akutlikova
14.03.09,12:57
10 rokov po gynekologickej operácii sa mi na reze vytvorila veľmi tvrdá hrča. Lekár to diagnostikoval ako schlofferov tumor. Som objednaná na chirurgické odstránenie, no chcem sa opýtať, či niekto nepozná iný spôsob odstránenia.
pasuliatko
14.03.09,20:40
http://www.zdravie.sk/sz/forum/510/0/143402/1-1/Schlofferov-tumor.html
a čo myslíš aký spôsob?jedine vyoperovať nir iné sa s tým nedá urobiť.
ondrejvla
14.03.09,20:57
Ja to poznám ako pooperačné zrasty, ktoré dosť často bolia, najmä pri zmene počasia, alebo v prípade prechladnutia, či horúčky.
Našla som toto:

v operačných jazvách sa často aj s odstupom rokov tvoria tzv. Schlofferove tumory - tkanivová reakcia okolo stehu. Brušná stena je pri každej operácii i po cisárskom reze šitá v piatich vrstvách, len posledná z toho je koža, pod ňou sú ďalšie štyri vrstvy stehov. Tak sa často stáva, že okolo niektorého stehu z tých štyroch vrstiev sa vytvorí hrčka - Schlofferov tumor. Ten sa po čase buď sám vstrebe alebo sa dá jednoducho vyoperovať v lokálnej anestézii. Nemá to nič spoločné s rakovinou ani nezhubnými nádormi. Preto to bez obáv ukážte svojmu gynekológovi alebo ambulantnému chirurgovi, ten to zvládne ľavou rukou. K druhej otázke: z krvi je možné zistiť len pravdepodobnosť výskytu rakovinových buniek - pozitivita týchto testov môže znamenať aj úplne iné ochorenia -napr. ochorenia pečene a podobne. Preto ide len o orientačné vyšetrenie, ktoré sa kombinuje s ostatnými.

Martin Petrenko, I. gyn. por. klinika, Brno
nikoll
05.05.09,08:26
na pooperačné zrasty sú nejaké géli alebo vo forme tekutiny aby nevznikali chcem sa opýtať ako sa volajú.