mzdarka renca
14.03.09,23:59
Počula som, že existujú stromy, ktoré mimoriadne rýchlo rastú a sú vhodné na kúrenie v krbe. Potrebovala by som vedieť, o aký druh stromu ide, marí sa mi, že je to topoľ, ale nie som si istá. Tiež by som potrebovala vedieť, ako dlho rastú, aby boli vhodné na výrub.
Ďakujem vopred za odpovede
wegamizi
15.03.09,09:32
Rychlorastuce dreviny su napr. vrba, topol, jelsa agat. Doba medzi vysadbou a tazbou je cca 2 - 5 rokov. Treba sa rozhodnut podla typu podnebia a zlozenia pody v danej lokalite. ( vrba - odroda INGER, TORA, TORDIS, DORIS, KARIN, napr. narastie za 1 rok o 2 - 3 metre ), vhodna je odroda topol - AF 2, MONVISO, SIRIO, AF 6.
mzdarka renca
15.03.09,10:14
Rychlorastuce dreviny su napr. vrba, topol, jelsa agat. Doba medzi vysadbou a tazbou je cca 2 - 5 rokov. Treba sa rozhodnut podla typu podnebia a zlozenia pody v danej lokalite. ( vrba - odroda INGER, TORA, TORDIS, DORIS, KARIN, napr. narastie za 1 rok o 2 - 3 metre ), vhodna je odroda topol - AF 2, MONVISO, SIRIO, AF 6.

Veľmi pekne ďakujem za informáciu. Ešte jedna otázočka, ktorý strom má lepšiu výhrevnosť, resp. ktorý je vhodnejší na kúrenie?
wegamizi
15.03.09,12:15
Mam dojem, ze agat
mzdarka renca
15.03.09,14:32
Mam dojem, ze agat

myslela som z tých rýchlorastúcich, chceme ich vysadiť na záhradu, aby sme zminimalizovali náklady na kúrenie a ohrev vody krbom.
wegamizi
15.03.09,17:35
Ved agat je rychlorastuca drevina
mzdarka renca
15.03.09,19:16
Ved agat je rychlorastuca drevina

to som nevedela, som čistý laik:). tak nasadíme agáty, ešte aj záhrada bude voňavá, keď bude kvitnúť.
Ďakujem za radu.
legolas
16.03.09,12:41
...myslím,že je to o ničom, pretože tie stromy ako sú vrba, topoľ a iné nie sú vhodné na kúrenie v krbe. Dôvod je, že nemajú dobrú výhrevnosť a rýchle zhoria, ďalej je to, že obsahujú veľa vody a preto je aj zlé horenie/dýmia/ preto nemá význam ich sadiť. Čo sa týka agáta má tvrdé drevo, veľmi výhrevné, ale je ako burina, rýchle sa odnožuje a tým v mieste kde ho vysadíš budeš mať čoskoro prales ak to nebudeš pravidelne prerieďovať. A nemyslí si, že tým drevom budeš tak rýchle aj kúriť do krbu.
a_je_to
16.03.09,14:30
V našom pásme niet stromov, ktoré by sa dali hospodárne pestovať na záhrade na kúrenie. Pestuj radšej čokoľvek a predaj to, za utŕžené peniažky si kúp drevo do krbu. Možno to nebude bohviečo, ale vždy to bude hospodárnejšie, ako pestovať palivové drevo vo vlastnej réžii. Alebo záhradu prenajmi na hospodárnejšie využitie. Aby sa dosiahla produktivita pestovania potrebuje najrýchlejšie rastúci topoľ 15 až 40 rokov a jeho drevo je samá celulóza bez väčšej výhrevnosti. K tomu ešte potrebuje vlhkú náplavovú pôdu, bohatú na všetky živiny. Iné nevýhody ani nerozoberám.
Tinuskaa
24.04.10,07:00
Dobry den.chcela by som zasadit rychlorastucu drevinu agat.chcela by som sa opytat ze kde by som odrezky z agatu mohla kupit..co je potrebne pre jeho pestovanie a podobne informacie..prosim vasodpiste mi.. okolie HC:)
deli.
24.04.10,08:02
odrezky agatu najdes hocikde v lese. Aj v okoli HC je vela agatovych lesov.
Tinuskaa
24.04.10,09:49
Dobry den.chcela by som zasadit rychlorastucu drevinu agat.chcela by som sa opytat ze kde by som odrezky z agatu mohla kupit..co je potrebne pre jeho pestovanie a podobne informacie..prosim vasodpiste mi.. okolie HC:)
a este prosim.. ako dlhe musia byt odrezky a ako hlboko sa maju sadit..
Tinuskaa
24.04.10,09:50
ako dlhe maju byt odrezky agatu a ako hlboko maju byt zasadene ??:mad::mad:
plackoo
24.04.10,11:28
to som nevedela, som čistý laik:). tak nasadíme agáty, ešte aj záhrada bude voňavá, keď bude kvitnúť.
Ďakujem za radu.

Pridaj ešte včeličky a máš fajný BIOmedík.
plackoo
24.04.10,11:36
ako dlhe maju byt odrezky agatu a ako hlboko maju byt zasadene ??:mad::mad:

Odrezky sa berú, kým neprúdi miazga (ale aj tak skús - je to burina).
Dĺžka (odhadom podľa hrozna) 25-40 cm / 2-5 cm nad zemou nechať jedno očko / horný koniec zavoskovať / zakryť odrezanou plastovou fľašou s malými dierkami / skôr polotieň ako slnko / zalievať (skôr ako zem preschne).
PS
očko má smerovať hore :D:D .
aviator
24.04.10,16:57
Odrezky sa berú, kým neprúdi miazga (ale aj tak skús - je to burina).
Dĺžka (odhadom podľa hrozna) 25-40 cm / 2-5 cm nad zemou nechať jedno očko / horný koniec zavoskovať / zakryť odrezanou plastovou fľašou s malými dierkami / skôr polotieň ako slnko / zalievať (skôr ako zem preschne).
PS
očko má smerovať hore :D:D .

Komerčne sa agát množí určite zo semena. To rezkovanie máte vyskúšané?
arizona
24.04.10,18:01
Dobry den.chcela by som zasadit rychlorastucu drevinu agat.chcela by som sa opytat ze kde by som odrezky z agatu mohla kupit..co je potrebne pre jeho pestovanie a podobne informacie..prosim vasodpiste mi.. okolie HC:)
Ak máš niekde v blízkosti a rastie tam aspon jeden agát, pohľadaj po okolí. Na jar by tam mala byť spústa malinkých stromčekov.
Ale ak si to nasadíš do záhrady, nikdy sa toho nezbavíš, je to ako burina:rolleyes:.
jeden agát nám rastie nedaleko záhrady, celú jar vytrhávame...:mad:
Tinuskaa
26.04.10,12:58
Prosim odpovedajte..

-agat v okoli Hlohovca uz zacal rast
-ake hrube maju byt tie odrezky ?
-u nas su teraz take dvojrocne,ktore rastu na pnoch po holorube,ci su nato vhodne
-aky je spon vysadby
-a ci by sme sa mohli prist pozriet na Vasu vysadbu aby sme sa mohli aj revansovat za radu a odkial ste ?
Tinuskaa
27.04.10,04:45
mzdarka renca..

prosim ta sadila si uz tie dreviny ? ako sa to sadi ?
janakova29
29.04.10,06:58
Dobry den.chcela by som zasadit rychlorastucu drevinu agat.chcela by som sa opytat ze kde by som odrezky z agatu mohla kupit..co je potrebne pre jeho pestovanie a podobne informacie..prosim vasodpiste mi.. okolie HC:)
Niekde v časopise som čítala, že pestovanie agátu a jemu podobných nie je v záhradách povolené. Je to ako burina, odnožuje, rýchlo rastie a o chvíľu prerastie zo záhrady. Je to užitočný ker, hlavne pre včelárov, ale alergici tiež o tom vedia svoje. Mám suseda, ktorý mal z agátov prales, moje deti a návštevy počas kvitnutia nemohli výjsť ani na dvor! A agáty prerastajú až na môj pozemok - ťažko sa to likviduje. Našťastie aj sused pochopil, že takto sa nedá šetriť na kúrení a agáty postupne likviduje. Takže určite nedoporučujem pestovanie agátu v záhrade.
zolle
10.08.11,07:34
Ja som nepočul ešte rozmnožovať agát z odrezkov, jedine z koreňových odrezkov.
agát je vďačná drevina, postupne ho rozmnožujem zo semena na predaj ale hlavne preseba , drevo ma velmi vela možností použitia a velmi dobre rastie na slabých pôdach.. potrebuje len teplo. myslím že kvitnutie je vonave ale pre mna ako silného alergika to neni take extremne ako ine druhy takze ja ako alergik ho veselo pestujem.. kurivo je dobre ale skor pouzivam drevo na koli a iný material.