vilob
14.03.09,14:23
Potrebujem sa len uistiť, že rozmýšľam správne.. FO mala otvorenú živnosť od r.2008 až do 30.6.2008. V roku 2008 však nemala z podnikania žiadne príjmy. Od ukončenia živnosti je evidovaná na úrade práce a popri tom pracovala na DoVP. Nakoľko mu zamestnávateľ pri dohode neuplatňoval nezdanit. časť, idem mu vypísať daňové priznanie. Ktorý typ použiť? Predpokladám, že pokiaľ bol v r.2008 aj živnostník (síce bez príjmov), tak typ B. Je to správne? Ak áno, v riadkoch kde sa vypisuje DIČ mu mám vypísať už len rodné číslo? - keďže už nepodniká a DIČ už nepoužíva. Ďakujem za odpoveď
veronikasad
14.03.09,13:26
Potrebujem sa len uistiť, že rozmýšľam správne.. FO mala otvorenú živnosť od r.2008 až do 30.6.2008. V roku 2008 však nemala z podnikania žiadne príjmy. Od ukončenia živnosti je evidovaná na úrade práce a popri tom pracovala na DoVP. Nakoľko mu zamestnávateľ pri dohode neuplatňoval nezdanit. časť, idem mu vypísať daňové priznanie. Ktorý typ použiť? Predpokladám, že pokiaľ bol v r.2008 aj živnostník (síce bez príjmov), tak typ B. Je to správne? Ak áno, v riadkoch kde sa vypisuje DIČ mu mám vypísať už len rodné číslo? - keďže už nepodniká a DIČ už nepoužíva. Ďakujem za odpoveďAk z podnikania vykázal stratu /predpokladám, že platil aspoň zdr. poistenie - vyplňuje tlačivo B. Ak nevykonával žiadnu činnosť /nemal príjmy, ani výdavky,/ môžeš použiť tlačivo A
vilob
14.03.09,13:31
práve som si všimla, že som nenapísala, že bol popri živnosti aj zamestnaný ha HPP. čiže odvody neplatiť žiadne. V tom prípade teda typ A? Bude treba k nemu doložiť aj nejaké čestné prehlásenie, že zo živnosti mu neplynuly žiadne príjmy ani výdaje?
vilob
14.03.09,13:55
bude potrebné aj nejaké to čestné prehlásenie?
Zoltán Kovács
14.03.09,14:11
bude potrebné aj nejaké to čestné prehlásenie?

Nie.
vilob
14.03.09,14:11
Ďakujem.
vilob
27.03.09,11:52
Ešte sa spýtam. Pokiaľ bol živnostník celý rok zamestnaný na HPP, živnosť mu "bežala" celý rok, ale podnikaniu sa absolútne nevenoval, nemal žiadne príjmy ani výdaje. Taktiež mu môžem vypísať len daňové priznanie typu A? A čo sa týka účtovníctva, mal zriadený podnikateľský účet, z ktorého sa mu zrážali len bankové poplatky. Nemusím mu dúfam kvôli tomu robiť účtovníctvo... Veď v podstate okrem toho účtu ani nieje z čoho...
vilob
27.03.09,12:15
odpovie mi prosím niekto?
Lucia951
27.03.09,12:22
ahojte poraďáci. tiež sa chcem spýtať. konateľ bol v sro zamestnaný ako zamestnanec za min.mzdu a ešte k tomu požičiaval svoje auto do firmy na zmluvu - platili mu mesačne nájomné. aké tlačivo použiť? A alebo B? Ďakujem
denisie
27.03.09,12:42
Ešte sa spýtam. Pokiaľ bol živnostník celý rok zamestnaný na HPP, živnosť mu "bežala" celý rok, ale podnikaniu sa absolútne nevenoval, nemal žiadne príjmy ani výdaje. Taktiež mu môžem vypísať len daňové priznanie typu A? A čo sa týka účtovníctva, mal zriadený podnikateľský účet, z ktorého sa mu zrážali len bankové poplatky. Nemusím mu dúfam kvôli tomu robiť účtovníctvo... Veď v podstate okrem toho účtu ani nieje z čoho...
pokiaľ bol živnostník čo len jeden deň v roku, podáva typ B a uvedie tam len príjmy podľa §5 t.j. zo závislej činnosti
azla
27.03.09,13:00
Ešte sa spýtam. Pokiaľ bol živnostník celý rok zamestnaný na HPP, živnosť mu "bežala" celý rok, ale podnikaniu sa absolútne nevenoval, nemal žiadne príjmy ani výdaje. Taktiež mu môžem vypísať len daňové priznanie typu A? A čo sa týka účtovníctva, mal zriadený podnikateľský účet, z ktorého sa mu zrážali len bankové poplatky. Nemusím mu dúfam kvôli tomu robiť účtovníctvo... Veď v podstate okrem toho účtu ani nieje z čoho...

zo stránky drsr....


Otázka:
V roku 2008 mi bol vydaný živnostenský list. V tomto roku som nemala žiadne príjmy ani výdavky zo živnosti, mala som len príjmy zo závislej činnosti. Som povinná podať daňové priznanie za rok 2008, v ktorom uvediem nulové príjmy a výdavky z podnikania ?

Odpoveď:
Ak daňovník v zdaňovacom období roku 2008 dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO a mohol požiadať
svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na dani z príjmov zo závislej činnosti (do 16.2.2009).
Ak zamestnanec nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO (ak úhrn zdaniteľných príjmov za rok 2008 presiahol sumu 49 248 Sk). Ak podá daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A odporúčame, aby oznámil miestne príslušnému daňovému úradu (aj keď takáto povinnosť zo zákona o dani z príjmov nevyplýva), že nepoberal príjmy z podnikania.