mosat1
01.07.05,10:12
Chcel by som vediet, ci je mozne v dohodach mimo pracovneho pomeru dohodnut aj nejaku zodpovednost za nesplnenie dohodnutych podmienok a nahradu usleho zisku? Ide o to, ked mame urobit urcity projekt, prijmeme na to dohodara a ten si to po dvoch-troch dnoch rozmysli a uz neprijde (nedokonceny a rozpracovany projekt zostal a uz nestihame dokoncenie v stanovenom case). Tymto stracame dohodnuty zisk z projektu a ublizi nam to aj na dobrom mene...
Janka6685
01.07.05,08:19
Podľa mňa to nie je problém. Nikto si predsa nezoberie na triko prípadné ťažkosti. Už som sa na porade pýtala, či môžem dohodárom dať podpísať hmotnú zodpovednosť a bolo mi povedané, že môžem. Aj dohodár je pracovník, ktorý by mal mať určitú zodpovednosť za vzniktnutú škodu svojou vinou.
ilona
01.07.05,08:24
Dohodár je pracovník ako každý iný a všetky podmienky treba dať do dohody,tak ako hmotnú zodpovednosť,tak aj ušlý zisk.
Denda
01.07.05,08:28
Chcel by som vediet, ci je mozne v dohodach mimo pracovneho pomeru dohodnut aj nejaku zodpovednost za nesplnenie dohodnutych podmienok a nahradu usleho zisku? Ide o to, ked mame urobit urcity projekt, prijmeme na to dohodara a ten si to po dvoch-troch dnoch rozmysli a uz neprijde (nedokonceny a rozpracovany projekt zostal a uz nestihame dokoncenie v stanovenom case). Tymto stracame dohodnuty zisk z projektu a ublizi nam to aj na dobrom mene...Nebolo by to lepšie riešiť cez zmluvu o dielo?
mosat1
01.07.05,09:00
Cez zmluvu o dielo to neriesime, pretoze nezamestnavame dohodarov iba na urcite projekty. Ale nam ide iba o to, aby sme boli chraneny hlavne na zaciatku, ked sa nejaky dohodar zlakne a zdrhne. Ked sa spociatku otuka, potom uz byva malokedy problem... Alebo sa to da vyriesit aj inak. Len zaciatky su problematicke... Najst spolahliveho cloveka je problem...
Bionda
01.07.05,09:44
No ak si pozriete §226 je tam riešené len nedodržanie zo strany zamestnávateľa.. zamestnávateľ môže od dohody odstúpiť to je jeho možnosť . Dohody sú postavené na tom, že ak spravíš úlohu- dostaneš odmenu.... takže podľa mňa také dôležité veci ako si spomínala, by som v žiadnom prípade neriešila dohodou , ale nejakým záväznejším spôsobom - zmluvou, kde bude jasne špecifikované aj postihnutie v prípade nedodržania niektorého z bodov zmluvy.
pyton
01.07.05,09:59
Denda, zmluvu o dielo môžeš uzatvoriť len medzi dvomi podnikateľskými subjektami zjednodušene povedané, tu sa rieši zamestnanecký vzťah.

Ja som "niekde čítala", že môžeš si aj u dohodára uplatňovať náhradu škody, tak ako aj u zamestnanca. Bližšie by to zaujímalo aj mňa.