Janna53
15.03.09,17:51
Prosím, o radu ako vypočítať exekučné zrážky zo mzdy 2/3, keď čistý prijem
zamestnanca je 303 Eur. Zamestnanec žije s manželkou, bez detí.
Ďakujem.
J+K
16.03.09,09:05
Zrazíte mu 100,61 euro.

Treba si tu na porade stiahnuť excel.tabuľku na výpočet exekúcií, vpísať aktuálnu čistú mzdu, počet vyž. osôb a uviesť 2/3 zrážku zo mzdy, výsledok je horeuvedená čiastka.
gven75
26.03.09,10:02
Dobrý deň,
viem, že sa tu toho popísalo veľa, ale nejako mi to stále nie je jasné!!! Dostali sme ex. príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy. (Oprávnený: ALLIANZ) nie je uvedené či ide o prednostnú zrážku, a tak neviem ako postupovať. zam-c je slobodný, bezdetný.
1.) môžem mu vykonávať už zrážky alebo treba čakať na niečo ešte?
2.) mám postupovať, že ju beriem ako neprednostnú?
3.) postup: napr: 500 €(čistá mzda)- 107,35 (na povinného )-89,46 (1/3 zo 150 %ŽM) = zrážka??????
gven75
26.03.09,10:09
pomooooc
gven75
26.03.09,10:18
to mi nikto neviete pomôcť :( fňuk
Maxinka
26.03.09,10:32
Dobrý deň,
viem, že sa tu toho popísalo veľa, ale nejako mi to stále nie je jasné!!! Dostali sme ex. príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy. (Oprávnený: ALLIANZ) nie je uvedené či ide o prednostnú zrážku, a tak neviem ako postupovať. zam-c je slobodný, bezdetný.
1.) môžem mu vykonávať už zrážky alebo treba čakať na niečo ešte?nemusíš čakať, zrážaj z ex.prílazu
2.) mám postupovať, že ju beriem ako neprednostnú?ano poistovne sú prednostné
3.) postup: napr: 500 €(čistá mzda)- 107,35 (na povinného )-89,46 (1/3 zo 150 %ŽM) = zrážka??????výpočet je správny, mne zrážka vychádza 130,88 €, zamestnancovi ostane 369,12€
Katija
26.03.09,10:37
Dobrý deň,
viem, že sa tu toho popísalo veľa, ale nejako mi to stále nie je jasné!!! Dostali sme ex. príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy. (Oprávnený: ALLIANZ) nie je uvedené či ide o prednostnú zrážku, a tak neviem ako postupovať. zam-c je slobodný, bezdetný.
1.) môžem mu vykonávať už zrážky alebo treba čakať na niečo ešte?
2.) mám postupovať, že ju beriem ako neprednostnú?
3.) postup: napr: 500 €(čistá mzda)- 107,35 (na povinného )- 89,46 (1/3 zo 150 %ŽM) = zrážka??????
:o Začiatok bol dobrý.
1. Odrátaš nepostihnuteľné časti mzdy 500 - 107,35= 392,65
2. Z tejto sumy vypočítaš tú časť mzdy, ktorá prevyšuje 1,5 násobok ŽM. 392,65 - 268,38= 124,27 (celá sa použije na zrážku)
3. Zo sumy 268,38 vypočítaš 1/3 268,38 : 3 = 89,46 (celá sa použije na zrážku )
4. Zamestnacovi zrazíš 124,27 + 89,46 = 213,73
__________________
Katija:):cool:
gven75
26.03.09,10:45
Ak čistá mzda(§69) po odpočítaní základnej sumy (§70) presahuje 150 % ŽM, rozdelí sa suma vo výške 150 % ŽM na 3 tretiny a určí sa zvyšok presahujúci 150% ŽM.
Pohľadávky sa uspokojujú najskôr z určených tretín, potom zo zvyšku presahujúceho 150% ŽM.

mne to vychádza, že tých 89,46 € zrazím (t.j. 1/3 z 150 %ŽM)+ k tomu potom pripočítam 124,25 € (zvyšok presahujúci 150%ŽM) teda by som zrazila spolu 213,71 € a povinnému by ostalo 286,29 €??? (mám mu zraziť okolo 317,03 €)

PROSIIIIM POMOC
gven75
26.03.09,10:46
ach vďaka ja som neskoro postrehla odpoveď tak som to potom napísala správne ? Ďakujem pekne :)
gven75
26.03.09,10:53
a ešte k tomuto úrok z omeškania je 9,5 %. Suma (pohľadávka) 317,03 je k 19.3.2009. keď vo výplate 3/09 zrazím 213,73 ostane mi k zrážke 103,3 €.
- ako budem postupovať v ďalšom mesiaci?
- rovnako výpočet ako v 3/09? ale zrazím len to čo ostalo?
- ale čo s úrokom dokedy ho budem počítať? až dovtedy kým sa pohľadávka celá nezaplatí teda napr. ak výplata za 4/09 bude 15.5. tak budem počítať k tomuto dátumu?
- a ešte na príkaze k exekúcii nie je napísaný žiaden účet kam má ísť platba? mám čakať, že mi pošle exekútor ešte nejaký papier? uhrádzam to všetko len exekútorovi a on to už rozdelí (súdne trovy, istina...)
Maxinka
26.03.09,10:53
:o Začiatok bol dobrý.
1. Odrátaš nepostihnuteľné časti mzdy 500 - 107,35= 392,65
2. Z tejto sumy vypočítaš tú časť mzdy, ktorá prevyšuje 1,5 násobok ŽM. 392,65 - 268,38= 124,27 (celá sa použije na zrážku)
3. Zo sumy 268,38 vypočítaš 1/3 268,38 : 3 = 89,46 (celá sa použije na zrážku )
4. Zamestnacovi zrazíš 124,27 + 89,46 = 213,73
__________________
Katija:):cool:
Súklasím s Katijov;)-ja som rátala, že mzda by bola nižšia.
gven75
26.03.09,11:07
a ešte k tomuto úrok z omeškania je 9,5 %. Suma (pohľadávka) 317,03 je k 19.3.2009. keď vo výplate 3/09 zrazím 213,73 ostane mi k zrážke 103,3 €.
- ako budem postupovať v ďalšom mesiaci?
- rovnako výpočet ako v 3/09? ale zrazím len to čo ostalo?
- ale čo s úrokom dokedy ho budem počítať? až dovtedy kým sa pohľadávka celá nezaplatí teda napr. ak výplata za 4/09 bude 15.5. tak budem počítať k tomuto dátumu?
- a ešte na príkaze k exekúcii nie je napísaný žiaden účet kam má ísť platba? mám čakať, že mi pošle exekútor ešte nejaký papier? uhrádzam to všetko len exekútorovi a on to už rozdelí (súdne trovy, istina...)

viete ešte niekto pomôcť k týmto otázkam??? prosim
Jana Motyčková
26.03.09,11:34
V ďaľšom mesiaci ak by išlo o poslednú zráźku, zvyknú informovať o zostatku pohľadávky, ak nič nepríde zraz zvyšok a úroky zrejme pošlú na zrazenie neskôr - ty ich nepočítaš.
Ešte príde exekučný príkaz, tam bude účet. Zatiaľ len zraz a keď príde EP potom odvedieš.
gven75
26.03.09,11:37
Vďaka za odpoveď :)
gven75
30.03.09,06:23
Ahojte tak myslela som, že mám v tomto už jasno no to bol omylll!!! preštudovala som množstvo tém no aj tak prosím o pomoc, aby som si bola 100 % istá! Takže:
1.) zam-covi prišli 2 príkazy na exekúciu. Najprv celkom vysporiadam tú, ktorá prišla najskôr a až potom tú 2. na jednej sa píše, že sa má uhradiť z 1/3 no 2. neudáva či ide o prednostnú mám ju brať okamžite ako neprednostnú ? (oprávnený je Allianz a.s.)
2.) Jedna pohľ. vznikla ešte v r. 2005 a jedna v r. 2006 postupujem podľa toho ako sa zrážky zrážajú teraz a nie ako to bolo v tej dobe nie?
3.) v ex. príkaze: "platiteľ dane uhradí súdne trovy+ DPH a predpokladané hotové výdavky vo výške... + DPH a ďalšie hotové výdavky, ktoré vzniknú v priebehu ex. + DPH" mám nejak vypočítať tie ďalšie výdavky alebo mi exekútor potom pošle ešte nejaké vyúčtovanie? nie je tu nikde spomenutý nijaký úrok!!!
Prosím o pomoc je to dlhé no dúfam, že pomôžete :)
gven75
30.03.09,07:55
tak ešte raz prosím vyjadrite sa aspoň k tomu či mám pri výpočte postupovať tak ako sa počíta v súčasnosti alebo inak ked je to pohľadávka ešte z r. 2005????? MEEEEE
gven75
30.03.09,08:08
ach joj nikto nevie??? už som otravná ja viem no sama si nepomôžem tak prosííím aspoň 1 jedniný príspevok, ktorý by mi odpovedal na otázky :((((((
Barbara
30.03.09,08:21
Prednostnými pohľadávkami (v zmysle § 71 ods. 2 Exekučného poriadku a § 279 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, na ktoré sa zrážajú dve tretiny), ktoré sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny, sú prednostné pohľadávky.

Prednostnými pohľadávkami sú:
a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky
– daní, poplatkov a ciel,
– pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie,
– pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa,
– pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti,
– pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu.

Podľa § 71 ods. 1 z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli smerom nadol na sumu deliteľnú troma a vyjadrenú v celých korunách, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.

Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

Ak podľa § 71 ods. 1 sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny zvyšku čistej mzdy, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie najskôr pohľadávky výživného a až potom podľa poradia ostatné prednostné pohľadávky. Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného. Ak by však sumou zrazenou z druhej tretiny nebolo kryté ani bežné výživné všetkých oprávnených, rozdelí sa medzi nich suma zrazená z druhej tretiny pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov.
Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie. Ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.
Zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona je prípustné vykonávať len v prípade, ak s tým povinný súhlasí.
Ak sa oprávnený s povinným dohodne, že sa uspokojí s nižšími zrážkami ako ustanovuje Exekučný poriadok v § 69 až 72 a ak to obaja oznámia exekútorovi, vyzve exekútor platiteľa mzdy, aby zrážal zo mzdy povinného mesačne len sumu, s ktorou sa oprávnený uspokojí, ak táto suma neprevýši v príslušnom výplatnom období prípustnú výšku zrážok podľa tohto zákona. Ak ju prevýši, vykoná platiteľ mzdy v príslušnom výplatnom období zrážky len v rozsahu ustanovenom v § 69 až 72.
Oprávnený môže kedykoľvek oznámiť exekútorovi, že svoj súhlas s vykonávaním nižších zrážok odvoláva. Exekútor o tom upovedomí povinného a platiteľa mzdy. Príkaz exekútora na vykonávanie nižších zrážok stráca účinnosť dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručí ďalší príkaz na začatie exekúcie alebo upovedomenie exekútora, že oprávnený odvolal svoj súhlas s vykonávaním nižších zrážok. Od tohto dňa vykonáva platiteľ mzdy zrážky podľa skoršieho príkazu v plnom rozsahu.


zdror EPI, s. r. o.,

takže Allianz nie je prednostná exekúcia
gven75
07.04.09,04:59
Viete niekto pomôcť ako mám oboznámiť exek. o tom, že pohľadávka sa bude splácať až po splatení pohľad., ktorá prišla skôr (exekúcie od rôznych exekútorov). Myslím tým či je nejaký vzor podľa ktorého ho mám oboznámiť alebo by ste vedeli niečo poradiť? Ďakujem!
iriska
07.04.09,05:10
Napíš to presne tak, ako si to napísala. Že budeš zrážať až keď vyzrážaš na tú predchádzajúcu - ak teda zamestnanec nedá výpoveď medzitým :)
gven75
07.04.09,05:15
takže to nemusí byť podľa nejakého vzoru, proste ho budem len informovať jednou vetou udám dôvod a padla OK? :)
sysula
07.04.09,07:05
takže to nemusí byť podľa nejakého vzoru, proste ho budem len informovať jednou vetou udám dôvod a padla OK? :)

Nemusí to byt podla ziadneho vzoru, klasicky listom. ;)
Aňuška
07.04.09,07:46
Prikladám vzor.
gven75
07.04.09,08:00
Ďakujem :) pekný deň
nokia901
08.04.09,10:04
Dostali sme exekučný príkaz na nášho zamestnanca, ktorý má minimálnu mzdu a jeho čistá mzda bola za 2/09 256,08 Eur. Platí výživné na jedno dieťa, je rozvedený. Exekúčná zrážka bola nariadená z 2/3 zo mzdy.
Koľko mu zrazím na exekúciu ? Ostane mu niečo na vyžitie?:confused: