Inuska17
14.03.09,16:12
skončila sa mi rodičovská dovolenka, zamestnávateľ nemal pre mňa voľné pracovné miesto, dohodli sme sa na odstupnom. Nemám nárok ani na podporu v nezamestnanosti, lebo počas rodičovskej dovolenky som si dobrovoľne neplatila odvody na poistenie v nezamestnanosti. Manžel zarobí 15000 sk v hrubom, máme 2 malé deti (6 a 3 roky). Na akú dávku v hmotnej núdzi mám nárok a v akej výške, vie mi niekto poradiť? Ďakujem
bobiku
14.03.09,19:52
u dvojice s jedným a najviac štyrmi deťmi je to suma 4520,-Sk a 2510,-Sk by mohol byť váš príspevok na bývanie
Samozrejme žiadatelia na dávky v hmotnej núdzi sa spoločne posudzujú, posudzuje sa ich príjem, ich schopnosť zarobiť si na seba, skúmajú sa majetkové pomery posudzovaných (napr. či nevlastníte nejakú nehnuteľnosť (samozrejme nie taká kde s detmi bývate), alebo iný majetok, ktorý by sa dal predať a vy by ste si tak zvýšili príjem)
Lianka
15.03.09,16:21
Podobna tema je aj tu: http://www.porada.sk/t103955-matka-sama-zijuca-so-svojimi-detmi.html

Je tam par linkov, skus pozriet, mozno ti pomozu.
wolf74
07.05.09,10:58
Ja mám rovnaký problém, ako Inuska17, tak zašla som sa opýtať čo môžem dostať. Na začiatok sa ma spýtali, či manžel robí, ja že hej, odpoveď bola nič nedostaneme. Ale prerátala pani na úrade, vyšlo mi: dávka 150,04 eur
aktivačný príspevok 8
príspevok na bývanie83,32
spolu 241,86 eur, a manželov 75% plat je 265,51 eur. Keďže manželov plat presahuje dávku nemáme nárok.
Ale to ženám nikto nepovie, keď nastupujú na materskú, aby si platili dobrovolne poistenie. Asi tak chcú ušetriť nejaké peniaze.
Lianka
07.05.09,11:38
Ale to ženám nikto nepovie, keď nastupujú na materskú, aby si platili dobrovolne poistenie. Asi tak chcú ušetriť nejaké peniaze.

Wolf, kto by to mal zenam povedat? Kto je ten "nikto", prip. "niekto"?. Kazdy sa dnes musi postarat sam o seba a sledovat si zalezitosti, ktore sa ho tykaju, resp. by sa mohli tykat. Myslim, ze informacii je dost, aj priamo zo zdrojov, aj v analyzach a komentaroch odbornikov na prislusnu temu. Mimochodom od toho je tu aj porada.sk - mozes si najst problematiku, ktora ta zaujima. Mnohi ludia su zvyknuti este z minulosti sediet na zadku a cakat, ze im informacie, priam hotove vyplnene tlaciva niekto podstrci do ruky. Zial, dnes to tak nie je. Situacia kazdeho je individualna, kazdy z nas ma ine ciele a zamery a podla toho si aj veci musi sledovat.

Co sa tyka konkretne materskej, o tej sa za posledne roky popisalo viac nez dost. Ja som toho nazoru, ze stav veci si treba zistit dopredu a nie az riesit dosledky. Na margo toho sa aj dnes jedna dievcina pytala, ako s materskou, kedze ju dopredu planuje. Takyto postoj sa mi zda spravny. A nie sediet a cakat, ci sa nejakou nahodou nedostane ku mne informacia, ktoru prave potrebujem.
Agripina
07.05.09,11:54
Zdravím vás, sem-tam sa idem k vám "poučiť" a naozaj by som chcela poďakovať za tento užitočný web.
Ja by som sa chcela spýtať, ako to bude prebiehať, keď zruším podnikanie a prihlásim sa na úrad. Čo budem musieť urobiť a z čoho budem žiť. Pýtam sa preto, že sa chcem spýtať viacerých kompetentných.
Apropos, kedy ide žena na dochodok na Sk ak vychovala 3 deti.
Ja viem, že to už tu niekde bolo, ale ...:))) Dííky. Pekný deň
ivka70
07.05.09,12:09
Zdravím vás, sem-tam sa idem k vám "poučiť" a naozaj by som chcela poďakovať za tento užitočný web.
Ja by som sa chcela spýtať, ako to bude prebiehať, keď zruším podnikanie a prihlásim sa na úrad. Čo budem musieť urobiť a z čoho budem žiť. Pýtam sa preto, že sa chcem spýtať viacerých kompetentných.
Apropos, kedy ide žena na dochodok na Sk ak vychovala 3 deti.
Ja viem, že to už tu niekde bolo, ale ...:))) Dííky. Pekný deň
Odchod do dochodku zavisi od toho, ktory je rocnik /narodenia/.
Nakolko sa odchod do dochodku postupne predlzuje, je tento udaj potrebny.

Tabulka je napr. tu:

http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/ds/odchod_do_dochodku.asp#label4
Andyke
07.05.09,12:10
Agripina
07.05.09,12:15
Díky!!! Mám 55 rokov. No, už skoro na odstrel...:))
ivka70
07.05.09,12:18
Díky!!! Mám 55 rokov. No, už skoro na odstrel...:))

Nesuhlasim - plna energie - treba si uzivat zivot.
Deti su uz velke, postaraju sa o seba :) tak to treba vyuzit :rolleyes:
veronikasad
07.05.09,12:33
Zdravím vás, sem-tam sa idem k vám "poučiť" a naozaj by som chcela poďakovať za tento užitočný web.
Ja by som sa chcela spýtať, ako to bude prebiehať, keď zruším podnikanie a prihlásim sa na úrad. Čo budem musieť urobiť a z čoho budem žiť. Pýtam sa preto, že sa chcem spýtať viacerých kompetentných.
Apropos, kedy ide žena na dochodok na Sk ak vychovala 3 deti.
Ja viem, že to už tu niekde bolo, ale ...:))) Dííky. Pekný deň
Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinného poistenia v soc. poisťovni. Ak si si poistenie v nezamestnanosti neplatila v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky ako dobrovolne poistená osoba, nevznikne ti nárok na dávku.
vivet
07.09.09,04:39
Dobrý deň,
aj ja by som sa chcela opýtať na príspevok v hmotnej núdzi a či mám naň nárok. Som rozvedená matka dvoch detí (10 a 4) a napriek tomu,že som si doplnila vzdelanie na VŠ, sa márne snažím nájsť si zamestnanie, preto som stále na neplatenej materskej dovolenke s mladšou dcérou. Žijem s priateľom v jednej domácnosti, no zatiaľ manželia nie sme. Nemám žiadny príjem, bývalý manžel mi platí na deti výživné (100 a 80eur).Nie sme stále majetkovo vysporiadaní,no v podstate nemám hnuteľný majetok žiadny a nehnuteľný - auto, ktoré bolo počas manželstva napísané na mňa, stále je, hoci ho užíva bývalý manžel a ani nemá v úmysle sa so mnou o niečo deliť. Prosím o radu,či mám nárok na príspevok v hmotnej núdzi. Ďakujem.
veronikasad
07.09.09,04:45
Dobrý deň,
aj ja by som sa chcela opýtať na príspevok v hmotnej núdzi a či mám naň nárok. Som rozvedená matka dvoch detí (10 a 4) a napriek tomu,že som si doplnila vzdelanie na VŠ, sa márne snažím nájsť si zamestnanie, preto som stále na neplatenej materskej dovolenke s mladšou dcérou. Žijem s priateľom v jednej domácnosti, no zatiaľ manželia nie sme. Nemám žiadny príjem, bývalý manžel mi platí na deti výživné (100 a 80eur).Nie sme stále majetkovo vysporiadaní,no v podstate nemám hnuteľný majetok žiadny a nehnuteľný - auto, ktoré bolo počas manželstva napísané na mňa, stále je, hoci ho užíva bývalý manžel a ani nemá v úmysle sa so mnou o niečo deliť. Prosím o radu,či mám nárok na príspevok v hmotnej núdzi. Ďakujem.
Pozri tu :

http://www.epi.sk/366/Pomoc-v-hmotnej-nudzi-od-1-septembra-2009_13407.aspx