polis1
13.03.09,14:33
Dobrý den

prosím o radu:

urobila som zamestnancom ročné zúčtovanie dane, lenže problem je v zamestnavatelovi, na paske je ine a vlastne ine dostavaju a proste oni na neho zamestnanci vyrukovali, že ale chcu vratit aj tie dane, čo maju na paske a on ze ako ktomu pride ked im to vyplatí, prosim poradte mi ako mu to mam vysvetlit, on to chce vratit od danoveho úradu. Ti čo im maju vracat tam cely rok nepracovali a vyslo im vracat na zaklade živ.poistiek

surne poradte
Zoltán Kovács
13.03.09,13:35
Dobrý den

prosím o radu:

urobila som zamestnancom ročné zúčtovanie dane, lenže problem je v zamestnavatelovi, na paske je ine a vlastne ine dostavaju a proste oni na neho zamestnanci vyrukovali, že ale chcu vratit aj tie dane, čo maju na paske a on ze ako ktomu pride ked im to vyplatí, prosim poradte mi ako mu to mam vysvetlit, on to chce vratit od danoveho úradu. Ti čo im maju vracat tam cely rok nepracovali a vyslo im vracat na zaklade živ.poistiek

surne poradte


Výsledok ročného zúčotvania zamestnávateľ je povinný vyplatiť zamestnancom (preplatky). Tieto preplatky mu DÚ na základe kvartálneho prehladu refunduje.
veronikasad
13.03.09,13:37
Dobrý den

prosím o radu:

urobila som zamestnancom ročné zúčtovanie dane, lenže problem je v zamestnavatelovi, na paske je ine a vlastne ine dostavaju a proste oni na neho zamestnanci vyrukovali, že ale chcu vratit aj tie dane, čo maju na paske a on ze ako ktomu pride ked im to vyplatí, prosim poradte mi ako mu to mam vysvetlit, on to chce vratit od danoveho úradu. Ti čo im maju vracat tam cely rok nepracovali a vyslo im vracat na zaklade živ.poistiek

surne poradte
Nerozumiem - na páske majú vyššie príjmy ako v skutočnosti dostávajú ?
Alebo je to opačne a im zamestnávatel strháva daň aj z toho, čo im dáva "na ruku". To ale potom nie je otázka pre PORADu ale Inšpektorát práce
veronikasad
13.03.09,13:39
Výsledok ročného zúčotvania zamestnávateľ je povinný vyplatiť zamestnancom (preplatky). Tieto preplatky mu DÚ na základe kvartálneho prehladu refunduje.
Ak som zle pochopila tému a zamestnancom vyšli preplatky a majú problém s ich vyplatením od zamestnávateľa, mali si podať DP sami.
polis1
13.03.09,13:39
on proste nechape že to bude všetko potom ohľadom prehľadov ako islo na daňový úrad strnuté dane
polis1
13.03.09,13:41
vyšli im preplatky a niektorí boli u viac firiem zamestnaný a teraz majú problém že maju take preplatky a on im ich nechce vyplatit ze si mali podať sami daňové priznanie. takže riešime to, že on im ich da a odkial jemu sa vrátia tomu zamestnavatelovi
Zoltán Kovács
13.03.09,13:42
vyšli im preplatky a niektorí boli u viac firiem zamestnaný a teraz majú problém že maju take preplatky a on im ich nechce vyplatit ze si mali podať sami daňové priznanie. takže riešime to, že on im ich da a odkial jemu sa vrátia tomu zamestnavatelovi

No predsa z daňového úradu...
veronikasad
13.03.09,13:43
on proste nechape že to bude všetko potom ohľadom prehľadov ako islo na daňový úrad strnuté dane
Ak on je zamestnávatel a nechceš si komplikovať živnot - po dohode so zamestnancami "stornuj" žiadosti o ročné zúčtovanie dane, vystav im potvrdenia o zdanitelnej mzde a vypíš DP typu A. Daň dostanú na svoj účet od DU a nemusíš nič vysvetľovať zamestnávatelovi.
polis1
13.03.09,13:50
praveže neviem aké ma prehľady za min.rok pretože to som ja neučtovala takže neviem, čo s tým budem robit
veronikasad
13.03.09,13:52
praveže neviem aké ma prehľady za min.rok pretože to som ja neučtovala takže neviem, čo s tým budem robit
nič s prehľadmi nerob. Namiesto ročného zúčtovania dane vypíš zamestnancom daňové priznanie typu A. Vo vyhlásení im daj podpísať, že prevzali potvrdenie o zdan.mzde
mzdarka renca
13.03.09,13:54
tak to urob tak, ako ti radila veronikasad, je to najjednoduchšia cesta.
ivka70
13.03.09,14:12
tak to urob tak, ako ti radila veronikasad, je to najjednoduchšia cesta.
Ja si myslim, ze to nemoze urobit.

Ak si v stanovenej lehote /do 15.2./ zamestnanci poziadali o rocne zuctovanie, je povinna im ho urobit aj vyplatit preplatky,
strhnut nedoplatky.


Zamestnavatelovi treba vysvetlit, ze o tolko menej zaplati danovemu uradu o co viac vyplati na preplatkoch zamestnancom.

kludne mu to ukaz vo vykaze pre danovy urad, kde sa co odpocita.
veronikasad
13.03.09,14:21
Ja si myslim, ze to nemoze urobit.

Ak si v stanovenej lehote /do 15.2./ zamestnanci poziadali o rocne zuctovanie, je povinna im ho urobit aj vyplatit preplatky,
strhnut nedoplatky.


Zamestnavatelovi treba vysvetlit, ze o tolko menej zaplati danovemu uradu o co viac vyplati na preplatkoch zamestnancom.

kludne mu to ukaz vo vykaze pre danovy urad, kde sa co odpocita.
So súhlasom zamestnancov to urobiť môže. Pretože niektorému zamestnávatelovi ťažko vysvetlíš, že má ešte raz dať zamestnancom to, čo už odviedol na daňový úrad. Takéto prípady som robila "automaticky" po dohode so zamestnancom, ak vrátenú daň nebolo z čoho započítať. . Radšej vypíšem zamestnancovi DP, ako vypisovať na DU a žiadať vrátenie dane.