maru202
13.03.09,08:25
Dobrý deň.

Od 21.1.2009 som evidovaná na Úrade práce. Viem , že odvody do zdravotnej poisťovne si nemusím platiť. Ako je to s odvodmi do SP?
mzdarka renca
13.03.09,07:31
Dobrý deň.

Od 21.1.2009 som evidovaná na Úrade práce. Viem , že odvody do zdravotnej poisťovne si nemusím platiť. Ako je to s odvodmi do SP?

Nie si povinná platiť poistné na soc. poistenie. Počas tejto doby za teba nikto neplatí poistné na jednotlivé poistenia. To znamená, že počas tejto doby ti napr. nebude v prípade choroby platená PN, táto doba sa ti nezapočítava do výpočtu dôchodku.

Môžeš si platiť poistné ako dobrovoľne poistená osoba.
maru202
13.03.09,08:18
Má to nejaké výhody, keď si to budem platiť ako dobrovoľne poistená osoba?Alebo aké nevýhody to má.Lebo napr. som nevedela, že počas rodičovskej dovolenky som si mala platiť sama a teraz nemám nárok na podporu.
maria-
13.03.09,09:05
Neviem presne ako to je ale keď som sa informovala na SP tak mi bolo povedané, že za dobu vyplácania podpory sú hradené odvody štátom / teda ja doba sa započítava do výpočtu dôchodku.
mzdarka renca
13.03.09,09:32
Neviem presne ako to je ale keď som sa informovala na SP tak mi bolo povedané, že za dobu vyplácania podpory sú hradené odvody štátom / teda ja doba sa započítava do výpočtu dôchodku.

Nesúhlasím, to bolo do 31.12.2003. Od 1.1.2004 šťát neplatí za občanov evidovaných na ÚP.
Ľubica 025
13.03.09,11:02
Hepi
13.03.09,11:10
Nesúhlasím, to bolo do 31.12.2003. Od 1.1.2004 šťát neplatí za občanov evidovaných na ÚP.
No ja tiež neviem naisto, ale manžel je teraz nezamestnaný a bolo mu na úrade práce povedané, že doba , počas ktorej bude poberať podporu, sa mu bude rátať aj do dôchodu. Tak teraz vlastne neviem, čo je pravda.
mzdarka renca
13.03.09,11:33
No ja tiež neviem naisto, ale manžel je teraz nezamestnaný a bolo mu na úrade práce povedané, že doba , počas ktorej bude poberať podporu, sa mu bude rátať aj do dôchodu. Tak teraz vlastne neviem, čo je pravda.

Pozorne si prečítajte § 128 a § 15 zákona o sociálnom poistení č. 461/2003. Tam sa dozviete, za koho platí štát. Uchádzači o zamestnanie sú tam neni. Z uvedeného dôvodu sa im doba, kedy sú registrovaní na ÚPSVaR nezapočítava do dôchodku. Ako som už vyššie napísala, môžu sa v tomto období prihlásiť a platiť ako dobrovoľne poistená osoba.
gabriela2579
13.03.09,11:38
Štát platí odvody do zdravotnej poisťovne za FO, ktoré sú zaradené do evidencie uchádzačov o zamestnanie - k tomu je potrebné na príslušnej ZP podať prihlášku.

V Sociálnej poisťovni sa môžeš zaregistrovať ako dobrovoľne poistená osoba a platíš si poistenie sama.
Jozef Mihál
13.03.09,11:40
No ja tiež neviem naisto, ale manžel je teraz nezamestnaný a bolo mu na úrade práce povedané, že doba , počas ktorej bude poberať podporu, sa mu bude rátať aj do dôchodu.
Super kvalitná práca štátnych zamestnancov na príslušnom úrade práce.

Byť šéfom toho úradu, urobím z nich klientov tohto úradu.
maria-
13.03.09,12:57
Je to asi tak, ani mne sa to nezdalo, avsak ak to potvrdili na SP a UP tak som už ďalej neriešila. Ja osobne si myslím, že to sú informácie ktoré by na uvedených úradoch mali vedieť.