slnecnicalenka
13.03.09,09:20
Dobry den, poprosila by som Vas o Vas nazor na spravne zauctovanie v tomto uctovnom pripade:
v roku 2008 doslo k poistnej udalosti - veterna smrst poskodila strechu budovy, dosle nakladove faktury na jej opravu su zaevidovane a dane do nakladov roku 2008. Poistovna vsak neustale odklada likvidaciu poistnej udalosti. Vyska nakladov na opravu je cca 1 milion sk. Poistnu vec dala poistovna na znalecke posudenie inej spolocnosti Experta, ktora sa venuje oceneniu skody, na zaklade ktoreho nasa spolocnost dostane poistne plnenie. Avsak je uz marec a musim uzavriet rok 2008. Neviem vysku poistneho plnenia, ktore bude urcite nizsie ako nase naklady, ktore sme s opravou mali. Je spravne ak tie naklady na opravu necham v roku 2008 a pripadne vynosy z poistneho plnenia dam do vynosov v roku 2009 respektive 2010 kedy konecne poistovna uzavrie poistnu udalost a vypracuje likvidacny protokol?

dakujem moc
IvoM
13.03.09,10:56
Podľa mň nie, náklady a výnosy predsa musia byť v časovej súvislosti, takže v roku keď sú naklady musia byť aj výnosy. Ja by som aspoň odohadnuté plnenie zaúčtoval buď cez príjmy budúcich období 385 / 682 alebo priamo 378 / 682. Skutočné plnenie ak by bol rozdiel významný tak cez dodatočné daňové priznanie.
slnecnicalenka
30.03.09,06:35
akurat ze ja vobec neviem ani odhadovane plnenie, pretoze na to si dala poistovna urobit znalecky posudok inej expertnej spolocnosti, moze to ist v rozmedzi 200tis az 1 mil, a co teraz? este stale to neni uzavrete a do konca marca urcite nebude :(