LILI3107
13.03.09,15:05
Môj známy mi dal spracovať daňové priznanie. Doniesolmi dva živn. listy. Jeden vydaný v r.2002 - na vykonávanie ohlasovacej živnosti - 1.sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti
2. obchodná činnosť v rozsahu voľných živností.
Druhý je vydaný v roku 2005 a je na vykonávanie ohlasovacej živnosti - nákladná cestná doprava do celkovej hmotnosti 3,5t vrátane prípojného vozidla. Tvrdil mi že mu platia oba, prtože ten druhý mu len doplnili z dôvodu zmeny o cestnej doprave. Počas roka si fakturuje dopravu napr. stavebného materiálu, ale aj pomocné stavebné práce. Je to v poriadku?
Zoltán Kovács
13.03.09,14:10
Môj známy mi dal spracovať daňové priznanie. Doniesolmi dva živn. listy. Jeden vydaný v r.2002 - na vykonávanie ohlasovacej živnosti - 1.sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti
2. obchodná činnosť v rozsahu voľných živností.
Druhý je vydaný v roku 2005 a je na vykonávanie ohlasovacej živnosti - nákladná cestná doprava do celkovej hmotnosti 3,5t vrátane prípojného vozidla. Tvrdil mi že mu platia oba, prtože ten druhý mu len doplnili z dôvodu zmeny o cestnej doprave. Počas roka si fakturuje dopravu napr. stavebného materiálu, ale aj pomocné stavebné práce. Je to v poriadku?


Podľa uvedených skutočnosti stavebné práce nemá v živnosti. Môže sa to klasifikovať ako nedovolené podnikanie.
LILI3107
13.03.09,14:29
No vraj mu to platí, keďže tam má napsané činnosť v rozsahu voľnej živnosti. Môže to byť?
Zoltán Kovács
13.03.09,14:39
No vraj mu to platí, keďže tam má napsané činnosť v rozsahu voľnej živnosti. Môže to byť?

Má v rozsahu voľnej živnosti, ale len sprostredkovanie. Totiž určité druhy sprostredkovania môžu byť podmienené.
hanelie
13.03.09,14:40
obchodná činnosť v rozsahu voľných živností.
sem nespadá činnosť: pomocné stavebné práce
LILI3107
13.03.09,14:54
a čo mu teraz hrozí? a čo teda vlastne spadá do tých voľných živností?
Zoltán Kovács
13.03.09,14:56
a čo mu teraz hrozí? a čo teda vlastne spadá do tých voľných živností?

Volná živnosť je všeobecné pomenovanie činnosti, ktoré nepotrebujú špeciálne vzdelanie na výkon. Ale v živnostenskom liste musíš mať konkrétne vymenované jednotlivé činnosti, neexistuje také niečo, že "všetky voľné činnosti".
LILI3107
15.03.09,10:25
No ale on tam nemá vymenované činnosti. Má to presne tak ako som to opísala hore. A koľko rokov spätne mu môže prísť kontrola?
ekopo
15.03.09,10:30