tinkas
16.03.09,12:00
ahojte poraďáci, viete mi poradiť...som v dvojmesačnej výpovednej lehote, aký mám nárok na odstupné ked prvý mesiac nám skrátili odmeny na polovicu a druhý mesiac chchú ist na 60%. z čoho sa počíta odstupne?? dakujem moc..
veronikasad
16.03.09,11:02
ahojte poraďáci, viete mi poradiť...som v dvojmesačnej výpovednej lehote, aký mám nárok na odstupné ked prvý mesiac nám skrátili odmeny na polovicu a druhý mesiac chchú ist na 60%. z čoho sa počíta odstupne?? dakujem moc..
odstupné sa vypočítava z priemerného zárobku za predch. kal. štvrťrok. Ak tvoj prac. pomer končí 31.3.09 - je to z IV.Q.2008, ak 30.4.09 - z I.Q.2009
tinkas
16.03.09,11:17
dakujem....
nikulik
17.03.09,08:17
ahojte, chcela by som sa opytat na vypočet odstupného. Mame pracovnicku, ktora skonci PP dohodou, s 3mesacnym odstupnym k 12.03.2009. Na porade som nasla vypocet odstupneho 21,74 x 7,5 x aktualny priemer na dovolenku x 3 mesiace. Ale nechapem co je to tych 21,74??
mzdarka renca
17.03.09,08:19
priemerný počet prac dni v mesiaci
nikulik
17.03.09,08:23
A kazdy mesiac sa berie rovnaky pocet dni? Cize pri celom roku by sa mohla brat 21,74?
mzdarka renca
17.03.09,08:29
A kazdy mesiac sa berie rovnaky pocet dni? Cize pri celom roku by sa mohla brat 21,74?

áno, ak počítaš odstupné, celý rok použivaš priemerný počet dní 21,74.
nikulik
17.03.09,08:58
Ano, tak som to aj robila.Dakujem. A este by som sa opytala, druhu pracovnicku mame taku ktora bude mat vypoved podla §63. Ked mu da zamestnavatel vypoved podla §63, musi mat zamestnanec vypovednu lehotu aj odstupne? Lebo my prepustame zamestnanca kvôli tomu, ze je nadbytocny, vyplatime mu odstupne, ale musime ho este drzat vo firme pocas vypovednej lehoty? Alebo ked sa vyplati odstupne tak uz vypovedna lehota neplati.
Veronika R
17.03.09,12:50
Môžete sa so zamestnancom dohodnúť na odchode pre začatím plynutia výpovednej doby. V dohode musí byť uvedený dôvod § 63, aby mal nárok na vyplatenie odstupného.
pogy
23.03.09,06:59
Lenže potom príde zamestnanec o dva mesačné platy počas výpovednej doby a ďalšie výhody, ktoré mu patria počas tých 2 mesiacov výpovednej doby.
katka50
23.03.09,07:38
Lenže potom príde zamestnanec o dva mesačné platy počas výpovednej doby a ďalšie výhody, ktoré mu patria počas tých 2 mesiacov výpovednej doby.
No pre zamestnanca je výhodnejšie zotrvať vo výpovednej lehote a predĺžiť si dobu poberania príjmu. Na odstupné bude mať aj tak nárok. A keď odpracoval u tohto zamestnávateľa najmenej 5 rokov má 3 mesačnú výpovednú lehotu.
Chobot
23.03.09,08:04
Lenže potom príde zamestnanec o dva mesačné platy počas výpovednej doby a ďalšie výhody, ktoré mu patria počas tých 2 mesiacov výpovednej doby.

Treba uzavrieť takú dohodu, ktorá bude akceptovateľná a výhodná pre obe strany. Teda ak chce zamestnávateľ, aby PP skončil dohodou skôr, než uplynie výp. doba, mal by ponúknuť vyššie odstupné, ktoré by zohľadnilo skrátenú výp. dobu.

Viem, že niekedy v druhej polovici 90. rokov, keď fin. inštitúcie redukovali stavy, tak štandardne dávali 2 mesačné odstupné a 3 mesačnú VD. Ak niekto súhlasil, že skončí o mesiac skôr, dostal 3 mesačné odstupné, ak niekto súhlasil so skončením PP bez VD (teda skončenie na konci mesiaca, kedy by mala byť daná výpoved), tak dostal 5 mesačné odstupné. Takto skončila aj mola polovička, potrebovali miesto uvoľniť hneď, tak jej dali 5 mesačné odstupné. Teraz je to nevýhodné pre zamestnanca ukončiť PP dohodou, ak mu dajú len 2 mesačné odstupné - príde o ten čas výpovednej doby, čo by mohol ešte zarábať.
pogy
24.03.09,11:12
No a predstavte si, že ja nemam narok ani na podporu z ˇuradu práce, lebo som bola predtým na materskej a neodpracovala som 3 roky pred výpoveďou. ....Už mi paragrafy trčia z hlavy.
pogy
25.03.09,07:17
Dobrý deň prosím vás aký je rozdiel medzi odstupným a odmenami pri výpovedi.
1. Ke´d sa obidve zdaňujú odpočítava sa tam od základu ešte odpočítataľná položka na daňovníka pred zdanením.
2. základ pre výpočet tvorí suma, čo som dostala v tomto kvartály , t.j. vo februári za dovolenku výpoveď bude k 31.03.?
ivka70
25.03.09,07:22
Dobrý deň prosím vás aký je rozdiel medzi odstupným a odmenami pri výpovedi.
1. Ke´d sa obidve zdaňujú odpočítava sa tam od základu ešte odpočítataľná položka na daňovníka pred zdanením.
2. základ pre výpočet tvorí suma, čo som dostala v tomto kvartály , t.j. vo februári za dovolenku výpoveď bude k 31.03.?
Z odmien platis aj vsetky odvody + dan, z odstupneho sa odvody neplatia, iba dan.

Anbo, dovolenku vo februari mas platenu priemrom IV. Q 2008, rovnako ako odstupne, ktore bude platene v marci.
pogy
25.03.09,10:17
A tá odpočítateľná položka na daňovníka tých 335,47€ sa odpočítava pred zdanením, aby som vedela koľko to vychádza, keď to zdania. Vďaka.
Anna123
30.03.09,18:34
Poprosím o informáciu. K 31.3.2009 má výpoveď - par. 63 odst. 1 písm.b, dostanem 2 mesačné odstupné a súhlasím s tým, že nebudem požadovať 2 mesačnú výpovednú dobu /keďže zamestnávateľ chce ušetriť fin.prostriedky/, ale ponúka mi od 1.4.2009 prácu na dohodu. Je to nízky zárobok, ktorý môžem poberať aj počas podpory v nezamestnanosti. Od 1.4.2009 sa budem evidovať na úrade práce. Je tento postup v súlade zo ZP, hlavne, aby som nemusela vrátiť odstupné z dôvodu, že nastúpim 1.4.2009 u toho istého zamestnávateľa na dohodu o pracovnej činnosti. Ďakujem za informácie.
ivka70
31.03.09,19:27
Poprosím o informáciu. K 31.3.2009 má výpoveď - par. 63 odst. 1 písm.b, dostanem 2 mesačné odstupné a súhlasím s tým, že nebudem požadovať 2 mesačnú výpovednú dobu /keďže zamestnávateľ chce ušetriť fin.prostriedky/, ale ponúka mi od 1.4.2009 prácu na dohodu. Je to nízky zárobok, ktorý môžem poberať aj počas podpory v nezamestnanosti. Od 1.4.2009 sa budem evidovať na úrade práce. Je tento postup v súlade zo ZP, hlavne, aby som nemusela vrátiť odstupné z dôvodu, že nastúpim 1.4.2009 u toho istého zamestnávateľa na dohodu o pracovnej činnosti. Ďakujem za informácie.
Odstupne nebudes musiet vratit, je to v sulade so zakonom.
Patrissius
12.12.09,19:10
Dobrý deň, rád by som sa spýtal, započítava sa do priemerného zárobku pri odstupnom aj dovolenka?
tuta
12.12.09,19:44
Nie dovolenka sa nezapočítava do priemerného zárobku, jedná sa totiž o náhradu mzdy.

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
Patrissius
12.12.09,19:57
a ak má celý mesiac dovolenku, tak sa z 3 mesačnej doby berú len posledné 2 ?
tuta
12.12.09,20:15
Tu Ti pripájam názorný príklad na výpočet priemerného zárobku

http://www.porada.sk/220662-post1.html
Patrissius
12.12.09,20:38
A ak ma z 3. mesačného výmeru na odstupné mesiac celozávodnú dovolenku tak sa vypočítava výška odstupného len z posledných 2 mesiacov alebo ako ?
tuta
12.12.09,20:46
Berieš dosiahnutú mzdu a delíš počtom odpracovaných hodín v príslušnom štvrťroku.

Pozeral si ten výpočet čo som Ti priložila?