franceska
13.03.09,11:26
Súrne potrebujem pomôcť s takýmto problémom: Mladí manželia z Anglicka žijú už tretí rok na Slovensku a poprosili ma, aby som im spravila daňové priznanie za r.2008. Priniesli so sebou poverovací list, ktorý hovorí asi toto: "ako certifikovaní misionári Assemblies of God World Ministries in GB, boli poslaní na Slovensko, aby pracovali v partnerstve s ACS. Nie sú zamestnancami tejto organizácie, ale sú podporovaní dobrovoľnými darmi od idividuálnych darcov a cirkví v rámcie GB. Sú zodpovední za plenenie si svojich daňových zodpovedností". Peniaze dostávajú na ich účet v Anglicku a tu si z neho vyberajú platobnou kartou. A toto je ich jediný príjem. Podľa mňa tento príjem u nás netreba zdaňovať, ale keď som si to chcela overiť u auditora a na DÚ, nikto mi nedal jasnú odpoveď. Poradí mi niekto? Dúfam, že áno a ďakujem, ďakujem..
hanelie
13.03.09,11:12
pokiaľ tu majú trvalý pobyt a zároveň nedisponujú daňovou razidenciou v Uk/ hoci v tomto prípade je to jasné / tak musia podať DP aj tu v SR - / ak ich prijmy za rok presiahli sumu: 1/2 z NĆ / použije sa metóda vyňatia prijmov
keďže nie sú zamestnancami - DP FO B / §6 odsek 2 písm. b - alebo? -
franceska
13.03.09,11:41
Vďaka. Nenapísala som ešte, že im niekto poradil, aby si otvorili živnosť. Takže sú živnostníci, platia si odvody do ZP aj Sp, ale tak, ako som už napísala, žiadny príjem na našom území nemajú - teda pardon, jeden predsa: 5000,-Sk za spluprácu na nejakej akcii.
Musia teda podať DP typ B, tých 5000,- priznám v tabuľke 6, riadku 2, odpočítam paušálne výdavky a odvody. Ale kde uvediem tie príjmy-dary z Anglicka? Napr. v tabuľke 3 v riadku 11-iné? A potom to výjmem v riadku 79?
Ten, kto im robil DP minulý rok, im všetko priznal ako príjmy zo živnosti, uplatnil paušálne výdavky, odpočítal odvody a zdanil. Ale mne sa nezdajú nielen tie "príjmy zo živnosti", ale aj tie paušálne výdavky z nich