tinnnka
13.03.09,10:23
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či k nároku na daňový bonus sa môže zrátať príjem zo závislej činnosti + príjem zo živnosti a dokopy to môže tvoriť tých 47 tis /nárok na daň bonus/ alebo len z jednej činnosti musí dosiahnuť potrebný príjem pre uplatnenie daňového bonusu. Ďakujem
abel
13.03.09,09:35
Príjem 48600.- Sk musí byť dosiahnutý buď zo závislej činnosti, alebo zo živnosti, nedá sa príjem zrátať spolu.
beatam
13.03.09,09:37
§ 33 ZDP
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a l e b o
ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane .....atď

takže musí dosiahnuť požadovanú výšku podľa §5 alebo §6
andyt
13.03.09,10:27
Môžem sa troška zapliesť do tejto témy? Ja mam otázku , že môže si SZCO uplanit danovy bonus na dieťa vysokoskoláka, ktorý celý rok navševoval VS ( má potvrdenie o návšteve školy) , ale popritom podnikal a mal aj príjmy z podnikania? Je možné si uplatniť daňový bonus za dieta v takom prípade? :confused::confused::confused:

ďakujem vam všetkým za odpoved...a prajem príjemný den
Tweety
13.03.09,10:40
Môžem sa troška zapliesť do tejto témy? Ja mam otázku , že môže si SZCO uplanit danovy bonus na dieťa vysokoskoláka, ktorý celý rok navševoval VS ( má potvrdenie o návšteve školy) , ale popritom podnikal a mal aj príjmy z podnikania? Je možné si uplatniť daňový bonus za dieta v takom prípade? :confused::confused::confused:

ďakujem vam všetkým za odpoved...a prajem príjemný den
Áno. To, že mal príjem, nijako neoplyvňuje nárok na DB.
andyt
13.03.09,11:09
Ďakujem
VTerezka
18.03.09,11:04
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ľudkovia zlatí, mne z toho vychádza, že ak mal síce základ dane podľa §5, ale z podnikania stratu podľa §6 - tak nárok na DB nemá. Iba jej vrátia preddavkovo odvádzanú daň zo závislej činnosti ? Súhlasíte so mnou ?
Andyke
18.03.09,11:09
Ak mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy tak národ na DB má + sa mu vráti aj preddavkovo zaplatená daň.
JAJA11
18.03.09,12:12
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ľudkovia zlatí, mne z toho vychádza, že ak mal síce základ dane podľa §5, ale z podnikania stratu podľa §6 - tak nárok na DB nemá. Iba jej vrátia preddavkovo odvádzanú daň zo závislej činnosti ? Súhlasíte so mnou ?

Slovko alebo znamená, že podmienka je splnená, ak je splnená aspoň jedna z nich. Ak splnil podmienku podľa paragrafu 5, má nárok na daňový bonus ;)
Zuzanak1
18.03.09,14:39
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.
Tweety
18.03.09,14:44
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.
§ 33
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
mzdarka renca
18.03.09,14:45
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.

má nárok na DB od 12/08 (za rok 2008)- 02/09 (toto obdobie si uplatní za rok 2009)

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu
veronikasad
18.03.09,14:47
Ahojte. ťažko sa mi píše táto otázka a tých pár korún asi ani nestojí zato, ale klient mi dal RL na DB, tak to riešim. Ak sa dieťa narodilo v decembri 2008, ale vo februári 2009 zomrelo, uplatňuje sa na neho za 1 mesiac DB? Posudzuje sa niekde kolko dieťa musí žiť,aby mal človek nárok na DB? ďakujem.
Za mesiac december má nárok na daňový bonus.
Pozri § 36 odst. 2 ZoDzP

2) Ak sa zamestnancovi narodí dieťa, dieťa si osvojí alebo dieťa prevezme do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) naň prihliadne už v kalendárnom mesiaci, v ktorom táto skutočnosť nastala, ak zamestnanec predloží doklad o preukázaní splnenia podmienok na uplatnenie daňového bonusu do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala. Rovnaký postup sa uplatní aj pri začatí sústavnej prípravy dieťaťa na povolanie.

Umrtie dieťaťa v tomto § nie je riešené. Vyžiadala by som si potvrdenie z UPSVaR, dokedy bol vyplatený prídavok na dieťa.

Ide síce o výklad pre zamestnávatelov, myslím, že platí aj v prípade, ak si zamestnanec podáva DP sám.
Zuzanak1
18.03.09,17:27
ďakujem všetkým. :)
moni
18.03.09,19:47
Dobrý večer.
Môže sa uplatniť daňový bonus na dieťa do 11/08, ked štúdium na VŠ bol ukončený v novembri štátnicami (zdokladované diplomom), ale potvrdenie zo školy má na akademický rok 2007/2008, na ktorom sa ukončenie predpokladá 30.06.2008? Ďakujem.
mirhu
19.03.09,11:05
§ 33 ZDP
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a l e b o
ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane .....atď

takže musí dosiahnuť požadovanú výšku podľa §5 alebo §6
Mám príjmy z dohody o vykonaní práce vo výške 18275,- sk, a príležitostné príjmy vo výške 35000,- sk, toto sa mi zráta pre uplatnenie DB na dieťa?
Tweety
19.03.09,11:06
Mám príjmy z dohody o vykonaní práce vo výške 18275,- sk, a príležitostné príjmy vo výške 35000,- sk, toto sa mi zráta pre uplatnenie DB na dieťa?
Áno, v DP sa zrátajú oba príjmy.
mirhu
19.03.09,11:17
Áno, v DP sa zrátajú oba príjmy.
Vypíšem si DP typ B, a DÚ mi vráti DB , aj keď som zaplatila len daň podla par. 43 vo výške 315 sk? Alebo sa mýlim?
ivka70
19.03.09,11:20
Dobrý večer.
Môže sa uplatniť daňový bonus na dieťa do 11/08, ked štúdium na VŠ bol ukončený v novembri štátnicami (zdokladované diplomom), ale potvrdenie zo školy má na akademický rok 2007/2008, na ktorom sa ukončenie predpokladá 30.06.2008? Ďakujem.
myslim si, ze na uplatnoovanie od jula 200á uz musi mat dalsie potvrdenie na dalsi skolsky rok, pripadne na dobu od zac. sk.roka do statnic

/pretoze teoreticky vysokoskolak moze studium ako take ukoncit, neurobit statnice a opravne moze mat az o par mesiacov
tych par mesiacov uz ale nie je studentom/
zuzana.š.
19.03.09,11:25
Áno, v DP sa zrátajú oba príjmy.




Nie, nie je to správne. Pre uplatnenie daňového bonusu musíte mať príjmy podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6 násobku min. mzdy. Vaše spomínané príležitosté príjmy sa zaraďujú do §8 ako ostatné príjmy.

Nemáte nárok na DB.
zuzana.š.
19.03.09,11:26
Vypíšem si DP typ B, a DÚ mi vráti DB , aj keď som zaplatila len daň podla par. 43 vo výške 315 sk? Alebo sa mýlim?


Mýliš
Kelis
24.03.09,09:06
Dobrý, robím DP klientke, ktorá má príjmy zo závislej činnosti aj zo živnosti - typ B. Jeden mesiac bola nezamestnaná a evidovaná na úrade práce. Môže si uplatniť v DP 2008 celý daňový bonus na dieťa?

Ďakujem krásne,.
JAJA11
24.03.09,09:17
Dobrý, robím DP klientke, ktorá má príjmy zo závislej činnosti aj zo živnosti - typ B. Jeden mesiac bola nezamestnaná a evidovaná na úrade práce. Môže si uplatniť v DP 2008 celý daňový bonus na dieťa?

Ďakujem krásne,.

Predpokladám, že splnila podmienku príjmu za rok = 6 x minimálna mzda, potom áno, nezáleží, že bola 1 mesiac nezamestnaná. ;)
Kelis
24.03.09,09:18
O.K. áno, výška príjmu na daňový bonus bola splnená. Ďakujem krásne za odpoveď. Pa pa:)
KatarínaL
24.03.09,11:58
Môže si zamestnanec uplatniť DB na deti, ak s nimi oficiálne nežije v jednej domácnosti? Majú rozdielne trvalé bydliská, ale bývajú všetci spolu...
mzdarka renca
24.03.09,12:25
Môže si zamestnanec uplatniť DB na deti, ak s nimi oficiálne nežije v jednej domácnosti? Majú rozdielne trvalé bydliská, ale bývajú všetci spolu...

sú jeho tie deti? alebo jeho manželky?

ak žijú v jednej domácnosti, tak áno. Trvalé bydliská nie sú podstatné.
pali433
24.03.09,12:55
Môžem si uplatniť daňový bonus na deti aj vtedy ak budem pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti s príjmom 800 € mesačne?
katka50
24.03.09,13:02
Môžem si uplatniť daňový bonus na deti aj vtedy ak budem pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti s príjmom 800 € mesačne?
Áno, ak podpíšeš Vyhlásenie na zdanenie, uplatníš si daňový bonus a doložíš všetky potrebné doklady-rodné listy detí a ak majú 16 a viac rokov, tak potvrdenie o návšteve školy. To vyhlásenie však môžeš podpísať len u 1 zamestnávateľa.
mzdarka renca
24.03.09,13:04
Môžem si uplatniť daňový bonus na deti aj vtedy ak budem pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti s príjmom 800 € mesačne?


áno, môžeš a ešte si môžeš uplatniť NČZD na daňovníka, ale musíš vypísať a podpísať u zamestnávateľa Vyhlásenie na zdanenie príjmov...., pokiaľ si tieto nároky neuplatňuješ inde, napr. ak praciješ na prac. pomer aj inde.
emily 2
25.03.09,13:57
Za mesiac február je podpísaná dohoda o vykonaní práce na
110€ .
Od marca bude podpísaná prac. zmluva .
1. Je v tomto prípade nárok na daňový bonus za mesiac február alebo si nárok zamestnanec uplatní v ročnom zúčtovaní _?
2. Je potrebné mať podpísané vyhlásenie ... 2x - aj na dohodu aj na zmluvu _?

ďakujem
emily2
mzdarka renca
25.03.09,14:01
Za mesiac február je podpísaná dohoda o vykonaní práce na
110€ .
Od marca bude podpísaná prac. zmluva .
1. Je v tomto prípade nárok na daňový bonus za mesiac február alebo si nárok zamestnanec uplatní v ročnom zúčtovaní _? nie, nakoľko jej príjem bol nižší ako 1/2 minim. mzdy/mesiac. Ak za celý rok bude mať príjem minimálne 6 násobok minim. mzdy, tak sa DB doplatí
2. Je potrebné mať podpísané vyhlásenie ... 2x - aj na dohodu aj na zmluvu _? iba 1x

ďakujem
emily2

odpoveď v texte
v.balogova
26.03.09,06:34
Zdravím, dohoda o vykonaní práce 54.800 za celý rok, evidencia na úrade práce, 3 deti. V tomto prípade je nárok na daňový bonus. Uvažujem správne?
JAJA11
26.03.09,06:37
Zdravím, dohoda o vykonaní práce 54.800 za celý rok, evidencia na úrade práce, 3 deti. V tomto prípade je nárok na daňový bonus. Uvažujem správne?

Áno, pokiaľ si ich neuplatňuje partner. :)
drobeceva
26.03.09,06:38
Zdravím, dohoda o vykonaní práce 54.800 za celý rok, evidencia na úrade práce, 3 deti. V tomto prípade je nárok na daňový bonus. Uvažujem správne?
Áno, nárok vzniká.
v.balogova
26.03.09,06:38
Ďakujem za odobrenie.
Ludula
26.03.09,06:53
Príjem 48600.- Sk musí byť dosiahnutý buď zo závislej činnosti, alebo zo živnosti, nedá sa príjem zrátať spolu.

Berie sa príjem uvedený na r. 33 DP typ B alebo príjem na r. 11 DP ?
Ďakujem.
Ludula
28.03.09,18:41
§ 33 ZDP
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a l e b o
ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa §6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane .....atď

takže musí dosiahnuť požadovanú výšku podľa §5 alebo §6

Prosím Vás poraďaci v takom tesnom termíne ešte poradiť.
Mám synovca, ktorý bol v roku 2009 aj živnostník a mal aj príjem zo závislej činnosti a to z prac. pomeru aj z dohody.
Príjmy mal nasledovné: ako SZČO vo výške 75000Sk, dohoda +prac.pomer
48545,-
Ide mi hlavne o doplatenie daň.bonusu na 1 dieťa. V prac. pomere mu vyplatili
DB za mesiace 9-12/09 vo výške 2328 Sk. Má môj synovec nárok na doplatenie DB za rok 2009 vo výške 4494 Sk?
Príjem zo závislej činnosti nedosiahol vo výške 48600 Sk ale ako SZČO áno.
Ja neviem hlavne to či keď mal DB vyplatený v prac. pomere môže sa k doplateniu DB brať do úvahy príjem nad 48600 SK zo živnosti?
Prosím poraďte kto viete.
Ďakujem
Ludula
Anja111
28.03.09,18:47
Prosím Vás poraďaci v takom tesnom termíne ešte poradiť.
Mám synovca, ktorý bol v roku 2009 aj živnostník a mal aj príjem zo závislej činnosti a to z prac. pomeru aj z dohody.
Príjmy mal nasledovné: ako SZČO vo výške 75000Sk, dohoda +prac.pomer
48545,-
Ide mi hlavne o doplatenie daň.bonusu na 1 dieťa. V prac. pomere mu vyplatili
DB za mesiace 9-12/09 vo výške 2328 Sk. Má môj synovec nárok na doplatenie DB za rok 2009 vo výške 4494 Sk?
Príjem zo závislej činnosti nedosiahol vo výške 48600 Sk ale ako SZČO áno.
Ja neviem hlavne to či keď mal DB vyplatený v prac. pomere môže sa k doplateniu DB brať do úvahy príjem nad 48600 SK zo živnosti?
Prosím poraďte kto viete.
Ďakujem
Ludula
Ak nebol v § 6 v strate, tak má nárok na doplatenie DB...
Ludula
28.03.09,19:16
Ak nebol v § 6 v strate, tak má nárok na doplatenie DB...
Nie nebol v strate, mal daň. základ 34701,- Sk
Veľká vďaka za odpoveď, ktorá ma potešila.
Dobrú noc.
Janiča
14.08.12,15:46
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť s nasledujúcicm problémom. Máme zamestnanca zamestnaného na základe dohody o vykonaní práce, ktorá je uzavretá na obdobie jedného mesiaca s odmenou 1500 eur. Môžem tomuto zamestnancovi uplatniť daňový bonus? Odmena nedosahuje 6-násobok minimálnej mzdy, takže neviem, či jeho celkový ročný príjem dosiahne túto hranicu a či teda bude mať nárok na uplatnenie DB. Za odpoveď vopred ďakujem.
Katy a R
14.08.12,16:01
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť s nasledujúcicm problémom. Máme zamestnanca zamestnaného na základe dohody o vykonaní práce, ktorá je uzavretá na obdobie jedného mesiaca s odmenou 1500 eur. Môžem tomuto zamestnancovi uplatniť daňový bonus? Odmena nedosahuje 6-násobok minimálnej mzdy, takže neviem, či jeho celkový ročný príjem dosiahne túto hranicu a či teda bude mať nárok na uplatnenie DB. Za odpoveď vopred ďakujem.
traba pozrieť lepšie podmienky na vyplatenie DB ;) .. stačí aj 165 eur ak dobre rátam:confused:
Janiča
14.08.12,16:18
Veď som si to celé preštudovala, ale nebola som si istá. Asi na tento prípad sa dá použiť §33 ods. 7.
Ďakujem za reakciu.
manus
15.08.12,10:31
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť s nasledujúcicm problémom. Máme zamestnanca zamestnaného na základe dohody o vykonaní práce, ktorá je uzavretá na obdobie jedného mesiaca s odmenou 1500 eur. Môžem tomuto zamestnancovi uplatniť daňový bonus? Odmena nedosahuje 6-násobok minimálnej mzdy, takže neviem, či jeho celkový ročný príjem dosiahne túto hranicu a či teda bude mať nárok na uplatnenie DB. Za odpoveď vopred ďakujem.
Ak ti podpíše vyhlásenie, v ktorom si uplatní nárok na DB a doloží všetky potrebné doklady - sleduješ len mesačnú mzdu, ktorá dosiahla stanovenú výšku pre daňový bonus (1/2 minimálnej mzdy za mesiac), takže ten daný mesiac mu ho môžeš vyplatiť.
Katy a R
15.08.12,10:36
Ak ti podpíše vyhlásenie, v ktorom si uplatní nárok na DB a doloží všetky potrebné doklady - sleduješ len mesačnú mzdu, ktorá dosiahla stanovenú výšku pre daňový bonus (1/2 minimálnej mzdy za mesiac), takže ten daný mesiac mu ho môžeš vyplatiť. Ak by nemal už žiadne iné príjmy tento rok, teda by nedosiahol ročnú hranicu pre DB (6-násobok min.mzdy), vtedy by ho musel vrátiť v rámci daňového priznania. Ale ty teraz sleduješ len daný mesiac a mesačnú hranicu stanovenú pre daňový bonus.
.. nie je to pravda - nič nebude musieť vracať, keď by aj celoročný príjem bol len napr 200 evri !!!
(iba ak, cez burčiakovú sezónu sa vracia);)
kn-alka
15.08.12,10:53
Ak ti podpíše vyhlásenie, v ktorom si uplatní nárok na DB a doloží všetky potrebné doklady - sleduješ len mesačnú mzdu, ktorá dosiahla stanovenú výšku pre daňový bonus (1/2 minimálnej mzdy za mesiac), takže ten daný mesiac mu ho môžeš vyplatiť. Ak by nemal už žiadne iné príjmy tento rok, teda by nedosiahol ročnú hranicu pre DB (6-násobok min.mzdy), vtedy by ho musel vrátiť v rámci daňového priznania. Ale ty teraz sleduješ len daný mesiac a mesačnú hranicu stanovenú pre daňový bonus.

§ 33
Daňový bonus
(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

Ak aj nedosiahol ročnú hranicu príjmu pre DB, už priznaný DB sa NEVRACIA.
manus
15.08.12,11:46
§ 33
Daňový bonus
(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

Ak aj nedosiahol ročnú hranicu príjmu pre DB, už priznaný DB sa NEVRACIA.

Ďakujem za upozornenie a usmernenie, už som opravila svoj príspevok. Bola som nepozorná, nedočítala som § do konca, čo sa nevypláca :o
Janiča
15.08.12,13:43
Ďakujem všetkým zúčastneným za príspevky.