astensova
02.07.05,12:57
Ahoj poráďáci! Mohli by ste poradiť s problémom a to: Podnikateľ FO dostal zákazku na služby inštalovanie sanitárnej techniky. Na tieti služby poveril iného živnostníka, ktorý ich bude výkonávať s inými živnostníkmi. Tento podnikateľ vlastní osobné vozidlo nezahrnuté v majetku firmi a chce ho vypožičiavať na tieto služby živnostníkom. Moja otázka je ako si bude toto vozidlo účtovať podnikateľ ak ho vypožičiava a ako si to bude účtovať živnostník, ktorý ho bude využívať na tieto služby. Je to možné??? Čo budú máť v nákladoch a čo majú viesť.
A tak isto je to aj s ubytovaním. Môže podnikateľ si dať do nákladov ubytovanie, ktoré bude preplácať týmto živnostníkom za akých podmienok a či je to možné. Ďakujem
astensova
02.07.05,17:34
neviete poraďáci poradiť?
ondrejvla
02.07.05,18:01
Ahoj poráďáci! Mohli by ste poradiť s problémom a to: Podnikateľ FO dostal zákazku na služby inštalovanie sanitárnej techniky. Na tieti služby poveril iného živnostníka, ktorý ich bude výkonávať s inými živnostníkmi. Tento podnikateľ vlastní osobné vozidlo nezahrnuté v majetku firmi a chce ho vypožičiavať na tieto služby živnostníkom. Moja otázka je ako si bude toto vozidlo účtovať podnikateľ ak ho vypožičiava a ako si to bude účtovať živnostník, ktorý ho bude využívať na tieto služby. Je to možné??? Čo budú máť v nákladoch a čo majú viesť.
A tak isto je to aj s ubytovaním. Môže podnikateľ si dať do nákladov ubytovanie, ktoré bude preplácať týmto živnostníkom za akých podmienok a či je to možné. ĎakujemTo znamená, že má uzatvorenú službu o sprostredkovaní, áno? Ak si chce účtovať svoje vozidlo, nezahrnuté do podnikania, musí si podať na DÚ priznanie k dani z MV, zaplatiť dane a účtovať cez koeficient. Nemá nárok na PHM, vedie si evidenciu o jazdách. Zároveň uzatvorí v zmluve o dielo dovetok, že budú používať jeho motorové vozidlo,ŠPZ..., ktoré im on bude faktúrovať, cena za 1 km napr. 18,- Sk. Na základe počtu km z knihy jázd si prepočíta koeficientom výpočet za náhrady PHM, podľa spotreby v TP a kilometrovné, myslím, že ešte je to stále 6,20 Sk/km. O tejto téme tu už bolo viackrát písané, daj si hľadať - motorové vozidlo nezahrnuté* a nájdeš tam viac diskusii na túto tému. Je tam aj prilepený vzor pre výpočet, dokonca aj ja som tam jeden prikladala, ktorý bol doslova polopatický.
astensova
02.07.05,18:08
Ďakujem a ešte môže preplácať ubytovanie?? Za akých podmienok
ondrejvla
02.07.05,18:13
Ďakujem a ešte môže preplácať ubytovanie?? Za akých podmienok
Samozrejme, že môže, ale musí to mať stanovené v zmluve!!! Potom im on fakturuje ubytovanie, ktoré preplatil, nemôže to mať predsa na svoje náklady, len v tom prípade, že tam bude mať stanovené, že on uhradí ubytovanie dodávateľa napr. v sume 250,- Sk/noc a oni mu budú o túto sumu krátiť cenu diela. Ale myslím si, že čistejšie je refakturovať.
durisovad
02.07.05,19:47
Nechcem byt zla, ale cele mi to zavana spekulaciou. Ak podnikatel nema na zakazku cas, preco ju neposunie ludom, ktori to urobit chcu a vedia? Nebolo by to jednoduchsie?
Manual
02.07.05,19:58
Nechcem byt zla, ale cele mi to zavana spekulaciou. Ak podnikatel nema na zakazku cas, preco ju neposunie ludom, ktori to urobit chcu a vedia? Nebolo by to jednoduchsie?No veď hej, o tom je obchod. Ty spavíš zmluvu s odberatelom napr. za 100,- a Ty si zoženieš niekoho čo robotu nemá a on to pre Teba spraví za 80,-
A všetko je v poriadku. Aj o tom je život a zvlášť teraz "kto z koho"
Pekný večer želám...
durisovad
02.07.05,20:08
No veď hej, o tom je obchod. Ty spavíš zmluvu s odberatelom napr. za 100,- a Ty si zoženieš niekoho čo robotu nemá a on to pre Teba spraví za 80,-
A všetko je v poriadku. Aj o tom je život a zvlášť teraz "kto z koho"
Pekný večer želám...Ved ja viem, ze dnes ide predovsetkym o to "kto z koho", ale akosi sa mi to nepaci. Moje heslo je "zi a nechaj zit" a do toho mi taketo pocinanie akosi nepasuje.
No, ale to neznamena, ze by som sa pokusala ludi menit alebo vychovat, len som si tu tak povzdychla.
Manual
02.07.05,20:11
Ved ja viem, ze dnes ide predovsetkym o to "kto z koho", ale akosi sa mi to nepaci. Moje heslo je "zi a nechaj zit" a do toho mi taketo pocinanie akosi nepasuje.
No, ale to neznamena, ze by som sa pokusala ludi menit alebo vychovat, len som si tu tak povzdychla.Plne s Tebou súhlasím, ale skutočnosť je taká aká je. Všetko je o šikovnosti a možno aj o troche šťastia...
Pekný večer...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif