majoneza
13.03.09,17:27
Dobry den

Cital som, ze ked v s.r.o. jediny spolocnik/konatel nie je tam alebo inde zamestnany, tak sa povazuje za SZCO a na zaklade celeho zisku firmy plati odvody.

Tiez som cital, ze kvoli tomu oplati sa zamestnavat vo firme, a to musi byt aspon za minimalnu mzdu (teda 295,50 EUR v roku 2009), aby odvody boli nizsie.

Chcem sa spytat, ci je spravna suma za tento ucel 295,50 aj ked praca ma vyssiu stupen narocnosti (v tomto pripade v pracovnej zmluve druh prace je jazykovy lektor). Tiez sa chcem spytat, ci je podstatne ze v pracovnej zmluve je 25 hodin prace a ci to umoznuje znizenie mzdu.

Dakujem pekne.
mysimis
13.03.09,16:39
Funkciu konateľa nie je možné vykonávať na pracovnú zmluvu. Konateľ môže vykonávať funkciu na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Z uvedenej odmeny sa odvádza len do ZP a daň z príjmu. Odvody do SP sa neplatia. Potom si môže po skončení roka vyplatiť zisk, z ktorého spoločník neplatí žiadne odvody ani dane.
Johanka
13.03.09,16:42
Funkciu konateľa nie je možné vykonávať na pracovnú zmluvu. Konateľ môže vykonávať funkciu na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Z uvedenej odmeny sa odvádza len do ZP a daň z príjmu. Odvody do SP sa neplatia. Potom si môže po skončení roka vyplatiť zisk, z ktorého spoločník neplatí žiadne odvody ani dane.
Prečo "potom" ? Nepoznám takú podmienku ...
mzdarka renca
13.03.09,16:43
Dobry den

Cital som, ze ked v s.r.o. jediny spolocnik/konatel nie je tam alebo inde zamestnany, tak sa povazuje za SZCO a na zaklade celeho zisku firmy plati odvody.

Tiez som cital, ze kvoli tomu oplati sa zamestnavat vo firme, a to musi byt aspon za minimalnu mzdu (teda 295,50 EUR v roku 2009), aby odvody boli nizsie.

Chcem sa spytat, ci je spravna suma za tento ucel 295,50 aj ked praca ma vyssiu stupen narocnosti (v tomto pripade v pracovnej zmluve druh prace je jazykovy lektor). Tiez sa chcem spytat, ci je podstatne ze v pracovnej zmluve je 25 hodin prace a ci to umoznuje znizenie mzdu. áno

Dakujem pekne.


Tu som ti prilepila vyber zo zákonníka práce podľa čoho vypočítaš minimálnu mesačnú mzdu:

Príklad:
zamestnanec má stupeň náročnosti 3, skrátená úväzok 25 hod./týždeň
295,50 x 1,4 = 413,70
413,70 : 40 x 25 = 258,56

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,



Stupeň Koeficient minimálnej mzdy
1 1, 0
2 1, 2
3 1, 4
4 1, 6
5 1, 8
6 2, 0


CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST


Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
mysimis
13.03.09,16:44
Máš pravdu Johanka, zle som to sformulovala.....
mzdarka renca
13.03.09,16:46
Veď chce robiť jazykového lektora
mysimis
13.03.09,16:56
Veď chce robiť jazykového lektora

Renca, keď si prečítaš prvú vetu zadávateľa, tak usúdiš že potreboval usmernenie ohľadom konateľa. Preto som mu to rozpisovala.
majoneza
13.03.09,17:15
Dakujem, tak potom lepsia strategia by bola zrusit lektorsku zmluvu a podpisat (so sebou) konatelsku zmluvu?

Tak potom by sa dalo neplatit nic do socialnej poistovne a nebrali by ma ako SZCO alebo dobrovolne nezamestany?

Fungovalo by to aj keby sa ratala minimalna mzda na zaklade 5 hodin tyzdenne a nie 25 hodin?

Som velmi vdacny za pomoc - hrozne vela pminam na odvody teraz. Dlhujem Vam jazykovu hodinu. :)
mysimis
13.03.09,17:25
Samozrejme, že výhodnejšie pre Teba by bolo zrušiť lektorskú zmluvu a mať zmluvu o výkone funkcie konateľa. Odmenu si môžeš určiť napr. aj na 20€ mesačne. Z tejto zaplatíš 10% do ZP ako zamestnávateľ, 4% ako zamestnanec, ak podpíšeš vyhlásenie k dani zo závislej činnosti nebudeš platiť ani daň. Akurát sa nezabudni prihlásiť do ZP a budeš ešte podávať nulové prehľady na DÚ.
Johanka
13.03.09,18:01
Hmmm - a kto bude robit lektora ? Zjednodušene - kto bude vykonávať činnosť podľa predmetu činnosti :) ?
majoneza
15.03.09,10:18
Johanka - Su aj ini lektori v PP a na dohode, ale oni nie su spolocnici. V praxi by som aj ja dalej ucil ak je to mozne. Tak predpokladam ze to by nebol problem. Co keby (ako vo viacerych jazykovych skolach) lektori boli zivnostnici? V tom pripade skola je ako agentura, ktora sama nevykonava ten predmet cinnosti ale funguje iba ako organizator kurzov (vacsina skol maju organizovanie kurzov alebo prostrednictvo v oblasti sluzieb ako druhy predmet cinnosti).

Mysismis - Dakujem. Ak podpisem vyhlasenie k dani zo zavislej cinnosti, nie je lepsie si dat odmenu vo vysske nezdanitelnej casti? - Do tej vyssky z kazdeho eura platim 14 centov na zdravotne, ale usetrim 19 centov na dan z primju PO. Alebo natolko som zenaty, mozno lepsie to nepodpisat, platit dan na vsetko a nechat nezdanitelnu cast pre manzelku.

Co sa tyka soc. poist. Ked sa hovori ze konatel je SZCO, to asi znamena ze je prijmy ze nazavislej cinnosti su iba konatelska odmena, nie cely zisk firmy, aj ked je jedniny spolocnik. Ak to su nizke, asi by som nebol poisteny a neratali by sa mi roky na penziu. Asi budem dobrovolne platit iba na dochodok.