MMiro
02.07.05,09:26
Vážení,

rád by som vas poprosil o váš názor na efektívnu maržu podnikania.

Povedzme, že ste živnostníkom (SZČO) a fakturujete odberateľovi za služby. Na zakázke ste spolupracovali s inou fyzickou osobou, ktorá nie je živnostníkom a príjem jej musíte vyplatiť z vlastného príjmu (bez faktúry).
Napr. faktúra znie na 60 tis. Sk.

Otázka znie:
Koľko vyplatiť spolupracujúcej osobe, aby si SZČO uhradila všetky odvody, dane a náklady spojené so živnosťou, týkajúce sa predmetnej zakázky?

resp.
Aká je maximálna výška, ktorú môžem vyplatiť spolupracujúcej osobe, aby som nemal zo zakázky stratu?

Ďakujem za vaše výpočty :-)
liba2
02.07.05,09:17
Ja si myslím, že odpoveď je v poslednej vete príspevku: "...aby som nemal zo zákazky stratu". Keďže nejde o FO-živnostníka, a pravdepodobne ide o jednorazovú spoluprácu, treba uzatvoriť Dohodu o vykonaní práce, v ktorej bude uvedená úloha a odmena (brutto). Výška odmeny nie je ničím ohraničená.
Paula
02.07.05,09:39
Začala by som z opačného konca.Najprv si zrátaj, koľko ťa stojí tvoja réžia: odvody do poisťovní SZČO, výdavky na zákazku pre odberateľa, prípadné výdavky na cestovné atd... a v neposlednom rade aj výdavky na vlastné živobytie. Najprv potrebuješ teda uživiť seba. Marža by sa mala odvíjať z komplexnejšieho pohľadu, nielen z pohľadu živnosti ako takej.A potom môžeš premýšľať, koľko zaplatíš za prácu iným. Mimochodom "spolupracujúca osoba" myslím už podľa ZP bola zrušená:)
MMiro
02.07.05,12:51
ďakujem za vaše reakcie, avšak zaujíma ma konkrétny model výpočtu. (univerzalny).

Spolupracujúca osoba sa považuje za osobu, ktorá mi pomáhala vykonať službu. Je už na samej SZČO či si príležitostne nezavolá na pomoc niekoho a potom mu vyplatí odmenu z vlastného.

Neviem ci je mozne uplatnit model? :
Fakturovana ciastka
- preddavky do poistovni
- 19% dan
- moja mzda
--------------------
= cast, ktoru mozem vo forme mojej mzdy niekomu vyplatit.

viem, pravdepodobne sa nejedna o najkorektnejsiu vyplatu odmeny spolupracujucej osobe, avsak kvoli jednej zakazke je to pravdepodobne zbytocne riesit zmluvne.
ALDA
02.07.05,18:48
Neviem, čo chceš on nás počuť? Aj keď ide iba o jednu príležitostnú zákazku, nikdy by som to neriešila odmenou "zo svojho" a to ešte 60t.Sk, veď to nie je malá čiastka. Buď nato mám, aby som takú zákazku zvládla, alebo ako Ti už radili dohodou...Uvedom si, že to "zo svojho" nemáš v nákladoch! A potom faktúra, aby si o tie peniaze neprišiel, môže byť vysoká ale z tej zaplatíš daň.
Dúfam, že som dobre rozumela Tvojmu dotazu.

Veľa dobrých zákazok:) a hlavne bezproblémových, želá Hela
Heni
03.07.05,12:36
viem, pravdepodobne sa nejedna o najkorektnejsiu vyplatu odmeny spolupracujucej osobe, avsak kvoli jednej zakazke je to pravdepodobne zbytocne riesit zmluvne.ja by som zas po predch. skúsenostiach VŠETKO riešila zmluvne... aj ked ide len o jednorázovú zákazku, aj ked ide o kamaráta... všetko.
pyton
03.07.05,12:53
Mám pocit, že teba zaujíma kalkulácia nákladov. Sú odborníci, ktorí ti takéto výpočty profesionálne na objednávku urobia.
Alebo si skús trochu pozrieť teóriu, je to dosť široký záber a niečo možno vymyslíš...

http://spsest.spsest.sk/soc/2004_sk/ekoweb/3rocnik/naklady_vynosy.htm
http://svfweb.tuke.sk/pracoviska/ktsasl/oznam_ext/Otazky_KalkulacieACeny_2004.htm
a ďalšie a ďalšie...:)
MMiro
04.07.05,09:33
Dakujem ALDA, ale nepochopila si moju otazku. Mal som skor na mysli, nejaky univerzalny vypocet, ktory ti dokaze s urcitou vypovednou vaznostou povedat, kolko mozes max. ponuknut osobe, ktora ti pomohla na zakazke....
MMiro
04.07.05,09:45
Mám pocit, že teba zaujíma kalkulácia nákladov. Sú odborníci, ktorí ti takéto výpočty profesionálne na objednávku urobia.
Alebo si skús trochu pozrieť teóriu, je to dosť široký záber a niečo možno vymyslíš...

http://spsest.spsest.sk/soc/2004_sk/ekoweb/3rocnik/naklady_vynosy.htm
http://svfweb.tuke.sk/pracoviska/ktsasl/oznam_ext/Otazky_KalkulacieACeny_2004.htm
a ďalšie a ďalšie...:)Ano, Pyton presne to by ma zaujimalo. Odporucane stranky su vseobecneho zamerania. Mna zaujima model, ktorym by som si vedel vypocitat moju marzu zo zakazky s prihliadnutim na celkove naklady, danovu a odvodovu povinnost. Napr. jednorazova zakazka nad 78 000 mi ovplyvni buducorocnu odvodovu povinnost. Taktiez kolko mozem maximalne vyplatit osobe (z vlastneho), ktora sa so mnou podielala na realizacii zakazky (jednorazovo).?
Skor z pohladu dlhodobeho financneho planovania.

Pravdepodobne to mi asi nikto neporadi :-), pretoze to vsetci pocitaju Vynos-Naklad = zisk (a to je vsetko)