rektora
16.03.09,08:53
Prosim Vás kto by mi vedel poradit, zacinam podnikat a potrebujem si prerobit a upravit miestnost na predajnu, toto vsetko by mi vedel urobit moj partner, ktory vsak nema zivnost a nevedel by mi dat fakturu o vykonanej jednorazovej praci, potrebujem ju , lebo som dostala dotaciu z UPSVR a podla zameru by som mohla zaplatit za prerabku 1000 Eur, ako by som tuto sumu vedela vyplatit ? Treba Dohodu o vykonanej praci? Alebo Cestne prehlasenie, potvrdene notarom, alebo nieco ine prosim vas o radu budem vdacna za kazdu odpoved.
Lianka
16.03.09,13:10
Ta dohoda o vykonani prace sa mi zda vhodna. Neviem, si predstavit ako by si na zaklade cestneho prehlasenia zauctovala do vydavkov pracu toho cloveka...

Materialove blocky si zauctujes ty ako vlastny nakup.
rektora
17.03.09,05:18
Dakujem pekne za odpoved, ale ked ja spravim s nim dohodu o vykonani prace, akym sposobom ho mozem vyplatit? Ak ho vobec mozem z dotacie ESF?
Zoltán Kovács
17.03.09,05:22
A čo tak zmluva o dielo?
rektora
17.03.09,05:46
Dakujem pan Kovacs, ale vobec neviem ako to funguje? Som uplna zaciatocnicka, plati tato zmluva o dielo aj pri vydokladovani na UPSVR?
rektora
17.03.09,07:25
Prosim Vas, najde sa tu niekto , kto by ma spravne nasmeroval na tuto temu, lebo ako hledam, tak hledam, odpoved na moju otazku som zatial nenasla, dakujem velmi pekne.
Lianka
17.03.09,09:27
Tu je vyhladavanie: http://www.porada.sk/search.php, skus si zadat klucove slova, najde ti to pribuzne temy. Mozno najdes odpoved aj na svoje otazky.

Nerozumiem celkom otazke v prispevku c. 3. "Dohodar" ma statut zamestnanca - podnikatel sa musi ako zamestnavatel prihlasit do socialnej poistovne a na danovy urad na dan zo zaviskej cinnosti (ak uz nie je prihlaseny na tuto dan). Zaroven najneskor v den nastupu do "zamestnania" prihlasis do socialnej poistovne aj dohodara. Z dohody zamestnavatel odvadza 0,8% + 0,25% poistne do socialnej poistovne. Zamestnancovi sa zo mzdy zraza len dan. Mesacne posielas vykazy do Socialnej poistovne, kvartalne na danovy urad. Okolo zamestnancov, aj dohodarov, je dost administrativy.

Dohodu o vykonani prace upravuje § 226, http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html - ide o pracovnopravny vztah.

Zmluvu o dielo upravuje DIEL IX, http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html - ide o obchodnopravny vztah.
rektora
17.03.09,17:12
Dakujem Lianka, uz som v obraze.
kyblik
17.03.09,17:23
Toto vsetko je super ale neslo by to jednoduchsie? Napr. tak, ze Tvoj znamy to urobí a vyfakturujete to cez iného známeho so živnosťou?
Lianka
17.03.09,17:30
A ten "iny znamy":
- bude z toho platit dan? (+vplyv vysky zakladu dane na znizenie odpocitatelnej polozky)
- a nasledne aj pripadne zvysene odvody?
- alebo kvoli tomu "nahodou " prekroci obrat a bude sa musiet stat nedobrovolnym platitelom DPH?
- a co rucenie, prip. zodpovednost, vady, reklamacie?
- ... atd.
kyblik
17.03.09,18:33
:confused: Prepac Lianka, nedomyslel som to celkom... Mal som skor na mysli spojit sa s niekym co to robí a praca dvoch ludi je rychlejsia, okrem toho ak ten zivnostnik nema vela roboty, mozno by mu to aj bodlo...

Dalsia varianta (už si ju spomenula) a síce: všetok materiál zaučtovať ako náklady pri rekonštrukcii prevádzky a dalsiu cast prispevku rozdelit medzi iné náklady: telefon (na ičo) 50eur/mesiac, ekonomka 30e/m, odvody cca 40e/m ...

Ked to zratam za mesiac sa da z prispevku vyuzit 120 Eur co je za dva roky 2880 Eur, len na najdolezitejsie vydavky, ktore živnostnik musi urobiť.

Naklady v prevadzke: Ak ide o rekonstrukciu objektu, mozes urobit nove omietky, obklady, dlazby ale pozor - nemozes vyuctovat nieco ak to budes doplnat, napr. okna, dvere...