oliver469
13.03.09,15:26
Dobrý deň
Poprosím o radu , od 1.1.2009 preklapam MRP do POHODY -PU
keď nahodím v Počiatočné stavy salda napr. pohladavky s minuleho roka napr. zadam predkontaciu BEZ a co sa tyka DPH, zadam Nezahrnovat do DP ????/nakolko DPH bolo uplatnene v DP v minulom roku/ , je to správne ?
Dakujem za názor
Ziarowka
16.03.09,09:48
áno, sú tam len kvôli evidencii aby si ich mal/mala s čím spárovať pri ich úhrade.
apo
25.03.09,19:37
Dobrý deň
Poprosím o radu , od 1.1.2009 preklapam MRP do POHODY -PU
keď nahodím v Počiatočné stavy salda napr. pohladavky s minuleho roka napr. zadam predkontáciu BEZ a co sa tyka DPH, zadam Nezahrnovat do DP ????/nakolko DPH bolo uplatnene v DP v minulom roku/ , je to správne ?
Dakujem za názor

Ešte jedna dobrá rada. Do záznamov v evidencii Z/P nedaj do predkonácie "Bez", ale si vytvor predkontáciu "BEZxxxxxx" pričom xxxxxx je konkrétne číslo účtu zo súvahy pre Z/P.

Túto predkontáciu vytvoríš tak, že cez ... bodky vojdeš do predkontácií, zvolíš pridanie nového záznamu, zafajkneš terčík "Vlastná predkontácia Bez" a sprístupní sa ti iba jedno okienko MD, alebo DAL podľa toho či si v Záväzkoch, alebo pohľadávkach. Do tohoto okienka vpíšeš konkrétne číslo účtu a uložíš záznam CTRL+ENTER. Pohoda doplní názov skratky pre predkontáciu.

Takto urobená predkontácia zabezpečí pri úhrade Z/P zaúčtovanie súvzťažného účtu s pokladňou alebo bankou, prípadne aj pri zápočte.

Ak nemáš takúto predkontáciu v Z/P z minulého roka potom pri jeho likvidácii sa ti zaúčtuje "Bez" a musíš dodatočne zvoliť správnu predkontáciu.

Vyzerá to zložito, ale je to ozaj jednoduché. Ja mám takto vytvorené prekontácie pre všetky účty Z/P, napríklad 311, 321, 342, 336, 345, 325, 378 a ďalšie.

apo
uctovnicek
26.03.09,07:37
Ešte jedna dobrá rada. Do záznamov v evidencii Z/P nedaj do predkonácie "Bez", ale si vytvor predkontáciu "BEZxxxxxx" pričom xxxxxx je konkrétne číslo účtu zo súvahy pre Z/P.

Túto predkontáciu vytvoríš tak, že cez ... bodky vojdeš do predkontácií, zvolíš pridanie nového záznamu, zafajkneš terčík "Vlastná predkontácia Bez" a sprístupní sa ti iba jedno okienko MD, alebo DAL podľa toho či si v Záväzkoch, alebo pohľadávkach. Do tohoto okienka vpíšeš konkrétne číslo účtu a uložíš záznam CTRL+ENTER. Pohoda doplní názov skratky pre predkontáciu.

Takto urobená predkontácia zabezpečí pri úhrade Z/P zaúčtovanie súvzťažného účtu s pokladňou alebo bankou, prípadne aj pri zápočte.

Ak nemáš takúto predkontáciu v Z/P z minulého roka potom pri jeho likvidácii sa ti zaúčtuje "Bez" a musíš dodatočne zvoliť správnu predkontáciu.

Vyzerá to zložito, ale je to ozaj jednoduché. Ja mám takto vytvorené prekontácie pre všetky účty Z/P, napríklad 311, 321, 342, 336, 345, 325, 378 a ďalšie.

apo
ďakujem Vám moc za radu. Áno je to veľmi rozumné takto to rozčleniť do predkontácií dopredu a uľahčiť si následné účtovanie. Urobím, ako Apo píše. Myslím, že nie veľa účtovných software , ktoré poskytujú také možnosti užívateľom ako POHODA a pomer výkon/cena je tiež bez konkurencie.
apo
26.03.09,07:44
:)Nekrič HOP kým Ti nepreskočilo:).

Prvý rok som nevedel Pododu dosť vynachváliť, ale potom som začal objavovať muchy, ktoré sú už aj odstránené, ale niektoré ako keby sa im do nich nechcelo. Napríklad zavedenie predkontácie BEZxxxxxx urobili na základe mojich námietok, že ako môže existovať softvér, ktorý v nasledujúcom roku zabudne predkontácie na neuhradených Z/P, alebo veľmi nepríjemná chyba sa stávala ak niekto nepreúčtoval HV na účte 431 v súvahe sa následne nerovnali aktíva s pasívami. Túto kontrolu tam dali tiež myslím na základe mojich pripomienok. Ale dodnes na vytlačenom účtovnom denníku nie je súčet, ktorý by dokazoval, že sú v denníku vytlačené všetky riadky a obsahuje všetky údaje z hlavnej knihy. No čo už sa dá robiť.

Riaditeľ slovenskej pobočky mi dokonca navrhol, že mi dajú dobropis a aby som začal používať iný softvér.

apo
great.zv
26.03.09,08:52
:--- nie dobropis ale DoPČ a mali by Ťa platiť! robíš za nich kus práce a svojimi pripomienkami z praxe im vylepšuješ ich (a trochu aj náš) soft... držím Ti palce;)
a škoda, že sa pán riaditeľ nedrží "hesla" ....ak ste spokojní povedzte to ostatným, ak nie ste spokojní povedzte to nám...?