001 - ostatnému sčítaniu. Ale to sú obyvatelia, vrátane detí a nie voliči. Mňa by napr. naviac zaujímalo aj to, ktorí na zozname voličov sú zbavení voličského práva (pre mentálnu nespôsobilosť alebo, že sú v base), prinajmenej preto, aby som ich k voľbám nepozýval, mohlo by ich to zmiesť. Viacerí členovia okrskových aj dosvedčujú, že chodia voliť aj nesvojprávni, keďže nie vždy je táto poznámka pri prepisovaní stáleho zoznamu voličov do aktuálneho prepísaná alebo nie vždy sú členovia okrskových komisií inštruovaní, že to písmenko (obyčajne P-prekážka) v poslednom stĺpci značí, že dotyčný volič je vlastne nevolič.

Samozrejme, zoznamy voličov by mali byť zverejňované hlavne preto, aby v ňom neboli mŕtve duše (skutočne mŕtvi, ako aj odsťahovaní).
pepsikova
13.11.10,20:09
Čo si tým chcela povedať? Že načo by jej bol ten zoznam? A mňa by zase zaujímalo, odkiaľ to má presne vedieť, koľko je tých voličov? Teraz bolo nedávno referendum, tak to by mohlo byť dosť presne. Ale nemuselo. Stovky voličov s amôže prihlásiť aj v piatok pred voľbami. A prečo by kandidát aj iní občania nemohli poznať aspoň počet voličov? Ale prečo nie aj ich mená a adresy? Napríklad im môže poslať na meno nejaké materiály. Pošta mu povie len počet poštových schránok a pseudoschránok, čiže miest na doručenie, keďže mnohí na dedinách schránky nemajú, ale pošta tiež nemôže zverejniť zoznam obyvateľov, aj keby ho mala. Obec je povinná zverejniť pred podávaním kandidátnych listín počet obyvateľov. Niektoré obce si to zľahčia a uviedli počet k 31. 12. 2009, niektoré dokonca len k r. 2001 - ostatnému sčítaniu. Ale to sú obyvatelia, vrátane detí a nie voliči. Mňa by napr. naviac zaujímalo aj to, ktorí na zozname voličov sú zbavení voličského práva (pre mentálnu nespôsobilosť alebo, že sú v base), prinajmenej preto, aby som ich k voľbám nepozýval, mohlo by ich to zmiesť. Viacerí členovia okrskových aj dosvedčujú, že chodia voliť aj nesvojprávni, keďže nie vždy je táto poznámka pri prepisovaní stáleho zoznamu voličov do aktuálneho prepísaná alebo nie vždy sú členovia okrskových komisií inštruovaní, že to písmenko (obyčajne P-prekážka) v poslednom stĺpci značí, že dotyčný volič je vlastne nevolič.

Samozrejme, zoznamy voličov by mali byť zverejňované hlavne preto, aby v ňom neboli mŕtve duše (skutočne mŕtvi, ako aj odsťahovaní)..

..no..pozri príklad...bývam v meste, v jednom volebnom okrsku je podľa papiera, ktorý si vyžiadam (a dajú mi ho), povedzme, 1500 oprávnených voličov...a čo ďalej?..roznosím im do schránok svoj volebný program-ale schránky sú pre rodiny..podotýkam, že ak niekde kandidujem, aspoň by som mala poznať časť, obvod, ulicu, kde sa domáham hlasov a poznať tých ľudí, mať predstavu, čo chcú,čo by potrebovali, nie mať ich na papieri, lebo ten mi je platný- podľa mňa nič...ale to som ja..mne je zoznam -menoslov zbytočný...
...a ak je niekto vedený ako nesvojprávny, čiže nespôsobilý voliť- nuž, kto to má napísané na čele?..obecné a mestské úrady vedú evidenciu obyvateľstva, ale nie ich zdravotný stav,diery nie sú spôsobené tým, že niekto chorý sa neprihlási ako nespôsobilý volič, ale tým, že častokrát ľudia z iných miest bývajú v nájomných bytoch a nie sú prihlásení..alebo naopak, sú prihlásené čierne duše tam, kde nebývajú...čo s tým?..budú na papieri- a čo?..
...a pokiaľ osoba-volič je doma, býva vo svojom byte a je tak chorý, že nie je spôsobilý voliť a predsa bude na zozname-menoslove- ako dokážeš, že je nespôsobilý?..pôjdeš sa ho spýtať?..alebo myslíš, že referentka z OU sa bude unúvať pri spisovaní zoznamu toto zistiť?..no???..to by ma zaujímalo...alebo ty o takom človeku vieš a pôjdeš na OU a povieš im to?..

citujem: Ale prečo nie aj ich mená a adresy?..nuž, voliči by sa mohli ohradiť, odkiaľ má ich adresu--lebo nikto nepredpokladá, že volebný program sa posiela na adresu ,kandidát by mal svoj volebný obvod poznať a roznosiť si do schránok bez udania adresy, ...myslím si..

..no..toto som chcela povedať...
avoke
14.11.10,05:59
Teší ma, že som vás vyprovokovala k takejto obsiahlej diskusii. Ja mám volebný obvod len jeden, som z dediny, ale podľa zoznamu oprávnených voličov by som si vedela "odškrtať", koho som už oslovila a koho ešte nie...nemyslite si, chodím za týmito ľuďmi osobne, ale predsa len, bolo by naozaj jednoduchšie, poslať trebárs poštou letáky a tak...predsa primátori a starostovia to majú úplne jednoduché v tomto smere...oni týmito zoznamami disponujú po celý čas, už dávno - tí šikovnejší- ešte hlboko pred voľbami oslovovali svojich voličov cez poštových doručovateľov!-Potrebovala som najmä prvovoličov..väčšinou si ich hľadám na facebooku, ale bolo by jednoduchšie mať ich na zozname...ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili, vždy je dobré vedieť názory iných!
KarolNagy
14.11.10,06:41
avoke,
to je fajn, že aj keď si z menšej dediny, nachádzaš veľa voličov, najmä mladých aj na Facebooku. Radil by som Ti, nemárniť čas, ale hneď si otvoriť skupinu na Facebooku a pozvať do nej svojich priateľov. Zatiaľ som také na Facebooku videl len od mestských kandidátov. A ak by som Ti smel poradiť, nerob tú skupinu, ako drvivá väčšina kandidátov štýlom "Voľte mňa!", ale jednoducho informáciami o obci, otázkami a Tvojimi odpoveďami.

A ak by si chcela, aby o Vašej obci bola aj stránka nezávislá od starostu, som ochotný Ti zadarmo urobiť takúto stránku: cejkov.estranky.sk - na Tebe by už bolo len naplniť ju obsahom. Kontaktovať sa môžeš na mňa aj cez "Kontakt" - posledná položka v menu.
pepsikova
14.11.10,17:09
Teší ma, že som vás vyprovokovala k takejto obsiahlej diskusii. Ja mám volebný obvod len jeden, som z dediny, ale podľa zoznamu oprávnených voličov by som si vedela "odškrtať", koho som už oslovila a koho ešte nie...nemyslite si, chodím za týmito ľuďmi osobne, ale predsa len, bolo by naozaj jednoduchšie, poslať trebárs poštou letáky a tak...predsa primátori a starostovia to majú úplne jednoduché v tomto smere...oni týmito zoznamami disponujú po celý čas, už dávno - tí šikovnejší- ešte hlboko pred voľbami oslovovali svojich voličov cez poštových doručovateľov!-Potrebovala som najmä prvovoličov..väčšinou si ich hľadám na facebooku, ale bolo by jednoduchšie mať ich na zozname...ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili, vždy je dobré vedieť názory iných!.

..ak si z dediny, je jednoduchšie zistiť, kolko je domov a bytov v tvojej obci, dať si vytlačiť leták s tvojim programom a naschránkovať si ho sama..veľa ľudí stretneš a pohovoríš s nimi aj pri roznášaní a je to aj lacnejšie, pokiaľ nemáš v ruke financie primátorov a starostov...no a nie je celkom fér voči občanom, ak ich terajší primátori oslovujú na konkrétnej adrese-lebo k ochrana osobných údajov patrí aj adresa a ani primátor nemá právo ju porušovať a tým ťa obťažovať...nuž ale sú aj takí primátori, ktorým kampaň robia ich pracovníčky na mestských úradoch a majú to zaplatené- nuž z čoho asi??..ale čo už!..
Petra Nová
14.11.10,17:38
Poraďáci! Poraďte mi prosím, nech nemusím hľadať zákony,musí starosta -súčasný poskytnúť zoznam voličov obce pre kandidáta na starostu?...teda, chcela by som mať len pre seba zoznam voličov, ale keďže nepracujem na OÚ, som vlastne teraz ich strašná nepriateľka - lebo som protikandidátka, neviem, či som v práve, ak by som si šla zoznam vypýtať!ďakujem za odpoveď!

Prečítala som si všetky príspevky a témy, ktoré si na Porade stvorila. Z nich pre mňa vyplynulo toto: právne vedomie - žiadne, základné znalosti z volebného zákona nulové , predstava o správe vecí obecných - ani si netrúfnem hodnotiť. Som rada, že nebývam v obci, kde sa starosta bude musieť učiť abecedu verejnej funkcie. Som za ambicióznosť, ale len tam, kde jej dôsledky nemusia znášať všetci ostatní občania.
KarolNagy
15.11.10,10:06
Prečítala som si všetky príspevky a témy, ktoré si na Porade stvorila. Z nich pre mňa vyplynulo toto: právne vedomie - žiadne, základné znalosti z volebného zákona nulové , predstava o správe vecí obecných - ani si netrúfnem hodnotiť. Som rada, že nebývam v obci, kde sa starosta bude musieť učiť abecedu verejnej funkcie. Som za ambicióznosť, ale len tam, kde jej dôsledky nemusia znášať všetci ostatní občania.

"Viem, že nič neviem", dospeješ niekedy aj k takému poznaniu? Každý, kto sa pýta, spĺňa nutnú, hoci nie samu o sebe postačujúcu podmienku poznania malej výseče, aj to len relatívneho poznania. Chráň nás Pán Boh od ľudí, ktorí si myslia, že spapkali všetku múdrosť sveta, dokonca sa im o tom darí presviedčať aj zopár slaboduchých. Nikdy by som si netrúfal povedať o niekom druhom, bohorovne ako Ty, že nič nevie z nejakých oblastí.

Ty asi dávaš prednosť takým starostom, ktorí starostujú už desiatky rokov, ktorí sa nikoho "nepotrebujú" nič pýtať, prinajmenej nie verejne, ktorí sú sami sebe aj zákonom (Napríklad taký starosta Brunoviec zrušil svojím uznesením, ktoré mu odklepli poslušní a zbabelí poslanci platnosť Infozákona na svojom lénnom území, v svojej onci, ktorú vlastní. Alebo zrušil mandát poslanca. Alebo starosta Zemianskej Olče už tri roky nezvolal obecné zastupiteľstvo. Dostal 57 pokút od Obvodného úradu Komárno - a neuhradil jedinú - a nič...). Do takých by si sa asi nedovážila pustiť. A ak, tak len anonymne.
Petra Nová
15.11.10,11:03
"Viem, že nič neviem", dospeješ niekedy aj k takému poznaniu? Každý, kto sa pýta, spĺňa nutnú, hoci nie samu o sebe postačujúcu podmienku poznania malej výseče, aj to len relatívneho poznania. Chráň nás Pán Boh od ľudí, ktorí si myslia, že spapkali všetku múdrosť sveta, dokonca sa im o tom darí presviedčať aj zopár slaboduchých. Nikdy by som si netrúfal povedať o niekom druhom, bohorovne ako Ty, že nič nevie z nejakých oblastí.

Ty asi dávaš prednosť takým starostom, ktorí starostujú už desiatky rokov, ktorí sa nikoho "nepotrebujú" nič pýtať, prinajmenej nie verejne, ktorí sú sami sebe aj zákonom (Napríklad taký starosta Brunoviec zrušil svojím uznesením, ktoré mu odklepli poslušní a zbabelí poslanci platnosť Infozákona na svojom lénnom území, v svojej onci, ktorú vlastní. Alebo zrušil mandát poslanca. Alebo starosta Zemianskej Olče už tri roky nezvolal obecné zastupiteľstvo. Dostal 57 pokút od Obvodného úradu Komárno - a neuhradil jedinú - a nič...). Do takých by si sa asi nedovážila pustiť. A ak, tak len anonymne.
Čo už sa len dá napísať na takúto argumentáciu? Možno len to, čoho sa snažím celý život pridržiavať. Aj aj slepé črevo si dám vyoperovať radšej chirurgovi, ako začínajúcemu medikovi. A to napriek panujúcemu názoru, že slepé črevo je schopný vyoperovať vrátnik v nemocnici.
anbu
15.11.10,11:26
Trocha odbočím od témy, ale chcem sa opýtať či vo volebnej komisii môže byť manželka kandidáta na starostu.
GAP
15.11.10,11:53
Trocha odbočím od témy, ale chcem sa opýtať či vo volebnej komisii môže byť manželka kandidáta na starostu.

Ano, nemoze byť iba kandidat na starostu alebo kandidát na poslanca. Nevadi ak je tam napr. manzelka kandidata na starostu veď predsa sklada sľub že bude nestranna a pod.;) U nas je podobny pripad, akurat ze bude v komisii matka kandidáta, a ta sa vraj postara o to aby syn vyhral volby:---. A preto aj ja trochu dolozim k prispevku co je pred tym, a prave oni tiež si vyzaduju uplný zoznam voličov, a stale sa zamýšľam nad tym na co im to bude. Ja tiež kandidujem na starostku, ale zoznam nepotrebujem, ved byvam na dedine, kde sa vsetci pozname, a ak chcem robit dobre skutky vobec mi netreba na to obcanov ktory maju vek 18. ale ak pomozem ich detom v niecom a s kazdym bez ohladu na ich vek porozpravam a pomozem nieco vyriesit a vysvetlit, tak si myslim ze to je dolezitejsie.
KarolNagy
15.11.10,11:55
Samozrejme, že môže. Máš azda niečo proti manželkám, či manželom? Pokiaľ viem, neexistuje v žiadnom zákone, či ustanovení o konflikte záujmov (za volebné zákony môžem dať v tejto veci aj krk), ktorý by zabraňoval k nejakej funkcii rodinnému príslušníkovi. To len bulvárne a všetky ostatné mainstreamové aj tzv. alternatívne médiá tento dojem vyvolávajú. Samozrejme, aj rodinní príslušníci by mali vždy prejsť aspoň trochu objektívnym a transparentným výberom, ak je viacero uchádzačov. Rodinkárstvo je vtedy, keď zaujímajú funkcie LEN na základe príbuzenstva, známosti.
GAP
15.11.10,12:29
Samozrejme, že môže. Máš azda niečo proti manželkám, či manželom? Pokiaľ viem, neexistuje v žiadnom zákone, či ustanovení o konflikte záujmov (za volebné zákony môžem dať v tejto veci aj krk), ktorý by zabraňoval k nejakej funkcii rodinnému príslušníkovi. To len bulvárne a všetky ostatné mainstreamové aj tzv. alternatívne médiá tento dojem vyvolávajú. Samozrejme, aj rodinný príslušníci by mali vždy prejsť aspoň trochu objektívnym a transparentným výberom, ak je viacero uchádzačov. Rodinkárstvo je vtedy, keď zaujímajú funkcie LEN na základe príbuzenstva, známosti.

Suhlasím, manželia ci manželky, nech je tam kto chce. To ma netrapi. Mne ide len o to ci je spravne, ak kandidat na starostu sa vyhraza celej dedine a hlavne romskym spoluobčanom, ze jeho vlastna matka tam bude v kuse stat a zaskrtavat si ich v tom zozname, ze kto v skutocnosti bol volit, a z toho bude usudzovat ze kto ho volil. A vyhraza sa velmi zle. Preto som sa len tak trocha vyjadrila k prispevku o tom zozname volicov, lebo ja fakt nechapem na co mu je. A ked sme pri zozname volicov tak mozno neviem toho vela ale v zakone o volbach sa jasne pise, ze ze zoznam volicom prakticky uplny ma byt vyhotovený az v posledný deň, a odovzda sa volebnej komisii dve hodiny pred zacatim volieb. A dalej presla som si aj zakon Slov. nar. rady č. 80/1990 o volbach do slov. nar. rady a tam som sa aspon ja nedocitala , ze zoznam volicov moze mat kto chce. Moze iba nahliadnut , či je tam zapisaný. Ako by to vyzeralo, keby kazdy obcan v dedine nad 18 by si ziadal zoznam volicov. A ako by to vyzeralo v meste?
KarolNagy
15.11.10,13:05
... Mne ide len o to ci je spravne, ak kandidat na starostu sa vyhraza celej dedine a hlavne romskym spoluobčanom, ze jeho vlastna matka tam bude v kuse stat a zaskrtavat si ich v tom zozname, ze kto v skutocnosti bol volit, a z toho bude usudzovat ze kto ho volil. A vyhraza sa velmi zle...

Mohla by si uviesť aj konkrétnejšie? V ktorej dedine? Nejde náhodou o Rimavskú Seč?


...A dalej presla som si aj zakon Slov. nar. rady č. 80/1990 o volbach do slov. nar. rady a tam som sa aspon ja nedocitala , ze zoznam volicov moze mat kto chce. Moze iba nahliadnut , či je tam zapisaný. Ako by to vyzeralo, keby kazdy obcan v dedine nad 18 by si ziadal zoznam volicov. A ako by to vyzeralo v meste?...

Keby si si pozrela staršie znenie, nie po novelizácii v r. 1998, napr. znenie účinné do 17. 6. 1998, dočítala by si sa:

§ 6
Vyloženie zoznamu voličov


(1) Obec vyloží zoznam voličov najneskoršie 30 dní predo dňom volieb, aby občania mohli do neho nazrieť; o vyložení zoznamu voličov upovedomí občanov v mieste obvyklým spôsobom.

(2) V obciach, v ktorých je viac ako 5000 osôb zapísaných do zoznamu voličov, zariadi obec, aby bol v každom dome vyložený zoznam voličov, ktorí v dome bývajú.

Samozrejme, v rovnakom zmysle to bolo aj v r. 1990, aj vždy predtým, hádam ešte aj za Rakúsko - Uhorska, alebo aj pred ich vyrovnaním. Len v r. 1990 sa ešte píše o miestnych národných výboroch a pod.
GAP
15.11.10,13:36
Nie nieje to Rimavská Seč, je to východnejšie.
Ja rozumiem tomu co píšeš, a aké zákony boli predtym, ale na co je potom novela, úpravy a usmernenia? Na to aby sme sa riadili niečim co bolo za Rakusko-Uhorska? Neviem odkial mas BOD 2). Ja mam pred sebou zakon z o volbach Z.Z 346/1990kde sa pise:
ZOZNAMY VOLIČOV
§ 5
Zostavovanie zoznamu voličov
Zoznam voličov zostavuje a vedie miestny, mestský
a obvodný národný výbor (ďalej len „miestny národný výbor“)
podľa volebných okrskov.
§ 6
Zápis do zoznamu voličov
(1) Občania, ktorí majú právo voliť, sú zapísaní do zoznamu
voličov v obci podľa miesta ich trvalého pobytu.
Každý volič môže byť zapísaný iba v jednom zozname voličov.
(2) Občania, ktorí po zostavení zoznamu voličov nadobudnú
alebo stratia právo voliť, budú dodatočne zapísaní
do zoznamu voličov alebo z neho vyčiarknutí. Rovnako sa
postupuje pri zmene trvalého pobytu.
(3) Uvoličov, u ktorých je prekážka vo výkone volebného
práva, sa táto okolnosť poznamená v zozname voličov.
Ak táto prekážka pominie, záznam v ňom sa vyčiarkne.
§ 7
Vyloženie zoznamu voličov
Miestny národný výbor vyloží zoznam voličov najneskôr
30 dní predo dňom volieb, aby do neho mohli občania
nahliadnuť; o vyložení zoznamu voličov miestny národný
výbor upovedomí občanov spôsobom v mieste obvyklým.

A samozrejme zakon 346/1990 Z.Z. o volľbach
DRUHÁ ČASŤ
ZOZNAM VOLIČOV OPRÁVNENÝCH HLASOVAŤ VO VOLEBNOM OKRSKU
§ 5
Nadpis zrušený od 5.11.1998
(1) Zoznamy voličov oprávnených hlasovať v jednotlivých volebných okrskoch (ďalej len „zoznam voličov“) vyhotovia obce, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice mestské časti (ďalej len „obec“) na základe stáleho zoznamu voličov.3a) Do zoznamu voličov obec dopíše cudzincov, ktorí spĺňajú podmienky ustanovené v § 2 ods. 1.
(2) Zoznam voličov podľa odseku 1 odovzdá obec v dvoch rovnopisoch okrskovým volebným komisiám najneskôr dve hodiny pred začatím hlasovania.
(3) Do zoznamu voličov okrsková volebná komisia dopíše v deň volieb voliča
a) na základe rozhodnutia súdu,3b)
b) ktorý platným preukazom totožnosti4) preukáže, že má trvalý pobyt v mieste, ktoré patrí do volebného okrsku.
§ 6
Zrušený od 5.11.1998
§ 6a
Zrušený od 5.11.1998
§ 7
Zrušený od 5.11.1998
§ 8
Zrušený od 5.11.1998
KarolNagy
15.11.10,21:46
... Ja rozumiem tomu co píšeš, a aké zákony boli predtym, ale na co je potom novela, úpravy a usmernenia? Na to aby sme sa riadili niečim co bolo za Rakusko-Uhorska?...

Ty si predsa s tým začala, že vraj v zákone 80/1990 nie je vraj nič o zverejnení (vyložení) zoznamu voličov. Ja som predsa nepísal, že sa máme riadiť zákonmi v neplatnom znení! Iba to, že do roku 1998 - a to už pár rokov Rakúsko - Uhorsko nebolo (a predtým podľa všetkého aj najmenej 100 rokov dozadu, teda počas mnoho najrôznejších režimov a napriek viacerým prevratom - a svet sa pre zverejnenie zoznamov obyvateľov obcí a miest nezrútil. Takže si len dovoľujem nesúhlasiť s Tvojimi slovami "Ako by to vyzeralo, keby každý občan v dedine nad 18 ... (mal prístup k zoznamu voličov pred každými voľbami). Tým Ti samozrejme nechcem upierať právo na názor, že zoznamy obyvateľov obce, aj každého domu majú byť (v rámci transparentnosti, ktorou sa dnes už takmer každý oháňa) utajené. Len hovorím: I tak še da, i tak še da."

Tvoja námietka vyznieva tiež tak, akoby podľa Teba zákon 80/ 1990 mal byť platný len v najnovšom znení. Pritom celý zákon 80/ 1990 bol zrušený v r. 2004 a nahradený úplne novým zákonom - 333/ 2004.

Možno si si to uvedomila, preto si ešte skopírovala časť staršej verzie zákona o komunálnych voľbách - 346/ 1990 a porovnala s terajšou 346 - kou. Tam je to skoro rovnaké ako pri parlamentných voľbách.
avoke
16.11.10,06:09
Milá Petra! Neznalosť zákonov neospravedlňuje, máš pravdu. Ja len v tomto období potvrdzujem to, čo je v našej spoločnosti všeobecne známe, že právne povedomie občanov je nízke. V mojom prípade je to preto, že mi doteraz tieto zákony neboli potrebné pre prácu a nezaťažovala som sa nimi. Venovala som sa problémom svojej profesie, kde mám celkom slušné poznatky a dovolím si tvrdiť, že aj vedomosti o právach a povinnostiach ustanovených v zákonoch. Neviem o škole, ktorá by cieľavedome pripravovala občanov do obecných zastupiteľstiev, ak mi budeš oponovať vzdelaním právnickým, sociálnym...a pod., tak samozrejme nenamietam, ale vzdelanie tohoto smeru ešte nerobí zo zvolených ľudí dobrých starostov. Kde si nechala ľudskosť, flexibilitu, organizačné schopnosti, schopnosť získať potrebné vedomosti pomocou ľudí k tomu vzdelaných /priatelia, poradcovia na telefóne?/Už dávno skončili doby kalokagatie a špecializácia na odvetvia sa začala hlboko pred stredovekom. Vieš mi povedať, načo by som mala naštudované poznatky a zákony o voľbách, pokiaľ som ich špeciálne nepotrebovala? Ale dosť by ma zaujímalo, či starostovia prešli nejakou prípravou,kde sa anučia poznatkom zo psychológie? Pracujú predsa s ľudským potencionálom a ten je nad všetky profesionálne zvládnuté znalosti zákonov. Ďakujem všetkým, ktorí mi poradili počas tohoto obdobia a ušetrili mi tak čas , ktorý by som musela venovať podrobnému naštudovaniu a výkladu zákonov. Veď zákruty paragrafov sú taK DOKONALE PREPOJENé, že je lepšie poradiť sa s ľuďmi, ktorí v tomto procese už dlhšie bežia. Veľmi sa teším na TVOJE protiargumenty na kandidátov, ktorí sa doteraz venovali svojej profesii, sledovali síce dianie v politike, ale nepatrili k politickému a úradníckemu aparátu, ktorý sa zaoberá politickými zákonmi a sledovanie novelizácie zákonov, či zákonmi samotnými sa dennodenne zaoberá!
PS. Náš pán starosta sa za 20 rokov práce na OÚ mal kedy naučiť všetky zákony, vie dokonale používať mečiarovskoficovskú manipuláciu s argumentami a má schopnosť pôsobiť na ľudí z pozície svojej funkcie...ale zabudol chodiť a rozprávať sa s ľuďmi...
avoke
16.11.10,06:18
Čo už sa len dá napísať na takúto argumentáciu? Možno len to, čoho sa snažím celý život pridržiavať. Aj aj slepé črevo si dám vyoperovať radšej chirurgovi, ako začínajúcemu medikovi. A to napriek panujúcemu názoru, že slepé črevo je schopný vyoperovať vrátnik v nemocnici.
Pýtala si sa nejakého dobrého chirurga, ako je to s tým slepým črevom operovaným na vrátnici?....Musím ti povedať, že tak ako ja neviem všetko o správe vecí verejných /to budem študovať vo dne v noci v prípade, keď ma voliči zvolia/, tak ty vieš pramálo o komplikáciách so slepým črevom a následkami , keď príznaky akútneho stavu nie sú odhalené....Ani najlepší chirurg by ti nepomohol, keby nejaký dobrý internista, alebo lekár so schopnosťami rozpoznať príznaky nezasiahol včas...môžem ti o tom niečo súkromne napísať!!!!
Janka 52
16.11.10,07:23
Milá Petra! Neznalosť zákonov neospravedlňuje, máš pravdu. Ja len v tomto období potvrdzujem to, čo je v našej spoločnosti všeobecne známe, že právne povedomie občanov je nízke. V mojom prípade je to preto, že mi doteraz tieto zákony neboli potrebné pre prácu a nezaťažovala som sa nimi. Venovala som sa problémom svojej profesie, kde mám celkom slušné poznatky a dovolím si tvrdiť, že aj vedomosti o právach a povinnostiach ustanovených v zákonoch. Neviem o škole, ktorá by cieľavedome pripravovala občanov do obecných zastupiteľstiev, ak mi budeš oponovať vzdelaním právnickým, sociálnym...a pod., tak samozrejme nenamietam, ale vzdelanie tohoto smeru ešte nerobí zo zvolených ľudí dobrých starostov. Kde si nechala ľudskosť, flexibilitu, organizačné schopnosti, schopnosť získať potrebné vedomosti pomocou ľudí k tomu vzdelaných /priatelia, poradcovia na telefóne?/Už dávno skončili doby kalokagatie a špecializácia na odvetvia sa začala hlboko pred stredovekom. Vieš mi povedať, načo by som mala naštudované poznatky a zákony o voľbách, pokiaľ som ich špeciálne nepotrebovala? Ale dosť by ma zaujímalo, či starostovia prešli nejakou prípravou,kde sa anučia poznatkom zo psychológie? Pracujú predsa s ľudským potencionálom a ten je nad všetky profesionálne zvládnuté znalosti zákonov. Ďakujem všetkým, ktorí mi poradili počas tohoto obdobia a ušetrili mi tak čas , ktorý by som musela venovať podrobnému naštudovaniu a výkladu zákonov. Veď zákruty paragrafov sú taK DOKONALE PREPOJENé, že je lepšie poradiť sa s ľuďmi, ktorí v tomto procese už dlhšie bežia. Veľmi sa teším na TVOJE protiargumenty na kandidátov, ktorí sa doteraz venovali svojej profesii, sledovali síce dianie v politike, ale nepatrili k politickému a úradníckemu aparátu, ktorý sa zaoberá politickými zákonmi a sledovanie novelizácie zákonov, či zákonmi samotnými sa dennodenne zaoberá!
PS. Náš pán starosta sa za 20 rokov práce na OÚ mal kedy naučiť všetky zákony, vie dokonale používať mečiarovskoficovskú manipuláciu s argumentami a má schopnosť pôsobiť na ľudí z pozície svojej funkcie...ale zabudol chodiť a rozprávať sa s ľuďmi...
Tak ako je ťažká a záslužná práca lekára, nemenej ťažká a zodpovedná je práca starostu obce, primátora mesta. Pokiaľ lekár zodpovedá za zdravie svojich pacientov, starosta takej - čo aj malej obce má na krku zodpovednosť za celú obec - vypadne elektrina, voda, plyn, telefón, cesta cez dedinu je v zlom stave, otváracie hodiny v materskej škôlke nevyhovujú všetkým občanom, poštový úrad by mal byť otvorený dlhšie, oznamy v rozhlase by mali byť vvysielané aj v neskorších hodinách - kto je na vine? Podľa niektorých občanov - predsa - obrazne povedané za všetko starosta /hoci uvedené záležitosti majú na starosti úplne iné inštitúcie/. Každý sa rozčuľuje, nadáva, osočuje.
Ťažko sa robí v ambulancii - ale o nič lepšie - dovolím si tvrdiť že aj horšie je to v obci. Dobrému starostovi je aj 24 hodín málo.
A že sa za 20 rokov naučil zákony - a to dokonale - to je mu len na česť. Netreba všetko dopredu zatracovať, porovnávať vysokú - podľa avoke mečiarovskoficovskú politiku s tou komunálnou. Tá si ide svojou cestou, závisí od občanov, od ich zodpovedného prístupu riešiť veci verejné.
Jedným slovom: Ani mne sa nepáči, keď niekto dopredu zatracuje svojich predchodcov.
Veď radiť sa treba - ale prečo nie aj s tými, čo to predo mnou robili 20 rokov? Či naozaj robili všetko zle?
avoke
16.11.10,09:06
Tak ako je ťažká a záslužná práca lekára, nemenej ťažká a zodpovedná je práca starostu obce, primátora mesta. Pokiaľ lekár zodpovedá za zdravie svojich pacientov, starosta takej - čo aj malej obce má na krku zodpovednosť za celú obec - vypadne elektrina, voda, plyn, telefón, cesta cez dedinu je v zlom stave, otváracie hodiny v materskej škôlke nevyhovujú všetkým občanom, poštový úrad by mal byť otvorený dlhšie, oznamy v rozhlase by mali byť vvysielané aj v neskorších hodinách - kto je na vine? Podľa niektorých občanov - predsa - obrazne povedané za všetko starosta /hoci uvedené záležitosti majú na starosti úplne iné inštitúcie/. Každý sa rozčuľuje, nadáva, osočuje.
Ťažko sa robí v ambulancii - ale o nič lepšie - dovolím si tvrdiť že aj horšie je to v obci. Dobrému starostovi je aj 24 hodín málo.
A že sa za 20 rokov naučil zákony - a to dokonale - to je mu len na česť. Netreba všetko dopredu zatracovať, porovnávať vysokú - podľa avoke mečiarovskoficovskú politiku s tou komunálnou. Tá si ide svojou cestou, závisí od občanov, od ich zodpovedného prístupu riešiť veci verejné.
Jedným slovom: Ani mne sa nepáči, keď niekto dopredu zatracuje svojich predchodcov.
Veď radiť sa treba - ale prečo nie aj s tými, čo to predo mnou robili 20 rokov? Či naozaj robili všetko zle?

Ani jedným slovom som nezatracovala výsledky práce nášho starostu, písala som o spôsobe presadzovania vlastných názorov. Nepísala som ani kritiku, lebo si vážim jeho zberateľskú činnosť, vyhľadanie všetkých historických záznamov a publikačnú propagáciu a súhlasím s tým, že komunálna politika nemá takmer/!?/nič spoločné s politikou strán.Je to politika "rodinných klanov", ako mi to raz bolo povedané:-) Dokonca si myslím, že každý nový starosta by mal v práci dokončiť zámery predchodcu a každý odchádzajúci starosta, ak mu na obci záležalo, mal by sa stať poradcom novozvoleného!!!Po voľbách sa skúsim spýtať v koľkých obciach nastala táto spolupráca!
Teší ma, že sa viacerí zapájate do diskusie, asi je to problém viacerých z nás!
Petra Nová
16.11.10,13:39
Pre avoke.
Trochu štatistiky. Na Porade si založila 5 tém a asi 19 príspevkov v čase, keď som zareagovala v tejto téme. Bol to prvý dojem, ktorý vyvolal u mňa Tvoj súbor otázok a odpovedí . Predpokladám, že si uvedomuješ, že príspevky, ktoré si napísala na Porade, to bola Tvoja dovtedajšia prezentácia navonok. Ako občianky, ako kandidátky na miesto starostky. Tú moju reakciu skús vziať tak, že je to úvaha možno jednej z Tvojich potenciálnych voličiek, ktorá si utvorila názor na základe toho, čím, a ako navonok prezentuješ svoju pripravenosť zvládnuť funkciu starostky. Nepoznám Ťa osobne a preto moje vyjadrenia nemali nič spoločné s Tvojimi znalosťami a predpokladmi vo vzťahu k práci, ktorú doteraz vykonávaš. Nepochybujem, že ju robíš dobre. Ak usiluješ o niečo iné, tak daj pozor na to, aby nebolo vidieť, že si úplný začiatočník. To je moja dobre mienená rada a zmyslel môjho príspevku, aj keď bol poriadne ostrý. A teraz prijmi odo mňa kompliment. Vieš pracovať s ľuďmi a to je veľmi vzácna schopnosť v každej profesii.:)
avoke
16.11.10,14:54
Petra!
Naozaj je ťažké zamaskovať, že som v niektorých veciach nováčik, ale ani som netušila, že niekto ma môže tak dôkladne sledovať, že si pozrie všetky moje príspevky, aj tie úplne najsamprvšie, že si z nich urobí úsudok a podľa toho reaguje. Môžem sa TI len poďakovať, že si bola ostrá a že si ma tým vlastne upozornila na niečo, čo som doteraz v živote nepotrebovala - nemusela som si dávať pozor na : "raz vypovedané viac ani párom volov späť nevrátiš!" - platí to stonásobne o niektorých napísaných príspevkoch. Porada bola pre mňa miestom, kde som hľadala a hľadám rýchlu pomoc, kde sú ľudia, ktorí majú určité skúsenosti a chcú sa s nimi podeliť...ja zmýšľam podobne. Som dosť prekvapená reakciami, ktoré sú ostré, takmer ubližujú...ale sme len ľudia, každý z nás reaguje po svojom a keď sa mi to nepáči, zruším to tu...idem hľadať inde. Ale mne sa zatiaľ páči :-) a teraz momentálne aj tvoj záujem o moje problémy. Znamená to, že nie som ti ľahostajná:-))))
Petra Nová
16.11.10,15:46
Petra!
Som dosť prekvapená reakciami, ktoré sú ostré, takmer ubližujú...ale sme len ľudia, každý z nás reaguje po svojom a keď sa mi to nepáči, zruším to tu...idem hľadať inde. Ale mne sa zatiaľ páči :-) a teraz momentálne aj tvoj záujem o moje problémy. Znamená to, že nie som ti ľahostajná:-))))
Áno , s prvou vetou súhlasím. Poslednú poopravím. Je to záujem o veci verejné, ktorý vždy vylučuje ľahostajnosť, ako jednu z ľudských vlastností. ;)
To je odo mňa všetko v tejto téme.
mabas
13.01.14,18:05
Dobrý deň,chcem sa Vás spytať co je potrebne ako pvé spraviť ,aby som mohol kandidovať ako nezavislý kandidát na starostu obce?
Mila123
13.01.14,18:06
Dobrý deň,chcem sa Vás spytať co je potrebne ako pvé spraviť ,aby som mohol kandidovať ako nezavislý kandidát na starostu obce?
nepísať svoje otázky x-krát.....
Drobec4
11.07.14,09:17
Dobrý deň,

prečítal som tému http://www.porada.sk/t106200-p2-kandidovanie-na-starostu.html asi 10x :) avšak potrebujem sa opýtať niekoho skúseneho, kto už kandidoval. Poprosím o radu.

Petícia má na každej strane hlavičku? alebo iba na prvej a na ostatných sú už iba podpisy a očislovanie strán ? Môžem do vzoru petície dorobiť tabuľku (najmä kvôli starším ľuďom???), aby sa lepšie podpisovalo ?

Keď petíciu mám vypodpisovanú , odnesiem ju na obecný úrad ? a tam mi potvrdia, že som ju odovzdal? Alebo ako funguje, celý ten proces... Čítal som zákony (o voľbách, o peticiach, atď...) ale nie je to úplne popísane.

Ospravedlňujem sa, ak to tu znova omielam, ale na tieto otázky som nikde nenašiel odpoveď :)