Danica F.
13.03.09,19:28
Dobry vecer, poprosim o radu :
Auto vlastnim ako sukromna osoba, pouzivam ho na sluzobne cesty ako SZOC uz niekolko rokov a samozrejme platim Dan z MV.

Mame novozalozenu sro, kde som konatelom a toto auto potrebujem pouzivat aj na sluzobne cesty ako konatel SRO.

Moja povinnost je platit 2x Dan z MV ? (raz ako SZOC a raz ako SRO)
Vopred dakujem, prajem pekny vikend.
Tweety
13.03.09,18:44
Dobry vecer, poprosim o radu :
Auto vlastnim ako sukromna osoba, pouzivam ho na sluzobne cesty ako SZOC uz niekolko rokov a samozrejme platim Dan z MV.

Mame novozalozenu sro, kde som konatelom a toto auto potrebujem pouzivat aj na sluzobne cesty ako konatel SRO.

Moja povinnost je platit 2x Dan z MV ? (raz ako SZOC a raz ako SRO)
Vopred dakujem, prajem pekny vikend.
Áno. Nie.
azla
13.03.09,19:25
Áno.

Nie, ide o jeden predmet dane a daň sa platí iba raz.

Toto je Tvoj prípad:

Otázka:
Fyzická osoba (SZČO) používa svoje osobné motorové vozidlo na podnikanie a zároveň aj ako konateľ spoločnosti na služobné cesty. Kto má povinnosť platiť daň z motorových vozidiel?

Odpoveď:

Daňovníkom dane z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie roku 2008 je podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane (§ 84 ods.1) používa na podnikanie.
Podľa § 85 ods. 2 písm. a) citovaného zákona daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Ak fyzická osoba (SZČO) vozidlo, ktorého je držiteľom používala na podnikanie v celom zdaňovacom období roku 2008, tzn., že v priebehu roku 2008 nepodala oznámenie o zániku daňovej povinnosti, ako daňovník dane z motorových vozidiel bude SZČO za predmetné vozidlo povinná podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel a to v lehote do 2. februára 2009.
Aj keď v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2008 SZČO vozidlo okrem podnikania používala aj na služobné cesty pre zamestnávateľa, ktorý konateľovi (zamestnancovi) vyplácal cestovné náhrady, na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových /§ 85 ods. 2 písm. a)/ sa vzhľadom na jeden predmet dane nevzťahuje povinnosť podať daňové priznanie, ani zaplatiť daň z motorových vozidiel, nakoľko daňové povinnosti za predmetné motorové vozidlo si bude musieť splniť SZČO ako daňovník dane z motorových vozidiel / § 85 ods. 1 písm. a) /.



zdroj: drsr.sk
Danica F.
13.03.09,19:33
dakujem tweety, dakujem azla, a kto ma z vas pravdu ? :)

azla, kedze citujes drsr, asi mas pravdu ty, nie ?
azla
13.03.09,20:12
dakujem tweety, dakujem azla, a kto ma z vas pravdu ? :)

azla, kedze citujes drsr, asi mas pravdu ty, nie ?

Nejde o to kto má pravdu:), ale ako postupovať, aby to bolo správne.(a zbytočne si neplatila 2x daň):D

Môžeš si to sama nájsť na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Horná lišta - Daňové informácie
Ľava strana- Zovšeobecnené informácie, Daň z MV, Otázky a odpovede
Lekon
13.03.09,20:27
Ja by som sa chcela opytat nieco podobne. Len s tym rozdielom, ze v tech.preukaze je zapisana fyzicka osoba - podnikatel (nie surk.osoba), ktora ma auto vlozene v podnikani a ktora zaplatila za r. 2008 dan z MV. Moze si tato fyzicka osoba, ktora je zaroven konatelom (povazanym za zamestnanca) vo vlastnej sro-cke uplatnit nahrady za km z tohto auta za r. 2008 v tejto sro? A prosim este podla akeho §. Dakujem.
hanelie
14.03.09,06:37
z hľadiska vysporiadania DzMV nie je kladený dôraz na pôvodcu takejto platby - platcom tejto dane môže byť aj nájomca MV, ktoré je majetkom inej firmy

ešte zopár info
http://www.zivnostnik.sk/node/248
hanelie
14.03.09,06:41
Moze si tato fyzicka osoba, ktora je zaroven konatelom (povazanym za zamestnanca) vo vlastnej sro-cke uplatnit nahrady za km z tohto auta za r. 2008 v tejto sro? A prosim este podla akeho §.
môže,
je to obdobné ako pri prenájme MV - napr. 4 dni používa MV ako SZČO 1 deň ako s.r.o. / paušál