wasko
13.03.09,09:04
Prajem pekný deň všetkým.
Prosím o radu lebo som ešte neúčtovala založenie s.r.o.
V s.r.o. je jeden konateľ, v zriaďovacej listine má uvedený spôsob splatenia ZI v hotovosti správcovi vkladu ale teraz sa konateľ rozhodol že by chcel časť ZI splatiť nepeňažnou formou a to vkadom počítača 3ks, tlačiareň 3ks a kopírka, ktoré mal doteraz doma a kupoval ich už dávnejšie. Dá sa to ak má v zriaďovacej listine uvedený spôsob splatenia ZI v hotovosti a ak áno akou formou treba oceniť tento majetok čiže stanoviť cenu tohto majetku a ako to mám zaúčtovať?

Môže to byť
predpis ZI 353/411
Splatenie ZI v hotovosti 211/353
Splatenie nepeň. formou 042/ 353 alebo priamo do nákadov cez 501../353 ak hodnota majetku nepresiahne 1700 eur.??? A hodnota majetku sa bude posudzovať za všetko zariadenie spolu alebo samostatne?? Mám v tom chaos.
ďakujem veľmi pekne za každú pomoc
Rozalaia
13.03.09,20:59
V "zriadovacej listine" je uvedeny sposob splatenia ZI v hotovosti spracovi vkladu - predpokladam, ze v plnej vyske. Pozrela by som sa kto je "spravca vkladu" a co s peniazmi urobil. Standardne je "vyhlasenie spravcu vkladu" o tom, ze zakladne imanie je splatene - ak to v tej "zriadovacej listine" najdes, bude tam zrejme napisane ze bolo splatene v hotovosti ... a co dalej? Vlozene na ucet spolocnosti? Vlozene do pokladne spolocnosti? Urcite by som zauctovala 353/411 v plnej vyske ZI. To, co je naozaj splatene v hotovosti 211/353. Ak sa konatel dodatocne rozhodol, ze zvysok chce vykompenzovat majetkom, nech da pravnikom urobit zmenu "zriaďovacej listiny" alebo to nejako doriesi valnym zhromazdenim. Skratka nech ti da riadny pravny podklad, aby si mohol uctovat nepenazny vklad do ZI. Ak to neurobi, tak ti odporucam na 353 stale evidovat voci nemu pohladavku vo vyske nesplatenej hotovosti. Tie pocitace a tlaciaren ti odporucam zatial evidovat 042/413, ocenit ich reprodukcnou obstaravacou cenou (bolo by fajn, keby nasiel doklady o ich nakupe, aby sa bolo od coho odrazit). Ak tie veci nepresiahnu cenovy limit pre dlhodoby hmotny majetok a uctovna jednotka (cize konatel :o) rozhodne, ze doba ich pouzitelnosti je mensia ako 1 rok, uctuj ako o zasobach.
wasko
14.03.09,06:41
Ďakujem pekne za pomoc, ela este sa chcem opýtať prečo na 413? A ten majetok sa posudzuje jednotlivo alebo hodnota všetko spolu pri tom aby sa dalo určiť či to bude odpisovaný majetok alebo priadmo do spotreby?
Rozalaia
14.03.09,09:16
Na tu 413 preto, lebo podla mna nemas pravny podklad zuctovat ten majetok ako vklad do zakladneho imania, tak JA na tvojom mieste by som pouzila 413 ako dalsi / ostatny vklad majitela /bezodplatne nadobudnutie od majitela, ktore nezvysuje ZI.

Pocitace su samostante vyuzitelne, samostatne funkcne, tak cenu posudzuj u kazdeho zvlast. Tlaciaren by som na tvojom mieste pridelila k jednemu z tych PC (urcite sa najdu nazory, ze aj tlaciaren je samostante vyuzitelna ... a ze sa moze pouzivat aj s viacerymi PC a treba jej cenu teda posudit tiez samostatne ale ja ked mozem, pridelujem ju k PC), spociatala by som cenu PC+tlaciaren a zaradila ako zostavu - ak si vyberies najlacnejsi PC tak budes urcite pod limitom na DHM.
Tento postup by si mal mat upraveny vo VNP smernici o vedeni uctovnictva, kde si stanovis co s majetkom, ktoreho hranica je pod limitom na DHM ale yuzitelnost urcite viac ako jeden rok. No a nezabudni, ze majetok nadobudnuty od konatela na uhradu ZI, zvysenie ZI a podobne.... sa odpisuje NEDANOVO, takze ak to aj budes davat priamo do spotreby, urob si na to osobitnu analytiku. Ak sa mylim, urcite ma niekto opravi.

POZOR na licencie pri operacnom systeme a softoch, ktore su na tych PC. Ak pan konatel ma na tych pocitacoch OS Windows s licenciou, ktora nie je na jeho novu S.R.O. tak by mohol mat problem a nech si to rychlo doriesi. To iste plati aj o dalsich softwaroch. Software nakupeny samostatne potom aj posudzujes aj zaradujes samostatne.
wasko
14.03.09,19:34
ďakujem pekne
Dáša_
14.03.09,19:53
A prečo 413?

Forma splatenia ZI nepeňažným vkladom je bežná a prípustná. Zapisuje sa to v presnej výške aj v zriadovacej listine.
(napríklad 100 t v sk a dalej pc v hodnote 60t, tlačiaren ....)


Proste časť je splatena do pokladne a čast napríklad HIMom. Netuším, prečo tam treba davať ušet 413

Účtovala som takto pred rokmi svoju firmu, tusim uz prebehlo viac danovych kontrol (za ten cas si uz ani nepamatam, kolko ich bolo :)) a nebol ziaden problem.
azla
14.03.09,20:20
Prajem pekný deň všetkým.
Prosím o radu lebo som ešte neúčtovala založenie s.r.o.
V s.r.o. je jeden konateľ, v zriaďovacej listine má uvedený spôsob splatenia ZI v hotovosti správcovi vkladu ale teraz sa konateľ rozhodol že by chcel časť ZI splatiť nepeňažnou formou a to vkadom počítača 3ks, tlačiareň 3ks a kopírka, ktoré mal doteraz doma a kupoval ich už dávnejšie. Dá sa to ak má v zriaďovacej listine uvedený spôsob splatenia ZI v hotovosti a ak áno akou formou treba oceniť tento majetok čiže stanoviť cenu tohto majetku a ako to mám zaúčtovať?

Môže to byť
predpis ZI 353/411
Splatenie ZI v hotovosti 211/353
Splatenie nepeň. formou 042/ 353 alebo priamo do nákadov cez 501../353 ak hodnota majetku nepresiahne 1700 eur.??? A hodnota majetku sa bude posudzovať za všetko zariadenie spolu alebo samostatne?? Mám v tom chaos.
ďakujem veľmi pekne za každú pomoc

Ak je v spoločnosti jeden spoločník, ZI musí byť splatené pred zápisom do OR.
Správca vkladu dáva vyhlásenie, že vklad bol splatený.
Ak bol vklad splatený, tak peniaze majú byť v pokladnici alebo na bankovom účte.Tým pádom nemá existovať pohľadávka voči spoločníkovi. :)

Ak pohľadávka existuje, spoločnosť dáva najavo, že bolo obchodnému registru dané klamlivé vyhlásenie.:D

Ak má byť ZI splatené peňažným vkladom, nemôže byť splatené ináč. Odporuje to zriaďovacej listine.:rolleyes:
azla
14.03.09,20:21
Forma splatenia ZI nepeňažným vkladom je bežná a prípustná. Zapisuje sa to v presnej výške aj v zriadovacej listine.
(napríklad 100 t v sk a dalej pc v hodnote 60t, tlačiaren ....)


Dáša, máš pravdu.:)
Lenže oni si to v zriaďovacej listine nedohodli.:rolleyes:
Dáša_
14.03.09,20:23
Dáša, máš pravdu.:)
Lenže oni si to v zriaďovacej listine nedohodli.:rolleyes:

Aha, vidim, ze som si neprečitala poriadne zadanie.

Oni by vlastne mali teraz za tie peniaze, co by mali mat v pokladni mohli nakupit tie PC aj trebars od majitela. Keby tie peniaze v pokaldni mali.
azla
14.03.09,20:41
Ak bolo splatené ZI v peňažnej forme, tak predpokladajme, že tie peniaze tam sú.:rolleyes: (naúčtované, a mali by byť aj fyzicky)

Tam už nastupuje obchodný zákonník.

http://www.porada.sk/878416-post2.html

http://www.porada.sk/879928-post5.html
Dáša_
15.03.09,06:08
Ak bolo splatené ZI v peňažnej forme, tak predpokladajme, že tie peniaze tam sú.:rolleyes: (naúčtované, a mali by byť aj fyzicky)

Tam už nastupuje obchodný zákonník.

http://www.porada.sk/878416-post2.html

http://www.porada.sk/879928-post5.html

tu uz samozrejme nastupuje viac moznosti riešenia ...