julo72
14.03.09,13:27
Dobrý deň, podal som žiadosť na stavebné povolenie a stavebný úrad odo mňa žiada projekt elektrickej a plynovej prípojky a zriadenie vecného bremena na pozemky, po ktorých bude vedená elektrická ev. plynová prípojka. Projekt na el. prípojku máme spoločný so susedom, a prípojka je sčasti vedená cez jeho a sčasti cez náš pozemok. Chcem sa opýtať akú dohodu je potrebné spísať so susedom?
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.03.09,13:08
Dobrý deň, podal som žiadosť na stavebné povolenie a stavebný úrad odo mňa žiada projekt elektrickej a plynovej prípojky a zriadenie vecného bremena na pozemky, po ktorých bude vedená elektrická ev. plynová prípojka. Projekt na el. prípojku máme spoločný so susedom, a prípojka je sčasti vedená cez jeho a sčasti cez náš pozemok. Chcem sa opýtať akú dohodu je potrebné spísať so susedom?


Určite Vám doporučujem spísať zmluvu aj s možnosťou zapísať ťarchu - vecné bremeno.

Nič to nemení však na tom, že stavebnému úradu postačuje akákoľvek dohoda ako podklad podľa § 139 ods. 1 SZ. Nemusí to byť ťarcha už na LV. Zápis do katastra je Vaša vzájomná vec - občianskoprávna.

Mimo iného ak som dobre pochopil, tak stavebníkmi (prípojky) ste obaja.


CIMOM
julo72
14.03.09,13:41
Ďakujem za odpoveď, stavať chceme obaja na svojich susedných parcelách. Stĺp el. ved. je vedľa susedovej parcely preto vedenie bude prechádzať jeho parcelou a po hranici k samostatným el. skrinkám. Chcel by som Vás poprosiť, či by ste mi nevedeli poradiť kde by som našiel vzor pre takúto zmluvu.
Chcel by som sa ešte spýtať, SÚ žiada aj projekt prístupovej komunikácie. Vstup na náš pozemok je cez poľnú cestu, ktorá patrí poz. fondu cca 10m, tá sa napája na ob. cestu. Máme súhlas od poz. fondu aj od polície o využívaní ich pozemku ako prístupovej komunikácie k našej parcele. Je potrebný aj projekt?
Veľmi pekne Ďakujem za odpovede.
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.03.09,16:20
Chcel by som sa ešte spýtať,
SÚ žiada aj projekt prístupovej komunikácie. Vstup na náš pozemok je cez poľnú cestu, ktorá patrí poz. fondu cca 10m, tá sa napája na ob. cestu. Máme súhlas od poz. fondu aj od polície o využívaní ich pozemku ako prístupovej komunikácie k našej parcele. Je potrebný aj projekt?
Veľmi pekne Ďakujem za odpovede.

Jedná sa o územné alebo stavebné konanie ?


CIMOM
julo72
14.03.09,17:59
Jedná sa o stavebné konanie.

Julo
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.03.09,18:17
Jedná sa o stavebné konanie.

Julo

V takom prípade nech stavebný úrad koná v intenciách čl. II. ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky (č. 460/1992 Zb.), kde je uvedené, cit. „Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.“.

Stavebný úrad koná ako príslušný podľa § 117 ods. 1 SZ (všeobecný) a nie ako príslušný podľa § 120 ods. 1 SZ (špeciálny).

Stavebný úrad (podľa 117) nie že nemá čo zaujímať PD cesty, ale ani nie je príslušný ju povoliť.

Je pravda, že príslušným je špeciálny stavebný úrad podľa § 120 ods. 1 SZ, t.j. taktiež obec, ale nie v jednom stavebnom konaní (toto platí iba ak je komunikácia miestna).

Ak je prístupová komunikácia miestnou komunikáciou, tak podlieha povoleniu špeciálneho stavebného úradu. Takéto konania (o povolení RD a cesty) sú rovnocenné a nemôžu byť podmieňované povolením druhého. Obdobný prípad je aj vodná stavba (napr. prípojka kanalizácie - keď je vodnou stavbou podliehajúcou povoleniu). Taktiež ju povoľuje špeciálny stavebný úrad (ObÚ ŽP) a nemožno jej povolením podmieňovať povolenie RD.

Iné je kolaudačné konanie. Tam už musí byť stavba užívania chopná ako celok, tj. podmieňovať povolenie užívania RD napr. vydaním kolaudačného rozhodnutia na užívanie prístupovej komunikácie, resp. vodnej stavby je opodstatnené (pozri § 81b SZ).

__________________________________________________ _

CIMOM


Ak súhlasíte ďakujem za ocenenie, ak nesúhlasíte uveďte mi prosím aj dôvod.
julo72
14.03.09,20:07
Ďakujem za odpoveď.
kastelan
19.03.09,15:09
mam pozemok mam plany čo mam robiť dalej ake papiera musim vybavovať ohladom stavebného povolenia chcel bysom rady ohladom papierov
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.03.09,20:48
mam pozemok mam plany čo mam robiť dalej ake papiera musim vybavovať ohladom stavebného povolenia chcel bysom rady ohladom papierov

Na tejto téme je toho doť : http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html

Hneď v 3 príspevku

Musí to stačiť


CIMOM