emarosl
15.03.09,15:44
Dobrý deň prajem, mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť?

S.r.o. montuje počítače. Tzn. kúpi jednotlivé komponenty (karty, procesory, pamäte atd.), zloží z nich počítač, ktorý následne predá.

Klientovi faktúruje jednotlivé komponenty + montáž.

Mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť, ako chápať tieto komponenty z pohľadu podvojného účtovníctva? Ako kúpu a následný predaj tovaru (t.j. účtovať cez účet 132)?

Alebo ako kúpu materiálu (t.j. jednotlivých komponentov) a predaj výrobku (t.j. počítača)? T.j. účtovať ako o výrobnej činnosti?

Ďakujem krásne za Vaše rady!
emarosl
16.03.09,20:13
Prosím, mohli by ste mi poradiť?
a_je_to
18.03.09,17:52
Podľa popisu ide jednoznačne o výrobnú činnosť - kompletizáciu počítačov. Komponenty sú materiály, hotový počítač je výrobok. Nejde o tovar a obchodnú činnosť, lebo to, čo sa nakupuje sa nepredáva v nezmenenom stave. Účtuje sa tam nákup komponent 112/111, výrobná spotreba 501/112, príjem z výroby 123/613 a napokon vyskladnenie výrobku odberateľovi 613/213 a následná fakturácia 311/601. Výrobok obsahuje pridanú hodnotu vloženej kompletizačnej práce, nielen obchodnú maržu. Že faktúra obsahuje súpis komponent je asi viac kvôli kvalitatívnej charakteristike dodávanej zostavy, než kvôli vymenovaniu predávaných pôvodných komponent tovarového charakteru. Podľa mňa teda skôr výroba. Fakturovanie komponent aj ich jednotkových cien a osobitne práce nie je v tomto prípade podmienkou fakturácie, to by som odtiaľ vynechal.