Merry
15.03.09,14:11
Prosím o pomoc.
Mám problém: na nájomnom dlhujem viac ako 3 mesačné zálohové platby. Predseda bol za mnou, že mu prišlo niečo o dražbe a má dať súhlas či niečo také. Mne neprišlo nič, len výzva na úhradu, s tým, že ak nezaplatím oslovia súdneho exekútora. Medzitým som nejakú čiastku zaplatila. Bola som na SBD aj osobne, aby ma nedávali na súd, že začnem platiť, lebo som bola na MD. Chcela by som vedieť, že keď do týždňa (požičiam si od rodiny) zaplatím, či sa dá stiahnuť návrh na dražbu a ako. Zo súdu zatiaľ nemám nič ani od exekútora. Ďakujem.
Mária27
15.03.09,14:35
Ak všetko vyrovnáš, správca dražbu stiahne.
O dražbe museli rozhodnúť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Nechodíš na schôdze?
Merry
15.03.09,14:40
Nevedel o tom nikto, predsedovi to prišlo tento piatok a tiež sa čudoval. Takže mi byt nepredajú ak to vyrovnám? Celý víkend mi je špatne od strachu. Takže od má dať nesúhlas s tým, že to zaplatím? Mám daj aj nejaké písomné vyjadrenie? Ďakujem.
Elena Navrátilová
15.03.09,15:08
Podľa §8 zákona č. 182/1993 je správca povinný:
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,...

§ 15
(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.

(2) Záložné právo k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome možno zriadiť aj v prospech tretej osoby.

Toľko aspoň minimum z legislatívy.
Composite
15.03.09,15:13
ak to zaplatíš do spustenia dražby, tak sa neuskutoční. Musí sa zaplatiť celá suma.
resp. ak sa to zaplatí do 20 dní (neviem presne koľko dní) od podania exekúcie.

Musí sa zaplatiť celá suma v oboch prípadoch
Mária27
15.03.09,15:25
Prosím o pomoc.
Mne neprišlo nič, len výzva na úhradu, s tým, že ak nezaplatím oslovia súdneho exekútora.

Niečo ti predsa prišlo - od koho? Takéto oznamy treba brať vážne, najmä teraz, keď sa dá exekúcia tak jednoducho vykonať.

Platí § 8 ako píše Elenka - správca (predseda družstva) bol požiadaný o podanie návrhu na dražbu (§ 15 je pre spoločenstvo, nie správcu).

Urýchlene všetko vyrovnaj.
Merry
15.03.09,16:20
Ďakujem všetkým za odpovede. Vlastníci zatiaľ nič nepodpísali, žiadny súhlas s dražbou, takže idem všetko vyrovnať, aby neboli problémy. Aspoň mám jasno v týchto veciach, a veru netreba si nechať tri neuhradené nájmy. POtom to ide rýchlo. Fajn. Ďakujem.