dasasopi
14.03.09,14:01
Ahojte,
môže mi niekto poradiť. Do roku 2007 som odpisovala majetok-takže UO sa mi rovnali s DO.Teraz 2008 chcem prerušiť odpisovanie /nechcem si uplatniť odpis do nákladov. Ale neviem ako to má vyzerať na účtoch majetku a oprávok. Mám ich zúčtovať a na DP odrátať alebo sa mi účet majetku 02 a oprávok 08 nemajú zmeniť.

poraďte prosím
ekonella
14.03.09,13:10
Účtovné odpisy zaúčtovať, prerušenie odpisov sa uvedie v DPPO.
dasasopi
14.03.09,13:57
ešte mám jednu otázku ak mám autá na leasing účtovne ich odpíšem a daňovo ich budem môcť odpísať na budúci rok alebo nie
azla
14.03.09,14:05
ešte mám jednu otázku ak mám autá na leasing účtovne ich odpíšem a daňovo ich budem môcť odpísať na budúci rok alebo nie

Pri autách na leasing sa daňové odpisy neprerušujú, lebo podľa zákona o dani z prijmov §26/8 sa majetok odpíše do 100% istiny počas doby prenájmu.
dasasopi
14.03.09,14:22
Takže ak tomu dobre rozumiem ročný účtovný odpis mám napr.
1.500.000,-- /celé zúčtujem na 5/08/ , odpis HIM obstaraný na leasing 300.000,-- znižuje základ v DP tohto roku a odpis HIM obstaraný kúpou 1.200.000,-- uplatním v DP na budúci rok.

opravte ma ak to tak nie je vďaka
azla
14.03.09,14:28
Takže ak tomu dobre rozumiem ročný účtovný odpis mám napr.
1.500.000,-- /celé zúčtujem na 5/08/ , odpis HIM obstaraný na leasing 300.000,-- znižuje základ v DP a odpis HIM obstaraný kúpou 1.200.000,-- uplatním v DP na budúci rok.

opravte ma ak to tak nie je vďaka

Účtovné odpisy máš v jednej evidencii a sú zaúčtované 551/08x.

Daňové odpisy máš v druhej evidenci, neučtuješ ich, iba uplatňuješ v DP.
Píšem to preto, že nemusí platiť, že UO= DO.

Celé daňové odpisy - daňové odpisy majetku na leasing= daňové odpisy ostatného majetku.

Daňové odpisy ostatného majetku - môžeš prerušiť, neuplatniť.
Môžeš ich prerušiť na 1 rok ale aj dlhšie.
dasasopi
14.03.09,22:09
Ešte by som sa chcela spýtať ak preruším odpisovanie dvojakého /leasingovaného aj kúpeného majetku/ ako to bude v DP. Nákladom budú daňové odpisy z leasingovaného majetku alebo nebude žiaden náklad.
azla
14.03.09,22:12
V daňovom priznaní Ti budú ovplyvňovať základ dane iba uplatnené odpisy.
V tvojom prípade tie leasingové.

Ešte chcem dodať, že Ty sa rozhoduješ o konkrétnom majetku, nie o balíku.
Leasingový majetok, tam uplatníš, neprerušíš. To sme si už vysvetlili.

Ostatný majetok si prerušiš iba to čo nechceš, aby Ti ovplyvňovalo základ dane.
Prerušenie daňových odpisov využívaš na daňovú optimalizáciu. Vychádza ti daňová strata, tak si povieš, že odpisy niektorého majetku prerušiš. Môžeš prerušiť odpisovanie celého (okrem leasingu), alebo iba časti.
dasasopi
14.03.09,22:57
Veľmi pekne ďakujem, to som nevedela, myslela som že keď preruším odpisovanie týka sa to všetkého majetku. Už ťa idem oceniť.