SCORPION
15.03.09,10:25
Všetkých zdravím.

Chcel by som od Vás radu. Dostal som isty napad s podnikanim v mojej lokalite, spravil som si maly prieskum a vyzera to nadejne. Na ziačiatok podnikania by som danú činnost vykonával ja, môj brat a môj kamarat. Ak by sa neskôr rozbehlo toto podnikanie prijal by som viac zamestnancov, ale to uvidime.
K veci: kedze tam budeme traja chcem vediet co bude lepsie - zivnost, s.r.o,...
Uvazoval som nad zivnostou pre vsetkych troch ale kedze som zivnost este nikdy nemal tak neviem ako to prebieha - ja ako zivnostnik nemusim byt prihlaseny na ziadnu firmu a budem si odvadzat dane a poplatky do statu alebo musim byt k niecomu prihlaseny :confused:

Jednoducho povedane, sme traja, chceme pracovat s drevom (palivove drevo) a neviem co bude pre nas vyhodnejsie :)
Lianka
16.03.09,12:51
Neda sa odpovedat jednoznacne.

Zalezi na pociatocnom kapitale - kto kolko da, akym pomerom si chcete delit pripadny zisk, riadenie, organizacia, pravna subjektivita, ci planuje mat kazdy aj inu cinnost... Samozrejme aj hladisko dani a odvodov.

Medzi podnikanim ako FO a ako obchodna spolocnost je velmi velky rozdiel.

Ak by ste podnikali vsetci ako zivnostnici, odporucam uzatvorit zmluvu o zdruzeni na cinnost, ktora bude Vasou spolocnou a v nej si upravit vzajomne vztahy.
SCORPION
16.03.09,14:28
Neda sa odpovedat jednoznacne.

Zalezi na pociatocnom kapitale - kto kolko da, akym pomerom si chcete delit pripadny zisk, riadenie, organizacia, pravna subjektivita, ci planuje mat kazdy aj inu cinnost... Samozrejme aj hladisko dani a odvodov.

Medzi podnikanim ako FO a ako obchodna spolocnost je velmi velky rozdiel.

Ak by ste podnikali vsetci ako zivnostnici, odporucam uzatvorit zmluvu o zdruzeni na cinnost, ktora bude Vasou spolocnou a v nej si upravit vzajomne vztahy.

AHOJ, dik za radu. Kapital vlozime vsetci rovnaky nebude presahovat 100 000 Sk, delit sa chceme tiez rovnako, odvody a dane by sme odvadzali kazdy za seba (učtovnictvo - zaplatil by som nejaku učtovničku aby na to dohliadala, vela obratov nebude) a inu cinnost nez tuto neplanujeme vykonavat. Len neviem ako to je keby sme boli vsetci zivnostnici-to staci aby sme platili dan a odvody pripadne co keby sme boli neplatici DPH (bez DIC). Stacilo by aby sme mali zivnostenske listy platili odvody a zisk si rozdelili ? O toto by sa mi starala uctovnicka ale na zaciatok by som chcel vediet ako vlastne to je ? Za odpovede vdaka :)
Lianka
16.03.09,14:44
Sro - 3 spolocnici - jedno uctovnictvo. Na konci roka narok spolocnikov na podiel na zisku. Odvody si riesi kazdy sam. Pokial nie ste v sro zamestnani a nemate odvody riesene inak, prichadza do uvahy platenie ZP ako samoplatitelia.

Zivnostnici - kazdy ma svoj zivnostensky list, ICO, DIC, riesi si odvody sam, dan plati sam za seba. Ak by slo o spolocnu cinnost, je to vhodne urobit na zaklade zmluvy o zdruzeni. Jeden z vas bude "veduci", pod jeho menom bude zdruzenie navonok vystupovat. Ak je aspon jeden clen zdruzenia platitelom DPH, musia byt platitelom DPH aj ostatni ucastnici.
Prijmy a vydavky s suvislosti s cinnostou zdruzenia sa delia pomerom, aky je dohodnuty v zmluve, t. j. 1/3 prijmov ide do uctovnictva kazdeho z vas a rovnako aj 1/3 vydavkov. Ako som spominala, dan si kazdy zaplati za seba, zo svojho danoveho priznania.

Tolko v skratke. Na zaklade toho, co popisujes, by som doporucila aj pre jednoduchsiu administrativu sro. Ste traja, tak by nemal byt problem s hlasovacim pravami (50:50 sa tazko dohodnu). Uctovnicka to bude mat tiez jednoduchsie.
SCORPION
16.03.09,15:27
zalozenie sro mi je jasne, ale ako by to bolo podrobnejsie keby sme boli 3 zivnostnici vystupujuci pod jednym menom a neboli by sme platitelmi DPH ? Bolo by to mozne?
Lianka
16.03.09,15:33