IKA K
15.03.09,20:50
SZČO platil v r. 2007 o 4 Sk nižšie odvody do zdravot.poisťovne /namiesto 1064 SK platil 1060 Sk/, vznikol mu nedoplatok ZP 48 Sk, ktorý sa preniesol do evidencie záväzkov r. 2008. Vzniknutý nedoplatok z RZZP nedoplatil, keďže nemal povinnosť - vzhľadom na výšku nedoplatku. Teraz vykazuje v evidencii nevysporiadaný záväzok, a ja neviem ako ho vyrovnať. Uhradiť ho v rámci UÚO cez ID a zaúčtovať ako VNZD, alebo iným spôsobom. Poraďte prosím.... Ďakujem.
Heni
15.03.09,20:12
SZČO platil v r. 2007 o 4 Sk nižšie odvody do zdravot.poisťovne /namiesto 1064 SK platil 1060 Sk/, vznikol mu nedoplatok ZP 48 Sk, ktorý sa preniesol do evidencie záväzkov r. 2008. Vzniknutý nedoplatok z RZZP nedoplatil, keďže nemal povinnosť - vzhľadom na výšku nedoplatku. Teraz vykazuje v evidencii nevysporiadaný záväzok, a ja neviem ako ho vyrovnať. Uhradiť ho v rámci UÚO cez ID a zaúčtovať ako VNZD, alebo iným spôsobom. Poraďte prosím.... Ďakujem.
kedže ho nezaplatil - tak nemáš prečo účtovať úhradu ani v rámci UUO...ja by som len v evidencii záväzkov zrušila záväzok s poznámkou, že ho uhradiť nemusel - a teda neuhradil.
IKA K
15.03.09,20:28
Heni, ďakujem za reagovanie.
Táto SZČO si bude za r. 2009 uplatňovať paušálne výdavky, preto jej musím učto pripraviť tak, aby to bolo v poriadku a najlepšie bez záväzkov, hoci aj tak jej ostane záväzok ZP za 12/08 uhradený až v 1/09. Ale o ten by nemal povinnosť upraviť ZD, pretože zdravotné poistenie sa pripočítava k paušálnym výdavkom a SZČO nemá povinnosť upraviť o túto sumu základ dane z dôvodu prechodu z JÚ na paušálne výdavky. Uvažujem správne ? Opravte ma prosím, ak sa mýlim.
Je možné vymazať neuhradené záväzky z evidencie len na základe poznámky, že neboli uhradené?
Prosím o názor ešte niektorých poraďákov. Ďakujem...
Marína
15.03.09,21:21
Heni, ďakujem za reagovanie.
Táto SZČO si bude za r. 2009 uplatňovať paušálne výdavky, preto jej musím učto pripraviť tak, aby to bolo v poriadku a najlepšie bez záväzkov, hoci aj tak jej ostane záväzok ZP za 12/08 uhradený až v 1/09. Ale o ten by nemal povinnosť upraviť ZD, pretože zdravotné poistenie sa pripočítava k paušálnym výdavkom a SZČO nemá povinnosť upraviť o túto sumu základ dane z dôvodu prechodu z JÚ na paušálne výdavky. Uvažujem správne ? Opravte ma prosím, ak sa mýlim.
Je možné vymazať neuhradené záväzky z evidencie len na základe poznámky, že neboli uhradené?
Prosím o názor ešte niektorých poraďákov. Ďakujem...
Neuvažuješ. Ak prechádza z účtovania na evidenciu upravuje zákld dane o pohľadávky, výšku skladových zásob a záväzky. Ak z evidencie na účtovanie, upravuje ZD o pohľadávky a výšku zásob.
IKA K
15.03.09,21:34
Marína ďakujem. Bolo by to v poriadke, ak by som upravila základ dane v DP za r.2008 o záväzok - ZP 12/2008 v DP na r.41?
Heni
16.03.09,05:57
.... Je možné vymazať neuhradené záväzky z evidencie len na základe poznámky, že neboli uhradené?
...
nie všetky, ale v tomto prípade to máš podložené zákonom, (prípadne si môžeš ešte aj odfotený § priložiť k poznámke o zrušení záväzku), že do výšky (vtedajších) 100,- Sk sa prípadný nedoplatok/preplatok neuhrádza a ani nevracia...
IKA K
16.03.09,14:49
Díky Heni,
mám teda upraviť ZD za r. 2008 o záväzok ZP za 12/2008 na r. 41 DP, keďže plánuje v r. 2009 viesť len evidenciu/ bude si uplatňovať len paušálne výdavky/ ???
IKA K
16.03.09,22:58
V evidencii záväzkov som urobila zápis-pridala som záväzok, s dátumom 31.10.2008/dátum vyrovnania RZZP/ ako odpis záväzku a uvedenú sumu nedoplatku 48 Sk som dala mínusovou položkou, takže mi teraz súhlasí výška záväzkov so skutočným stavom, Snáď to bude dobre......Zdravím všetky dievčatá, ktoré mi radili a súhlasili ......