johny
01.07.05,16:48
Prosím múdre hlavičky odborníčky o radu. V máji som sa stal platcom DPH. Vediem jednoduché účtovníctvo. Pri registrácií za platcu mám nárok na odpočet DPH zo zostatkovej ceny hmotného majetku obstaraného počas predchádzajúcich období. Pod pojmom zostatková cena mám chápať zostatkovú cenu, ktorú som vykázal k 31. 12 .2004, alebo ju mám ponížiť o mesačné odpisy?

Dakujem za vaše názory
durisovad
01.07.05,17:01
Ja by som ponizila o odpisy ku dnu registracie.
jarkag
01.07.05,17:12
DPH sa uplatňuje zo zostatkovej ceny k 31.12.2004. JU nepozná mesačné odpisy.
durisovad
01.07.05,17:14
DPH sa uplatňuje zo zostatkovej ceny k 31.12.2004. JU nepozná mesačné odpisy.Jednoduche uctovnictvo som nikdy nerobila, tak prosim za prepacenie, ze mystifikujem. V podvojnom robim odpisy mesacne.
bef
01.07.05,20:09
Keďže si sa stal platiteľom DPH od mája je potrebné spraviť inventúru majetku a zásob k 30.4. Ak máš hmot.majetok, ktorý odpisuješ tak budeš brať zostatkovú hodnotu (t.j. hodnotu ktorú máš po odpísaní za rok 2004, lebo v JÚ sa robí ročný odpis) a z tejto zostatkovej ceny si vyrátaš DPH (nie z celkovej ceny). Nezabudni, že musíš mať všetko zdokladované a cez uzáv. operácie na konci roku o odpočítanú hodnotu DPH ponížiť hodnoty majetku (tovaru alebo réžie) a ako doklad priložíš daň. priznanie DPH.

Skús popozerať príspevky v téme "Daň z pridanej hodnoty" najdeš tam veľa užitočných rád k Tvojej práci.

Príjemný večer :)
johny
02.07.05,11:56
ĎAKUJEM !!!!
Vladimír Ozimý
24.11.05,12:05
no este by ma zaujimalo lebo to tu nikto nedefinoval ked ja nakupim HM s dph a odpisujem potom ZC chapem ako cenu s DPH dufam ze to chapem spravne...druha vec je ze neviem preco tu pisete o tom ci sa vychadza z ceny k 31.12. ale ku dnu registracie moj nazor je ze aj v pu aj v ju je to z 31.12. pretoze v paragrafe 55 je odvolavka na zakon o dani z prijmu a nie na zakon o uctovnictve ktory prikazuje viest mesacne odpisy...ale hlavne ma zaujima ci to spravne chapem tu ZC...potom o sumu dph ponizim ZC pre dalsie odpisovanie.... hm to tiez vidim problem v pocitaci pretoze taku kolonku nemam ze registracia a ked prepisem len tak OC neviem ci sa mi da ZC tak potom problem...
Vladimír Ozimý
24.11.05,12:40
hej ludia tak ako to je s tou ZC ja viem zeto je asi ease ale niekedy fakt mama pocit ze som magor je to cena s DPH ano? chapem to spravne?
iva
24.11.05,12:48
V JU je to tak, ako píšeš. Teda majetok nakúpený s DPH ( aj zaradený a odpisovaný) - zostatková cena k 31.12., z toho sa vypočíta DPH, tú sumu žiadaš pri registrácii za platcu DPH. O túto sumu sa poníži hodnota odpisovaného majetku, teda odpisy sa mierne znížia. Už som toto robila dávnejšie, ale v programe mi to išlo jednoducho - tak, ako sa robí TZ, tak som urobila zníženie ceny majetku s mínusom. Ručne som to prepočítala - program to vyrátal správne.
elPi
24.11.05,12:52
S tou ZC je to tak:
§ 55 ods 1 zákona o DPH hovorí - citujem:
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom,26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Odkaz 26) len hovorí o tom, že sa má jednať o majetok, ktorý je odpisovaný podľa zákona o dani z príjmov.

Ak už boli zo zaradeného majetku uplatnené v predchádzajúcom roku odpisy - samozrejme tie daňové - z celkovej výšky DPH na doklade o obstaraní odpočítam pomernú časť DPH pripadajúcu na tieto, už uplatnené odpisy.

Takže:
Vlastne sa nevychádza zo ZC ale odpisov !

Pre názornosť uvádzam príklad (použité z metodického pokynu DRSR):

Zdaniteľná osoba sa zaregistrovala za platiteľa dane od 1.júna 2005 s mesačným zdaňovacím obdobím. Okrem iného majetku bude ako platiteľ dane využívať na svoje zdaniteľné obchody počítač, ktorý kúpila v roku 2004 v cene bez dane 80 000,- Sk, DPH 19% 15 200,- Sk.
Zdaniteľná osoba si zaúčtovala do nákladov na dani z príjmov odpisy za rok 2004, počítač bol zaradený do 1.odpisovej skupiny a rozhodla sa použiť rovnomerné odpisovanie. Pri rovnomernom odpisovaní v 1.odpisovej skupine je odpisovanie rozvrhnuté na štyri kalendárne
roky, pomerná časť dane pripadajúca na kalendárny rok je 3 800,- Sk. V daňovom priznaní za 6/2005, v ktorom splnil podmienky na odpočítanie dane si platiteľ dane v r. 21 a r. 22 uvedie daň z majetku nadobudnutého pred registráciou zníženú o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom vo výške 11 400,- Sk (15 200 –3 800).
Vladimír Ozimý
24.11.05,13:26
no takze vychadza mi to ako som hovoril je zo v ratane dph lebo som si to vyratal a sedi to ale nechapem preco to komplikuju a nedaju do zakona ze zc sa chape ako cena s dph a taketo metodicke pokyny tu vydavaju
Vladimír Ozimý
24.11.05,17:00
no prosim vas este sa chcem spytat pri registracii sa majetok ked je tam koeficient pise do riadku 55 uz krateny tymto koeficientom? pretoze ked ide o normalne sluzby tak ich uvadzam v plnej vyske v riadku 15 a potom v riadku 19 uz kratene ale ide mi o majetok nakupeny pred registraciou ci to spravne chapem dakujem
Jana Acsová
24.11.05,17:49
no takze vychadza mi to ako som hovoril je zo v ratane dph lebo som si to vyratal a sedi to ale nechapem preco to komplikuju a nedaju do zakona ze zc sa chape ako cena s dph a taketo metodicke pokyny tu vydavajuJa ešte k tejto problematike. Nemožno paušalizovať zostatkovú cenu s východiskom na odpočítanie dane. V § 55 sa hovorí o "dani viažúcej sa k majetku", t.j. je potrebné skúmať, čo vošlo do obstarávacej ceny. Mohli tam napríklad vôjsť poplatky, posudky a pod. kde DPH nebola uplatnená. Je potrebné skúmať čo je súčasťou obstarávacej ceny a či celá obstarávacia cena bola vrátane DPH, t.j. či sa k nej neviažu napríklad súvisiace výdavky, u ktorých daň nebola uplatnená. Preto sa hovorí o dani viažúcej sa k majetku a teda tým pomerom v akom bola daň zahrnutá do obstarávacej ceny ju možno aj odpočítať pri registrácii ale samozrejme z ceny zostatkovej (po uplatnení daňových odpisov, ktoré su ročné).