katika0606
16.03.09,09:31
Dobrý deň,
chcela by som sa vás opýtať na niečo. Známa v roku 2008 odišla do UK. Tu sa zaregistrovala ako dobrovoľne nezamestnaná. V UK pracovala 5 mesiacov, zvyšný čas nepracovala. Má potvrdenie z UK, ktoré dávajú k daňovému priznaniu. Na SVK nemala žiadny príjem. Má tu podávať daňové priznanie? Lebo ani ona ani ja netušíme.
tacasina
16.03.09,08:46
Záleží od toho, či je rezidentkou v UK, alebo na Slovensku.
Je tu o tom veľa popísané, treba to niekde vyhľadať.
katika0606
16.03.09,08:49
Na to som sa jej opýtala, ale ked mi to nevie povedať. Je to nejaké potvrdenie? Ako sa presne po anglicky volá, neviete mi povedať?
DanielaSL
16.03.09,08:58
Či je niekto rezident Slovenska alebo nie, sa v prvom rade posudzuje podľa miesta trvalého pobytu. Ak má známa trvalý pobyt na Slovensku, tak by mala daňové priznanie urobiť tu. Na druhom mieste posúdenia rezidencie je stret životných záujmov - teda kde má rodinu..manžela, deti.
poruba
16.03.09,10:56
ak bola v Anglicku viac ako 183 dní, stáva sa rezidentom v Anglicku. Vtedy si to vysporiada tam a u nas uz nemusi. Moze poslat iba kopiu potvrdenia, ze sa tam zdrziavala - vola sa to potvrdenie o danovom domicile a vystavuje to prislusny financny (u nas nazyvany danovy) urad.

to mam z DU:)
hanelie
16.03.09,11:09
TAX RESIDENCE - daňová rezidencia
je to doklad, ktorý vydáva daňový úrad tej krajiny, kde rezident pracuje a zdržiava sa viac ako 183 dní v roku - nevydáva sa automaticky - osoba musí preukázať, že stredisko životných záujmov je sústredené v tej krajine / dlhodobá pracovná zmluva, prechodný pobyt v prenajatom byte, štúdium popri zamestnaní ai.
ak je držiteľom takéhoto dokladu, potom DP v SR nepodáva - avšak je výhodnejšie odovzdať kópiu dokladu namiesto DP - pretože krajiny EU posielajú daňové poklady na daňové úrady v mieste trvalého pobytu občana