mandyla
14.03.09,15:40
Pred pár dňami som hľadala pomoc u poraďákov pre moju známu ktorá prišla podvodom o byt. Už sa vec rieši, uvidíme s akým úspechom. Zvlášť ma zaujala jej skúsenosť u notára. Kúpno-pradajnú zmluvu podpísala u podvodníka, nie u notára, tam sa podpisovala len do knihy podpisov a bola vystavená osvedčovacia doložka. Teda u notára nikto nedohliadal a nikoho nezaujímalo či na listine je skutočne jej podpis. Podvodník zrejme nechcel riskovať že bude chcieť sa pozrieť do zmluvy, preto jej už vo svojej kancelárii dal podpísať zmluvu s iným obsahom než sa dohodli. Zaujímalo by ma či postup u notára bol správny, nemajú sa listiny podpisovať pred notárom, súčasne ako sa podpisuje do knihy podpisov? Notár sa poznal s podvodníkom.
Lianka
14.03.09,14:47
Nie som pravnik, ale na zaklade mojich skusenosti a znalosti si myslim:

Ak ma ist o notarsky overeny podpis, k fyzickemu podpisu musi dojst v pritomnosti notara alebo nim povereneho pracovnika, a to na zaklade predlozeneho preukazu totoznosti podpisujuceho sa. Nemusi sa to teda uskutocnit na notarskom urade, ale notar alebo nim poverena osoba musi byt pritomny/a a este pred podpisom si vyziadat preukaz totoznosti.

Ak ide o obsah dokumentu, ktory sa podpisuje, ten nie je notar povinny skumat.

Doplnenie:
Zaroven je notar povinny vsetky strany dokumentu zviazat a prilozit osvedcovaciu dolozku.