Dana7
13.03.09,19:48
Prosím o radu, či správne účtujem odpisy. Firma obstarala v r. 2006 na leasing zo zahraničia tenisovú halu. Je to leasing na 36 mesiacov, ale splátky sú dohodnuté len 1x ročne, teda celkom 3 splátky. Účtovanie leasingu som si prelúskala, ale nie som si istá, či mám správne zaradený majetok a či dobre robím odpisy.
Ide o to, že ja som majetok zaradila v cudzej mene, prepočítanej kurzom v deň zaradenia. A rovnako som aj odpis robila v cudzej mene prepočítaný kurzom.
Lenže za 3 roky sa kurz riadne zmenil a vidím, že na 022 a na 082 nemám reálnu hodnotu. Mala som správne tento majetok zaradiť a odpisovať už rovno len v SKK, a nič neprepočítať kurzom,alebo som to zaradila v cudzej mene prepočítanej kurzom správne, a mám reálne cez kurzové rozdiely, každý rok k 31.12. preceniť hodnotu majetku a oprávok?

Prosím o radu, lebo ak to robím zle, tak musím robiť opravu spätne.
Vopred ďakujem za všetky rady:confused:
Johanka
13.03.09,19:13
Prosím o radu, či správne účtujem odpisy. Firma obstarala v r. 2006 na leasing zo zahraničia tenisovú halu. Je to leasing na 36 mesiacov, ale splátky sú dohodnuté len 1x ročne, teda celkom 3 splátky.
Vopred ďakujem za všetky rady:confused:


§ 2 Zákona o dani z príjmov
s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

... asi si o leasingu čítala zbytočne ;).
Dana7
13.03.09,19:33
§ 2 Zákona o dani z príjmov
s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

... asi si o leasingu čítala zbytočne ;).

Johanka

ďakujem, ale, ak by si aj ty čítala pozorne moju otázka, tak by si zistila, že mi ide o niečo iné, a nie o dĺžku a spôsob odpisovania a to, kedy a na koho prechádzajú vlastnícke práve. Nečítala som určite zbytočne, lenže ja sa nepýtam, ako dlho mám odpisovať, ale či mám odpisovať systémom cudzia mena x kurz a na konci roka kurzový rozdiel k OC, ktorý mi tak logicky vznikne, alebo mám ignorovať cudziu menu a odpisovať len v SK. Ešte raz na príklade.
Ide mi o to: obst. cena 50000 CH x 20,00 -1.000.000 Sk
Zaradim to ako 1.mil Sk napr. 10.5., mám k tejto sume zaradenia, ktorú mám na účte 022 rátať na konci roka kurzový rozdiel alebo nie? Konkretne u tejto haly cena obstarnia v roku 2006 kurzom vtedy bola okolo 1,300 tis. a dnes, ak by som to ratala cez kurz by bola len 1.170 tis. A ja mám brať stále do úvahy odpisy z hodnoty 1.300 / ktorá bola reálna v čase zaradenia / alebo z novej, ktorá sa keďže klesol kurz tiež znížila.
A odpis účtujem 1000 CHF x akt. kurz , čiže tam mi na 022 a 082 vznikajú nejaké kurzové rozdiely. Takže viac menej mi ide o to či cudzia mena x kurz, alebo kašlať na cudziu menu a účtovať len o SK. To, ako fungujú odpisy u leasingu mi je jasné.

Takže, ak môžete poraďte k tomuto.
Vďaka
Johanka
13.03.09,19:53
Máš pravdu, prečítala som si iba úvod otázky zadanej v porade "daň z príjmov". Preto je moja odpoveď smerovaná na daň z príjmov ;).
Dana7
18.03.09,12:24
Prosím o radu, či správne účtujem odpisy. Firma obstarala v r. 2006 na leasing zo zahraničia tenisovú halu. Je to leasing na 36 mesiacov, ale splátky sú dohodnuté len 1x ročne, teda celkom 3 splátky. Účtovanie leasingu som si prelúskala, ale nie som si istá, či mám správne zaradený majetok a či dobre robím odpisy.
Ide o to, že ja som majetok zaradila v cudzej mene, prepočítanej kurzom v deň zaradenia. A rovnako som aj odpis robila v cudzej mene prepočítaný kurzom.
Lenže za 3 roky sa kurz riadne zmenil a vidím, že na 022 a na 082 nemám reálnu hodnotu. Mala som správne tento majetok zaradiť a odpisovať už rovno len v SKK, a nič neprepočítať kurzom,alebo som to zaradila v cudzej mene prepočítanej kurzom správne, a mám reálne cez kurzové rozdiely, každý rok k 31.12. preceniť hodnotu majetku a oprávok?

Prosím o radu, lebo ak to robím zle, tak musím robiť opravu spätne.
Vopred ďakujem za všetky rady:confused:


Prosííííííííím, poradí mi niekto?
Vopred ďakujem
azla
18.03.09,13:28
. Mala som správne tento majetok zaradiť a odpisovať už rovno len v SKK, a nič neprepočítať kurzom,alebo som to zaradila v cudzej mene prepočítanej kurzom správne, a mám reálne cez kurzové rozdiely, každý rok k 31.12. preceniť hodnotu majetku a oprávok?

Prosím o radu, lebo ak to robím zle, tak musím robiť opravu spätne.
Vopred ďakujem za všetky rady:confused:
Ja som na začiatku istého leasingu v CM tiež uvažovala o odpisoch v CM, ale veľmi rýchlo som to zamietla.:rolleyes: Volala som do Softipu a tam ma hneď od toho odhovorili.
Sama vravíš, že správnejšie bolo zaradiť a odpisovať v Skk.

Asi Ti neporadím, len skonštatujem (čo určite vieš), že (ak kurz klesal), mesačný odpis bol stále v menšej sume v prepočte na Sk, ako by bol, ak by si bola rátala korunové odpisy. Náklady boli tým padom nižšie, ak by si bola majetok k 31.12. zrealnila, tak by sa to bolo vyrovnalo.

Nemám to naštudované (odpisovanie v CM).... tak len to čo mi momentálne prichádza na um.
Možno by som prerátala aké odpisy by boli vyčíslené, ak by sa bolo učtovalo v korunách za r. 2006,2007 a 2008.
Rozdiely z roku 2006 a 2007 by nemali zaťažovať účtovníctvo roku 2008.
V roku 2008 môžeš dať iba prináležiacu časť odpisov do nákladov, tie dorovnávky za r. 2006 a 2007 iba ako opravu chýb minulých období.
Ak je to pre Teba významné (428,429)
Ak je to nevýznamné (z hľadiska obratu) učtuješ cez 551 , ale NN).

Možno má niekto skúsenosť s odpismi v CM a ešte sa vyjadrí.:rolleyes:
Dana7
19.03.09,06:00
Azla ďakujem veľmi pekne, ja som v podstate myslela na podobné riešenie, a som rada, že si mi to "odklepla", že to moje uvažovanie nebolo až tak mimo.
Ešte raz vďaka