Sophia28
16.03.09,11:26
prosím, súrne potrebujem poradiť.

Kamoš ma živnosť a používa auto na podnikanie, ktoré mu požičala jeho priateľka.Auto je na jej mene.

Môže si vôbec uplatniť nejaké výdaje na auto? ak áno tak aké?
Potrebuje k tomu mať nejakú zmluvu o požičaní? alebo akú zmluvu?

Veľmi Vám ďakujem za rady, súrne to potrebujem vedieť.
Ďakujem.
madelleine
16.03.09,10:52
dobry den, ja by som sa chcela spytat nieco podobne. zivnostnik ma prihlasene auto ako sukromna osoba, ale vyuziva auto aj na sluzobne ucely, moze prenajat auto sam sebe??bude si viest knihu jazd a zaplati za auto cestnu dan.
jalesa
16.03.09,17:56
mám podobnú otázku ako Sophia28 szčo má požičané auto od švagra. Chcel by si uplatniť paušálne výdaje za km + phm, stačí keď spolu uzatvoria zmluvu o prenájme???. Musí potom do 30 dní oznámiť túto skutočnosť na DÚ alebo stačí keď podá v januári 2010 DP a zaplatí cestnú daň od vtedy keď začal auto využívať na podnikanie?
Viem že sa veľa pýtam, ale neviem ako ďalej a nechcel to riešiť až po funuse.

ďakujem za všetky odpovede.
Katarina
16.03.09,18:30
dobry den, ja by som sa chcela spytat nieco podobne. zivnostnik ma prihlasene auto ako sukromna osoba, ale vyuziva auto aj na sluzobne ucely, moze prenajat auto sam sebe??bude si viest knihu jazd a zaplati za auto cestnu dan.

Prenajať auto sám sebe netreba. Treba oznámiť na DU - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel. Treba viesť knihu jázd, do výdavkov možno uplatniť ubehnuté km x norma spotreby x cena benzínu + 6,20 paušál na každý kilometer. Ale pozor, podmienkou na uplatnenie paušálu je, aby v technickom preukaze bol zapísaný ako vlastník motorového vozidla.
Katarina
16.03.09,18:35
mám podobnú otázku ako Sophia28 szčo má požičané auto od švagra. Chcel by si uplatniť paušálne výdaje za km + phm, stačí keď spolu uzatvoria zmluvu o prenájme???. Musí potom do 30 dní oznámiť túto skutočnosť na DÚ alebo stačí keď podá v januári 2010 DP a zaplatí cestnú daň od vtedy keď začal auto využívať na podnikanie?
Viem že sa veľa pýtam, ale neviem ako ďalej a nechcel to riešiť až po funuse.

ďakujem za všetky odpovede.

Paušálne výdaje si uplatniť nemôže, zmluvu o prenájme treba uzatvoriť, platené nájomné je daňový výdaj, na DU treba oznámiť vznik daňovej povinnosti, každý daňový úrad má na to vlastné tlačivo dostupné v podateľni.
hanelie
16.03.09,18:45
katka,

Paušálne výdaje si uplatniť nemôže
prečo?


6,20 paušál na každý kilometer
5,50 resp ekvivalent v €


Treba viesť knihu jázd
táto povinnosť bola zrušená od 1.3.2009 , uplatňuje sa 80% z nákupu PHM
Katarina
16.03.09,19:07
katka,

prečo? lebo nie je vlastníkom motorového vozidla , čiže 5,50 nie


5,50 resp ekvivalent v € to je pravda , neviem prečo ma tých 6,20 nepustí


táto povinnosť bola zrušená od 1.3.2009 , uplatňuje sa 80% z nákupu PHM ano až teraz vidím, že otázka sa netýka účtovania v roku 2008
jalesa
16.03.09,19:10
Paušálne výdaje si uplatniť nemôže, zmluvu o prenájme treba uzatvoriť, platené nájomné je daňový výdaj, na DU treba oznámiť vznik daňovej povinnosti, každý daňový úrad má na to vlastné tlačivo dostupné v podateľni.


Takže paušál si môže uplatniť iba ak sám vlastní auto??? Prenajaté nemôže?:mee:
madelleine
17.03.09,05:53
dakujem :-)
hanelie
17.03.09,09:45
vzor zmluvy o prenájme /zdroj: porada.sk
Sophia28
18.03.09,08:11
ĎAKUJEM!!
Sophia
jalesa
21.03.09,11:26
Aj ja ďakujem.