ynteligent
15.03.09,22:08
Dobry den...
Som danovy rezident Irska, a prenajimam na SK byt, mam jednu otazku, na ktoru som zatial nedostal jednoznacnu odpoved:
Co mozem pouzit ako odpocitatelnu polozku z danoveho priznania?

Moj predpoklad je:
1) 25560 pouzijem na ciastkovy zaklad dane.

2) uroky z hypoteky, hypoteku, ani odpisy ako sukromna osoba uplatnit nemozem, to by som s tym bytom musel podnikat.

3.) Mozem si vsak odpocitat aj nezdanitelnu ciastku zakladu dane podla paragrafu 11 odsek 2 - 98 496 Sk?

Dakujem velmi pekne za akukolvek radu,
Peto
cloe
15.03.09,21:28
Dobry den...
Som danovy rezident Irska, a prenajimam na SK byt, mam jednu otazku, na ktoru som zatial nedostal jednoznacnu odpoved:
Co mozem pouzit ako odpocitatelnu polozku z danoveho priznania?

Moj predpoklad je:
1) 25560 pouzijem na ciastkovy zaklad dane.

2) uroky z hypoteky, hypoteku, ani odpisy ako sukromna osoba uplatnit nemozem, to by som s tym bytom musel podnikat.

3.) Mozem si vsak odpocitat aj nezdanitelnu ciastku zakladu dane podla paragrafu 11 odsek 2 - 98 496 Sk?

Dakujem velmi pekne za akukolvek radu,
Peto

K tomu bodu 2/:
Aj ty ako FO - nepodnikateľ, si môžeš uplatniť preukazateľne vynaložené výdavky a viesť evidenciu príjmov a výdavkov. Ak si neuplatníš preukázateľne vynaložené výdavky, môžeš si uplatniť 40 % z príjmov.

Viď Zákon o dani z príjmov:

6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 /pozn. tento odsek sa týka práve prenájmu nehnuteľností/ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
ynteligent
15.03.09,23:06
Ano, dakujem, to som zabudol podotknut, chcem si uplatnit skutocne vynalozene vydavky a nie 40% pausalnu dan...

Len predpokladam, ze to co mam uvedene v bode 2 si nemozem z vydavkov odpocitat.

Moja otazka je hlavne o bode 3-v danovom priznani, riadok 70 v oddiele X. co je Znizenie zakladu dane podla par. 11. odsek 2 -v mojom pripade pismeno a) .... mozem si tuto sumu uplatnit ???

V zakone som nasiel ze polozky z paragrafu 11 ods. 3 a 4 si ako danovy nerezident uplatnit nemozem....ale ak si uplatnim tych 98.496 Sk, nezaplatim na Slovensku na daniach ani korunu....

Je to v poriadku ??? Nezda sa mi to...
Peto.
KEJKA
15.03.09,23:21
a priznávaš celosvetové príjmy? Irsko je tuším metóda vyňatia, že?
Podľa mňa môžeš ako daňovník uplatniť túto nezdaniteľnú sumu.
hanelie
16.03.09,07:35
severné írsko - metóda vyňatia prijmov
írska republika - metóda zápočtu dane
ynteligent
16.03.09,07:49
Celosvetove prijmy ako danovy rezident irska priznavam v Irsku. Kedze zmluva o zamedzeni medzi slovenskom a irskom je metodou zapoctu, v irsku musim priznat to co som mal prijem na slovensku a oni mi vyrubia dodatocnu dan podla irskych predpisov. Z tej sumy si odpocitam dan ktoru som zaplatil na slovensku.

Problem je, ze ak si mozem uplatnit Znizenie zakladu dane podla par. 11. odsek 2- 98.496 sk, tak na slovensku nezaplatim nic a v irsku to dodanim cele.

Ak si tento paragraf uplatnit nemozem- napriklad z dovodu ze sa viaze iba na podnikatelov, rezidentov slovenska, alebo zamestnanych ludi... alebo neviem z akeho dovodu, musim zaplatit na slovensku cca. 8.500 Sk, tak z dane ktoru zaplatim tu, odpocitam uz zaplatenych 8.500 Sk


Fakt neviem co robit, chcem to mat spravne...
Peto
jaja99
16.03.09,08:00
podľa § 11:

(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.

V toho vyplýva, že ostatné odpočítateľné položky (DPM - § 11 ods. 2 a) si môžu uplatniť aj iné ako osoby podľa § 2 písm. d) - t.j. aj daňoví rezidenti iných štátov.

Takže môžeš si odpočítať 98496 SKK.
ynteligent
16.03.09,09:41
DAKUJEM VELMI PEKNE....

Peto