Viliam...
13.03.09,12:04
Ahojte,


dopočul som sa, že existuje legálna možnosť ako zdaňovať príjem z prenájmu nehnuteľnosti prostredníctvom dieťaťa. Nenašiel som však o tom veľa informácií (však aj prečo) a preto by som sa chcel poradiť, či s tým máte niekto skúsenosti.


V kocke sa jedná o to, že hoci je niekto vlastníkom nehnuteľnosti, môže ju prenajímať prostredníctvom svojho dieťaťa. V tomto prípade je možné pri zdaňovaní uplatniť nielen oslobodenú časť z príjmov (v roku 2008 - 25 650 Sk) ale aj nezdaniteľnú časť na daňovníka (v roku 2008 - 98496 Sk, čo môže viesť k značnej úspore.


Otázkou je ako na to, samozrejme, legálne.



Som výlučným vlastníkom nehnuteľnosti - bytu. Som registrovaný na daňovom úrade. Som ženatý. Mám dcéru, ktorá má 2 roky.

Mám niekoľko otázok:
(1) Mal by som ju zaregistrovať na daňovom úrade? Predpokladám, že toto je prvý krok.



(2)Môžem to urobiť ja, alebo to musí urobiť manželka, sme obaja jej zákonný zástupcovia alebo len manželka?


(3)Pri registrácii odo mňa chcel daňový úrad výpis z listu vlastníctva. Teraz, keď chcem, aby byt prenajímala dcéra, ktorá na liste vlastníctva nebude figurovať je to v poriadku?


(4) Následne by som asi mal s nájomcami podpísať novú zmluvu už v jej mene – je možné urobiť dodatok k existujúcej zmluve a zmeniť jednu zmluvnú stranu (pôvodne mňa) na dcéru alebo je nutné podpísať novú zmluvu?


(5) Je potrebné uzatvoriť nejakú zmluvu medzi mňou ako vlastníkom a dcérou ako prenajímateľom?


Vopred ďakujem za odpovede a názory
willma
13.03.09,11:40
nehnuteľnosť môže prenajímať len vlastník bytu a tým je myslím zodpovedané všetko.
Viliam...
18.03.09,11:54
Ďakujem za odpoveď. Zaujíma ma, kde je napísané, že nehnuteľnosť môže prenajímať len vlastník?

V otázkach a odpovediach, ktoré zverejnilo daňové riaditeľstvo a nachádzajú sa tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/otazkyprenajombyt.pdf, je otázka a odpoveď číslo 12, vlastníci nehnuteľnosti sú rodičia, prenajímatelia sú deti - registračnú povinnosť a tým aj povinnosť zaplatiť daň majú deti.Rodičia len v tom prípade, ak by mali s deťmi uzatvorenú nájomnú zmluvu. V tomto prípade by som ani ja neuzatváral s dcérou zmluvu o prenájme.

Takisto keď som pozeral zákon číslo 511/1992, nikde nefiguruje, že daňovníkom je majiteľ, ale len prenajímateľ.

Podľa môjho názoru - keď bude mať zmluvu podpísanú dcéra s nájomcami, ak bude zaregistrovaná na daňovom úrade ako prenajímateľ a podá daňové priznanie v ktorom uvedie a zdaní tento príjem tak by to malo byť v poriadku, nie?

Je niečo, čo by v tomto postupe nebolo podľa zákona?

Ďakujem za Vaše názory ....
hanelie
18.03.09,12:03
prenajímať môže aj nájomca, ak to má v zmluve s vlastníkom dohodnuté


Podľa môjho názoru - keď bude mať zmluvu podpísanú dcéra s nájomcami, ak bude zaregistrovaná na daňovom úrade ako prenajímateľ a podá daňové priznanie v ktorom uvedie a zdaní tento príjem tak by to malo byť v poriadku, nie?
nie dcéra, ale zákonný zástupca - / v tomto prípade jeden z rodičov - určí súd
ostatné neviem, ale čisto teoreticky pre koho má táto tortúra význam
ale isté je to, že takáto možnosť existuje - prenajímanie nehn. malotetým dieťaťom
Viliam...
18.03.09,12:13
Ďakujem - chcem si ešte potvrdiť - medzi vlastníkom (mňou) a dcérou, musí byť uzatvorená nejaká zmluva? Podľa informácii, ktoré mám, nemusí.

Čo sa týka registrácie - na daňovom úrade musí byť zaregistrovaná dcéra ako prenajímateľ, samozrejme, registráciu som urobil ja ako jej zákonný zástupca. Takisto daňové priznanie budem podávať ja.

Čo sa týka výhod tohto postupu - vidím jednu zásadnú, v prípade, ak bude podávať daňové priznanie dcéra, okrem príjmu, ktorý je od platenia daní oslobodený (5 x životné minimum) si bude môcť uplatiť aj nezdaniteľnú časť v plnej výške, keďže okrem príjmov z prenájmu nemá žiadny ďalší príjem.
Viliam...
18.03.09,12:15
A ešte pripomienka k určeniu zástupcu súdom - v tomto prípade to podľa mňa nie je takisto potrebné. Ak by sa jednalo o predaj nehnuteľnosti, tak áno, no v prípade prenájmu môže ako zákonný zástupca vystupovať jeden z rodičov, samozrejme, pokiaľ nebol súdom pozbavený alebo obmedzený svojich rodičovských práv a povinností.
mona091
18.03.09,12:39
nemyslim si, ze je to tak, ako si napisal, a to hlavne preto, lebo:

- prenajat nehnutelnost moze iba vlastnik, pripadne dalsi
najomca v sulade so zmluvnymi podmienkami

- pokial dieta nie je vlastnikom, nema co prenajat

- maloleté dieťa má spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré
sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti
zodpovedajúcej jeho veku.....

- právny úkon urobený maloletým, ktorý naň nebol spôsobilý, je
absolútne neplatný. Právne úkony, na ktoré maloletí nemajú
spôsobilosť, robia za nich ich zákonní zástupcovia.

- Ak dieťa nadobudne byt od rodičov, nájomnú zmluvu o jeho
prenájme ďalšej osobe môže podpísať ktorýkoľvek z rodičov ako
zákonný zástupca
Viliam...
18.03.09,13:13
Zaujíma ma, kde je explcitne uvedené, že nehnuteľnosť môže prenajať len jej vlastník.

Ak ja ako rodič, ktorý som vlastník prenechám nehnuteľnosť k tomu, aby ju moje dieťa prenajímalo, podĺa mňa by to nemal byť problém. Ak áno, chcel by som vedieť, aký zákon porušujem, resp. nedodržiavam.

Ja ako vlastník by som potom príjem nevykazoval a ani nezdaňoval, vykazovala by ho moja dcéra.

Čo sa týka právnych úkonov - tieto budem robiť za ňu, čiže v jej mene podpíšem nájomnú zmluvu, zaregistrujem ju na daňovom úrade a tiež podám za ňu daňové priznanie...
mona091
18.03.09,13:57
ak Ty, ako rodic prenechas nehnutelnost k tomu, aby ju tvoje dieta prenajimalo,

predpokladam, ze mu vystavis aj plnomocenstvo, z toho vyplyva, ze dieta by malo byt plnolete,

no hlavne z toho vyplyva, ze dieta Ti uskutocni sluzbu - uskutocni prenajom, ale prijem z prenajmu je tvoj,

to znamena, ze zdanujes svoj prijem,
Viliam...
18.03.09,14:10
prečo by som musel vystaviť plnomocenstvo?
Ja jej byt prenechám na prenájom, s tým, že ja z prenájmu nebudem mať nič.
mona091
18.03.09,14:24
1.
nemusis vystavit plnu moc, ale som zvedava, kto da peniaze niekomu, kto sa nevie preukazat kompetenciou na dane ukony,
pripadne, kto Ti podpise zmluvu o prenajme, kde Ty budes vlastnikom, ale prenajimat ho bude neplnolete dieta, na akom zaklade bude tento byt prenajimat dieta? Cim to podlozis?

2.
ak chces prenechat byt dietatu do vlastnictva, potom musi prejst prevod vlastnickych prav, a vtedy bude dieta prenajimat byt, kde Ty budes zakonnym zastupcom



3.