manty
15.03.09,17:19
dobrý deň,
mal by som 2 otazky ohladom DP.
Som SZCO, popritom mam prijmy zo zavislej cinnost - dohoda o vykonani prace.
1.) uplatnujem si vydavky percentom a k DP prikladam potvrdenie o prijmoch Fo a zaplatenom zivotnom poisteni. Kedze povinne odvody do Soc. poist. a do Zdrav. poist. platím prevodom z uctu, mam toto dolozit vypismi z uctu?
treba este dake prilohy?

2.) v DP uvadzam pripisane uroky z bezneho uctu -(podnikatelsky ucet som si nezakladal). 10 mesiacov mam pripisovane uroky v korunach 1 - 5 Sk , len 2 mesiace som mal pripisane po 10 Sk a banka mi oba mesiace strhla po 1 Sk ako dan z uroku. Mam tie 2 koruny dakde uviest ako preddavok na dan? ak ano tak kam?

Dakujem za radu
Zoltán Kovács
15.03.09,16:22
dobrý deň,
mal by som 2 otazky ohladom DP.
Som SZCO, popritom mam prijmy zo zavislej cinnost - dohoda o vykonani prace.
1.) uplatnujem si vydavky percentom a k DP prikladam potvrdenie o prijmoch Fo a zaplatenom zivotnom poisteni. Kedze povinne odvody do Soc. poist. a do Zdrav. poist. platím prevodom z uctu, mam toto dolozit vypismi z uctu?
treba este dake prilohy? K DP sa neprikladajú žiadne účtovné doklady.

2.) v DP uvadzam pripisane uroky z bezneho uctu -(podnikatelsky ucet som si nezakladal). 10 mesiacov mam pripisovane uroky v korunach 1 - 5 Sk , len 2 mesiace som mal pripisane po 10 Sk a banka mi oba mesiace strhla po 1 Sk ako dan z uroku. Mam tie 2 koruny dakde uviest ako preddavok na dan? ak ano tak kam? Bude to riadok 102 98 v DP

Dakujem za radu

V citáte

Oprava viď príspevok od Lianka.
Lianka
15.03.09,16:27
Zoli, preco r. 102? Ja by som dala zrazenu dan z urokov na r. 98. Je to predsa dan zrazena zrazkou podla § 43.
Zoltán Kovács
15.03.09,16:31
Zoli, preco r. 102? Ja by som dala zrazenu dan z urokov na r. 98. Je to predsa dan zrazena zrazkou podla § 43.

Jasné, máš pravdu. Nemal som pred sebou DP, a z hlavy som nevedel, ktorý riadok je zrážková daň z úrokov. Na riadok 102 idú platené preddavky, podľa poslednej známej daňovej povinnosti.

Opravil som.
Lianka
15.03.09,16:32
Ok ok, pred par minutami sa jedna dievcina pytala, a ja som jej jasne napisala, ze r. 98 - tak som sa teraz zhacila... Ok, vdaka za utvrdenie.
manty
15.03.09,17:00
ok, dakujem za radu,
este ma napadla 1 otazka, ako tak teraz chodim po nete.
od septembra 2008 som student VS, denna kombinovana forma studia, daju sa z toho uplatnit dake vyhody v DP, alebo v odvodoch z neho plynucich? dakujem
Lianka
15.03.09,17:08
Pokial si denny student, daju ;). Napr. ako SZCO si platis odvody do ZP tolko, kolko ti vyjdu podla RZZP. T. j. nevztahuje sa na teba min. vymeriavaci zaklad, ktorym je v sucasnosti min. mzda. SP sa ta tyka rovnako, ako inych SZCO - na statu studenta sa neprihliada.
manty
15.03.09,17:34
cize ak spravne chapem, pokial mam prijem za rok 2008 vyssi ako je 12-nasobok minimalnej mzdy, tak v ziadnu ulavu nemam, je tak?
Lianka
16.03.09,08:46
Hej, teoreticky tak. Uvidis, ako ti to vyjde podla vzorca, ked si budes robit RZZZP.
pedantmk
16.03.09,11:26
Zoli, preco r. 102? Ja by som dala zrazenu dan z urokov na r. 98. Je to predsa dan zrazena zrazkou podla § 43.

Predpokladám, že treba potom vypísať aj VII oddiel, v tomto prípade minimálne riadok 2 a 10 a následne naviazané ... :rolleyes:
Zoltán Kovács
16.03.09,11:42
Predpokladám, že treba potom vypísať aj VII oddiel, v tomto prípade minimálne riadok 2 a 10 a následne naviazané ... :rolleyes:


Nie. Úrok bude zahrnutý medzi príjmy z podnikania.
pedantmk
16.03.09,17:58
Nie. Úrok bude zahrnutý medzi príjmy z podnikania.

Jasné. Pardon. Iné som mal na mysli, keď si to chcem uplatniť napr. z bežného účtu, alebo iného nepodnikateľského, čo nebol vyššie spomínaný prípad.
(pomýlilo ma, že dotyčný nemal podnikateľský účet)
Silkov
24.03.09,09:28
v DP uvadzam pripisane uroky z bezneho uctu -(podnikatelsky ucet som si nezakladal). 10 mesiacov mam pripisovane uroky v korunach 1 - 5 Sk , len 2 mesiace som mal pripisane po 10 Sk a banka mi oba mesiace strhla po 1 Sk ako dan z uroku. Mam tie 2 koruny dakde uviest ako preddavok na dan? ak ano tak kam?

otázka: Kreditný úrok je účtovaný ako POZD - ostatné príjmy, alebo PNZD-príjem zdanený u zdroja????
Aký je rozdiel pri účtovaní medzi osobným účtom a podnikateľským účtom.....
bambino87
24.03.09,12:45
Dobry den, chcem sa iba spytat, ci tie uroky z bezneho uctu si musim dat do DP, alebo ako chcem? Dakujem za odpoved
reporter
24.03.09,15:22
Dobry den, chcem sa iba spytat, ci tie uroky z bezneho uctu si musim dat do DP, alebo ako chcem? Dakujem za odpoved

to zaujima aj mna, ak banka uz dan strhla a ja neziadam o vratenie napr. 10 SK.

vdaka
nokia901
24.03.09,15:42
Poradíte prosím aj mne, moja klienta SZČO pracovala na dohodu o vykonaní práce, zarobila celkom za rok len z dohody 69000 SK, zo živnosti nemala žiadny príjem.
Má aj stavené sporenie a na výpise má zrazenú daň 19 % z úrokov vo výške asi 1 500 Sk.
Môže si uplatniť v daňovom typ B aj tú daň zo stavebného sporenia do tabuľky č. 2 ako príjem podľa par. 7 riadok 2 ?:confused:
azla
24.03.09,16:19
Poradíte prosím aj mne, moja klienta SZČO pracovala na dohodu o vykonaní práce, zarobila celkom za rok len z dohody 69000 SK, zo živnosti nemala žiadny príjem.
Má aj stavené sporenie a na výpise má zrazenú daň 19 % z úrokov vo výške asi 1 500 Sk.
Môže si uplatniť v daňovom typ B aj tú daň zo stavebného sporenia do tabuľky č. 2 ako príjem podľa par. 7 riadok 2 ?:confused:
V tabuľke č. 2...................... r. 2 uvedie príjem (úroky)
V DP na str.8........................r. 98 uvedie zrazenú daň
nokia901
24.03.09,16:27
Ďakujem ti azla, aj som to tak urobila, len jej poradca stavebného sporenia jej tvrdil, že si tú daň nemôže odpočítať v DP.
azla
24.03.09,17:07
Ďakujem ti azla, aj som to tak urobila, len jej poradca stavebného sporenia jej tvrdil, že si tú daň nemôže odpočítať v DP.
Možno nevedel, že jej daňová povinnosť bude 0,- a zrážková daň bude vystupovať ako preplatok.:rolleyes:
bambino87
25.03.09,08:14
Prosim poradi mi niekto ci si musim davat tie uroky do DP? Este raz dakujem
evina
25.03.09,08:17
Dobry den, chcem sa iba spytat, ci tie uroky z bezneho uctu si musim dat do DP, alebo ako chcem? Dakujem za odpoved

Myslíš ako kto - SZČO, PO?? Áno sú to príjmy v týchto prípadoch....
bambino87
25.03.09,09:02
ako SZCO, uplatnujuca pausalne vydavky
zajo
25.03.09,09:19
ako SZCO, uplatnujuca pausalne vydavky
dať do príjmov aj pri paušálnych výdavkoch
bambino87
25.03.09,09:46
pokial som to dobre pochopila, kreditne uroky priratak k ostatnym prijmom zo zivnosti, a vydavky budem mat 40% z celkovych prijmov. Kedze mi banka nestrhla z kreditnych urokov dan, riadok 98 nevyplnam.
bibo99
25.03.09,14:47
Som povinny (SZCO, typ B) dat do danoveho priznania aj uroky z nepodnikatelskych uctov, (VII odiel r 2), z ktorych bola dan zrazena zrazkov, alebo je to na mojom rozhodnuti? ( v pripade straty moznost ziskania zrazenej dane spat) strata mi tento rok vsak nehrozi, neviem ci to musim tam uviest.
evina
25.03.09,14:57
Som povinny (SZCO, typ B) dat do danoveho priznania aj uroky z nepodnikatelskych uctov, (VII odiel r 2), z ktorych bola dan zrazena zrazkov, alebo je to na mojom rozhodnuti? ( v pripade straty moznost ziskania zrazenej dane spat) strata mi tento rok vsak nehrozi, neviem ci to musim tam uviest.

Nemusíš.-..
Anja111
25.03.09,14:58
Som povinny (SZCO, typ B) dat do danoveho priznania aj uroky z nepodnikatelskych uctov, (VII odiel r 2), z ktorych bola dan zrazena zrazkov, alebo je to na mojom rozhodnuti? ( v pripade straty moznost ziskania zrazenej dane spat) strata mi tento rok vsak nehrozi, neviem ci to musim tam uviest.
Nie, neni si povinný uvádzať v DP úroky zo súkromných účtov...
AntekaK
21.04.09,06:49
Ahojte, poradíte mi, ako sa zaúčtuje bankový výpis, na ktorom je uvedené:
kreditný úrok napr.10 €, zrážková daň 1,90
221/662 10 € kreditný úrok, zrážková daň 341/221 1,90 €? Alebo zrážková daň 591 MD?
Ďakujem
azla
21.04.09,06:57
Kreditný úrok ...................221/662
Daň z úrokov (zrážková).....341/221

Zrážková daň sa účtuje akoby preddavok na daň a na konci roku ju započítaš na zníženie vypočítanej daňovej povinnosti.
karcoolka1
11.03.10,12:35
Prikladá sa ako príloha výpisy z účtov, ak uvádzam v DP A zrážkovú daň r.63?
Vďaka!
A môže si FO v DP A vôbec vybrať /preplatok/ zrážkovú daň z kreditných úrokov?
maska2
11.03.10,13:52
Dobrý deň, aj ja nadviažem na tému .Usmernite ma prosím , ak by som mala niečo zle. Jedná sa mi o kamarátkinu mamku.Ona je na starobnom dôchodku.Už dlhšiu dobu. Keďže jej starobný dôchodok je nižčí ako NČZD - vychádza jej k uplantniu nejaká tá časť. Ale ide mi o to, že ona si chce z termínovaného vkladu požiadať o vrátenie úrokov.
Termín.vklad založený v roku 2008
Úroky predpoklad pripísané v deň skončenia v roku 2009.
Čiže predpoklad je napr
úroky napísali 7000 Sk prepočet zaokrúhlim matematicky
predpokaldaná daň 1330 Sk zaokúhlim a prepočítam konverz.kurzom

A moja úvaha :

DP typ B
nezaškrtla som , že je dôchodkyňa , aj keby jej vyšlo , že má k uplatneniu NČZD
príjem - úrok je oddiel VII
predpokladaná daň §43 r.99

Je moja úvaha správna? Vlastne pre vlastné ubezpečenie, môže si z termiňáku zal.v roku 2008 , ale vyplateného v roku 2009 požiadať o vrátenie?

Ďakujem za predbežné info.Andrea
Prosím poradte mi nech jej viem povedať.Ďakujem
karcoolka1
11.03.10,21:10
http://www.porada.sk/t127152-ako-ziska-dochodca-spat-dan-z-urokov-za-rok-2009-a.html?styleidd=5
Tu som našla odpoveď.
V skratke citujem:
Z dvoch možných tlačív (A, B) si vyberie typ B.

Ale či sa prikladá kópia výpisov z účtu stále neviem. Asi nie, to by bolo veľmi veľa papierov.
karcoolka1
11.03.10,21:17
Dobrý deň, aj ja nadviažem na tému .Usmernite ma prosím , ak by som mala niečo zle. Jedná sa mi o kamarátkinu mamku.Ona je na starobnom dôchodku.Už dlhšiu dobu. Keďže jej starobný dôchodok je nižčí ako NČZD - vychádza jej k uplantniu nejaká tá časť. Ale ide mi o to, že ona si chce z termínovaného vkladu požiadať o vrátenie úrokov.
Termín.vklad založený v roku 2008
Úroky predpoklad pripísané v deň skončenia v roku 2009.
Čiže predpoklad je napr
úroky napísali 7000 Sk prepočet zaokrúhlim matematicky
predpokaldaná daň 1330 Sk zaokúhlim a prepočítam konverz.kurzom

A moja úvaha :

DP typ B
nezaškrtla som , že je dôchodkyňa , aj keby jej vyšlo , že má k uplatneniu NČZD
príjem - úrok je oddiel VII
predpokladaná daň §43 r.99

Je moja úvaha správna? Vlastne pre vlastné ubezpečenie, môže si z termiňáku zal.v roku 2008 , ale vyplateného v roku 2009 požiadať o vrátenie?

Ďakujem za predbežné info.Andrea
Prosím poradte mi nech jej viem povedať.Ďakujem

VII. - kreditné úroky, zrážková daň r. 99, musí ísť o kreditné úroky a o zrazenú daň, ktoré boli pripísané a zrazené v období 1.1.2009-31.12.2009.
karcoolka1
11.03.10,22:39
Dočítala som sa, že netreba prikladať výpisy z účtov (bod 20/ v DP B).
Mám ešte otázku:
Účet je na meno manžela. On má však vysoké príjmy.
Môže si vybrať zrážkovú daň z úrokov manželka (je na rod.príspevku)?
Zita5
12.03.10,05:41
Dočítala som sa, že netreba prikladať výpisy z účtov (bod 20/ v DP B).
Mám ešte otázku:
Účet je na meno manžela. On má však vysoké príjmy.
Môže si vybrať zrážkovú daň z úrokov manželka (je na rod.príspevku)?


http://www.porada.sk/t134666-upozornenie-dan-z-urokov.html
azla
12.03.10,07:23
Dočítala som sa, že netreba prikladať výpisy z účtov (bod 20/ v DP B).
Mám ešte otázku:
Účet je na meno manžela. On má však vysoké príjmy.
Môže si vybrať zrážkovú daň z úrokov manželka (je na rod.príspevku)?

Ak je účet na manžela, nemôže si daň z úrokov vybrať manželka.

PS: už si to nemyslím :rolleyes:, viď nižšie vysvetľujúce príspevky.
V tomto je Porada úžasna. :)
Katija
12.03.10,09:20
Ak je účet na manžela, nemôže si daň z úrokov vybrať manželka.
Prečo?
Kuk sem:http://www.porada.sk/t133492-dp-dochodcu.html#post1317669
Zita5
12.03.10,10:08
Ak je účet na manžela, nemôže si daň z úrokov vybrať manželka.


Zákon o dani z príjmu
§ 43 Daň vyberaná zrážkou

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.


§ 4
Základ dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.


Takže manželia sa môžu rozhodnúť:

-buď si to uplatnia obaja rovnakým dielom
- uplatní len manžel / ak sa tak dohodnú/
- uplatní len manželka / ak sa tak dohodnú/

Fotokópia z BU alebo vkladnej knižky je právoplatný doklad i keď tieto dokumenty sú na meno druhého manžela .
karcoolka1
12.03.10,12:55
Ďakujem poraďáci, vrelá vďaka. Dotyčná má veľlkú radosť z takýchto peňazí!

Ja som zle prečítala ten bod 20/ z DP B. DU to takto upresňuje:

V tlačive daňového priznania k dani z príjmov FO typ B je na riadku 99, kde sa uvádza suma preddavku vybraná zrážkou, v poznámke pod čiarou k odkazu 20 okrem iného uvedené, že tento riadok sa vyplní na základe kópií potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala zrážkou, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybranú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov. Kópie týchto potvrdení sú prílohou daňového priznania s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 5 písm. b/ zákona o dani z príjmov).
robork
14.03.10,20:49
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.


Takže manželia sa môžu rozhodnúť:

-buď si to uplatnia obaja rovnakým dielom
- uplatní len manžel / ak sa tak dohodnú/
- uplatní len manželka / ak sa tak dohodnú/

Fotokópia z BU alebo vkladnej knižky je právoplatný doklad i keď tieto dokumenty sú na meno druhého manžela .[/QUOTE]
-----------

Prosim vas, ako toto mozem uplatnit, ked ja ako manzel som zamestnancom s primom nad hranicu ked si toto vratenie dane z urokov na vkladoch nemozem ja uplatnit, no a manzelka je nezamestnana.Ucet je vedeny na mna.Manzelka je len spoludisponent. Detto aj terminovany vklad je len na mna. Cize cele, alebo len polovicku z toho mozem uviest na danovom priznani B ktore sa poda na manzelku? a doklady-vypisy z uctu teda nevadi ako pisete vyssie ze budu zniet na mna? Z vyssie uvedeneho tuna som to nijak jasne nepochopil-cize este raz, nie je mi jasne ci mozem podat danove priznanie B na manzelku a tam uviest cely urok a dan z neho na vsetky uspory co mame ale su pisane komplet na mna???. A ked nie cele, ale delit ako? 1 ku 100 ci 1:1?? Tato info mi velmi pomoze. Je tu sice strrasne vela informacii ale nekonzistentnych.Sorry, mozno mi to horsie pali ;-)). Ale snad jsane info na tuto temu pomoze mnohym manz. parom.
Dakujem za objasnenie.
Zita5
15.03.10,06:04
-----------

Prosim vas, ako toto mozem uplatnit, ked ja ako manzel som zamestnancom s primom nad hranicu ked si toto vratenie dane z urokov na vkladoch nemozem ja uplatnit, no a manzelka je nezamestnana.Ucet je vedeny na mna.Manzelka je len spoludisponent. Detto aj terminovany vklad je len na mna. Cize cele, alebo len polovicku z toho mozem uviest na danovom priznani B ktore sa poda na manzelku? a doklady-vypisy z uctu teda nevadi ako pisete vyssie ze budu zniet na mna? Z vyssie uvedeneho tuna som to nijak jasne nepochopil-cize este raz, nie je mi jasne ci mozem podat danove priznanie B na manzelku a tam uviest cely urok a dan z neho na vsetky uspory co mame ale su pisane komplet na mna???. A ked nie cele, ale delit ako? 1 ku 100 ci 1:1?? Tato info mi velmi pomoze. Je tu sice strrasne vela informacii ale nekonzistentnych.Sorry, mozno mi to horsie pali ;-)). Ale snad jsane info na tuto temu pomoze mnohym manz. parom.
Dakujem za objasnenie.



-------------------------------------------------------------------------
Takže manželia sa môžu rozhodnúť:

-buď si to uplatnia obaja rovnakým dielom
- uplatní len manžel / ak sa tak dohodnú/
- uplatní len manželka / ak sa tak dohodnú/

Ja si myslím že to je jasne napísané . Ak si manželia uplatnia nárok na vrátenie úroku z úspor obaja rovnakým dielom tak to bude 50:50 .

Ale manželia ak sa dohodnú inak,t.j. že nárok na vrátenie zrážkovej dane bude požadovať cez DP manžel,tak to DU bude rešpektovať .

Ak sa dohodnú manželia,že manželka si bude nárokovať vrátenie dane z úroku,tak taktiež to bude DU rešpektovať .
Ak vo Vašom prípade si manželka bude nárokovať na vrátenie zrážkovej dane z úspor,tak priloží k tomu doklady na Vaše meno a do poznámok uvediete,že úrok z úspor dosiahli manželia v rámci BSM ......... a napíšete svoje mená a ostatné potrebné údaje podľa predtlače DP.[/QUOTE]
vladoa
15.03.10,08:44
Dobry den, mam jednu otazku, ktora sa tyka vratenia dane z urokov pre dochodcov. Musi sa vyplnovat v III.oddieli uhrnna suma dochodkov riadok 30??? Vyska dochodku nema vplyv na vratenie dane z urokov a zaroven pomocnik pri vyplnani na tlacive B cez internet pise “Ak r29 bude zaskrtnuty a r30 bude prazdny, potom r70=0″. Podla toho by malo stacit v r29 zaskrtnut "ano" a v r70 zapisat 0 alebo ponechat prazdne... Vopred dakujem za odpovede...