janka.mo
16.03.09,11:41
ahojte, potrebovala by som sa poradit. na rodicovskej dovolenke som od 04/08. od januara som sa bola evidovat na urade prace, pretoze chcem zalozit zivnost a chcela by som vyuzit dotaciu od uradu prace. a kedze musim byt evidovana 3 mesiace, tak sa mi to krati. neviete mi prosim poradit, ze ak si zalozim zivnost, tak ci nepridem nahodou o prispevok k rodicovkej dovolenke?
citala som o tom vela, ale som uplne dopletena. na urade mi povedali, ze nie, kedze na rodicovsku som isla v roku 2008, ze by to bolo inak, keby som isla v 2009. tak teraz vazne neviem, nechcela by som o nu prist, aj ked jej suma nie je najvyssia... :rolleyes:
a co sa tyka ZP budem musiet platit odvody hned odkedy si otvorim zivnost? nebudem mat vysoke prijmy, aspon to nepredpokladam. co sa tyka SP, tak viem, ze tam zacnem platit az od roku 2010 po podani danoveho priznania za 2009.
SvetlanaS
16.03.09,12:37
ahoj,
mam presne ten istý prípad, ako Ty. Som na rodičovskej dovolenke, vyhodili ma z práce, takže od 1/08 som na úrade práce, a manžel začal poberať rodičovský za mňa (on má živnosť), aby som ja mohla poberať podporu v nezamestnanosti. Chcem si založiť živnosť s využitím príspevku na podnikanie takže som si preverovala, či je možné aj popri živnosti poberať rodičovský.
No a k tým odvodom, zdravotné budeš musieť platiť hneď od založenia Ž, ale údajne na to môžeš použiť aj ten príspevok. Sociálku až od toho roku 2010 ako spomínaš a ak budeš mať ročný príjem nad 100000,- Sk (ale úplne presné číslo na korunu Ti momentálne neviem z hlavy napísať).
SvetlanaS
16.03.09,12:38
prepáč na úrade práce som evidovaná od 1/09
janka.mo
16.03.09,13:11
cize na rodicovsky prispevok by mi teda nemali siahnut, dobre tomu rozumiem?
SvetlanaS
17.03.09,10:52
nie. Na rodičovský by Ti siahli, ak by si poberala nejakú inú sociálnu dávku - napr. podpora v nezamestnanosti.
janka.mo
17.03.09,19:13
nie. Na rodičovský by Ti siahli, ak by si poberala nejakú inú sociálnu dávku - napr. podpora v nezamestnanosti.
ale ja nepoberam ziadnu podporu v nezamestnanosti. a ani ju neplanujem poberat. ja si len chcem poziadat o dotaciu z uradu prace a otvorit si zivnost... preto potrebujem vediet, ci sa to mojho rodicovskeho prispevku nedotkne....
denisie
24.03.09,07:41
Pekný deň,;)
potrebovala by som s vami poradiť ohľadne tejto veci:
Známa bola od 01.01.-01.07.2008 na materskej, teda poberala rodičovský príspevok, plus rodinné prídavky. Od júla začala podnikať, dostala dotáciu z Upsvar, nemala v podstate zo živnosti iné príjmy, len dotáciu 66.000,-
Otázka znie: Do DP sa zahŕňajú aj tie príjmy : rodičovská a rodinné? a má nárok aj na daňový bonus? Má dve deti vo veku od 2-11 rokov myslím.
:rolleyes:
ivku
24.03.09,09:00
dobý deň, mám známu, ktorá je mat. dovolenke a zároveň má živnosť, chcela by som sa spýtať, či jej výška príjmu z podnikania neovplyvní RP? Výška jej príjmu z podnikania je do 100 tis. ďakujem
denisie
24.03.09,09:21
Pekný deň,;)
potrebovala by som s vami poradiť ohľadne tejto veci:
Známa bola od 01.01.-01.07.2008 na materskej, teda poberala rodičovský príspevok, plus rodinné prídavky. Od júla začala podnikať, dostala dotáciu z Upsvar, nemala v podstate zo živnosti iné príjmy, len dotáciu 66.000,-
Otázka znie: Do DP sa zahŕňajú aj tie príjmy : rodičovská a rodinné? a má nárok aj na daňový bonus? Má dve deti vo veku od 2-11 rokov myslím.
:rolleyes:
daňový bonus som zistila, že ak mala príjmy z podnikania §6 aspoň vo výške 6-näsobku minimálnej mzdy, tak má nárok na DB na každé vyživované dieťa, ide však o to či sa aj dotácia chápe pod týmto pojmom.
teoreticky by si mohla uplatniť, lebo 6*8100=48600 a dotácia bola 66.000
je to tak?
hasička
24.03.09,09:35
Ahojte. Dnes som bola zisťovať na UPSVaR. Ak je žena na materskej a poberá rodičovský príspevok vraj oň nepríde ak sa jej dieťa narodilo už v min.roku a teda ju budú posudzovať dľa sterého zákona-novely. Ak však dieťa porodila v roku 2009, akonáhle začne akokoľvek vykonávať prácu-stráca rodič. príspevok. Doporučujem si to overiť u každého osobne bo mi povedali, že sa to neustále mení a aj u každej ženy vraj rozhodujú iné špecifiká. U jednej to platiť môže u druhej nie.
u.erika
01.04.09,18:55
A ja mám otázku nevesta má živnosť od 1.1.2009. Predtým bola do 20.09.2008 na RD, 21.09 - 30.09.2008 dobrovoľne nezamestnaná, 01.10 - 31.12.2008 ÚP. Na materskú nebude mať nárok. A neviem ako je to s rodičovským príspevkom, keď má živnosť. Živnosť prerušiť nemôže, dostala dotáciu. Bude mať nárok na rodičovský príspevok? Má obchod, a tam by mohla niekoho zamestnať. Poradíte mi?