alena2208
15.03.09,16:12
prosím Vás o radu. Idem robiť daňové priznanie jednému známemu a ten bol minulý rok do augusta zamestnancom .. do jula v jednej firme a v auguste v inej firme ... od septembra má rozmrazenú živnosť. nie je platcom DPH preto chcem využiť paušálne výdavky.
Viem, že budem vyplňať daňové priznanie typu B ale potrebujem trochu naviesť ako to s tou daňou bude. . a hlavne z nezdaniteľnou časťou...atď.
je to kúsok komplikované :)
za rady vopred ďakujem
mzdarka renca
15.03.09,15:34
prosím Vás o radu. Idem robiť daňové priznanie jednému známemu a ten bol minulý rok do augusta zamestnancom .. do jula v jednej firme a v auguste v inej firme ... od septembra má rozmrazenú živnosť. nie je platcom DPH preto chcem využiť paušálne výdavky.
Viem, že budem vyplňať daňové priznanie typu B ale potrebujem trochu naviesť ako to s tou daňou bude. . a hlavne z nezdaniteľnou časťou...atď.
je to kúsok komplikované :)
za rady vopred ďakujem

ako si napísala, podáš DP typ B.

do riadku 33 spočítaš oba úhrny príjmu od oboch zamestnávateľov
r. 34 - zapl. poistné od oboch zamestnávazeľov
r. 35 - ZD

v odd.VI., tabuľka 1, riadok 2 príjmy(1) z podnikania a výdavky(2) z podnikania paušál = ZD

a ďalej pokračuješ podľa DP.

má nárok na celú NČZD na daňovníka 98496, pokiaľ už 1.1.08 nebol poberateľom starobného, predčasne starobného a výsluhového dôchodku.

daň počítaš z oboch ZD - závislá činnosť + podnikanie
kama11
15.03.09,17:14
Dobrý večer,
aj ja mám podobný problém, aj ja idem robiť DP pre kamaráta, ktorý bol od začiatku roka do 15.8. zamestnancom, do 1.9. bol dobrovolne nezamestnaný a od 1.9. bol živnostníkom. Doteraz som robila DP len živnostníkom, takže som si nie istá, na základe akých dokladov, prípadne potvrdení to mám rátať. Predpokladám, že od zamestnávateľa by malo stačiť Ročné zúčtovanie, ako živnostníkovi urobím JÚ, ale čo s obdobím, kým bol dobrovoľne nezamestnaný? Stačí tam nejaké čestné prehlásenie, že v tej dobe nemal žiadny príjem?
Ďakujem za každú radu.
mzdarka renca
15.03.09,17:17
Dobrý večer,
aj ja mám podobný problém, aj ja idem robiť DP pre kamaráta, ktorý bol od začiatku roka do 15.8. zamestnancom, do 1.9. bol dobrovolne nezamestnaný a od 1.9. bol živnostníkom. Doteraz som robila DP len živnostníkom, takže som si nie istá, na základe akých dokladov, prípadne potvrdení to mám rátať. Predpokladám, že od zamestnávateľa by malo stačiť Ročné zúčtovanie ak ho vykonal áno, ak nie, potvrdenie o výške príjmu zo závislej činnosti, ako živnostníkovi urobím JÚ, ale čo s obdobím, kým bol dobrovoľne nezamestnaný? Stačí tam nejaké čestné prehlásenie, že v tej dobe nemal žiadny príjem? neprikladáš nič
Ďakujem za každú radu.

odpoveď v texte