Ejo
16.03.09,09:37
Dobrý deň. Účtujem reštaruáciu. Na pokl.blokoch je vyčíslené cena piva, a cena prázdneho sudu. Takže konečnú cenu zaúčtujem ako nákup OZD. Ale tie prázdne sudy sa predsa vracajú, ale nie vždy je o tom doklad. Skladovú evidenciu si živ. "samozrejme" nevedie. Ak mu spravím z pokl.blokov evidenciu z týchto /obalov/ sudov, vyjde mi hodnota zásob až na cca 100.000,-. Takže túto sumu musím uviesť aj vo výkaze. Ale že vraj tento rok sa postupne odpíšu, vraj prinesú doklady.
Vo výkaze budem mať zásoby r. 2007 - 7.000,- a za r. 2008 - 150.000,-. Nie je to veľký rozdiel?
Ejo
16.03.09,10:30
Má niekto skúsenosti???
Ejo
17.03.09,10:38
Účtuje niekto reštauráciu???
Efinečka
17.03.09,11:16
Neúčtujem priamo reštauráciu, ale má živnostník dohodu o pohybe týchto obalov ? Ak za ne neplatí dodávateľovi zálohu na tieto obaly a pri vrátení je urobený odpočet zálohy za tieto obaly, nič sa nedá robiť musíš účtovať o pohybe týchto obalov / ks aj sumy/. Ak za tieto sudy neplatíte zálohu, tak o nich nemusíš účtovať, lebo sú majetkom dodávateľa.
IvetaH
17.03.09,11:26
No ja neviem, ale na bloku mám nákup piva napr. 4 keg a mám vyhodené cenu piva a aj cenu keg a aj vrátené keg ako mínusové položky. Nakupuje 4 a vracia napr 7 keg. Účtujem to všetko spolu, žiadnu inú evidenciu nerobím. A aj fľaše mám tak, kupuje nápoj spolu s fľašou a aj vracia fľaše, sú rozdielne počty, ale účtujem výsledok na bloku. Robím to nesprávne?
Ejo
17.03.09,17:38
IvetaH, v tvojom prípade by som postupovala tak isto. Keď vidím, že na blokoch sú sudy vyúčtované a aj odúčtované. Ale ja som si u tohto klienta všimla, že má iba vyúčtované a odúčtované nič.
K bločku mám vždy pripojený dodací list, ktorý je zhodný s bločkom, to je vlastne to, čo prinesú / pivo+keg/. Ale vtedy sa aj vracajú prázdne keg a tie len dopíšu rukou na dodací list, že sa vrátili. Ale o tom nie je pokladničný blok. Takže do výdaja idú len nákupy prázdnych sudov a cena tých vrátených nie je nikde. Čo s tým????? Prosím pomožte!!!!!!
Ejo
18.03.09,10:04
Neviete, ako to mám poriešiť s tými sudmi???
karpis
18.03.09,10:10
Nemáš náhodou potom doklad o úhrade celková suma mínus vrátene obaly a k úhrade je vlastne suma kde sú odrátané vrátené obaly
Ejo
18.03.09,10:19
Nie nemám. Možno na 2-3 dokladoch z 50. Takže na všetkých ostatných sú obaly prirátané a nie sú odrátané. Pritom sa vracali. Neviem, čo s tým.
danielaz
18.03.09,10:25
no mne sa to nezdá. účtujem piváreň, denno-denné nákupy kegov. To firma pri každom nákupe platí za kúpu obalu? Veď to je cca 40€!!
Ja som sa s takým bločkom nestretla za 10 rokov. Priznávam, že bločky sú dosť neprehladné a je to niekedy umenie to tam vyčítať za čo sa platí, ale sudy sa dávajú na výmenu. Brali sme sudy už od 3-4 rôznych dodávateľov, ale vždy to bolo podchytené.
Aj v prípade, že sa vrátilo viac prázdnych obalov, ako sa kúpilo plných sudov.
Ejo
18.03.09,10:43
Ja viem, že to nie je tak správne. Mám doklady od iných dodávateľov a oni najprv dajú dodací list, na ňom sa vyznačí koľko sa aj vrátilo a pri nasledujúcej dodávke prinesú pokladničný blok, kde sú presne vyčíslené obaly aj vrátené s mínusom. Takže to je O.K. Ale pri druhom dodávateľovi to tak nie je. V skutočnosti sa oni vysporiadajú s vrátenými obalmi /ručne odpísané na dodacom liste/ ale to sa nedostalo na pokladničný blok. Ako to mám vyriešiť????
danielaz
18.03.09,10:53
Tak potom kúpené obaly musia byť na sklade.
Na konci roka mala byť inventúra, stav sedel?

Prípadne ak máš doklad o vrátení obalov, ale nemáš doložené, že ti dodávateľ vrátil peniaze, eviduješ pohľadávku voči dodávateľovi.
Aj tá podlieha inventarizácii.
Ejo
18.03.09,11:00
Fyzicky sa tieto prázdne sudy vracali! Len nie sú zdokladované. Preto si myslím, že by mali byť vykázané ako zásoby. A čo sa týka inventúry, to si len podnikateľ spíše stav zásob ku koncu roka. /sklad si nevedie/
Ja by som postupovala tak, že mu spravím z týchto obalov skladovú evidenciu podľa pokladničných blokov a konečný stav vykážem vo výkaze. A v ďalšom roku ak budú pokl. bloky o vrátení týchto sudov, tak odrátam.
danielaz
18.03.09,11:15
Presne tak, musia zostať v zásobách.
Ejo
18.03.09,12:18
A nebude tak trochu zvláštne, že r. 2007 zásoby 7.000,- a v r. 2008 zásoby 150.000,- ? No čo už?!
Ejo
22.03.09,11:53
Ak mám pokladničný blok, na ktorom máme len vrátenie prázdnych sudov, t.j. blok s mínusom, tak účtujem ako VPD - výdavky OZD: materiál ale s mínusom. Je to O.K?