darask
15.03.09,18:19
Zdravím Poraďákov,

práve vypĺňam daňové priznanie pre fyzickú osobu, typu B. Od 1.1.2008 do 26.6.2008 som bola živnostníčka. Od 1.8. som konateľkou v s.r.o. zamestnaná na pracovnú zmluvu (čiže ak správne chápem, tak je to závislá činnosť). Mám nejastnosti v daňovom priznaní, a to :

1. ak som ukončila živnosť 26.6.2008 a ostali mi nevyplatené dve faktúry za mobil, čo teraz ? (boli zaplatené neskôr z môjho súkromnéo účtu)

2. V. oddiel - úrhn príjmov od všetkých zamestnávateľov - uvádza sa hrubá mzda, alebo čistá ?

3. ak viete o niečom, na čo si mám dávať zvlášť pozor pri vypĺňaní, prosím upozornite ma na to :)

Ďakujeeeem :))
AdelaS
15.03.09,17:33
Ahoj,
nie je mi celkom jasné, čo myslíš v prípade tých faktúr. Ak sa teda pýtaš na to, či si ich môžeš dať do nákladov, tak asi nie. Teda predpokladám, že si si viedla nejaké jednoduché účtovníctvo a teda výsledok tvojho podnikania počítaš podľa výsledkov v peňažnom denníku. Ak si teda tie dve faktúry platila až po ukončení živnosti, podľa mňa už v peňažnom denníku pri výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane nemajú čo hľadať. A čo sa úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov týka, tvoj zamestnávateľ (resp. mzdárka, personalistka, sekretárka a pod.) ti musí vydať potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, kde si príslušnú sumu nájdeš hneď v prvom riadku. Je to toto, na čo si sa pýtala?
Zoltán Kovács
15.03.09,17:35
Zdravím Poraďákov,

práve vypĺňam daňové priznanie pre fyzickú osobu, typu B. Od 1.1.2008 do 26.6.2008 som bola živnostníčka. Od 1.8. som konateľkou v s.r.o. zamestnaná na pracovnú zmluvu (čiže ak správne chápem, tak je to závislá činnosť). Mám nejastnosti v daňovom priznaní, a to :

1. ak som ukončila živnosť 26.6.2008 a ostali mi nevyplatené dve faktúry za mobil, čo teraz ? (boli zaplatené neskôr z môjho súkromnéo účtu) Zahrnúť ich do výdajov v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov.

2. V. oddiel - úrhn príjmov od všetkých zamestnávateľov - uvádza sa hrubá mzda, alebo čistá ? Uhrn príjmov = hrubá mzda

3. ak viete o niečom, na čo si mám dávať zvlášť pozor pri vypĺňaní, prosím upozornite ma na to :)

Ďakujeeeem :))


V citáte
Zoltán Kovács
15.03.09,17:36
Ahoj,
nie je mi celkom jasné, čo myslíš v prípade tých faktúr. Ak sa teda pýtaš na to, či si ich môžeš dať do nákladov, tak asi nie. Teda predpokladám, že si si viedla nejaké jednoduché účtovníctvo a teda výsledok tvojho podnikania počítaš podľa výsledkov v peňažnom denníku. Ak si teda tie dve faktúry platila až po ukončení živnosti, podľa mňa už v peňažnom denníku pri výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane nemajú čo hľadať. Pozri si znenie § 17 zákona o dani z príjmov. Hovorí presne o takýchto prípadoch, keď sa ukončuje živnosť a niektoré výdaje a príjmy sa zahrňujú do DP. A čo sa úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov týka, tvoj zamestnávateľ (resp. mzdárka, personalistka, sekretárka a pod.) ti musí vydať potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, kde si príslušnú sumu nájdeš hneď v prvom riadku. Je to toto, na čo si sa pýtala?


V citáte
Centrum
15.03.09,17:56
Súhlasím s odpoveďou Adela S, v časti k zamestnancovi-konateľovi s.r.o. K prvej časti, keď bola ešte živnostníčkou a zostali jej neuhradené faktúry, (záväzky) o ich výšku nezávisle od zdroja úhrady v prípade ukončenia živnosti tieto uvedie do r. č. 41 DP ( položky znižujúce základ dane v § 6 ZDP ). Postup podľa § 17 ods.8, písm. a ZDP )
Janurka
15.03.09,18:04
Zdravím Poraďákov,

práve vypĺňam daňové priznanie pre fyzickú osobu, typu B. Od 1.1.2008 do 26.6.2008 som bola živnostníčka. Od 1.8. som konateľkou v s.r.o. zamestnaná na pracovnú zmluvu (čiže ak správne chápem, tak je to závislá činnosť). Mám nejastnosti v daňovom priznaní, a to :

1. ak som ukončila živnosť 26.6.2008 a ostali mi nevyplatené dve faktúry za mobil, čo teraz ? (boli zaplatené neskôr z môjho súkromnéo účtu)

2. V. oddiel - úrhn príjmov od všetkých zamestnávateľov - uvádza sa hrubá mzda, alebo čistá ?

3. ak viete o niečom, na čo si mám dávať zvlášť pozor pri vypĺňaní, prosím upozornite ma na to :)

Ďakujeeeem :))
Ak uplatňuješ preukázateľné výdavky, tak faktúry za telefón cez uzávierkové operácie v PD do výdavkov, čiže ich budeš mať v DP na r. 11 a odtiaľ na r. 37. Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak úprava základu dane cez r. 41 DP.
Ak si zamestnaná, tak zamestnávateľ vydá potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, kde v r. 01 sú uvedené hrubé príjmy. Tie uvedieš do DP na r. 33 a na r. 34 zaplatené poistné.
Centrum
15.03.09,18:21
Janurka, ide o výdavky daňovníka, ktorý ukončil podnikanie podľa § 6. Postup podľa § 17 !!!!!!!!!!
Johanka
15.03.09,18:40
Janurka, ide o výdavky daňovníka, ktorý ukončil podnikanie podľa § 6. Postup podľa § 17 !!!!!!!!!!
Prečo toľko výkričníkov ?

Cit. z poučenia na vyplnenie DP:
Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).

Je tu k tomu celá téma ...
darask
15.03.09,18:54
Áno, účtovala som v JU, čiže to asi nepôjde do položiek znižujucich ZD z prijmov. Ale ešte ma napadla jedna vec, ak mi ostal tovar na sklade, co s nim ? Uvadza sa to niekde ?
darask
15.03.09,18:55
A ešte jedna vec, ako sa zaokruhluje ? Na cele koruny nadol, alebo na cele koruny nahor ? Myslim jednotlive sumy.
Zoltán Kovács
15.03.09,18:56
Áno, účtovala som v JU, čiže to asi nepôjde do položiek znižujucich ZD z prijmov. Ale ešte ma napadla jedna vec, ak mi ostal tovar na sklade, co s nim ? Uvadza sa to niekde ?

Úhrada tých faktúr po skončení živnosti idú do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
darask
15.03.09,19:12
Tie faktúry sa mi zarátajú automaticky do výdavkov zo zivnosti a nedávam ich do položiek znižujucich zaklad dane. Chápem tomu správne ?
Johanka
15.03.09,19:20
Áno, účtovala som v JU, čiže to asi nepôjde do položiek znižujucich ZD z prijmov. Ale ešte ma napadla jedna vec, ak mi ostal tovar na sklade, co s nim ? Uvadza sa to niekde ?


Postup podľa § 17 ods.8, písm. a ZDP )

Prečo si nepozrieš ustanovenie, ktoré Ti napísal Centrum ?

§ 17

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
...
Johanka
15.03.09,19:21
Tie faktúry sa mi zarátajú automaticky do výdavkov zo zivnosti a nedávam ich do položiek znižujucich zaklad dane. Chápem tomu správne ?
Sú to položky znižujúce základ dane, ale v zmysle postupov účtovania ich zaúčtuješ do výdavkov prostredníctvom účtovných uzávierkových operácií.
darask
15.03.09,19:45
Ahoj Johaka, čítala som ten zákon, ale nebola som si istá, či som tom správne pochopila, lebo na danovom priznani je priamo napisane, tak ako to tu uz niekto spomenul, ze tieto veci sa v JU uz zaratavaju priamo do vydavkov v oddieli Prehľad príjmov a výdavkov - zo živnosti.

Takže z toho mi vychádza, že to nezapisujem do oddielu Položky znižujuce zaklad dane.

Prepáč, ale robím to prvý krát, tak v tom nie som taká zbehlá. Teraz som to napísala správne ? Ak nie, tak mi to napis do ktorej kolonky to mam dat, na mna musis po lopate ist :D
Janurka
15.03.09,21:39
Sú to položky znižujúce základ dane, ale v zmysle postupov účtovania ich zaúčtuješ do výdavkov prostredníctvom účtovných uzávierkových operácií.
Ale veď toto som uviedla v príspevku č. 6. Stojím si za riadkom č. 37 a nie 41 ako to uviedla Centrum, na ktorú sa odvolávaš.
darask
15.03.09,22:10
A ináč, ako je to s tým zaokrúhľovaním jednotlivých súm ? Matematicky ? Nahor ? Nadol ? :( Nevieeeem :(((
Marína
15.03.09,22:27
P + V matematicky, daň nadol.
darask
16.03.09,13:18
Ďakujem :)
jarkra
17.03.09,19:54
Ak bola v priebehu roka ukončená živnosť uvádzate do DP typ B rodné číslo alebo tam treba uviesť ešte dič?
mzdarka renca
17.03.09,20:03
Ak bola v priebehu roka ukončená živnosť uvádzate do DP typ B rodné číslo alebo tam treba uviesť ešte dič?

DIČ
Marína
17.03.09,20:25
DIČ ti ostáva na celý život, už sa ho nezbavíš.;)
jarkra
17.03.09,21:59
No ale kartičku s DIČ som odovzdala na daňový úrad hneď po skončení živnosti. Preto teraz neviem.
Marína
17.03.09,22:40
To neprekáža, už si na DU zaregistrovaná pod prideleným DIČ. Aj ako FO-občan podávaš DP s týmto identifikačným číslom. Neznamená to však, že nemôžeš podávať aj s RČ.
darask
18.03.09,11:52
k DP FO B podávam aj výkaz o príjmoch a výdavkoh a výkaz o majetku a záväzkoch. Jednotlivé sumy v týchto papieroch sa zokrúhľujú matematicky ??? Alebo hore, alebo nadol ?

Mám taktiež problém s ukonením živnosti, ja som ukončila živnosť 25. 06. 2008, teda aký dátum uvádzam na tých výkazoch v oddieli ,,k XX. XX. 2008 ?" a aký k ,,zostavené dňa" ? Vie mi niekto poradiť s týmto ?
Zuzanak1
18.03.09,15:48
Ahojte. Klient skončil živnosť ešte v r.2007. V r. 2008 mu ale vrátili ešte DPH z Poľska (týkalo sa živnosti,len majú dlhé doby dodania), a zaplatil za to províziu, a mal aj dosť veľký nedoplatok na RZZP 2007, a tiež poplatok od notárky za exekúciu úhrady vystavených faktúr. Kam tieto príjmy a výdaje v DP uvediem? ďakujem.
chudaska
18.03.09,18:29
Ahojte poradaci,len sa chcem uistit ze robim dobre DP za rok 2008, SZCO od 1.6.2008, dovtedy zamestnanec, základ dane zo zivnosti - 359519 /strata/,z prace zdanitelny prijem 468928 Sk,preddavky zaplatene priblizne v sume 70000 Sk,SZCO si myslel ze mu tieto preddavky vratia,lebo zo zivnosti je v strate,ale ja mu tvrdim,ze stratu si moze zacat uplatnovat az buduci rok!!! Vysiel mu preplatok,ale len cca 5 000 Sk,nakolko nezdanitelnu ciastku som mu uplatnila za cely rok a tiez aj na dieta danovy bonus!!! Mam pravdu,ked mu tvrdim,ze nemoze od prijmov §5 odpočítať stratu z podnikania?? Az buduci rok moze rozpustat stratu z tohto roku pokial bude v zisku!! Vdaka za radu!
mzdarka renca
18.03.09,18:48
Ahojte poradaci,len sa chcem uistit ze robim dobre DP za rok 2008, SZCO od 1.6.2008, dovtedy zamestnanec, základ dane zo zivnosti - 359519 /strata/,z prace zdanitelny prijem 468928 Sk,preddavky zaplatene priblizne v sume 70000 Sk,SZCO si myslel ze mu tieto preddavky vratia,lebo zo zivnosti je v strate,ale ja mu tvrdim,ze stratu si moze zacat uplatnovat az buduci rok!!! Vysiel mu preplatok,ale len cca 5 000 Sk,nakolko nezdanitelnu ciastku som mu uplatnila za cely rok a tiez aj na dieta danovy bonus!!! Mam pravdu,ked mu tvrdim,ze nemoze od prijmov §5 odpočítať stratu z podnikania?? Az buduci rok moze rozpustat stratu z tohto roku pokial bude v zisku!! Vdaka za radu!

máš pravdu
chudaska
19.03.09,05:51
vďaka za potvrdenie mojej teorie!
Zuzanak1
19.03.09,11:26
Ahojte. Klient skončil živnosť ešte v r.2007. V r. 2008 mu ale vrátili ešte DPH z Poľska (týkalo sa živnosti,len majú dlhé doby dodania), a zaplatil za to províziu, a mal aj dosť veľký nedoplatok na RZZP 2007, a tiež poplatok od notárky za exekúciu úhrady vystavených faktúr. Kam tieto príjmy a výdaje v DP uvediem? ďakujem.
poradí mi niekdo ? ďakujem.
Zoltán Kovács
19.03.09,11:32
Ahojte. Klient skončil živnosť ešte v r.2007. V r. 2008 mu ale vrátili ešte DPH z Poľska (týkalo sa živnosti,len majú dlhé doby dodania), a zaplatil za to províziu, a mal aj dosť veľký nedoplatok na RZZP 2007, a tiež poplatok od notárky za exekúciu úhrady vystavených faktúr. Kam tieto príjmy a výdaje v DP uvediem? ďakujem.

Tieto pohľadávky a záväzky mal vysporiadať v rámci DP za rok 2007 v súľade s § 17 zákona o dani z príjmov.
Zuzanak1
19.03.09,16:08
Tieto pohľadávky a záväzky mal vysporiadať v rámci DP za rok 2007 v súľade s § 17 zákona o dani z príjmov.
on skončil v priebehu roka 2007, tie pohľadávky a záväzky o ktorých som do podania DP za r. 2007 vedela a týkali sa obdobia po ukončení živnosti a r.2007 som tam uviedla. Ale tieto príjmy a výdaje o ktorých píšem prišli až v roku 2008 a nevedela som presnú sumu a či vôbec prídu. A sú to príjmy až v r.2008 a výdaje až v r.2008 - nemali by sa týkať r.2008 ?
Andyke
19.03.09,16:11
Netýkajú sa r. 2008, lebo ukončil živnosť v r.2007. Treba podať dodatočné DP za r. 2007.
Iwett
19.03.09,17:11
Dobrý deň mám takú otázočku, keď sa vyplna DP B a príloha je aj príjem zo závislej činnosti s vyplateným bonusom v správnej výške, má sa vyplnit nárok na bonus aj bonus vyplatený zamestnávatelom - r. 92 a r. 94 v rovnakej výške aj IV oddiel, alebo sa nemá brat do úvahy vyplatený bonus a vypísat len r. 91 a 93 a IV. oddiel nie? Ďakujem
mzdarka renca
19.03.09,18:14
Dobrý deň mám takú otázočku, keď sa vyplna DP B a príloha je aj príjem zo závislej činnosti s vyplateným bonusom v správnej výške, má sa vyplnit nárok na bonus aj bonus vyplatený zamestnávatelom áno- r. 92 a r. 94 v rovnakej výške aj IV oddiel, alebo sa nemá brat do úvahy vyplatený bonus a vypísat len r. 91 a 93 a IV. oddiel nie? Ďakujem

vyplňuješ r. 91, 92 a 94.
gaba07
19.03.09,18:37
Dobry den,
klient ktory cely rok 2008 pracoval u zamestnavatela na pracovnu zmluvu, v r. 2007 mal stopnutu zivnost a teraz ju uz ma zrusenu - ma podat DP typu B? ak ano ma dat k nemu aj vykazy o prijmoch a vydavkoch a o zavazkoch... aj ked tam bude mat vlastne nuly?
Iwett
19.03.09,19:10
vyplňuješ r. 91, 92 a 94.
Ďakujem.Teta z DU mi tvrdila, že ked sa v DP neuplatnuje bonus, tak tam nemá vobec figurovat.:eek:
mzdarka renca
19.03.09,19:20
Ďakujem.Teta z DU mi tvrdila, že ked sa v DP neuplatnuje bonus, tak tam nemá vobec figurovat.:eek:

Mala si vyplatený DB za celý rok u zamestnávateľa? Bol tvoj príjem buď zo závislej činnosti, alebo zo živnosti vyšší ako 48600?
Iwett
19.03.09,19:44
Daňový bonus bol vyplatený za celý rok a v správnej výške u zamestnávatela a príjmy boli v oboch prípadoch vyššie ako 48600.
mzdarka renca
19.03.09,19:49
Ja osobne ten DB dávam do DP, aj keď nie je čo doplácať. Nič tým nepokazím.
mzdarka renca
19.03.09,19:51
Teraz ma napadla jedna vec. Ak chcem darovať niekomu 2%, tak ten DB tam musí byť.
Iwett
19.03.09,19:54
Aj ja ho tam dávam, lebo je to vyjadruje skutočnost, ale ked som bola odovzdat take DP, tak mi ta teta povedala, ze sa rč deti a tie riadky sa vyplnaju len v pripade ked DB pozadujeme v DP od DU. Tak si to overujem.
mzdarka renca
19.03.09,19:59
Aj ja ho tam dávam, lebo je to vyjadruje skutočnost, ale ked som bola odovzdat take DP, tak mi ta teta povedala, ze sa rč deti a tie riadky sa vyplnaju len v pripade ked DB pozadujeme v DP od DU. Tak si to overujem.

Ja píšem všetko, aj rodné čísla, aby im to náhodou neskôr nechýbalo.:)
gaba07
19.03.09,20:00
Dobry den,
klient ktory cely rok 2008 pracoval u zamestnavatela na pracovnu zmluvu, v r. 2007 mal stopnutu zivnost a teraz ju uz ma zrusenu - ma podat DP typu B? ak ano ma dat k nemu aj vykazy o prijmoch a vydavkoch a o zavazkoch... aj ked tam bude mat vlastne nuly?

prosim o nejake nazory aj ked si nieste uplne isty
dakujem
Zuzanak1
20.03.09,08:02
Netýkajú sa r. 2008, lebo ukončil živnosť v r.2007. Treba podať dodatočné DP za r. 2007.
ale u FO sa posudzuje príjem vtedy kedy jej zaplatia. a ako mal dať do DP r.2007 napr. Nedoplatok z RZZP, keď ho eštenevedel ?
liba2
20.03.09,08:09
ale u FO sa posudzuje príjem vtedy kedy jej zaplatia. a ako mal dať do DP r.2007 napr. Nedoplatok z RZZP, keď ho eštenevedel ?... preto musí podať dodatočné DP za r. 2007
Zuzanak1
20.03.09,08:18
... preto musí podať dodatočné DP za r. 2007
no super. a teraz bude paltiť pokutu za nezaplatenú daň, len preto, že ešte ani nevedel, aké sumy tam bude mať. nieje to trošku divné.

Uvádza sa to na tie r.40 a 41.
gaba07
20.03.09,19:26
prosim o nejake nazory aj ked si nieste uplne isty
dakujem

tak dakujem za poradeni ...:cool:
Andyke
20.03.09,19:30
Gaba 07: RZZP ste mohli vypočítať už pred podaním DP za rok 2007 a vedeli by ste výsledok RZZP či bude preplatok alebo nedoplatok a mohli ste to zahrnúť do DP.
Zuzanak1
21.03.09,09:25
Gaba 07: RZZP ste mohli vypočítať už pred podaním DP za rok 2007 a vedeli by ste výsledok RZZP či bude preplatok alebo nedoplatok a mohli ste to zahrnúť do DP.
ďakujem za radu Andyke, ale Gaba 07, tá sa pýtala niečo iné.
plakatos
23.03.09,10:21
ahojte, chcel by som vas poprosit o radu. prave sedim nad DP pre moju manzelku. bola SZCO do februara 2008. V aprili sme sa zobrali.

1) Ake inicialy mam uvadzat v DP, PaV & MaZ? Stare priezvisko alebo nove?
2) Jednu fakturu manzelke vystavili az po ukonceni zivnosti. Mame tuto fakturu zahrnut do DP podla par.17??? alebo bude jednoduchsie vobec ju nedavat do ucta? dan nam aj tak vychadza nulova.

Dakujem vopred za odpoved :)
katkap17
24.03.09,07:16
Ahojte poraďaci potrebovala by som súrne radu moja klientka mala živnosť od roku 2007 do 22.2.2008 riadne sa podalo DP za rok 2007 to jej ale spravila iná účtovníčka. od 14.3..2008 bola riadne zamestnaná do konca roka a teraz chce aby som jej spravila DP. Za tie dva mesiace ktoré mala ešte živnosť nemala však žiadne príjmi len výdaj na zdrav. poistovnu. Potrebuje dať do DP aj výkazy o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch? A kedže nemala žiadne príjmi ani výdavky stačí zapísať len to zdrav poistenie? A kde ho treba zapísať ?Ďakujem
katkap17
24.03.09,08:03
Poradí niekto?
Ludula
24.03.09,10:40
Ja mam podobný prípad. SZČo mala živnosť v 1/08. Od 2/08-3/08 mala pozastavenú živnosť, ktorú 31.3. 2008 zrušila. Za toto obdobie nemala žiaden príjem. Od 4-12/08 závisla činnosť. Má tato SZČO podať DP typ B alebo A ?
Ďakujem.
wanilka
24.03.09,11:50
ahojte,

ja mam tiez problem. prvykrat robim DP typu B :(

mala som pocas celeho roka prijem zo zavislej cinnosti a na obchodnu zmluvu mi boli vyplatene nejake peniaze.... moje otazky su:

1. do riadku 33 uvediem prijem z potvrdenia o prijmoch FO zo zavislej cinnosti?
2. do riadku 34 sa uvadza suma z potvrdenia o prijmoch FO riadok3 poistne a prispevky aleb riadok 5 Urhm preddavkov na dan (do ktoreho riadku sa udava toto cislo?)
3. moj prijem zo zmluvy sa uvadza v 8.oddieli v riadku 11?

dakujem velmi pekne
Betina2
25.03.09,10:13
Mala "živú" živnosť počas mesiaca 1/08. Pozastavila živnosť až od 2/08. Ja si myslím, že musí podať DP typ B práve kvôli živej živnosti v januári. V súvislosti s prerušením živnosti treba upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 a) a spraviť riadnu účtovnú závierku k 31.1.2008 (ak vtedy bol posledný deň "živej" živnosti a od 1.2. prerušila).
Samozrejme, na základe Potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň ....... zahrnie do DP aj príjem zo závislej činnosti a daň si vysporiada. Ročné zúčtovanie dane jej nemôže spraviť zamestnávateľ.