evženia
15.03.09,09:04
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.. pri spracovaní DPH som narazila na faktkúru za nákup referenčnej vzorky investičných diamantových šperkov... H+adala som a nikde som nenašla, či pri takejto investícii je možné si uplatniť DPH z nákupu.... Tiež neviem ako mám zaúčtovať takýto nákup.. Vie mi niekto poradiť...

Ďakujem...
m.hladka
15.03.09,08:25
Nie.
Je to niečo ako pyramidová hra - ťahanie peňazí.
evženia
15.03.09,08:45
Nie.
Je to niečo ako pyramidová hra - ťahanie peňazí.


Nie... neuplatniť DPH alebo nie neviete mi poradiť....
m.hladka
15.03.09,09:53
Nie je neuplatniť DPH! A dať to mimo účtovníctva, neviem JU alebo PU.
evženia
15.03.09,10:34
je to PU
m.hladka
15.03.09,11:32
Tak to daj na 513, alebo 543. Alebo to uplne vyhoď.
evženia
15.03.09,11:48
ďakujem pekne za radu
Dáša_
15.03.09,11:52
Tak to daj na 513, alebo 543. Alebo to uplne vyhoď.

A nebude to v takej sume, zeby sa to malo evidovat ako HIM? Niečo ako umelecké diela alebo zbierky v triede 3 ako neodpisovaný majetok?
hanelie
15.03.09,11:55
posudzovať vo vzťahu k predmetu podnikania
evženia
15.03.09,11:56
veď preto som sa pýtala na radu.. lebo stále pozerám na tú faktúru.. a je tam napísané, že šperky boli odovzdané spolu z faktúrou...
tak mi je tiež trocha divné, že pyramídova hra... ale tiež neviem nájsť žiadny účet, ktorý by v účtovníctve zodpovedal .... sú tam umelecké zbierky a diela... sú tam cenné papiere ale nič z toho mi nepripadá vhodné.. preto sa mi celkom vidí myšlienka dať to mimo daňových nákladov a samozrejme neuplatniť DPH
evženia
15.03.09,11:58
ved práve, že klient podniká v stavebníctve... toto je len ako mi presne povedal, diamanty v čase krízy nakúpené aby sa neskôr zhodnotili...
hanelie
15.03.09,14:18
potom to nemá nič spoločné s podnikaním - prípadne VNZD
m.hladka
15.03.09,15:27
To je taký blud, ako s apartmánmi v rekreačných prímorských oblastiach. Na začiatku som napísala, ťahanie peňazí. Kto naletí kúpi. Je to jeho vec, ale s podnikaním to nemá nič.
evženia
15.03.09,15:46
ďakujem Vám všetkým.... určite z toho neuplatním DPH a nedám to ani medzi daňové výdavky....
Katy a R
15.03.09,21:37
"Investičný diamant" je riadna investícia .
... neviem síce ako je to s učtovaním .. predpokladám, že ako napr pri zlate....
pozri napr tu
http://www.schwartz.sk/diamant/investicny-diamant.html
evženia
16.03.09,07:56
fajn tak po prečítaní tohto článku sa mení celý môj pohľad na celú situáciu... potom by som zvažovala účtovanie na účte 069 s uplatnením DPH... čo poviete na takéto riešenie?
m.hladka
18.03.09,08:29
Skôr 032?
Napriek tomuto článku by som to do firmy neúčtovala.
Odpisy sa z toho robiť nedajú. A mať to ako majetok? V kríze to predá pod cenu a vôbec či to predá.
Dáša_
18.03.09,08:38
Ak su tie diamanty prave, ja by som o tom uctovala - ale neodpisuje sa, niekde v triede 3. Ved ked zoberies, ze velke firmy nakupuju umelecke diela, tie tiez treba niekde evidovat.
A ci sa to preda pod cenu alebo nie, to tazko teraz povedat - a tazko na zaklade toho sudit, ci o tom uctovat alebo nie. Ak je to PO a ak na nakup pouzila peniaze firmy, tak ja by som uctovala.

Ak je to FO, tak nie je o com. Iba ze by si chcela vylepsit vykazy o majetku pre banku :)))
evženia
18.03.09,13:09
áno jedná sa o PO a faktúru za nákup platili z firemného účtu.... preto musím nájsť s vašou pomocou účtovanie vzniknutej situácie....
Dáša_
18.03.09,13:31
áno jedná sa o PO a faktúru za nákup platili z firemného účtu.... preto musím nájsť s vašou pomocou účtovanie vzniknutej situácie....

069 ako ostatné finančné investície - budem citovať cenigovu - finančné investície hmotnej povahy, t.j. umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov
neodpisujú sa na ťatchu nákladov a až pri predaji sa ich cena obstarania zaúčtuje na ťarchu účtu 568


ale s otazkou dph momentalne neviem poradit
Dáša_
18.03.09,13:36
Po pravde, nevidim v zakone o dph nič, čo by hovorilo, že sa z tejto investície nemože odpočítať dph. Ale či sa dobre dívam, to veru netuším.
evženia
18.03.09,19:14
ja som po pár dňoch rozmýšľania došla k rovnakému záveru.. preštudovala som si zákon o DPH a nikde som nenašla, že by DPH nemohla byť uplatnená... a tiež som si prešla účtovú osnovu... a tak som sa nakoniec definitívne rozhodla pre uplatnenie DPH a zaúčtovanie na účet 069... Ďakujem Vám za rady a názory....
Katy a R
18.03.09,22:13
...a riešenie sa našlo ..:):):)
fkrivda
09.05.12,08:09
Tu je vysvetlený príklad ako na odpis. http://www.diamanta.sk/znizenie-dph-vdaka-nakupu-diamantov/